Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Tab 2 7.0

Niewielki tablet ze średniej półki cenowej z 2012. roku. Urządzenie działa na systemie operacyjnym Android i wyróżnia się obsługą łączności 3G (w droższej wersji P3100). Poza tą cechą jest to raczej nieciekawy, przestarzały sprzęt. Osoby, które poszukują tabletu z większym ekranem zainteresować powinna dziesięciocalowa odmiana tego urządzenia – Samsung Galaxy Tab 2 10.1.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowa została wykonana z plastiku, jest jednak sztywna i dobrej jakości. Spasowanie elementów stoi na dobrym poziomie. Niestety, urządzenie wygląda bardzo przeciętnie, nieciekawie i jest dosyć ciężkie (ponad 340 g). Odróżnienie Galaxy Taba 2 7.0 od dziesiątek innych tabletów byłoby trudne, a wizualnie jest ono bardzo podobne do swojego większego brata, czyli Galaxy Taba 2 10.1. Nie zachwyca również rozmieszczenie gniazd, przycisków i głośników. Te ostatnie łatwo zakryć dłonią trzymając sprzęt w poziomie. Klawisze sprzętowe są z kolei zbyt blisko siebie i nietrudno o ich pomylenie.

Niewielki rozmiar tabletu czyni z niego świetne urządzenie mobilne, stanowiące uzupełnienie niewielkiego smartfona. Siedmiocalowce spokojnie mieszczą się w kieszeni marynarki czy damskiej torebce i są znacznie bardziej mobilne od swoich większych odpowiedników. W awaryjnej sytuacji mogą nawet zastąpić smartfona (w przypadku wariantu obsługującego łączność 3G).Nie sprawdzają się jednak w domowych zastosowaniach czy w podróży, czyli w sytuacjach, w których liczy się duży ekran (np. do komfortowego oglądania filmów)

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Samsung Galaxy Tab 2 7.0 działa (po zaktualizowaniu) na Androidzie 4.1 z nakładką producenta na interfejs Nature UX. O ile w przypadku smartfonów oprogramowanie to raczej przeszkadza niż pomaga, tak na tabletach prezentuje się całkiem przyzwoicie. Styl graficzny nie każdemu przypadnie do gustu, ale liczba fabrycznych, praktycznych narzędzi jest więcej niż zadowalająca. Najciekawsze są niewielkie programy, które otwierają się w oknach i nie minimalizują aktualnie używanych aplikacji. Dzięki nim można np. szybko policzyć coś na kalkulatorze lub odpisać na SMS-a (w przypadku urządzeń z łącznością 3G). Rozbudowano też pasek powiadomień, dodano przyciski nawigacyjne i wiele więcej. Drażnić może za to nadmierna liczba fabrycznych programów, z których część będzie dla wielu osób bezużytecznych (np. Chat On, Music Hub), a ich usunięcie najczęściej wymaga specjalistycznej wiedzy.

Trudno pochwalić optymalizację systemu. Nakładka Samsunga działa powoli, dosyć często się przycina i jest toporna. Trzeba też pamiętać, że Android sprawdza się o wiele lepiej na smartfonach i nie jest on idealnym systemem na tablety. Brakuje mu intuicyjności i prostoty znanej z iOS lub Windowsa 8 (bądź RT). Duża ilość dostępnych na niego gier oraz aplikacji nie jest dostosowanych do tego typu urządzeń i nie wykorzystuje potencjału większego ekranu (albo czasem w ogóle się nie włącza).

Wyświetlacz

Jest jedną z największych wad Galaxy Tab 2. Rozdzielczość 1024 x 600 pikseli na siedmiocalowym ekranie wygląda po prostu źle (Galaxy Note z tego samego okresu, na mniejszym ekranie miał 1280 x 800 pikseli). Obraz jest trochę poszarpany i nieostry, a sama jakość panelu też nie zachwyca. Czerń jest stosunkowo szara, kontrast przeciętny, ale jasność, kąty widzenia czy czytelność w słońcu są przyzwoite.

-~- Aparat -~-

Jest tylko dla zasady. Matryca ma 3,2 Mpix i robi niestety bardzo słabe zdjęcia. Tak naprawdę, trudno je porównywać z fotografiami zrobionymi dwuletnimi smartfonami z wyższej półki cenowej. Trzeba pamiętać, że komfort fotografowania siedmiocalowym prostokątem jest mocno dyskusyjny. Brakuje diody doświetlającej, więc aparat w ciemnym otoczeniu sprawuje się tragicznie (są bardzo ciemne i widać sporo cyfrowego szumu. Z kolei nieobecność autofocusa powoduje, że bliskie obiekty zazwyczaj wychodzą nieostre.

Tylna kamerka umożliwia nagrywanie wideo w rozdzielczości HD (720p), jednak wszystkie uwagi dotyczące zdjęć znajdują odzwierciedlenie również w przypadku nagrań. Przedni obiektyw pozwala na rejestrowanie obrazu w rozdzielczości 640 x 480 pikseli (VGA), którego jakość nadaje się tylko do wideo rozmów.

-~- Multimedia i Internet -~-

Tablety, to urządzenia stworzone do komfortowego konsumowania treści, więc sprawdzać powinny się w tym perfekcyjnie. Niestety, wbrew reklamom Galaxy Tab 2 7.0 jest pod tym względem przeciętny. Wbudowany odtwarzacz wideo działa bez zarzutu, radzi sobie ze wszystkimi popularnymi formatami plików i otwiera napisy do filmów. Znacznie gorzej prezentuje się za to przeglądarka internetowa. Nie obsługuje ona elementów flash (niektórych mapek, animacji, gier). Do tego niezbyt świeże podzespoły potrafią zwolnić na bardziej rozbudowanych stronach internetowych. Drażni też niezbyt wysoka rozdzielczość wyświetlacza, przez którą czcionki stają się postrzępione i trzeba je powiększać. W efekcie, widoczny staje się tylko niewielki wycinek strony, którą cały czas trzeba przewijać. Dużym udogodnieniem jest natomiast obsługa łączności 3G (w droższym o 30% modelu P3100), dzięki której urządzenie ma stały dostęp do Internetu mobilnego bez konieczności korzystania z sieci Wi-Fi (o ile ktoś umieścił w nim kartę SIM).

Sporo do życzenia pozostawia wbudowany odtwarzacz muzyczny, który nie wykorzystuje potencjału dużego ekranu. Poruszanie się po menu jest powolne i wymaga wielokrotnego wybierania różnych opcji. Jakość odtwarzanego w słuchawkach dźwięku jest dobra (a w przypadku głośników zewnętrznych słaba), ale z racji rozmiaru Galaxy Tab 2 nie jest wymarzonym, przenośnym odtwarzaczem. W zależności od wersji tablet oferuje 8, 16 lub 32 GB wbudowanej pamięci oraz gniazdo na karty microSD, więc nawet pokaźna kolekcja kilku tysięcy piosenek powinna się na nim zmieścić.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Urządzenia działa dzięki przestarzałemu, dwurdzeniowemu procesorowi taktowanemu 1 Ghz i 1 GB pamięci RAM. Układ ten połączono z bardzo starym chipem graficznym znanym z pierwszego Samsunga Galaxy S. Niestety, nie nadaje się on do grania w rozbudowane gry 3D. Sporo tytułów w ogóle się nie włącza lub bardzo się zacina. Procesor nie najlepiej radzi sobie też z obsługą interfejsu (kuleje przewijanie pulpitów), ale to akurat kwestia źle zoptymalizowanego oprogramowania. 1 GB pamięci RAM pozwala na w miarę komfortową pracę z kilkoma aplikacjami jednocześnie, ale system sporo zabiera jej dla siebie, co w pewnym momencie może spowalniać działanie tabletu.

Bateria

Zamontowana bateria pozwala na około 7 godzin nieprzerwanej pracy z urządzeniem, co jest przyzwoitym wynikiem.

Podsumowanie

Wraz z dziesięciocalowym wariantem tego modelu są to jedne z najbardziej rozpoznawalnych tabletów w Polsce. Jest to zasługa bardzo dużej kampanii marketingowej producenta, którą zauważyć było można zarówno w telewizji, jak i na bilbordach. Niestety, samo urządzenie trudno ocenić pozytywnie, skoro za podobne pieniądze można kupić np. znacznie lepszego Nexusa 7, bądź jego drugą, trochę droższą generację (Nexus 7 2013). Galaxy Tab 2 7.0 poza kilkoma udogodnieniami w oprogramowaniu (które też nie jest pozbawione wad) i obsługą łączności 3G, nie oferuje niczego interesującego. Do grania ma on już zbyt przestarzałe podzespoły, a w przypadku konsumpcji treści znacznie lepiej sprawdza się przemyślany interfejs iOS, z którego korzysta np. Apple iPad Mini.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button