Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy S Duos

To budżetowy smartfon z 2012 roku, który działa na systemie operacyjnym Android. Wizualnie bardzo przypomina inne, ówczesne słuchawki Samsunga, ale odróżnia się od nich obsługą dwóch kart SIM jednocześnie i, niestety, gorszymi podzespołami od tych, znanych z pierwszego Samsunga Galaxy S.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Słuchawka została zrobiona z kiepskiej jakości plastiku. Jej wygląd był wyraźnie wzorowany na Samsungu Galaxy SIII, jednak nie jest ona tak smukła i zgrabna, jak jej pierwowzór. Na plus trzeba jednak zaliczyć matową fakturę pokrywy baterii, dzięki czemu jest ona odporniejsza na zarysowania (niż flagowe modele producenta) i lepiej leży w dłoni. Samsung Galaxy S Duos jest też znacznie bardziej poręczny od np. Galaxy SIII, co zawdzięcza znacznie mniejszemu ekranowi. Wizualnie słuchawka niczym się nie odróżnia od innych modeli Samsunga i wielu osobom wydać się może nudna.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Samsung Galaxy S Duos działa na Androidzie 4.0 wzbogaconym nakładką na interfejs Nature UX. Jest ona znacznie lepsza od TouchWiza znanego ze starszych smartfonów Samsunga, jednak do intuicyjności znanej z iOS czy Windows Phone nadal dużo mu brakuje. Graficznie nawiązuje do natury i wprowadza sporo dodatkowych funkcji (ich praktyczność jest jednak dyskusyjna). Z najbardziej charakterystycznych warto wymienić obsługę gestów, którymi można, wyciszyć dzwonek telefonu, zadzwonić do kogoś podczas pisania SMS-a, szybko włączyć aparat itd. Do tego dochodzi sporo fabrycznych aplikacji oraz narzędzi (integracja z portalami społecznościowymi, sklep z aplikacjami, książkami i filmami Samsunga, komunikatory internetowe, możliwość wyświetlania dwóch programów jednocześnie). Szkoda, że ich przydatność jest mocno dyskusyjna, a wykasowanie wymaga specjalistycznej wiedzy. Z tych względów znacznie praktyczniejszy jest jednak HTC Sense znany ze smartfonów tajwańskiego producenta.

Sam system działa jednak kiepsko (o czym więcej w jednym z kolejnych akapitów). Na Androida dostępnych są setki tysięcy aplikacji i gier, a większość nieciekawych, fabrycznych programów można łatwo zastąpić wybranymi zamiennikami.

Wyświetlacz

To jedna z największych wad tego modelu. Ekran LCD o rozdzielczości 480 x 800 pikseli jest wyraźnie gorszy nawet od tego ze starszego o dwa lata Samsunga Galaxy S! W porównaniu do swojego leciwego przodka, wyświetlacz Samsung Galaxy S Duos wyświetla niezbyt nasycone kolory, ma szarą czerń i niski kontrast. We znaki dają się też jego wąskie kąty widoczności oraz niska czytelność w słońcu. Szczególnie irytować potrafi ta ostatnia cecha podczas korzystania z urządzenia w nawet pochmurny dzień.

-~- Aparat -~-

Matryca ma 5 Mpix i robi przyzwoite zdjęcia. Na fotografiach widać sporo szczegółów, kolory są dobrze odwzorowane, a cyfrowy szum pojawia się dopiero w gorszych warunkach oświetleniowych. Niestety, fotografie nie umywają się do tych, zrobionych np. Samsungiem Galaxy SIII. Brakuje też przydatnej funkcji ustawiania ostrości na punkcie wskazanym palcem, co w przypadku smartfona z 2012 roku uznać można za nieporozumienie. Do zdjęć nocnych Galaxy S Duos zupełnie się nie nadaje. Dioda doświetlająca ma niewielki zasięg i sprawdza się jedynie w przypadku bliskich obiektów. Z kolei robiąc zdjęcia krajobrazom liczyć się trzeba z niewielką liczbą detali i wysokim poziomem cyfrowego szumu.

Jeszcze większy niedosyt pozostawia niska jakość nagrywanych smartfonem filmików w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Godny odnotowania jest też fakt, ze to jedyny przedstawiciel serii Galaxy S, który nie rejestruje obrazu w rozdzielczości HD! Na nagranych wideo widać stosunkowo niewiele detali, co daje się we znaki nawet na ekranie smartfona.

-~- Multimedia i Internet -~-

Nie jest to wymarzone urządzenie do korzystania z multimediów. Stosunkowo mały ekran i beznadziejna wydajność dają o sobie znać podczas używania telefonu i np. uniemożliwia otwieranie wideo w rozdzielczości HD. Nie mniej, wbudowany odtwarzacz wideo radzi sobie z popularnymi plikami DivX oraz XviD. Niestety, trudno powiedzieć, że Samsung Galaxy S Duos pozwala na komfortowe przeglądanie Internetu. Przeglądarka działa stosunkowo powoli i wyraźnie zwalania na bardziej rozbudowanych stronach. Brakuje jej też obsługi elementów flash, więc mapki, animacje i gry na wielu witrynach nie są wyświetlane. Dobrze, że telefon oferuje chociaż łączność 3G oraz Wi-Fi, dzięki którym wczytywanie stron jest w miarę żwawe. Szkoda jednak, że sporo do życzenia pozostawia jakość rozmów. Głos jest cyfrowo zniekształcony, a w tle słychać irytujący szum. W telefonie z funkcją dual SIM jest to szczególnie dotkliwa niedogodność.

Smartfon wyposażono w całkiem rozbudowany, efektowny odtwarzacz muzyczny, który spotkać można w innych urządzeniach Samsunga. Jakość dźwięku w słuchawkach jest akceptowalna, ale wymagających użytkowników nie zadowoli. Niemiła niespodzianka czeka też osoby, które nie mają własnych słuchawek, bo w zestawie z telefonem takowych nie znajdą. Wbudowane 4 GB (dla użytkownika około 1,7 GB) pamięci zmieści kilkaset utworów, ale jeśli dla kogoś to za mało, to smartfon obsługuje karty microSD (do 32 GB).

W obudowie znalazło się również miejsce dla odbiornika GPS, który wraz z mapami Google może zrobić ze smartfona nawigację, o ile użytkownik połączony jest z Internetem.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Czyli największa wada opisywanego modelu. Telefon korzysta z jednordzeniowego procesora 1 Ghz i 768 MB pamięci RAM. Niestety, jest to bardzo powolna, przestarzała jednostka, która nie radzi sobie z płynną obsługą systemu. Trzeba też wspomnieć, że jest ona nawet wolniejsza od układu znanego ze znacznie starszego Samsunga Galaxy S. W efekcie, zapomnieć można o graniu w gry 3D (niektóre tytuły 2D też mogą mieć problem z płynnością). Częste spowolnienia nawet w interfejsie są niesłychanie irytujące i uniemożliwiają komfortowe korzystanie ze smartfona.

Bateria

Urządzenie pozwala na 1 – 2 dni całkiem intensywnej pracy przy wykorzystaniu dwóch numerów jednocześnie. Oczywiście, grając lub korzystając bez przerwy z Internetu rezultat ten skraca się do kilku godzin. Przeciętne wrażenie robi też czas rozmów, który wynosi 7 lub 13 godzin, odpowiednio dla łączności 3G i 2G.

Obsługa dwóch kart SIM

Galaxy S Duos umożliwia korzystanie z dwóch numerów w tym samym momencie. Podczas nawiązywania połączenia użytkownik może wybrać, z której karty chce skorzystać. Nie ma też problemu z ustawieniem zadań dla poszczególnych kont (np. łączności z Internetem). Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie rozmowy działa tylko używana w danym momencie karta, a druga zostaje tymczasowo wyłączona i nie można się na nią dodzwonić.

Podsumowanie

Tworząc ten model Samsung chciał połączyć funkcję dual-SIM z wyglądem ówcześnie nowego Samsung Galaxy SIII i kilkuletnimi, niezbyt wydajnymi podzespołami znanymi z leciwego HTC Desire. W efekcie, wyszło nieciekawe urządzenie, którym nie warto zawracać sobie głowy. Na rynku pojawiło się sporo znacznie ciekawszych, lepiej wyposażonych i bardziej dopracowanych smartfonów oferujących obsługę dwóch kart SIM jednocześnie (Sony Xperia M, Samsung Galaxy Core). Nawet tania, niebędąca smartfonem Nokia Asha 205 może okazać się bardziej niezawodna od Samsunga S duos.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button