Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy S3 mini

Dotykowy smartfon z systemem operacyjnym Android z 2012 roku. Ze swoim większym bratem (Galaxy S III), łączy go niewiele poza wyglądem, a sam telefon można uznać za próbą wprowadzania w błąd nieobeznanych klientów i sprzedanie przeciętnego urządzenia pod przykrywką znanej marki.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Jest to zdecydowanie największa wada Galaxy SIII mini. Telefon został wykonany z błyszczącego plastiku, który wzbogacono o ciekawy wzór przypominający szczotkowane aluminium (tylko w wersji granatowej). Niestety, materiał ten szybko się rysuje i brudzi. Innym problemem jest niewielka wytrzymałość smartfona na upadki, która najczęściej skutkuje rozbitym ekranem i jego kosztowną wymianą (kilkaset zł w autoryzowanym serwisie). Nie mniej, samo urządzenie nieźle leży w dłoni i jest znacznie bardziej poręczne od swojego większego odpowiednika.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Galaxy SIII mini działa na Androidzie 4.1 wzbogaconym nakładką na interfejs Nature UX. Jest ona znacznie lepsza od TouchWiza znanego ze starszych smartfonów Samsunga, jednak do intuicyjności znanej z iOS czy Windows Phone nadal dużo mu brakuje. Graficznie nawiązuje do natury i wprowadza sporo dodatkowych funkcji (ich praktyczność jest jednak dyskusyjna). Z najbardziej charakterystycznych warto wymienić obsługę gestów, którymi można, wyciszyć dzwonek telefonu, zadzwonić do kogoś podczas pisania SMS-a, szybko włączyć aparat itd. Do tego dochodzi sporo fabrycznych aplikacji oraz narzędzi (integracja z portalami społecznościowymi, sklep z aplikacjami, książkami i filmami Samsunga, komunikatory internetowe, możliwość wyświetlania dwóch programów jednocześnie). Szkoda, że ich przydatność jest mocno dyskusyjna, a wykasowanie wymaga specjalistycznej wiedzy. Z tych względów znacznie praktyczniejszy jest jednak HTC Sense znany ze smartfonów tajwańskiego producenta.

Sam system działa bardzo dobrze. Na Androida dostępnych są setki tysięcy aplikacji i gier, a większość nieciekawych, fabrycznych programów można łatwo zastąpić wybranymi zamiennikami. Niestety, Samsung nie wydał aktualizacji do nowszego Androida dla tego modelu, przez co pozbawiony on został wielu nowych, ciekawych funkcji. W niedalekiej przyszłości wiązać się to też będzie z problemami w działaniu nowych gier i aplikacji, które mogą być niekompatybilne z Androidem 4.1.

Wyświetlacz

W telefonie zamontowano czterocalowy panel AMOLED o rozdzielczości 480 x 800 pikseli, który wykorzystano w starszym o ponad dwa lata Samsungu Galaxy S. Takie posunięcie naprawdę źle świadczy o producencie, a sam ekran ma niewiele wspólnego z panelem Samsunga Galaxy SIII. Nie mniej, wyświetlany obraz trzeba uznać za niezłej jakości – kolory są nasycone, czerń głęboka, czytelność w słońcu przyzwoita, a kąty widzenia szerokie. Niestety, ostrość pozostawia sporo do życzenia, szczególnie w porównaniu do pełnowymiarowego Galaxy SIII. Czcionki są lekko poszarpane, a przy ich krawędziach można się dopatrzeć bardzo małe zielone kropki. Jest to efekt wykorzystania matrycy typu PenTile, w której na piksel składają się cztery (a nie tak jak normalnie trzy) subpiksele (2 zielone, niebieski, czerwony). W konsekwencji, rzeczywista rozdzielczość ekranu jest niższa niż w specyfikacji.

-~- Aparat -~-

Matryca Samsung Galaxy SIII mini ma 5 Mpix i sprawdza się w przypadku fotografowania dobrze oświetlonej sceny. Szkoda jednak, że tak jak ekran, nie ma ona niczego wspólnego ze zwykłym Samsungiem Galaxy SIII. Na zdjęciach najczęściej widać sporo szczegółów, kolory są dobrze odwzorowane, a szum (kolorowe plamy na fotografiach) jest niewidoczny. Sytuacja wygląda jednak znacznie gorzej w ciemnym otoczeniu i jeśli obiekt znajduje się poza zasięgiem lampy błyskowej (kilka metrów od telefonu), to zrobienie szczegółowego, jasnego zdjęcia graniczy z cudem.

Nagrywane kamerką filmiki w rozdzielczości HD (720p) uznać trzeba za dobre, ale nic ponad to. Obraz jest szczegółowy i ma dobrze odwzorowane kolory, aczkolwiek zdarzają się momenty, w których np. górna część wideo nie jest zsynchronizowana z dolną. Sporo do życzenia pozostawia też jakość nagrywanego telefonem dźwięku monofonicznego.

-~- Multimedia i Internet -~-

Całkiem spory, niezły ekran i znośne podzespoły umożliwiają rozpatrywanie S III mini w kategoriach urządzenia multimedialnego. Niestety, również pod tym względem ustępuje on swojemu większemu, wydajniejszemu bratu, który ma większy wyświetlacz i lepsze podzespoły. Mimo to, odtwarzanie na Galaxy SIII mini wideo jest bezproblemowe (telefon fabrycznie obsługuje popularne formaty DivX i XviD). Przeglądanie Internetu też nie sprawia żadnych trudności, chociaż miłym dodatkiem byłoby 4G LTE, które ówcześnie zaczęło się już pojawiać w lepszych telefonach. Nie mniej, wszystko działa jak należy, a strony wczytują się dosyć szybko, dzięki łączności 3G oraz Wi-Fi. Brakuje jedynie obsługi elementów flash w przeglądarce (mapki, animacje, gry).

Smartfon wyposażono w całkiem rozbudowany, efektowny odtwarzacz muzyczny, który spotkać można w innych urządzeniach Samsunga. Jakość dźwięku w słuchawkach jest dobra, aczkolwiek daleko jej do tej z Samsunga Galaxy SIII lub pierwszego Galaxy S. Pewien niedosyt pozostawia zaledwie 8 GB wbudowanej pamięci (wersja 16 GB jest niespotykana na polskim rynku), z których użytkownik ma dostęp do zaledwie 4,5 GB. W efekcie, w telefonie zmieści kilkaset utworów lub 4 filmy w rozdzielczości HD. Dobrze chociaż, że smartfon obsługuje karty microSD (do 32 GB).

W obudowie znalazło się również miejsce dla odbiornika GPS, który wraz z mapami Google może zrobić ze smartfona nawigację, o ile użytkownik połączony jest z Internetem.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Samsung Galaxy S III mini działa dzięki dwurdzeniowemu procesorowi 1 Ghz i 1 GB pamięci RAM. Takie podzespoły zapewniają płynne działanie systemu i umożliwiają granie w nawet bardziej rozbudowane tytuły 3D, chociaż do poziomu urządzeń z najwyższej półki dużo mu brakuje. Nie ma też zazwyczaj problemu z korzystaniem z kilku aplikacji jednocześnie. Nie mniej, wariant mini nie oferuje nawet ułamka wydajności pełnowymiarowego Samsunga Galaxy S III i pod tym względem ustępuje nawet o rok starszemu Samsungowi Galaxy SII.

Bateria

Intensywna eksploatacja telefonu (Internet, komunikatory, multimedia) rozładowuje baterię w jeden dzień. Ograniczając trochę wykorzystanie ww. funkcji słuchawka wytrzymuje do 2 dni bez ładowania, co jest całkiem przyzwoitym wynikiem. Niestety, znacznie gorsze wrażenie robi czas rozmów, który wynosi ok. 7 godzin, aczkolwiek korzystając z łączności 2G wydłuża się on dwukrotnie.

Podsumowanie

Nie jest to zły smartfon, ale tworzenie dwóch różnych urządzeń o podobnej nazwie (Galaxy S III i Galaxy S III mini), to jawna próba sprzedania nieświadomemu klientowi wybrakowanego towaru, korzystając z rozpoznawalności droższego modelu. Takie posunięcie producentów nie powinny mieć miejsca i choćby dlatego warto poszukać innego modelu (np. Sony Xperia J, Samsung Galaxy Core lub HTC Desire 500).

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button