Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Trend

Jest to powiększona wersja modelu Galaxy Young, która w sprzedaży pojawiła się pod koniec 2012 roku. Smartfon działa dzięki systemowi operacyjnemu Android, ale spełni wymagania tylko bardzo niewymagających użytkowników szukających urządzenia z większym ekranem za niewielkie pieniądze. Model ten znany jest też pod nazwą Samsung Galaxy Ace II X.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Telefon bardzo przypomina inne, ówczesne modele Samsunga. Niestety, trudno uznać fakt ten za zaletę, skoro wygląda on jak co najmniej kilkanaście innych smartfonów z serii Galaxy. Niczym nie odróżnia się też jego wykonanie. Obudowę zrobiono z błyszczącego, kiepskiej jakości plastiku, który jest podatny na zarysowania. Dookoła urządzenia biegnie z kolei imitująca metal, plastikowa ramka. Nie można jednak odmówić Galaxy Trend poręczności. Słuchawka jest mała i smukła, dzięki czemu dobrze leży w dłoni, a jej obsługa jedną ręką jest bezproblemowa.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Samsung Galaxy Trend działa na Androidzie 4.0 wzbogaconym nakładką na interfejs Nature UX. Jest ona znacznie lepsza od TouchWiza znanego ze starszych smartfonów Samsunga. Graficznie nawiązuje do natury i wprowadza sporo dodatkowych funkcji (ich praktyczność jest jednak dyskusyjna). Z najbardziej istotnych warto wymienić integracja z portalami społecznościowymi, sklep z aplikacjami, książkami i filmami Samsunga i komunikatory internetowe. Szkoda, że ich przydatność jest mocno dyskusyjna, a wykasowanie wymaga specjalistycznej wiedzy. Znacznie praktyczniejszy jest np. HTC Sense znany ze smartfonów tajwańskiego producenta.

Sam system działa znośnie. Na Androida dostępnych są setki tysięcy aplikacji i gier, a większość nieciekawych, fabrycznych programów można łatwo zastąpić wybranymi zamiennikami. Niegdyś tanie smartfony z Androidem miały duże problemy z płynną pracą interfejsu, jednak w tym modelu jest sporo lepiej (chociaż do „dobrze” trochę brakuje). Warto też wspomnieć, że obsługa urządzenia jest dosyć intuicyjna i nawet laik powinien sobie z nią poradzić, aczkolwiek do prostoty iOS lub Windows Phone 8 interfejsowi sporo brakuje.

Wyświetlacz

To niskiej jakości, czterocalowy panel LCD o rozdzielczości 480 x 800 pikseli. Parametry ekranu są znośne, a wyświetlany obraz dosyć ostry i wyraźny. Niestety, wyblakłe kolory, wąskie kąty widoczności i kiepska czytelność w słońcu są jego bardzo odczuwalnymi wadami, które skutecznie obniżają komfort oglądania na nim filmów lub korzystania z telefonu poza pomieszczeniami.

-~- Aparat -~-

Ma 5 Mpix i robi zdjęcia adekwatne do ceny urządzenia, czyli przeciętne. Na fotografiach widać sporo detali, kolory są dobrze oddane, ale nawet w dobrym świetle pojawia się na nich kolorowy szum (na ciemniejszych powierzchniach), a także lekka mgła obniżającą czytelność. W trudniejszych warunkach oświetleniowych sytuacja znacznie się pogarsza – zdjęcia stają się ciemne i pozbawione detali. Tutaj jednak z pomocą przychodzi dioda doświetlająca LED, która jest w stanie rozświetlić najbliższy kadr. Niestety, korzystanie z niej wiąże się ze znacznym oziębieniem kolorów (stają się nienaturalnie niebieskie).

Niestety, poniżej przeciętnej wypadają nagrywane telefonem filmiki w rozdzielczości zaledwie 640 x 480 pikseli. Nadają się jedynie do oglądania na ekranie smartfona, bo w innym wypadku wychodzą na jaw braki w detalach i rozdzielczości.

-~- Multimedia i Internet -~-

Stosunkowo duży, jak na budżetowe urządzenie, ekran zachęca do korzystania z multimediów i Internetu na telefonie. W obu tych sytuacjach Samsung Galaxy Trend sprawdza się znośnie. Wbudowany odtwarzacz wideo radzi sobie z popularnymi plikami DivX i XviD, aczkolwiek nie wyświetli zawsze dołączonych do nich napisów (dlatego warto poszukać alternatywnego odtwarzacza). Przeglądarka internetowa działa bez problemu, ale bardziej rozbudowane strony mogą powodować spowolnienia telefonu. Brakuje też obsługi elementów flash, więc niektóre mapki, gry i animacje nie będą wyświetlane. Jakość rozmów głosowych i zasięgu jest bez zarzutu.

Pozostaje jeszcze odtwarzacz muzyczny. Ten fabryczny ma całkiem spore możliwości, jest też korektor graficzny, jeśli ktoś chciałby dostosować brzmienie do swoich potrzeb. Jakość dźwięku w słuchawkach jest w porządku, chociaż audiofila nie zadowoli. Niestety, w urządzenie wbudowano zaledwie 4 GB pamięci, z których użytkownik ma dostęp do 1.8 GB, co przekłada się na zaledwie kilkaset piosenek lub 2 filmów w słabej jakości. Na szczęście, smartfon obsługuje karty microSD do 32 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Czyli największa wada opisywanego modelu. Telefon korzysta z jednordzeniowego procesora 1 Ghz i 768 MB pamięci RAM. Niestety, jest to bardzo powolna, przestarzała jednostka, która nie do końca radzi sobie z płynną obsługą systemu. Zapomnieć też można o graniu w gry 3D (nawet niektóre tytuły 2D mogą mieć problem z płynnym działaniem). Z drugiej jednak strony, jak na tak taniego smartfona z Androidem, telefon działa znośnie, a stosunkowo duża ilość pamięci operacyjnej pozwala na korzystanie z kilku programów jednocześnie.

Bateria

Wolny procesor i mały ekran pozwalają założyć, że Samsung Galaxy Trend całkiem dług działa bez ładowania. To jednak nieprawda. Słuchawkę najczęściej trzeba ładować codziennie, a intensywne korzystanie z przeglądarki internetowej potrafi rozładować ogniwo w kilka godzin. Bardzo przeciętnie prezentuje się też czas rozmów, wynoszący poniżej 8 godzin.

Podsumowanie

Tanim urządzeniom można wiele wybaczyć, a bez wątpienia właśnie takim jest Galaxy Trend. Za niewielkie pieniądze użytkownik otrzymuje w tym przypadku akceptowalny ekran, znośną wydajność i wygląd przypominający znacznie droższe modele tego producenta. Trzeba jednak pamiętać, że za podobne pieniądze można kupić lepiej wykonane, wydajniejsze smartfony innych producentów, takie jak np. zgrabny HTC Desire 300 czy LG L5 II. Warto też rozważyć równie tanią, ale znacznie mniej zawodną i prostszą w obsłudze Nokię Lumię 620 z Windows Phone 8.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button