Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Note 3

Tabletofon (phablet) z wysokiej półki cenowej z 2013 roku. Jest to następca bardzo udanego (i dużego) Samsung Galaxy Note II lub, jak kto woli, powiększona wersja Samsunga Galaxy S4. Nie jest to jednak urządzenie dla każdego. Jego wysoka cena i pokaźne rozmiary mogą niektórych zniechęcić, ale to i tak jeden z najciekawszych modeli na rynku smartfonów.

specyfikacje-samsung-galaxy-note-3-~- Wykonanie i wygląd -~-

W tej kwestii nastąpił pewne zmiany względem poprzednika – pokrywa baterii została zrobiona z przypominającego skórę plastiku, dzięki czemu telefon wizualnie upodobnił się do klasycznych notesów. Niestety, obudowa nadal w całości zrobiona jest z tworzyw sztucznych (nawet srebrna ramka), co w takim drogim urządzeniu nie powinno mieć miejsca. Nie mniej, spasowanie elementów nie budzi żadnych zastrzeżeń. Imponujące są też rozmiary urządzenia. Pomimo większego ekranu niż w Samsungu Galaxy Note II są one mniejsze, co jest zasługą ograniczonych do minimum ramek wokół wyświetlacza. Nadal jednak komfortowa obsługa telefonu jedną ręką jest niemożliwa.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Galaxy Note III działa na Androidzie 4.3 wzbogaconym nakładką na interfejs Nature UX. Jest ona znacznie lepsza od TouchWiz znanego ze starszych smartfonów Samsunga. Graficznie nawiązuje do natury i wprowadza sporo dodatkowych funkcji (ich praktyczność jest jednak dyskusyjna). Z najbardziej charakterystycznych warto wymienić obsługę gestów, którymi można przewijać zdjęcia w galerii, uruchomić aparat, wyciszyć dzwonek telefonu itd. Do tego dochodzi sporo fabrycznych aplikacji czy narzędzi (integracja z portalami społecznościowymi, sklep z aplikacjami, książkami i filmami Samsunga, komunikatory internetowe, możliwość wyświetlania dwóch programów jednocześnie). Szkoda, że ich przydatność jest mocno dyskusyjna, a wykasowanie wymaga specjalistycznej wiedzy. Znacznie praktyczniejszy jest jednak HTC Sense znany ze smartfonów tajwańskiego producenta.

Sam system działa bardzo dobrze. Na Androida dostępnych są setki tysięcy aplikacji i gier, a większość nieciekawych, fabrycznych programów można łatwo zastąpić wybranymi zamiennikami. Warto też wspomnieć, że obsługa urządzenia jest intuicyjna i nawet laik powinien sobie z nią poradzić. Niestety, do prostoty interfejsu znanej z iOS czy Windows Phone nadal dużo mu brakuje.

Ważną cechą serii Galaxy Note jest obsługa elektronicznego rysika, który zostanie omówiony w jednym z kolejnych akapitów. Trzeba jednak być świadomym tego, że niestety niewiele aplikacji (poza fabrycznymi) jest w stanie wykorzystać jego potencjał.

Wyświetlacz

Tabletofon wyposażono w niesamowity, olbrzymi ekran AMOLED 5,7 cala (Full HD 1080 x 1920 pikseli). Wyświetlany na nim obraz jest idealnie ostry i aż chce się na niego patrzeć. Kolory są nasycone, czerń głęboka, a kontrast nieograniczony. Nie można się też przyczepić do jego czytelności w słońcu czy kątów widoczności. Niektórym mogą jednak przeszkadzać błękitna biel oraz nadmierne nasycenie kolorów, które wyglądają przez to atrakcyjnie, ale też nienaturalnie.

-~- Aparat -~-

Zamontowana matryca niewiele różni się od tej z Samsunga Galaxy S4. Ma 13 Mpix i robi świetne zdjęcia w dobrych warunkach oświetleniowych. Widać na nich dużo detali, są ostre i mają naturalnie oddane kolory. Niestety, w gorszym świetle lub ciemności jakość fotografii drastycznie spada. Znacznie trudniej jest wtedy złapać ostrość, kadr ma zdecydowanie mniej detali, a kolory są lekko przesycone. W takich warunkach znacznie lepiej sprawdzają się aparaty zamontowane w Nokii Lumii 1020 czy nawet Sony Xperii Z1.

Nowością jest nagrywanie wideo w rozdzielczości Ultra HD (3840 x 2160 pikseli). Filmy naprawdę robią wrażenie, chociaż oglądać je w pełnej okazałości da się tylko na bardzo drogich i rzadkich telewizorach obsługujących ten standard. Niestety, jedna minuta takiego nagrania zajmuje ponad 300 MB pamięci! Oznacza to, że półgodzinny filmik zapełni całą wbudowaną w urządzenie pamięć.

-~- Multimedia i Internet -~-

Nie można mieć wątpliwości, że to jedno z najbardziej multimedialnych urządzeń na rynku. Olbrzymi, świetny ekran idealnie sprawdza się podczas oglądania filmów, a wbudowany odtwarzacz bezproblemowo otwiera popularne pliki wideo DviX oraz XviD. Przeglądarka internetowa działa rewelacyjnie – strony wczytywane są natychmiastowo, a ich obsługa jest błyskawiczna. Jest to zasługa bardzo wydajnego procesora oraz technologii przesyłu danych 4G LTE, która w Polsce staje się coraz popularniejsza. Note III bez zająknięcia radzi sobie też ze wszystkimi dostępnymi na Androida grami oraz aplikacjami.

Jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku niewiele odróżnia się od innych telefonów z tym procesorem. Jest bardzo dobra, ale spore rozmiary urządzenia nie ułatwiają zrobienia z niego przenośnego odtwarzacza muzycznego. Ilość wbudowanej pamięci zależy od wariantu smartfona (od 16 do 64 GB), ale w przypadku najpopularniejszej wersji do dyspozycji użytkownika oddano jakieś 10 GB, czyli kilka tysięcy piosenek lub 5 filmów w rozdzielczości Full HD. Do tego dochodzi możliwość skorzystania z karty microSD (do 64 GB).

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety, rysik i podsumowanie -~-

Wydajność

Bezproblemową pracę urządzenia zapewnia układ Snapdragon S800 (2,3 Ghz), czyli jeden z najszybszych, czterordzeniowych procesorów ówcześnie montowanych w telefonach. Jednostka ta ma jednak problemy z odprowadzaniem ciepła, co skutkuje obniżenie jej wydajności wraz ze wzrostem temperatury i np. spowolnieniem animacji w bardziej wymagających grach. Jednak podczas normalnej pracy telefonu (komunikatory, Internet, rozmowy telefoniczne) nie ma tego problemu.

Bateria

Bateria, pomimo swojej imponującej pojemności (3200 mAh), pozwala na około dwa dni średnio intensywnej pracy lub jeden przy dużym obciążeniu (Internet, gry). Jest to podobny rezultat do tego z Samsunga Galaxy Note II, ale jak na obecne, smartfonowe standardy trzeba go uznać za dobry. Istotną nowością jest za to kompatybilność ze standardem USB 3.0. Dzięki temu przesyłanie plików między telefonem, a komputerem jest znacznie szybsze oraz skraca się czas ładowania, gdy smartfon podłączony jest do innych urządzeń.

Elektorniczny rysik

Do telefonu dołączony jest specjalny rysik, który niewiele zmienił się względem swoich poprzedników z Note i Note II. Reaguje on na siłę nacisku i kąt przyłożenia do ekranu. Dodatkowo, wyposażono go w przycisk, dzięki któremu jego możliwości są zależny tylko i wyłącznie od wyobraźni twórców oprogramowania. Np. dotknięcie ekranu i przytrzymanie z wciśniętym klawiszem zapisze aktualnie wyświetlany obraz, z którego będzie można wyciąć pożądany fragment. Nie dotykając przycisku ruchy rysika interpretowane są tak samo jak palca. Samsung wyposażył Note`a III w specjalny notatnik, system rozpoznawania pisma odręcznego, narzędzie do rysowania i sporo innych, praktycznych funkcji. Niestety, telefon z małym opóźnieniem reaguje na ruchy stylusa, co potrafi irytować np. podczas pisania.

Podsumowanie

To rewelacyjne urządzenie, które pod każdym względem jest lepsze od swojego poprzednika. Niestety, nie jest ono też w żadnym przypadku rewolucyjne, a szybszy procesor, lepszą kamerę czy ekran uznać można co najwyżej za ewolucję. Trzeba też pamiętać, że jest to drogi, nieporęczny smartfon, który nie sprawdzi się w przypadku osób z małymi dłoniami. Z tego powodu, jeśli komuś nie zależy na możliwości korzystania z rysika, to znacznie lepszym wyborem okazać się może Sony Xperia Z1 lub Blackberry Z30. Z kolei miłośnikom fotografowania smartfonem polecić można Nokię Lumię 1020.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button