Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Note8: Flagowiec do obsługi galaktycznego biznesu

Samsung poprzez wprowadzenie Galaxy Note8 chciał zatrzeć złe wspomnienia z poprzednim modelem tej  serii. Tym razem ze smartfonem miało nie być żadnych problemów (Galaxy Note7 potrafił wybuchnąć w kieszeni użytkownika) oraz Note8 miał być jeszcze lepszy od flagowych Galaxy S8/S8+. Samsung wyposażył nowego flagowca w ekran Super AMOLED o maksymalnej rozdzielczości 1440 x 2960 pikseli. Wyświetlacz z zakrzywionymi krawędziami jest o przekątnej 6,3”. Galaxy Note8 jest wyposażony w 8-rdzeniowy, 10 nm procesor Exynos 8895. Nowy flagowiec ma na pokładzie 6 GB RAM, 64 GB pamięci na dane, główny, podwójny aparat o matrycach 12 Mpix i przedni 8-megapikselowy. Smartfon zasilany jest akumulatorem o pojemności 3300 mAh. Kontynuowane jest rozwiązanie inteligentnego asystenta Bixby, który wykona szereg poleceń głosowych, a po zrobieniu zdjęcia określi fotografowany obiekt. Można stwierdzić, że komunikacja i kierowanie biznesem wchodzi na galaktyczny poziom. Czas przekonać się, czy Galaxy Note8 ustrzegł się wpadek i jest lepszy od swoich konkurentów?

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Nowy flagowiec Samsunga prezentuje się luksusowo i elegancko. Galaxy Note8 ma monolityczną, szklaną obudowę, której dwa zaokrąglone panele łączy metalowa ramka. Oba panele pokryte są szkłem Gorilla Glass 5, zapewnia to dużą odporność na zarysowania. Ponadto Note8 jest odporny na wodę i kurz, świadczy o tym certyfikat IP68. Całość eleganckiego wzornictwa podkreśla kolor urządzeń. Producent umożliwia wybór spośród unikalnych wersji kolorystycznych: Midnight Black, Deepsea Blue oraz Maple Gold. W pudełku poza urządzeniem znajdują się: ładowarkę obsługującą Quick Charge, kabel ze złączem USB typu C oraz igłę umożliwiającą wysunięcie tacki na karty nano-SIM i microSD. Największą perełką wśród dołączonych akcesoriów są jednak słuchawki – po raz pierwszy wyprodukowane przez zewnętrzną firmę AKG Acoustics. Wizualnie słuchawki idealnie komponują się z luksusowym wzornictwem Note8. Warto dodać, że w smartfonie umieszczony jest również rysik S Pen. Cały zestaw jest dostępny w szykownym czarnym pudełku z granatowym, błyszczącym logotypem modelu.

Blisko 84% przedniego panelu zajmuje 6,3-calowy ekran Super AMOLED o zakrzywionych krawędziach, którego maksymalna rozdzielczości WQHD+ wynosi 1440 x 2960 pikseli. Nad ekranem znajduje się głośnik do rozmów, dioda powiadomień, czujnik światła i przede wszystkim przedni 8-megapikselowy aparat do selfie. Samsung kontynuuje udaną serię wzornictwa i w Note8 po raz kolejny zabrakło nazwy producenta nad wyświetlaczem oraz przycisku fizycznego „Home” pod ekranem. Producent umieścił go na wyświetlaczu razem z przyciskami „Powrót” oraz „Lista aplikacji”. Taki zabieg pozwolił zminimalizować zagospodarowanie przestrzeni otaczającej wyświetlacz. Centrum tylnego panelu stanowią dwa obiektywy głównego aparatu o matrycy 12 Mpix każdy z umieszczonymi po prawej stronie dwutonową lampą błyskową, czytnikiem umożliwiającym pomiar tętna i poziomu SpO2 (poziom saturacji krwi) oraz po prawej czytnikiem linii papilarnych. Zdecydowanie można polemizować, czy jest to idealne umiejscowienie dla skanera odcisku palca. Bardzo łatwo o pomyłkę – użytkownik zamiast skanera dotyka obiektywu aparatu i tym samym może go zabrudzić. Na tylnym panelu, tuż pod aparatem jest widoczny błyszczący logotyp producenta. Metalowa ramka otaczająca telefon to element konstrukcji smartfona, na którym umieszczono wszystkie przyciski fizyczne. Prawy bok urządzenia to miejsce dla przycisków odpowiadających za regulację poziomu głośności oraz przycisku uruchamiającego panel asystenta Bixby. Na lewym boku ulokowany jest włącznik. Górna krawędź to miejsce dla pojedynczej tacki na karty microSD (do 256 GB) oraz nano-SIM. Na dolnej krawędzi znajduje się głośnik, mikrofon, port micro USB typu C  gniazdo mini jack oraz wysuwany rysik S Pen.

blank

Wizualnie urządzenie przekona do siebie zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Galaxy Note8 to synonim eleganckiego wzornictwa. Solidne wykończenie obudowy, idealnie spasowane ze sobą panele, unikalna kolorystyka i luksusowy styl smartfona nie jest jednak bez wad. Tył urządzenia zbiera mikrorysy i zabrudzenia. Zdecydowanie na minus jest rozmiar i położenie skanera linii papilarnych oraz czytnika do pomiaru tętna.  

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Samsung Galaxy Note8 bazuje na systemie Android 7.0 Nougat, aczkolwiek producent obiecał aktualizację systemu do wersji 8.0 Oreo. Całość funkcjonuje w oparciu o odświeżoną nakładkę producenta – Samsung Experience w wersji 8.1, w pełni dostosowaną do środowiska systemu operacyjnego. Nadaje ona unikalnego wyglądu interfejsowi, który można m.in. łatwo personalizować poprzez motywy ze sklepu Samsung Themes. Uwagę przykuwają nowe ikony łączące w sobie elementy 2D z elementami 3D (flat dimensional). Producent dopracował również ich kolorystykę – barwy odpowiadają reprezentowanej kategorii, np. zielone ikony reprezentują funkcje i programy związane z komunikacją, zaś pomarańczowe powiązane są z multimediami. Funkcje nieskategoryzowane mogą być oznaczone kolorem szarym. Ciekawostką jest fakt, że na pulpitach głównych nie ma ikony przejścia do listy zainstalowanych aplikacji. Wystarczy przesunąć palcem w dół, aby tę listę wyświetlić. Powrócić na dany pulpit można poprzez przesunięcie palcem do góry.

Samsung oczywiście kontynuuje swoje innowacyjne rozwiązanie, jakim jest asystent Bixby. Wszystko działa, tak, jak w przypadku flagowych Galaxy S8 i S8+. Aby go uruchomić wystarczy użyć dedykowanego przycisku na krawędzi urządzenia. Po jego naciśnięciu, na ekranie smartfona ukazuje się panel Hello Bixby. Można go spersonalizować samodzielnie lub pozwolić aby zrobił to asystent na podstawie codziennego użytkowania telefonu. Na panelu dostępne są takie informacje, jak: aktualna pogoda, statystyki z aplikacji S Health, przypomnienia, powiadomienia z aplikacji (np. Facebook), alarmy, notatki, czy chociażby aktualne wiadomości z interesujących użytkownika dziedzin i kategorii. Bixby składa się z czterech ważnych elementów. Oprócz wspomnianego panelu Hello Bixby jest to Bixby Voice, czyli reakcja na komendy głosowe – aby skorzystać z tej opcji wystarczy przytrzymać dedykowany przycisk lub wypowiedzieć komendę “Hi Bixby”. Aktualnie asystent reaguje na zwroty wypowiadane tylko po koreańsku i angielsku. W najbliższej przyszłości raczej nie ma szans na obsługę naszego rodzimego języka. Testowany model reagował bardzo poprawnie na komendy głosowe wypowiadane w języku angielskim. Warto podkreślić, że Bixby Voice działa również w wybranych aplikacjach np. na Facebooku. Bixby jest wyjątkowo intuicyjnym usprawnieniem. Ciekawą funkcją jest połączenie aparatu z asystentem, czyli Bixby Vision. Wystarczy zrobić zdjęcie w powyższym trybie, aby asystent skojarzył sfotografowany przedmiot z informacjami z Internetu – można dowiedzieć się co to za obiekt, jak go skategoryzować lub np. gdzie go kupić. Niestety nie zawsze są to dokładne i precyzyjne informacje. Ostatnim elementem Bixby jest aplikacja Reminder – odpowiada za inteligentne przypomnienia.

W przypadku Samsunga Galaxy Note8 kontynuowane są również zastosowane w modelach S8 i S8+ opcje zabezpieczeń. Do wyboru użytkownika jest duży wachlarz zabezpieczeń smartfona. Poza standardowymi blokadami na hasło, pin, czy narysowany symbol istnieje możliwość skorzystania z czytnika linii papilarnych, skanera biometrycznego oraz skanera tęczówek. Odczyt odcisków palców przez wbudowany skaner jest natychmiastowy, choć nie zawsze precyzyjny. Korzystanie z niego utrudnia położenie i rozmiar czytnika – tylny panel tuż obok głównego aparatu, to nie jest dobra lokalizacja. Wielokrotnie podczas odblokowywania smartfona można dotknąć obiektyw aparatu głównego zamiast skanera. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie biometrii. Przednia kamera sczytuje punkty na naszej twarzy i za jej pomocą można odblokować telefon. Ta opcja działa natychmiastowo, wystarczy spojrzeć na telefon i już można z niego korzystać. Do dyspozycji pozostaje jeszcze skaner tęczowek. Odblokowanie smartfona może nie jest tak błyskawiczne, jak przy użyciu czytnika biometrycznego. Jednak jest zdecydowanie bardziej skuteczne. Jedno trzeba przyznać – Koreański producent bardzo poważnie podszedł do sprawy bezpieczeństwa. W czasach gdy smartfon pełni rolę bazy danych, kontaktów, multimediów, czy portfela nikt nie chciałby, aby korzystał z niego ktoś nieupoważniony.

Ciekawym rozwiązaniem jest funkcjonalność przycisku Home umieszczonego po raz pierwszy na ekranie smartfona. Można z niego skorzystać zawsze – nawet gdy aktualnie nie jest widoczny na wyświetlaczu. Po naciśnięciu palcem tam gdzie docelowo się znajduje od razu nastąpi reakcja na nasz dotyk. Nie zabrakło też rozwiązań znanych z poprzednich modeli Galaxy S m.in. trybu smart stay (odpowiada za podświetlenie ekranu, gdy przedni aparat wykryje naszą twarz), trybu obsługi smartfona jedną ręką. Warto zauważyć zakres możliwości wykorzystania zakrzywionych krawędzi. Panel Edge umożliwia przypięcie do niego nie tylko ulubionych aplikacji, kontaktów lub zadań do wykonania. Można na nim umieścić również np. aktualną pogodę lub pakiet narzędzi do konserwacji smartfona. Użytkownik może wybrać lokalizację panelu (lewa lub prawa krawędź), jego rozmiar oraz przezroczystość. Zakrzywione krawędzie można jeszcze wykorzystać używając Edge Lightning – brzeg wyświetlacza zaczyna świecić informując o powiadomieniu, wiadomości lub nieodebranym połączeniu.

Samsung zapewnił Note8 bogate wyposażenie w aplikacje i programy. W pamięci telefonu znajdują się pakiety od Google’a (Chrome, Gmail, Mapy, YouTube, itd.), Microsoftu (Word, Excel, PowerPoint, Skype) oraz wiele aplikacji producenta (m.in. aplikacja fitness S Health, klient pocztowy, dyktafon, przeglądarka internetowa). Do obsługi social media domyślnie zainstalowany jest Facebook. Więcej programów można pobrać ze sklepów: Galaxy Apps lub Sklep Play. Minusem jest brak dedykowanego oprogramowania do słuchania muzyki – w pamięci telefonu znajduje się jedynie Muzyka Play od Google’a. Koreańczycy zdecydowali się ponownie zadbać o graczy i zastosowali aplikację Game Launcher. Umożliwia ona zwiększenie wydajności smartfona podczas grania, wyłączenie alertów i powiadomień oraz m.in. wykonanie screenshota z gry za pomocą jednego kliknięcia na ekranie.

Smartfon można zoptymalizować otwierając znajdującą się w ustawieniach zakładkę konserwacja urządzenia. Z jej poziomu można kontrolować wykorzystanie baterii, tryby oszczędzania energii, miejsce na dysku, dostępną ilość pamięci RAM oraz przeszukać foldery pod kątem potencjalnych zagrożeń.

Wyświetlacz

Samsung Galaxy Note8 został wyposażony w 6,3-calowy ekran Super AMOLED z zakrzywionymi krawędziami. Przy  rozdzielczości WQHD+ (1440 x 2960 pikseli) gęstość punktów wynosi 521ppi. Rozdzielczość wyświetlanego obrazu na Samsungu Galaxy Note8 można zmieniać. Począwszy od największej WQHD+, przez FHD+ (1080 x 2220) do najniższej HD+ (720 x 1480). Producent zadbał o jakość wyświetlanego obrazu: świetnie odwzorowane kolory, wysoka głębia czerni, bardzo dobry kontrast oraz satysfakcjonujące kąty widzenia. Żadnych problemów nie sprawia widoczność i czytelność ekranu zarówno w pełnym słońcu, jak i w mocno zacienionych pomieszczeniach. Warto zwrócić uwagę na tryb filtrowania światła niebieskiego. Niebieskie światło emitowane z ekranu smartfona może powodować zmęczenie oczu i problemy z zaśnięciem. Po uruchomieniu filtra światła niebieskiego wyświetlany obraz staje się bardziej żółty, co korzystnie wpływa na wzrok.

 

W Galaxy Note8 został zachowany tryb Always On Display, który służy do stałego prezentowania na ekranie informacji obejmujących m.in.: godzinę, datę, poziom naładowania baterii i liczbę nieodebranych połączeń. Oczywiście jest możliwość rozbudowanej personalizacji tej opcji. Do wyboru użytkownika pozostaje styl zegara lub tło w postaci kalendarza, czy dowolnego obrazu. Ciągła aktywność ekranu negatywnie wpływa na czas pracy baterii. W przeciągu godziny poziom naładowania baterii zmniejszał się o około 1%.

Wyświetlacz w Samsungu Galaxy Note8 to zdecydowanie ogromna zaleta. Jest jeszcze lepiej niż w przypadku flagowców z marca 2017. Producent zadbał o świetnej jakości obraz. Idealny do oglądania filmów, grania, czy surfowania po Internecie. Tym razem Sony, LG, Huawei, czy Apple zostali w tyle.

-~- Aparat -~-

Aparat

Samsung Galaxy Note8 został wyposażony w podwójny aparat główny o matrycy 12-megapikseli. Zachowana została jasna przysłona f/1.7. Układ wyposażony jest w optyczną stabilizację obrazu oraz umożliwia 2-krotny zoom optyczny. Także nowym Samsungiem użytkownik wykona, świetne szerokokątne ujęcie oraz pełne szczegółów zbliżenie z wykorzystaniem wspomnianego zoomu optycznego. Przednia kamera to 8-megapikselowa matryca. Przysłona obiektywu f/1.7 również została zachowana. Przedni aparat został wyposażony w autofocus. Główna kamera wspomagana jest przez lampę LED. Przy zdjęciach selfie wyświetlacz przejmuje rolę lampy błyskowej.

blank

Aplikacja aparatu jest wygodna w obsłudze, opcje konfiguracyjne są rozłożone podobnie, jak u poprzednika. Nawet największy amator z dziedziny mobilnej fotografii poradzi sobie z wykonywaniem zdjęć za pomocą koreańskiego flagowca. Przechodzenie między trybami i opcjami jest niezwykle intuicyjne. Tryb automatyczny jednak w zupełności wystarczy do wykonania fotografii  dobrej jakości. W aplikacji aparatu dostępny jest też tryb profesjonalny. Po przejściu do tej techniki rejestrowania obrazu można w zależności od potrzeb m.in. zmodyfikować balans bieli, czułość ISO oraz czas ekspozycji. Użytkownik może ponadto wykonać hyperlapse (film poklatkowy), panoramę, zarejestrować obraz w zwolnionym tempie lub zrobić wirtualne zdjęcia 360°. W przypadku wykonywania selfie producent dodał serię naklejek i efektów oraz pasujące do ujęcia filtry. Samsung umożliwił też nadanie funkcji spustu migawki dla pulsometru. Znajduje się on jednak zdecydowanie za blisko głównego aparatu – użytkownik bardzo łatwo może zasłonić lub zabrudzić obiektyw.

Zdjęcia wykonane w trybie automatycznym, w dobrych warunkach zadowolą grono użytkowników smartfona. W rzeczywistości w idealnych warunkach są one  kontrastowe, ostre, jasne i wiernie odwzorowują kolory. Użytkownicy powinni być również zadowoleni z większości zdjęć wykonanych w gorszych warunkach np. przy zachmurzeniu, w pomieszczeniach ze sztucznym światłem lub na zewnątrz, po zmroku. Fotografie nadal zachowują dobre odwzorowanie kolorów. Zdjęcia nocne cechuje niski poziom zaszumienia. Przy kompletnym braku oświetlenia nie zawodzi wbudowana lampa LED, która bardzo dobrze doświetla nocne zdjęcia.

Fani selfie powinni być zadowoleni ze zdjęć wykonanych przednim aparatem o matrycy 8 Mpix. Fotografie są satysfakcjonującej jakości – w sam raz na profile społecznościowe w social media. W przypadku zdjęć rejestrowanych w gorszych warunkach oświetleniowych wyświetlacz jest idealną lampą błyskową. Na selfie twarz jest odpowiednio doświetlona. Dalszy plan cechuje niski poziom zaszumienia i przyzwoite odwzorowanie kolorów oraz detali.

Samsung Galaxy Note8  rejestruje filmy zarówno w rozdzielczości Full HD i 60 kl./s (1080 x 1920 pikseli), jak i w rozdzielczości UHD (2160 x 3840 punktów). Niezależnie od wybranej rozdzielczości nagrywany obraz jest płynny. Za dnia kolory są dobrze odwzorowane, a na nagraniach widać wiernie oddane detale. Na filmach nocnych nieznacznie spada szczegółowość nagrań. Niestety występuje zaszumienie, ale nie zaburza to odbioru filmu. Warto zwrócić uwagę na bardzo dobrą jakość filmów zarejestrowanych w najwyższej rozdzielczości – 4K (2160 x 3840 punktów). Zarejestrowany obraz jest niezwykle płynny, kontrastowy, dobrze odwzorowuje detale oraz świetnie sobie radzi z szybkimi zmianami kadru – tuż po jego zmianie, na nagraniu widoczny jest ostry obraz. Taka jakość filmów to duży plus dla poczynań Samsunga.

Aparat główny oraz przedni tworzą bardzo solidny kolektyw do rejestrowania obrazu w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Zdjęcia i filmy są dobrej jakości. Pod tym względem dla Samsunga Galaxy Note8 konkuruje z niedocenianym, ale bardzo dobrym LG V30 oraz najnowszym flagowcem od Huawei, czyli Mate 10 Pro. W tej kategorii mocną pozycję akcentują również nowe modele od Apple (iPhone X oraz 8 i 8 Plus).

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Multimedia i Internet

Samsung Galaxy Note8 bardzo dobrze radzi sobie z odtwarzaniem multimediów. Na urządzeniu bez problemów można oglądać filmy zapisane w formatach: MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM. Smartfon płynnie wyświetla wideo w rozdzielczości Full HD, jak i UHD/4K. Aplikacja służąca do oglądania filmów jest bogata w opcje – odtwarza  nagrania z napisami, umożliwia edycję filmu i zmianę szybkości wyświetlania obrazu. Jeśli ktoś lubi wykonywać inne czynności podczas seansu filmowego np. surfować po Internecie – to idealnym rozwiązaniem jest możliwość oglądania filmu w oknie.

blank

Do słuchania muzyki w Galaxy Note8 domyślnie służy aplikacja „Muzyka Play”. Jak większość komercyjnych programów została wyposażona w opcję streamingu utworów (po opłaceniu comiesięcznego abonamentu). Aplikacja jest uboga w udogodnienia. Smartfon odtwarza pliki audio zapisane w formatach MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, DSF, DFF. Wadą Galaxy S8 jest brak wbudowanego radia FM. W zestawie przecież znajdują się wysokiej klasy słuchawki, których dźwięk z pewnością umiliłby słuchanie audycji radiowej.

Koreański producent znacząco poprawił jakość audio. Dźwięk z wbudowanego głośnika jest dobry, brzmi czysto. Przy maksymalnym poziomie głośności nie słychać żadnych szumów, również bas jest wyczuwalny. Najwięcej uwagi w temacie audio należy poświęcić  prawdopodobnie najlepszej parze słuchawek jaką kiedykolwiek Samsung dołączył do zestawu. O jakość dźwięku zadbała tym razem zewnętrzna firma – AKG Acoustics – zajmująca się produkcją przewodowych oraz bezprzewodowych systemów elektroakustycznych. Słuchawki dołączone do Galaxy Note8 są niesamowicie wygodne, a odtwarzany przez nie dźwięk – czysty, z wyraźnie słyszalnymi tonami wysokimi i niskimi. Satysfakcjonująca jest też moc basu. Kolejną zaletą słuchawek jest wytłumienie hałasów z otoczenia. Warto podkreślić, że użytkownik może spersonalizować dźwięk do swoich potrzeb za pomocą opcji Sound Alive oraz Adapt Sound znajdujących się w ustawieniach telefonu.

W nowym flagowcu (tak, jak u poprzedników) zainstalowane zostały dwie przeglądarki – Samsung Internet oraz Chrome. Pierwsza z nich to standardowa aplikacja do surfowania po sieci opracowana przez koreańskiego producenta. Druga zaś to przeglądarka internetowa od Google’a, jej dużą zaletą jest synchronizacja danych z dowolną wersją Chrome’a przypisaną do konta Google. Przeglądarki różnią się interfejsem, ale niezależnie od wyboru aplikacji, nawet bardzo rozbudowane strony internetowe otwierane są błyskawicznie. Praca na kilkunastu kartach jednocześnie nie obciąża i nie zawiesza telefonu. Obie przeglądarki oferują również tryb pracy, w którym program nie zapisuje żadnych informacji o odwiedzanych przez użytkownika stronach. W przypadku aplikacji Samsung Internet jest to tryb chroniony, a w Chrome – tryb incognito.

Komunikacja

Samsung Galaxy Note8 to niezawodne urządzenie do komunikacji ze światem. Rozmowy telefoniczne charakteryzują się czystym dźwiękiem. Rozmówca słyszany jest bez żadnych problemów nawet podczas utrudnień w postaci wiatru, czy ruchu ulicznego. Tryb głośnomówiący nie zniekształca głosu.

W przypadku transmisji danych Galaxy Note8 prezentuje specyfikacje z innej galaktyki. Świadczy o tym wbudowany moduł LTE (Cat.16 do 1 Gbps). Ponadto, smartfon został wyposażony w dwuzakresowy moduł Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac i po raz pierwszy w moduł łączności Bluetooth 5.0. Nie zabrakło technologii NFC oraz modułu GPS obsługującego A-GPS, Glonass, Galileo i Beidou (chiński satelitarny system nawigacyjny). Testy komunikacyjne wypadły świetnie. Smartfon nie tracił zasięgu, bardzo szybko określał lokalizację, a surfowanie po Internecie nie sprawiało problemów zarówno z wykorzystaniem modułu LTE, jak i Wi-Fi. Galaxy Note8 oczywiście może posłużyć za router Wi-Fi dla innych urządzeń.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Samsung Galaxy Note8 pracuje na układzie: 8-rdzeniowy procesor Exynos 8895 w którego skład wchodzą 4 rdzenie Mongoose taktowane zegarem 2,3 GHz oraz 4 rdzenie Cortex-A53 taktowane zegarem 1,7 GHz i układ graficzny Mali-G71 MP20. Jest to identyczny chipset, jakie użyto w Samsungu Galaxy S8. Ponadto smartfon został zaopatrzony w 6 GB RAM oraz 64 GB pamięci wewnętrznej. Do dyspozycji użytkownika pozostaje ponad 52 GB wolnego miejsca na dane. Pamięci na aplikacje, muzykę, czy filmy z pewnością nie zabraknie, gdyż smartfon posiada slot na karty microSD (do 256 GB). Tak dobrane podzespoły sprawiają, że otrzymujemy niesamowicie wydajny smartfon. W trakcie testów Galaxy Note8 nie zawieszał się nawet podczas wykonywania kilku operacji jednocześnie. Smartfon błyskawicznie reaguje na dotyk, a jego interfejs funkcjonuje płynnie. Telefon idealnie sprawdzi się, jako narzędzie do załatwiania spraw służbowych, centrum multimedialnej rozrywki. Galaxy Note8 umieszczony w stacji DeX może pełnić funkcję komputera. Skok wydajnościowy nowego flagowca Samsunga potwierdzają testy programem AnTuTu. Smartfon uzyskał kapitalny wynik 198 089 punktów. Flagowiec Samsunga bez problemu wygrywa z modelami S8 i S8+. W tyle pozostaje również LG V30, czy Huawei Mate 10 Pro. Szybszy w testach za to jest iPhone X, ale tak naprawdę w codziennym użytkowaniu ta różnica jest kompletnie nie odczuwalna. Galaxy Note8 świetnie radzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi grami 3D. Bez żadnych przeszkód na smartfonie można pograć w takie tytułu, jak Asphalt 8, Real Racing 3, czy Dead Trigger 2.

 

Wyniki testu w AnTuTu 6: 198 089 punktów (3D: 69115, UX: 78073, CPU: 42660, RAM: 8241)

Bateria

Samsung Galaxy Note8 został wyposażony w niewymienną baterię o pojemności 3300 mAh z technologią Quick Charge 4. Testy czasu pracy baterii odbywały się z ustawioną rozdzielczością ekranu WQHD+ (1440 x 2960 pikseli) i wypadły z różnym skutkiem. Na jednym ładowaniu akumulatora przy umiarkowanym sięganiu po telefon (kilka połączeń i wiadomości dziennie, z naprzemiennie włączona transmisja danych i Wi-FI oraz sporadycznym korzystanie z aplikacji i gier) konieczność ładowania baterii następowała po około dobie. Screen on Time  jednak wyniósł wtedy zaledwie nieco ponad 4 godziny (dokładnie 4 godzin i 19 minut). Z kolei częste uruchamianie aplikacji (w tym filmy, muzyka, gry), włączona transmisja danych, surfowanie po Internecie i korzystanie ze smartfona przez większość czasu w pełnym słońcu (jasność wyświetlacza ustawiona jest, jako maksymalna) sprawiają, że flagowiec Samsunga wytrzyma na jednym ładowaniu ponad połowę dnia. Czas pracy na jednym ładowaniu zdecydowanie zmniejsza włączony tryb Always On Display – stan akumulatora zmniejsza się o ok. 1% na godzinę. Producent przygotował za to tryby oszczędzania energii: średni i maksymalny. Po włączeniu tego pierwszego obniżona zostaje m.in.: rozdzielczość wyświetlanego obrazu, jasność ekranu, a ograniczona jest częstotliwość pracy procesora. Przy włączeniu maksymalnego trybu oszczędzania energii dla użytkownika przeznaczony jest uproszczony ekranu startowego, na którym kolorowe ikony wyświetlane są na czarnym tle. Ograniczony staje się też dostęp do wielu funkcjonalności. W powyższym trybie oprócz telefonowania i wysyłania SMSów można korzystać również z Internetu. Ponadto bardzo dobrze sprawdza się szybkie ładowanie baterii. Bateria od stanu 1% osiąga 100% po upływie 1,5 godziny.

Nowy flagowiec Samsunga bardzo dobrze sprawdził się podczas odtwarzania multimediów. Na jednym ładowaniu akumulatora można oglądać filmy o rozdzielczości Full HD (przy ustawionej rozdzielczości wyświetlacza WQHD+), z jasnością ekranu ustawioną na 50% oraz maksymalną głośnością przez 11 godzin i 28minut. Równie świetne wyniki wydajności baterii można odnotować podczas słuchania muzyki. Smartfon z wygaszonym ekranem i wyłączoną transmisją danych przez dwie godziny zużył 3% baterii, a więc umożliwi nam słuchanie muzyki nawet przez ponad 66 godzin.

Podsumowanie

blank

Samsung Galaxy Note8 zdecydowanie ustrzega się większych wpadek. To smartfon oferujący: eleganckie wzornictwo, świetny ekran Super AMOLED o wysokiej rozdzielczości WQHD+, podzespoły zapewniające o wiele większą wydajność niż w przypadku poprzednika. Ponadto bogaty software, którego częścią staje się inteligentny asystent Bixby. Producent zadbał również o szeroki wachlarz zabezpieczeń (biometria, skaner tęczówek) oraz o szybki przepływ danych – m.in. moduł LTE cat. 16 (zapewnia pobieranie do 1 Gbps) i Bluetooth 5.0. Przekrój funkcjonalności wspierany jest przez dodatkowe urządzenia od Samsunga. Stacja DeX zamieni smartfon w urządzenie funkcjonalnością przypominające laptopa. Za pomocą Gear 360° można rejestrować dosłownie otaczającą użytkownika przestrzeń. Z kolei Gear VR wprowadzi użytkownika Galaxy Note8 do świata wirtualnej rzeczywistości.

Aktualnie nie ma jednak na świecie smartfona bez wad. Taki stan rzeczy dotyczy również Galaxy Note8. Czas pracy baterii podczas intensywnego użytkowania mógłby być lepszy, producent mógł znaleźć odpowiedniejszą lokalizację dla czytnika linii papilarnych, czy poprawić dokładność skanera biometrycznego. Należy jeszcze pamiętać, że ciągle system nie został zaktualizowany do wersji 8.0 Oreo (stan na 22.02). Przy takiej cenie za urządzenie można jednak tego wymagać.

Zdecydowanie trzeba natomiast pochwalić podwójny, mobilny aparat, jak i przednią kamerę do selfie. Samsung Galaxy Note8 z powodzeniem zastąpi kompaktowy aparat fotograficzny na każdym wakacyjnym wyjeździe. W ogólnym rozrachunku testowany smartfon oferuje szereg multimedialnych i niezawodnych funkcji, których używanie ułatwia życie w szybkim cyfrowym świecie. Jednak od urządzenia z najwyższej półki cenowej należy tego oczekiwać.

Back to top button