Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Trend Plus

Budżetowy smartfon z Androidem z końcówki 2013 roku. Urządzenie celuje w klientów, którzy chcą posiadać markowy telefon za niewielkie pieniądze. Niestety, model ten poza dobrym stosunkiem jakości do ceny niczym nie odróżnia się od kilkunastu innych modeli Samsunga, co dla wielu osób może być dużą wadą. Od standardowego Galaxy Trend wariant Plus odróżnia się szybszym, dwurdzeniowym procesorem i nowszą wersją systemu. Za granicą model ten znany jest jako Galaxy S Duos 2.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Już na pierwszy rzut oka widać, ze producent tworząc ten model wykorzystał wzornictwo znacznie starszego Samsunga Galaxy S III. Z tego względu słuchawka ma znajomy kształt i zrobiono ją z błyszczącego, kiepskiej jakości plastiku, który jest podatny na zarysowania. Z kolei ramka obudowy to przypominający metal plastik, kojarzący się z wieloma innymi modelami Samsunga. Niestety, trudno uznać stylistykę tego modelu za interesującą, a oglądanie przez 2 lata tego samego wielu osobom zdążyło się już znudzić. Nie można jednak odmówić Galaxy Trendowi Plus poręczności – słuchawka świetle leży w dłoni, a jej obsługa jedną dłonią jest bezproblemowa, dzięki zaledwie czterocalowemu ekranowi,

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Galaxy Trend Plus działa na Androidzie 4.2 wzbogaconego nakładką na interfejs Nature UX. Jest ona znacznie lepsza od TouchWiza znanego ze starszych smartfonów Samsunga. Graficznie nawiązuje do natury i wprowadza sporo dodatkowych funkcji (ich praktyczność jest jednak dyskusyjna). Z najbardziej charakterystycznych warto wymienić obsługę gestów, którymi można przewijać zdjęcia w galerii, uruchomić aparat, wyciszyć dzwonek telefonu itd. Do tego dochodzi sporo fabrycznych aplikacji czy narzędzi (integracja z portalami społecznościowymi, sklep z aplikacjami, książkami i filmami Samsunga, komunikatory internetowe i wiele więcej). Szkoda, że ich przydatność jest mocno dyskusyjna, a wykasowanie wymaga specjalistycznej wiedzy. Znacznie praktyczniejszy jest jednak HTC Sense znany ze smartfonów tajwańskiego producenta.

Sam system działa stosunkowo dobrze. Na Androida dostępnych są setki tysięcy aplikacji i gier, a większość nieciekawych, fabrycznych programów można łatwo zastąpić wybranymi zamiennikami. Niegdyś tanie smartfony z Androidem miały problemy z płynną pracą interfejsu, jednak obecnie jest pod tym względem znacznie lepiej. Warto też wspomnieć, że obsługa urządzenia jest dosyć intuicyjna i nawet laik powinien sobie z nią poradzić. Niestety, do prostoty interfejsu znanej z iOS czy Windows Phone nadal dużo mu brakuje.

Wyświetlacz

Telefon wyposażono w przeciętny, czterocalowy ekran LCD o rozdzielczości 480 x 800 pikseli. Jakość wyświetlanego obrazu jest zadowalająca (jak na sprzęt z tej półki cenowej). Ostrość nie jest perfekcyjna, ale zapewnia czytelność nawet małych liter np. na stronach internetowych. Pewne zastrzeżenia można mieć do odwzorowania kolorów, które są zimniejsze (bardzie błękitne) niż być powinny, jest to jednak drobiazg. W oczy rzuca się również dość niski kontrast oraz jasna czerń, aczkolwiek w tym przypadku również należy wziąć pod uwagę niską cenę urządzenia. Dobrze wypada za to czytelność wyświetlacza w słońcu, co pozwala na komfortowe korzystanie ze smartfona nawet w słoneczne dni. Szkoda jedynie, że telefon nie został wyposażony w miernik natężenia światła, więc konieczna jest ręczna kontrola jasności ekranu.

-~- Aparat -~-

Tą cechą Galaxy Trend Plus pozytywnie zaskakuje. Aparat ma 5 Mpix i w dobrych warunkach oświetleniowych robi ładne, szczegółowe zdjęcia o stosunkowo niskim poziomie szumów oraz z dobrze odwzorowanymi kolorami. Miłym dodatkiem jest autofocus, które w przypadku tak tanich modeli nie jest standardem. Dzięki niemu smartfon jest w stanie wyostrzyć bliski obiekty i robić całkiem dobre zdjęcia makro. Niestety, w gorszych warunkach oświetleniowych aparat przestaje sobie radzić. Na fotografiach pojawia się wtedy dużo kolorowego (cyfrowego) szumu, zdjęcia stają się lekko nieostre i spada liczba rejestrowanych detali. Niezbyt dobrze sprawuje się też dioda doświetlająca, która ma przeciętny zasięg i powoduje, że kolorystyka fotografii staje się nienaturalnie zimna.

Kamerka umożliwia nagrywanie wideo w rozdzielczości HD (720p). Szkoda jednak, że jakość nagrań stoi na bardzo niskim poziomie. Filmiki są pozbawione detali, zaszumione i nieatrakcyjne. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, gdy obraz rejestrowany jest w gorszym świetle, przez co kręcone w takich warunkach wideo trudno uznać za zadowalające.

-~- Multimedia i Internet -~-

Pod tym względem Galaxy Trend Plus nie odróżnia się od innych, budżetowych smartfonów Samsunga. Czterocalowy ekran niezbyt dobrze nadaje się do oglądania na nim długich filmów, aczkolwiek jest to możliwe. Wbudowany odtwarzacz obsługuje wiele typów plików, jednak brakuje wśród nich popularnych DivX-ów co może dziwić. Na szczęście, zaradzić temu można instalując alternatywą aplikację tego typu ze sklepu z programami. Również do przeglądania Internetu model ten nadaje się dosyć średnio. Niewielki wyświetlacz jest w stanie pomieścić małą ilość informacji, więc konieczne jest częste przewijanie treści. Istotna jest też dosyć niska wydajność tego modelu, przez którą bardziej rozbudowane strony potrafią wyraźnie spowolnić działanie smartfona.

Pod względem jakości odtwarzanej muzyki Galaxy Trend Plus prezentuje przyzwoity poziom. Dźwięk jest w miarę czysty i głośny, a całkiem rozbudowany, wbudowany odtwarzacz uprzyjemnia odsłuch. Szkoda tylko, że głośnik zewnętrzny charakteryzuje się dość niską, maksymalną głośnością. W urządzenie wbudowano jedynie 4 GB pamięci, z których użytkownik ma dostęp do zaledwie 2.2 GB. Przekłada się to na ok. 450 utworów muzycznych lub 2 filmy w rozdzielczości HD. W razie potrzeby można jednak dokupić kartę microSD do 64 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Samsung Galaxy Trend Plus korzysta z dość egzotycznego, dwurdzeniowego procesora taktowanego 1.2 GHz oraz 768 MB pamięci RAM. Połączenie to zapewnia stosunkowo płynną pracę systemu, o ile nie korzysta się ze zbyt wielu widżetów (małych aplikacji na pulpicie). Niestety, nawet wtedy zdarzają się sporadyczne przycinki interfejsu. Nie powinny one jednak przeszkadzać osobom, które wcześniej korzystały z budżetowych smartfonów. Model ten nie jest też wymarzonym sprzętem dla graczy. Rzadki, niezbyt wydajny chip graficzny nie radzi sobie z nowszymi grami 3D, które albo nie działają płynnie, albo w ogóle się nie uruchamiają. Trochę lepiej (co nie oznacza, że dobrze) prezentuje się praca z kilkoma aplikacjami jednocześnie, ze względu na 768 MB RAM-u. Jednak również w tym przypadku nie należy uruchamiać zbyt wielu programów w tym samym momencie, bo może to doprowadzić do niestabilnej pracy urządzenia.

Bateria

Czas pracy na baterii jest przeciętny i waha się miedzy jednym, a dwoma dniami korzystania z Internetu, odtwarzacza muzycznego i rozmów głosowych. W przypadku intensywnej eksploatacji słuchawka jest w stanie wytrzymać 5 godzin przeglądania stron internetowych lub ok. 8 godzin rozmów. W obu przypadkach są to akceptowalne wyniki, które jednak znacznie ustępują rynkowej czołówce.

Podsumowanie

Samsung uchodzi za producenta, który wręcz zalewa rynek bardzo podobnymi do siebie modelami i trudno się z tym nie zgodzić patrząc na Galaxy Trend Plus. Słuchawka ta poza niską ceną nie ma w sobie niczego charakterystycznego – oklepany wygląd, przeciętna bateria, mała ilość wbudowanej pamięci słaba wydajność itp. Jedynie aparat pozytywnie odróżnia się na tle innych cech. Z tych względów warto rozważyć bardziej nietuzinkowe modele, takie jak np. zgrabny HTC Desire 300 lub lepiej wykonaną, muzyczną Sony Xperię E1.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button