Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy Y Duos

Mały, budżetowy smartfon z 2011 roku. Słuchawka działa na systemie operacyjnym Android. Od swojego pierwowzoru (Samsung Galaxy Y) różni się odrobinę większym ekranem, pojemniejszą baterią, aparatem o wyższej rozdzielczości oraz obsługą dwóch kart SIM jednocześnie, od której wzięła się nazwa modelu (duos).

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Jakość wykonania obudowy jest w miarę przyzwoita (jak na tego producenta). Słuchawkę zrobiono z przeciętnej jakości plastiku, który na tylnej klapce dodatkowo pokryto gumowym tworzywem. Zapewnia ono pewny chwyt, jest przyjemne w dotyku i odporne na zarysowania. Niestety, kiepskie wrażenie robi lakierowana ramka z tworzywa sztucznego, z której z czasem może odchodzić lakier, a do tego wygląda niezbyt stylowo. Słuchawce nie można za to odmówić poręczności. Z łatwością obsługiwać ją można jedną ręką. Do tego dochodzi jej niewielki ciężar (109 gramów) , dzięki któremu zupełnie nie czuje się telefonu w kieszeni, jednak dla niektórych może to być wada.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Samsung Galaxy Y Duos korzysta z przestarzałego Androida 2.3 i nigdy już nie zostanie zaktualizowany. Z kolei interfejs został zmodyfikowany pstrokatą nakładką zwaną TouchWiz. Niestety, jest ona bardzo niespójna graficznie i daleko jej do np. uporządkowania znanego z urządzeń HTC Sense’a. Wszystko jest przesadnie kolorowe i bezstylowe. Producent fabrycznie instaluje bardzo dużo programów, z których wiele można uznać za zbędne (np. ChatOn, Game Hub). Oczywiście, jest kilka przydatnych funkcji (poprawiona aplikacja do dzwonienia, integracja z portalami społecznościowymi, rozbudowana książka adresowa), ale giną one pod nadmiarem niepotrzebnych dodatków, których nie można się pozbyć bez specjalistycznej wiedzy.

Praca systemu pozostawia sporo do życzenia. Interfejs nie działa płynnie, a niektóre polecenia telefon wykonuje dłużej niż powinien (np. otwieranie listy kontaktów). Z kolei stara wersja Androida powoduje problemy z kompatybilnością niektórych, nowych aplikacji i gier. Mimo to, na telefon i tak dostępne są setki tysięcy programów. Trzeba jednak pamiętać, że iOS i Windows Phone są zdecydowanie bardziej intuicyjne od TouchWiza, co może powodować, że jego obsługa będzie sprawiać pewne trudności mniej zaawansowanym użytkownikom.

Wyświetlacz

Wielkość ekranu względem pierwowzoru wzrosła o 0.14 cala i wynosi 3.14 cala. Niestety, nie podniosła się jego rozdzielczości (240 x 320), przez którą wyświetlany obraz jest stosunkowo niewyraźny, poszarpany i nieczytelny. Parametr ten powoduje też, że liczne aplikacje oraz gry dostępne na Androida nie są poprawnie wyświetlane lub w ogóle się nie uruchamiają. Niestety, inne cechy wyświetlacza również pozostawiają wiele do życzenia. Kolory są wyblakłe i nijakie, kontrast niski, a czerń jasna, przez co wyświetlany obraz wygląda nieciekawie. Kolejnym problemem jest niska czytelność panelu w słońcu, przez którą korzystanie z telefonu poza pomieszczeniami jest znacznie utrudnione.

Należy też pamiętać, że wprowadzanie tekstu na tak małym ekranie jest niewygodne ze względu na niewielki rozmiar klawiszy. W efekcie, trudno trafiać we właściwe litery, co potrafi frustrować.

-~- Aparat -~-

Pomimo wzrostu rozdzielczości względem Galaxy Y (do 3.2 Mpix), jakość zrobionych tym smartfonem zdjęć nadal jest daleka od ideału. Fotografie mają bezpłciowe, wyblakłe kolory i są niezbyt szczegółowe. Sytuacji nie poprawia brak autofocusa, bez którego bliskie obiekty wychodzą nieostre. Samsung nie zdecydował się też na diodę doświetlającą, więc zdjęcia nocne są bardzo ciemne, pozbawione szczegółów i zaszumione (pełne kolorowych plam).

Jeszcze gorzej prezentują się nagrywane w niskiej rozdzielczości 320 x 240 pikseli filmiki, na których niewiele widać. Ich kolejnym mankamentem jest niska płynność i jakość dźwięku oraz przycinanie się w przypadku dynamicznych scen. W efekcie, nagrania nawet na ekranie smartfona wyglądają źle i do niczego się nie nadają.

-~- Multimedia i Internet -~-

Tak małe urządzenie trudno uznać za wymarzony sprzęt do oglądania na nim filmów czy przeglądania Internetu. Do tego dochodzi jego niska wydajność, która utrudnia komfortowe korzystanie z aplikacji. Niestety, kolejnym problemem jest brak fabrycznego wsparcia dla popularnych plików wideo DivX oraz XviD, więc konieczne jest zaopatrzenie się w alternatywny odtwarzacz z Google Play. Nawet wtedy jednak telefon nie otworzy materiałów w zbyt wysokiej jakości lub rozdzielczości HD.

Przeglądarka internetowa działa powoli, a w przypadku bardziej rozbudowanych stron zdarzają się problemy z jej stabilnością. W takiej sytuacji aplikacja często zostaje zamknięta wraz z wczytanymi wcześniej witrynami. Trzeba też pamiętać o beznadziejnym ekranie, który obniża czytelność czcionek i zmusza do znacznego powiększania treści. Brakuje również obsługi elementów flash, więc niektóre mapki, animacje i gry nie są wyświetlane.

Pozytywnie zaskakuje za to jakość dźwięku w słuchawkach, który jest czysty i w miarę głośny. Niestety, w zestaw słuchawkowy trzeba się zaopatrzyć samodzielnie, ponieważ telefon sprzedawany jest bez takowego. Konieczne jest też korzystanie z dołączonej do smartfona karty microSD 2 GB, ponieważ do dyspozycji użytkownika oddano zaledwie 160 MB pamięci, co daje miejsce na ok. 30 piosenek.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Słuchawka korzysta z jednordzeniowego procesor 832 Mhz wspartego przez 384 MB pamięci RAM (z których dostępne dla systemu i aplikacji jest prawie 300 MB). Takie połączenie nie zapewnia satysfakcjonującej płynności działania systemu, który często się przycina i reaguje na polecenia z opóźnieniem. Z kolei strasznie mała ilość pamięci operacyjnej powoduje, że korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie jest utrudnione i niekomfortowe (takie programy często są automatycznie wyłączane przez system).

Bateria

Niska wydajność oraz mały ekran pozytywnie odbijają się na czasie pracy na baterii. Smartfon umożliwia rozmawianie przez ok. 8 godzin w przypadku łączności 3G lub prawie dwukrotnie dłużej korzystając z sieci 2G. Niestety, znacznie gorzej prezentuje się czas przeglądania Internetu nieprzekraczający 5-6 godzin. W ostatecznym rozrachunku telefon wytrzymuje do dwóch dni niezbyt intensywnego użytkowania lub całą dobę korzystania z jego internetowych i multimedialnych funkcji.

Obsługa dwóch kart SIM

Galaxy Y Duos umożliwia korzystanie z dwóch numerów w tym samym momencie. Podczas nawiązywania połączenia użytkownik może wybrać, z której karty chce skorzystać. Nie ma też problemu z ustawieniem zadań dla poszczególnych kont (np. łączności z Internetem). Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie rozmowy działa tylko używana w danym momencie karta, a druga zostaje tymczasowo wyłączona i nie można się na nią dodzwonić.

Podsumowanie

Obecnie robi się coraz mniej tak kompaktowych smartfonów, co może zachęcać do zakupu Galaxy Y Duos. Jego kolejnym, po rozmiarze, atutem jest obsługa dwóch kart SIM, która dopiero teraz zyskuje na popularności. Niestety, pomimo powyższych cech należy unikać tego modelu jak ognia. Jego beznadziejna wydajność, tragiczny ekran, słaby aparat oraz przestarzały system operacyjny sprawiają, że korzystanie z niego to istna udręka. Na rynku dostępnych jest wiele znacznie bardziej udanych, tanich smartfonów z funkcją dual-SIM, takich jak np. Sony Xperia E1 czy HTC Desire SV.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button