Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy S4 zoom

To połączenie smartfona z aparatem fotograficznym z 2013. roku. Urządzenie bardzo przypomina Galaxy S4 Mini, do którego doczepiono olbrzymi moduł aparatu. Niestety, S4 Zoom nie jest ani do końca dobrym telefonem, ani interesującym sprzętem fotograficznym.

specyfikacje-samsung-galaxy-s4-zoom

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowę niemal w całości wykonano z polakierowanego, błyszczącego plastiku, który dosyć szybko się rysuje i brudzi. Chlubny wyjątek stanowi tylko wąski pasek na krawędzi urządzenia zrobiony ze szczotkowanego aluminium. Z tworzywa sztucznego jest też olbrzymi obiektyw, który znacznie wystaje ponad pokrywę baterii (soczewki są szklane). Z tyłu znalazł się też tak zwany grip, czyli wybrzuszenie pozwalające na wygodne chwycenie urządzenia podczas robienia fotografii. Niestety, ma on inną wysokość niż obiektyw, przez co położenie telefonu na stole jest możliwe tylko ekranem do dołu. Poza nietypową obudową, sporymi niedogodnościami są ciężar słuchawki (ponad 200 g) oraz jego grubość (ponad 15 mm, a przy obiektywie 25 mm!). Oczywiście, telefon da się nosić w kieszeni, ale trudno nazwać go poręcznym. Ponadto, długotrwale trzymanie tak ciężkiego sprzętu podczas rozmowy jest bardzo uciążliwe. Nie można też pominąć kwestii wizualnej. Z przodu słuchawka wygląda jak Galaxy S4 Mini, jednak z tyłu przypomina aparat kompaktowy, co daje niezbyt korzystny efekt końcowy.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Samsung Galaxy S4 Zoom działa na Androidzie 4.2 wzbogaconym nakładką na interfejs Nature UX. Jest ona znacznie lepsza od TouchWiza znanego ze starszych smartfonów Samsunga. Graficznie nawiązuje do natury i wprowadza sporo dodatkowych funkcji (ich praktyczność jest jednak dyskusyjna). Z najbardziej charakterystycznych warto wymienić obsługę gestów, którymi można przewijać zdjęcia w galerii, uruchomić aparat, wyciszyć dzwonek telefonu itd. Do tego dochodzi sporo fabrycznych aplikacji czy narzędzi (integracja z portalami społecznościowymi, sklep z aplikacjami, książkami i filmami Samsunga, komunikatory internetowe). Szkoda, że ich przydatność jest mocno dyskusyjna, a wykasowanie wymaga specjalistycznej wiedzy. Znacznie praktyczniejszy jest jednak HTC Sense znany ze smartfonów tajwańskiego producenta HTC.

Sam system działa płynnie. Na Androida dostępnych są setki tysięcy aplikacji i gier, a większość nieciekawych, fabrycznych programów można łatwo zastąpić wybranymi zamiennikami. Warto też wspomnieć, że obsługa urządzenia jest intuicyjna i nawet laik powinien sobie z nią poradzić. Niestety, do prostoty interfejsu znanej z iOS czy Windows Phone nadal dużo mu brakuje.

Wyświetlacz

Telefon wyposażono w ekran AMOLED 4,3 cala, który wyświetla świetnej jakości obraz. Nasycenie kolorów jest na bardzo wysokim poziomie, czerń prezentuje się perfekcyjnie, jednak czytelność w słońcu mogłaby być minimalnie lepsza. Niestety, nie jest to najlepszy typ ekranu do fotograficznego smartfona. O ile nasycone kolory ładnie wyglądają, tak ich pokrycie z rzeczywistością jest niewielkie. Podczas robienia zdjęć ma to niebagatelne znaczenie i powoduje, że fotografie na wyświetlaczu telefonu wyglądają trochę inaczej niż w rzeczywistości lub po wyświetleniu na ekranie komputera. Pewien niedosyt powoduje też brak rozdzielczości HD (jest „tylko” 540 x 960 pikseli), dzięki której obraz byłby bardziej szczegółowy podczas fotografowania.

Trzeba też wspomnieć o dosyć niewygodnym korzystaniu z klawiatury ekranowej. Wybrzuszenia i spory ciężar urządzenia uniemożliwiają jego pewne i wygodne chwycenie podczas edycji tekstu, co potrafi być bardzo irytujące i męczące.

-~- Aparat -~-

To najważniejsza cecha Samsung Galaxy Zoom. Telefon wyposażono w matrycę 16 Mpix z lampą ksenonową, optyczną stabilizacją obrazu oraz dziesięciokrotnym optycznym zoomem. Do tego trzeba dodać bardzo rozbudowaną aplikację fotograficzną, która pozwala na ręczne zmienianie wielu parametrów lub oferuje kilkanaście różnych trybów producenta. Kontrolę nad aparatem zapewnia sprzetowy spust migawki oraz pierścień wokół obiektywu, którym kontroluje się ustawienia i przybliżenie. Niestety, całość działa dosyć topornie.

Jakość zdjęć naprawdę robi wrażenie, ale w porównaniu do czołówki pozostałych, fotograficznych smartfonów (np. Nokii Lumii 1020) wypada przeciętnie. W oczy rzuca się stosunkowo kiepskie odwzorowanie detali (jak na urządzenie tego typu). Z drugiej zaś strony, optyczny zoom i stabilizacja rekompensują powyższy mankament. Odwzorowanie kolorów jest bez zarzutu, a ksenonowa lampa błyskowa zapewnia dobre doświetlenie w ciemnych pomieszczeniach. Mniej zaawansowani użytkownicy na pewno będą zachwyceni możliwościami Galaxy Zooma, jednak do nawet najtańszych lustrzanek bądź droższych kompaktów sporo mu brakuje.
W kwestii nagrywania wideo urządzenie niestety odstaje od swoich bezpośrednich konkurentów (Sony Xperia Z1, Nokia Lumia 1020, Nokia Lumia 925, Samsung Galaxy Note III) jakością rejestrowanego obrazu. Nie mniej, Samsung Galaxy Zoom wyposażono w czuły mikrofon, a cichy, dziesięciokrotny zoom pozwala na korzystanie z niego bez dokuczliwego brzęczenia na nagraniu. Ciekawostką jest też możliwość nagrywania wideo w zwolnionym tempie w rozdzielczości HD.

-~- Multimedia i Internet -~-

W tej kwestii smartfon wypada średnio. Słuchawka fabrycznie wspiera odtwarzanie popularnych plików wideo XviD i DivX, a oglądanie nawet dłuższych filmów na jego ekranie jest stosunkowo komfortowe. Nie można się też przyczepić do działania przeglądarki Internetowej. Nawet rozbudowane witryny są wczytywane szybko, a ich obsługa jest płynna. Niestety, wyświetlacz 4,3 nie zapewnia takiego komfortu przeglądania Sieci jak np. pięciocalowa Sony Xperia Z czy Samsung Galaxy S4.

Muzycznie Samsung Galaxy Zoom spisuje się przeciętnie, a do tego brakuje mu radia FM. Jakość dźwięku w słuchawkach jest przyzwoita, ale nic ponadto. Z wbudowanych 8 GB pamięci użytkownik ma do dyspozycji tylko 5 GB, czyli około tysiąc zdjęć lub kilka filmów w przeciętnej jakości. Na szczęście, słuchawka obsługuje karty micro SD do 64 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Galaxy Zoom korzysta z dwurdzeniowego procesora taktowanego 1,5 Ghz i 1,5 GB pamięci RAM. Jednostka centralna, to układ bardzo podobny do tego z Samsung Galaxy SII. Jego lata świetności minęły już dawno temu i można czuć pewien niedosyt, że producent nie zdecydował się na ten sam procesor co umieszczono w Galaxy S4 Mini lub w znacznie wydajniejszym Galaxy S4. Mimo to, telefon działa całkiem sprawnie. Spora ilość RAM-u pozwala na korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie, a wydajności zaczyna brakować tylko w przypadku najbardziej rozbudowanych gier 3D.

Bateria

Nieźle wypada też bateria. Niewielki ekran, przeciętna wydajność i spory akumulator zapewniają 2 dni komfortowej pracy z urządzeniem (zdjęcia, Internet, multimedia, komunikatory) lub 13 godzin rozmów, czyli podobnie do modelu Galaxy S4 Mini.

Podsumowanie

Można odnieść wrażenie, że ktoś w Samsungu się pomylił, ponieważ model ten powinien nazywać się Galaxy S4 Mini Zoom ze względu na liczbę wspólnych cech z tym modelem. Powiedzenie „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” niestety świetnie sprawdza się w przypadku tego telefonu. Ani to rewelacyjny aparat, ani wygodny smartfon. Nokia pokazała Lumią 1020 jak powinno sprawować się tego typu urządzenie i robić przy tym wyraźnie lepsze zdjęcia. Galaxy Zoom jest ciężki, niewygodny, przeciętnie wykonany i niezbyt wydajny, co raczej powinno go zdyskwalifikować w oczach większości potencjalnych klientów. Jeśli jednak ktoś chciałby fotograficznego smartfona z Androidem, to lepszym wyborem będzie Samsung Galaxy S5 lub Sony Xperia Z1.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button