Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy S4

Flagowy model Samsunga z 2013 roku, będący kontynuatorem najbardziej rozpoznawalnej serii smartfonów z Androidem. Jest to bardzo udana słuchawka (w tej klasie raczej złe urządzenia się nie zdarzają), aczkolwiek konkurencyjne, flagowe telefony z tego samego okresu są pod kilkoma względami lepsze.

specyfikacje-samsung-galaxy-s4-~- Wykonanie i wygląd -~-

Jest to zdecydowanie największa wada Galaxy S4, przez którą wielu dyskwalifikuje ten model. Telefon został wykonany z błyszczącego plastiku, który wzbogacono o ciekawy wzór dodający mu charakteru. Niestety, materiał ten szybko się rysuje i brudzi. Ponadto, konkurencyjne flagowce z tamtego okresu zostały wykonane ze np. szkła (Sony Xperia Z) czy anodowanego aluminium (HTC One). W obu przypadkach są to materiały znacznie szlachetniejsze i bardziej adekwatne do ceny sprzętu niż plastik. Nawet w porównaniu do mniej popularnego wariantu, czyli Galaxy S4 Active, standardowa wersja prezentuje się gorzej. Innym problemem jest niewielka wytrzymałość smartfona na upadki, która najczęściej skutkuje rozbitym ekranem i jego wymianą, kosztującą kilkaset zł.

Co ciekawe, rok po premierze Galaxy S4, Samsung zdecydował się na wprowadzenie droższej, czarnej wersji słuchawki. Poza kolorem różni się ona też pokrywą baterii, którą pokryto skóropodobnym materiałem znanym z Galaxy Note 3 oraz zestawem pasujących do obudowy tapet.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Samsung Galaxy S4 po aktualizacji działa na Androidzie 4.4 z nakładką producenta o nazwie Touchwiz. Zmienia ona wygląd systemu oraz dodaje wiele niespotykanych nigdzie indziej funkcji. Z najciekawszych trzeba wymienić: obsługę bezdotykowych gestów, dzięki którym przewijać można np. zdjęcia, możliwość korzystania z ekranu dotykowego w rękawiczkach czy opcję śledzenia wzroku użytkownika podczas czytania dłuższych tekstów. To oczywiście nie wszystko, a dodatkowych funkcji jest aż nadmiar i przeciętna osoba z połowy z nich nigdy nawet nie skorzysta. Niestety, Touchwiz dla wielu osób jest też największą wadą najnowszego Galaxy. Najczęściej zarzuca się jej brak spójności graficznej, pstrokate kolory czy całkowite odejście od wyglądu Androida pozbawionego nakładki (który dla wielu jest wzorem do naśladowania). Ponadto, całość nie działa idealnie płynnie i pomimo zastosowania świetnych podzespołów telefon potrafi widocznie przycinać podczas korzystania z interfejsu.

Sam system działa bardzo dobrze. Na Androida dostępnych są setki tysięcy aplikacji i gier, a większość nieciekawych, fabrycznych programów można łatwo zastąpić wybranymi zamiennikami. Warto też wspomnieć, że obsługa urządzenia jest intuicyjna i nawet laik powinien sobie z nią poradzić. Niestety, do prostoty interfejsu znanej z iOS czy Windows Phone nadal dużo mu brakuje.

Wyświetlacz

To pięciocalowy panel AMOLED o rozdzielczości Full HD. Jest to zdecydowanie jeden z najlepszych ekranów dostępnych na rynku w ówczesnym czasie. Wyświetla nasycone kolory, głęboką, nieosiągalną dla paneli LCD, czerń oraz świetne kąty widoczności sięgające 180 stopni. Jest on jednak trochę ciemniejszy od konkurencyjnych rozwiązań, ale dzięki dobrym powłokom polaryzacyjnym jego czytelność w słońcu stoi na znośnym poziomie. Przy tej rozdzielczości pojedyncze piksele są niedostrzegalne nawet dla osób z idealnym wzrokiem, a obraz jest perfekcyjnie ostry dzięki świetnemu kontrastowi. Przeciwnicy AMOLED-ów zarzucają im jednak nienaturalne przesycanie kolorów. Problemem jest też nierównomierne wyświetlanie jednolitych barw na całej powierzchni wyświetlacza. np. szary z jednej strony ekranu jest bardziej fioletowy niż z drugiej.

-~- Aparat -~-

Jest to jedna z najlepszych matryc montowanych w smartfonach z Androidem. Nieznacznie wygrywa z aparatem z Sony Xperii Z i znacząco z tym z HTC One. Ma rozdzielczość 13 Mpix, świetnie odwzorowuje kolory fotografowanych obiektów (szczególnie twarzy) i oferuje wszystkie najnowsze technologie (np. HDR, czyli funkcję robienia zdjęć pod światło, fotografie panoramiczne i wiele innych). Ponadto zachowuje dużo szczegółów w przypadku krajobrazów. Niestety, aparat dużo gorzej sprawdza się w gorszych warunków oświetleniowych, co jest przypadłością większości telefonów. W takim otoczeniu smartfon rejestruje znacznie mniej detali i widocznie wzrasta ilość cyfrowego szumu. Z kolei dioda doświetlająca LED ma dość mały zasięg, a korzystanie z niej powoduje znaczne oziębienie barw fotografowanych obiektów (stają się bardziej niebieskie). Szkoda też, że producent nie wyposażył Samsung Galaxy S4 w sprzętowy spust migawki, który by znacznie ułatwiał robienie zdjęć. Podsumowując, telefon ten robi jedne z najładniejszych zdjęć wśród urządzeń z Androidem, ale daleko mu do np. Nokii Lumii 1020 lub Lumii 925.

Jakość nagrywanych filmików w rozdzielczości Full HD (1080p) zaskakuje, ponieważ tylko nieznacznie poprawiła się względem Samsunga Galaxy SIII. Nie mniej, nagrania zadowolą nawet bardziej wymagających użytkowników – są płynne i szczegółowe. Przydatną funkcją jest też stabilizacja obrazu, która kosztem pola widzenia poprawia ostrość nagrywanego obrazu. Jeśli ktoś jednak wymaga perfekcyjnie klarownego wideo, to lepiej pod tym względem wypada Samsung Galaxy Note 3, który rejestruje bardziej szczegółowe filmiki.

-~- Multimedia i Internet -~-

Pokaźny i świetny wyświetlacz zachęca do korzystania z multimediów i Internetu na telefonie. W obu tych sytuacjach Galaxy S4 sprawdza się rewelacyjnie. Wbudowany odtwarzacz wideo radzi sobie z popularnymi plikami DivX i XviD. Oczywiście, oglądanie filmów na tak dużym ekranie, to czysta przyjemność. Przeglądarka internetowa działa bez problemu i nawet bardzo rozbudowane strony nie robią na niej wrażenia. Dodatkowym udogodnieniem jest obsługa łączności 4G LTE, dzięki której transmisja danych jest znacznie szybsza. Brakuje tylko wsparcia dla elementów flash (mapki, reklamy, gry). Jakość rozmów głosowych i zasięgu jest bez zarzutu.

Smartfon wyposażono w całkiem rozbudowany, efektowny odtwarzacz muzyczny, który spotkać można w innych urządzeniach Samsunga. Jakość dźwięku w słuchawkach jest świetna i zadowoli nawet bardzo wymagających użytkowników. Dostępne do użytku 11 GB pamięci (z 16 GB) zmieści kilka tysięcy utworów lub kilka filmów HD, ale jeśli dla kogoś to za mało, to telefon obsługuje karty microSD do 64 GB. Na rynku są też warianty oferujące 32 i 64 GB wbudowanej przestrzeni dyskowej, ale są sporo droższe i ich dostępność w Polsce jest bardzo ograniczona.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Bezproblemową pracę urządzenia zapewnia układ Snapdragon S600 (1,9 Ghz), czyli jeden z najszybszych, czterordzeniowych procesorów montowanych w ówczesnym czasie w telefonach. Jednostka ta ma jednak problemy z odprowadzaniem ciepła, co skutkuje obniżenie jej wydajności wraz ze wzrostem temperatury i np. spowolnieniem animacji w bardziej wymagających grach. Jednak podczas normalnej pracy telefonu (komunikatory, Internet, rozmowy telefoniczne) nie ma tego problemu. Istnieje też mniej popularna wersja Galaxy S4 (i9500) wyposażona w ośmiordzeniowy procesor. Jest ona jednak niezmiernie rzadka i jej udział w polskim rynku jest marginalny w porównaniu do standardowego wariantu i9505.

Bateria

Bateria to litowo-jonowe ogniwo o pojemności 2600 mAh, czyli większe niż we flagowcach konkurencji z ówczesnego okresu. W praktyce jednak przekłada się to na podobny czas pracy do HTC One i nieznacznie dłuższy od tego z Sony Xperii Z. Jeśli ktoś korzysta z Internetu w telefonie, słucha na nim muzyki lub dużo rozmawia, to będzie musiał ładować urządzenie codziennie. Granie w rozbudowane gry jest w stanie rozładować ogniwo w kilka godzin. Znacznie lepiej prezentuje się za to czas rozmów głosowych, który wynosi ok. 15-16 godzin.

Podsumowanie

Galaxy S4 to świetny telefon, aczkolwiek zbyt plastikowy. Oferuje on ponadprzeciętną wydajność, wszystkie najnowsze technologie i standardy łączności (w tym LTE) oraz wiele ciekawych funkcji. Niestety, jest on też dosyć drogi, co w połączeniu z nienajlepszym wykonaniem jest lekkim żerowaniem na znanej marce. W oczy rzuca się również bardzo mała liczba znaczących różnic względem Samsunga Galaxy SIII, a konkurencja zaprezentowała w owym okresie niejednokrotnie lepsze urządzenia w podobnej cenie, które mają mniej wad od produktu Samsunga. Dlatego wybór między np. Sony Xperią Z, HTC One oraz Samsungiem Galaxy S4 jest wyjątkowo trudny i zależny od indywidualnych preferencji. Warto też rozważyć wariant Galaxy S4 Active, który oferuje mniej więcej to samo, ale ma ciekawszy wygląd i jest odporny na czynniki zewnętrzne. Z kolei osoby szukające bezkompromisowej wydajności i trochę mniej typowej obudowy powinny zainteresować się następcą Galaxy S4, czyli Samsungiem Galaxy S5.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button