Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Gear S2 Classic: Koreański pierścień

Samsung Gear S2 Classic to kolejny zegarek z serii smartwatchy, która została zapoczątkowana przez Samsung Galaxy Gear pod koniec września 2013 roku. Pierwszy Gear to zegarek z prostokątnym wyświetlaczem i o niezłej konfiguracji. Wyposażony został w aparat cyfrowy 1,9 Mpix, kamerę 720p, 0,5 GB pamięci RAM i 4 GB miejsca na pliki, ekran AMOLED 320 × 320 pikseli (275 ppi), jednordzeniowego ARM-a 800 MHz oraz moduł do komunikacji bezprzewodowej o niskim poborze energii (Bluetooth Low Energy).

Jego następca, smartwatch Samsung Gear 2, debiutował w kwietniu 2014. W urządzeniu o zbliżonej specyfikacji, zmodyfikowano położenie kamery oraz dodano moduł podczerwieni służący do sterowania (np. TV lub stacjonarnym odtwarzaczem Blu-ray). Kolejny smartwatch w rodzinie Gear to Samsung Gear S, który ujrzał światło dzienne w listopadzie 2014 roku. Mieliśmy wtedy okazję zobaczyć zaskakujący produkt o dużym, zakrzywionym ekranie (480 × 360 pikseli), wypełniony sensorami (akcelerometr, żyroskop, pulsometr, kompas, barometr, czujnik światła) i modułami komunikacyjnymi (3G, Wi-Fi, Bluetooth LE). To pierwszy tak inteligentny zegarek, który potrafił komunikować się (wysyłać SMS-y i e-maile oraz rozmawiać) bez konieczności korzystania z pośrednictwa smartfona.

Wraz z Gear S2, którego debiut w USA przypadł na początek września 2015 roku, Samsung ostatecznie zrezygnował z myślenia o smartwatchach jak o samodzielnych urządzeniach – S2 wprawdzie potrafi działać bez smartfona, jednak jego funkcjonalność i użyteczność staje się wówczas ograniczona. Czy był to słuszny krok? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, prezentując wyniki naszego testu Samsung Galaxy S2 Classic.
specyfikacje-samsung-gear-s2-classic_720

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obrotowy pierścień do wyboru opcji i bezprzewodowa ładowarka z magnetycznym zaczepem to najciekawsze cechy wyróżniające zegarki Gear S2. Edycja Classic nabiera dodatkowo charakteru dzięki karbowanemu pierścieniowi, jest też wygodniejsza w obsłudze od swoich braci (pozostałe odmiany S2 zostały wyposażone w gładki, obrotowy pierścień). Innowacyjny system sterowania sprawia, że S2 może śmiało konkurować z Apple Watch. Solidna, wykonana ze stali nierdzewnej obudowa o minimalistycznym wzornictwie oraz skórzany pasek dodają uroku Gear S2 Classic, łącząc w zgrabnym, niewielkim zegarku elegancję i dużą funkcjonalność. Oszczędne wzornictwo wskazuje jeszcze jednego, bezpośredniego konkurenta S2 – bardzo podobnego, choć nieco większego, chińskiego Huawei Watch. Podobną konstrukcją jest także okrągła Motorola Moto 360, opracowana i produkowana przez firmę Lenovo. To zegarek o podobnych gabarytach do Samsunga Gear S2, jest za to nieco mniejszy od smartwatcha Huawei. W przypadku inteligentnych zegarków Lenovo i Huawei mamy do czynienia z urządzeniami pracującymi na bazie mobilnej wersji systemu Android – oba smartwatche w zakresie obsługi oferują standardowe wyposażenie: dotykowy ekran i pojedynczy przycisk umieszczony po prawej stronie. Gear S2 na tym tle wyróżnia się zarówno metodą sterowania, jak i dostosowanym do sposobu wyboru opcji systemem operacyjnym Tizen. Gdyby położyć S2 z wyświetloną tarczą obok kosztownego, mechanicznego zegarka, koneser miałby prawdopodobnie twardy orzech do zgryzienia – gęsto upakowane piksele (302 ppi) nie ułatwiają zorientowania się, że patrzymy na wyświetlacz AMOLED.

test-Samsung-Gear-S2-classic (13)

W polskiej dystrybucji Gear S2 dostępny jest w wersji ciemno-szarej oraz srebrnej. Nieco droższe są edycje Classic: występują w odmianach o czarnej tonacji , srebrnej (pokrytej platyną) i złoto-różowej (pozłacanej). Wraz z zegarkiem w wersji Classic dostarczane są dwie pary kompletów skórzanych pasków, ładowarka micro USB z podłączonym na stałe kablem oraz stacja ładowania z gniazdem micro USB, wyposażona w magnes przytrzymujący zegarek. Samsung oferuje również dodatkowe wersje kolorystyczne pasków, zapasowe stacje ładowania oraz słuchawki Bluetooth Level U i Level U Pro. W Europie nie jest dostępna edycja Gear S2 z obsługą połączeń 3G/4G i wbudowaną kartą SIM, umożliwiająca prowadzenie rozmów bez połączenia ze smartwatchem.

Niewielkie rozmiary Gear S2 Classic oraz precyzyjnie zaprojektowane detale sprawiają, że smartwatch Samsunga będzie pasował zarówno do delikatnej kobiecej dłoni, jak i również do garnituru. Charakterystyczny karbowany pierścień wersji Classic nadaje gładkiemu S2 ostrzejszego wyrazu, więc równie dobrze S2 Classic dopasuje się do sportowego stroju. Wodoodporność (certyfikat IP68; zanurzenie na głębokość do 1 metra) i trudne do zarysowania szkło pokrywające wyświetlacz (Corning Gorilla Glass 3) sugerują, że S2 sprawdzi się także w nieco bardziej ekstremalnych warunkach niż codzienna praca i aktywność sportowa. Wymienne paski wraz z możliwością wyboru wyglądu tarczy zapewniają łatwe dostosowanie wyglądu smartwatcha do… ubrania i nastroju.

test-Samsung-Gear-S2-classic (28)1

Solidne opakowanie idzie w parze z niezłą ergonomią – dwa przyciski sterujące (wstecz i menu), obrotowy pierścień oraz dotykowy ekran to niemal idealne połączenie, sprawiające że posługujemy się S2 całkowicie intuicyjne, po uprzednim ułożeniu widżetów (elementy kontrolne aplikacji zainstalowanych w pamięci smartwatcha, wyświetlane na tarczy, mogą zawierać np., przyciski sterujące odtwarzaniem muzyki oraz informacje o utworach) w kolejności dostosowanej do naszych potrzeb. Niestety, jako że wyświetlacz ma niewielką przekątną (1,2 cala), a każdą z wybranych za pomocą pierścienia opcji musimy zaakceptować dotykiem, S2 nie nadaje się dla osób o dużych palcach, pozbawionych precyzji. Brak fizycznego przycisku zatwierdzającego wybór opcji pozostawia pewien niedosyt – można odnieść wrażenie, że nie ma dodatkowego mechanizmu (np. nacisku pierścienia), który odpowiadałby za wybór zaznaczonej opcji. Choć kształty tarczy w Gear S2 i Apple Watch są zupełnie inne, łatwo dostrzec podobieństwa w zakresie sterowania urządzeniami, w szczególności zbliżone działanie obrotowego pierścienia i cyfrowej korony (w Apple Watch wbudowano obrotowy potencjometr, reagujący również na nacisk).

 

Wszystkie elementy smartwatcha są wykonane niemal idealnie – obudowa jest solidna, nie ma wystających elementów i złączy. Nawet przyciski umieszczone są głęboko w korpusie zegarka. Warto wziąć pod uwagę dobrze przemyślaną obsługę interfejsu, wspomaganą przez charakterystyczny dla Gear S2 pierścień. Urządzenie niesamowicie zgrabnie odczytuje gest dobrze znany wszystkim dotychczasowym użytkownikom klasycznych zegarków – podnosząc i obracając rękę w celu spojrzenia na tarczę skłaniamy S2 do włączenia wyświetlacza. Gest ten jest odczytywany z niemal 90-procentową skutecznością, bardzo rzadko zdarza się, że S2 nie wykryje potrzeby spojrzenia na zegarek. Możemy pokusić się o włączenie stałego wyświetlania tarczy zegarka – wtedy Gear S2 będzie pokazywał bez przerwy białe wskazówki na czarnym tle, jednak wybór ten jest okupiony znacznie szybszym opróżnianiem baterii. Jako zegarek Gear S2 Classic to prawie perfekcyjne połączenie ciekawego, oszczędnego wzornictwa z wygodną obsługą. Do pewnych metod obsługi urządzenia trzeba się co prawda przyzwyczaić, jednak nie jest to wielka cena za to, co otrzymujemy w zamian.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Interfejs zegarkowego systemu operacyjnego dobrze wykorzystuje dodatkowy element sterujący, jakim jest obrotowy pierścień. Wystarczy obrót w prawo, by dostać się do ułożonych przez nas widżetów (ostatnia ikona umożliwia też dodawanie własnych elementów). Obrót w lewo powoduje wyświetlenie odebranych powiadomień od aplikacji powiązanych ze smartwatchem (np. „Facebook”, komunikatory internetowe, poczta elektroniczna). Przesunięcie palcem w dół po tarczy zegarka umożliwia przejście do podręcznego menu opcji: wygaszenie ekranu, aktywacja trybu samolotowego, określenie jasności wyświetlacza oraz podgląd stanu baterii. Dodatkowo możemy włączyć odtwarzacz muzyki, umożliwiający zarówno sterowanie oprogramowaniem telefonu, jak i słuchanie utworów przechowywanych w pamięci smartwatcha (pod warunkiem podłączenia słuchawek Bluetooth, nie ma opcji wykorzystania zwykłych słuchawek, podłączanych przez złącze mini jack).

Pierwszy z przycisków umieszczonych z boku koperty zegarka umożliwia błyskawiczne wyjście z uruchomionej aplikacji lub gry, drugi z przycisków – uzyskanie dostępu do okrągłego menu z kompletną listą zapisanych w pamięci smartwatcha programów. Wyboru dokonujemy wskazując ikonę za pomocą pierścienia, następnie dotykamy nazwę programu umieszczoną w centrum ekranu, by go uruchomić. Opcje konfiguracyjne aplikacji zazwyczaj widoczne są po prawej stronie, symbolizują je trzy ułożone w pionie kropki – wystarczy dotknąć i przytrzymać ikonę konfiguracji, by przejść do ustawień programu. Dodatkowe cechy interfejsu zegarka Gear S2 to możliwość błyskawicznej zmiany wyglądu tarczy poprzez przytrzymanie palca na ekranie (podobnie jak w smartwatchach z „Android Wear”) oraz natychmiastowe uruchomienie wybranej aplikacji po dwukrotnym dotknięciu ekranu. Zegarek domyślnie reaguje także na podniesienie nadgarstka w stronę twarzy, włączając wyświetlanie tarczy.

Większość elementów związanych z zarządzaniem interfejsem została dobrze przemyślania. Brakuje tylko opcji wyboru ikony w inny sposób niż poprzez dotkniecie ekranu. Przydałby się dodatkowy mechanizm, reagujący na naciśnięcie pierścienia.

Idąc na przekór trendom, Samsung postanowił rozwijać swoje smartwatche na bazie systemu operacyjnego „Tizen” oraz powiązanego z nim oprogramowania „Samsung Gear” instalowanego na smartfonach z Androidem. Idealnie ta kombinacja sprawdza się w zestawieniu z telefonem tego samego producenta. Wykorzystanie systemu operacyjnego „Tizen”, z jednej strony ogranicza zastosowanie zegarków serii Gear (nie działają one w ekosystemie „Android Wear”), a z drugiej umożliwia zaoferowanie poprzez serwis „Samsung Apps” własnego zestawu aplikacji – zarówno darmowych jak i płatnych – których próżno szukać na innych smartwatchach.

test-Samsung-Gear-S2-classic (5)1

Zdarzało się, że pomimo zgodności samej aplikacji (według danych „Sklepu Play”) z innym smartfonem (Motorola Moto G 2 gen) nie udało się sparować zegarka z telefonem. To zaskakujące, że producent smartwatcha i oprogramowania nie uwzględnił listy zgodnych urządzeń dostępnej pod adresem (http://www.samsung.com/pl/promocje/galaxy/gear-s2/popup/index_nonSamsung.html) w specyfikacji oprogramowania „Samsung Gear”. Warto więc przed zakupem modelu z serii Gear S2 upewnić się, czy będzie on poprawnie współpracował z naszym smartfonem.

Oprogramowanie „Samsung Gear” oferuje kilka ciekawych rozwiązań, jak np. wygodny i szybki dobór wyglądu tarcz zegarka z opcją personalizacji poszczególnych, wyświetlanych na ekranie zegarka elementów. Narzędzie umożliwia także wskazanie aplikacji, które mają prawo wyświetlać powiadomienia na tarczy, a także określenie w menu kolejność programów zainstalowanych w pamięci smartwatcha. Aplikacja „Samsung Gear” służy też do lokalizacji zagubionego zegarka, zdalnego blokowania dostępu i kasowania danych. Na ekranie smartfona ustalimy również szablony odpowiedzi na wiadomości SMS i powiadomienia z komunikatorów. „Samsung Gear” odpowiada za dostęp do sklepu „Samsung Galaxy Apps” oraz zarządzanie instalowanymi w pamięci smartwatcha aplikacjami. Jeśli konieczne będzie zresetowanie ustawień zegarka, „Samsung Gear” przyda się do przywrócenia ustawień Gear S2.

Własny sklep z aplikacjami umożliwia Samsungowi zachowanie kontroli nad oprogramowaniem instalowanym w pamięci smartwatcha oraz uniknięcie bałaganu, jaki wprowadza instalowanie w pamięci zegarka oprogramowania np. za pośrednictwem „Android Wear” – w konkurencyjnych rozwiązaniach gry i aplikacje najczęściej instalowane są jednocześnie na smartfonie i w pamięci smartwatcha.

W sklepie „Samsung Galaxy Apps” odnajdziemy tylko trzy kategorie aplikacji dla zegarków Gear: polecane, najpopularniejsze bezpłatne i najpopularniejsze płatne oprogramowanie. W dwóch ostatnich kategoriach możemy obejrzeć listę obejmującą po 300 najpopularniejszych programów. W znacznej części to różnorodne wzory tarcz zegarka, niekiedy natkniemy się na ciekawe narzędzia oferujące porcję codziennych newsów i artykułów (nie ma wśród nich polskich serwisów), programy zamieniające tarczę zegarka w latarkę lub wyzwalacz do aparatu fotograficznego. Są i gry: pomysłowe jak na miniaturowy wyświetlacz zegarka, wyposażonego wyłącznie w dotykowy ekran i obrotowy pierścień. Wiele z nich wykorzystuje właśnie ów element sterowania – świetnie gra się w zmodernizowanego „Snake`a” czy miniaturową „Galagę”. Istnieją również gry wykorzystujące do sterowania żyroskop oraz proste gierki, w których skok postaci wykonywany jest po naciśnięciu ekranu w odpowiednim momencie. Wśród dodatkowego oprogramowania na pewno warto zwrócić uwagę na aplikacje umożliwiające kontrolowanie stanu naszego zdrowia (pulsometr) oraz wspomagające i motywujące do aktywności fizycznej, a także skupienia się na ilości wchłanianej codziennie wody i kawy. Nieodzowne wyposażenia każdego smartwatcha – krokomierz – zadba  o to, by spacery stały się naszym nawykiem. W „Samsung Galaxy Apps” odnajdziemy wiele dobrze wykonanych, darmowych aplikacji. Ceny odpłatnych programów i gier nie są wygórowane, zapłacimy za nie od kilku do kilkunastu złotych.

Standardowe wyposażenie Samsung Gear S2 nie obejmuje mapy, ani wbudowanego modułu GPS (chociaż aplikacje testujące wyposażenie smartwatcha informują o wbudowanym GPS-ie). Zegarek poradzi sobie jednak z nawigacją, jeśli skorzystamy z darmowej aplikacji „HERE Maps” na smartfonie oraz współpracującego z nią programu „Nawigator”. Jest jeszcze kilka innych, prostych alternatyw, takich jak „Mapy” i „Gear Navigator”. Niewątpliwe ze standardowego wyposażenia Gear S2 w aplikację „S Health” i powiązane z nią widżety będą zadowoleni wielbiciele zdrowego trybu życia. „S Health” zmierzy nasz puls, policzy liczbę kroków, zanotuje butelki wypitej wody i filiżanki kawy, zaproponuje także bardziej intensywne ćwiczenia fizyczne – na przykład bieganie. Dane są rejestrowane w pamięci zegarka, co umożliwia pozbycie się smartfona na czas biegania. Ponieważ Gear S2 współpracuje ze słuchawkami Bluetooth, możliwe jest także wykorzystanie smartwatcha w roli trenera, który uprzyjemnia bieganie lub inną aktywność zbiorem ulubionej muzyki. Wbudowany kalendarz połączony z harmonogramem zadań umożliwi precyzyjne planowanie spotkań i wydarzeń oraz ustawianie przypomnień o nadchodzących terminach.

Wyświetlacz

test-Samsung-Gear-S2-classic (15)1

Idealny obraz pod względem wykonania i ergonomii psuje jedynie rozmiar wyświetlacza (1,2 cala) – dla niektórych osób ekran inteligentnego zegarka może okazać się po prostu za mały, zwłaszcza w porównaniu do tarcz Motoroli Moto 360 (1,38 cala) i Huawei Watch (1,42 cala). Wyświetlacz chroniony przed zarysowaniami szkłem Corning Gorilla Glass 3, został też umieszczony poniżej otaczającego go, ruchomego pierścienia, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed zarysowaniem i uszkodzeniem. Kolorowy ekran AMOLED jest wyraźny i dobrze odwzorowuje kolory. Ikony i komunikaty, pomimo tarczy o niewielkiej przekątnej, łatwo odczytać – nie ma problemu nawet przy spoglądaniu na ekran pod słońce. Smartwatch oferuje opcję dziesięciostopniowej regulacji jasności. Podczas codziennego korzystania z zegarka zazwyczaj wystarczy ustawić rozjaśnienie ekranu w połowie skali. Możliwe jest całkowite wygaszenie ekranu, tak by nie przeszkadzał on np. podczas oglądania filmu w kinie. Dotykowy ekran poprawnie reaguje na wybór opcji, pomimo jego niewielkich rozmiarów nie zdarzyło się przypadkowe wskazanie niewłaściwej ikony lub przycisku. Co ważne – możemy obsługiwać ekran dotykowy w rękawiczkach – urządzenie poprawnie rejestruje gesty oraz dotknięcia przez materiał.

-~- Komunikacja i sensory -~-

Komunikacja

Samsung Gear S2 domyślnie utrzymuje połączenie ze smartfonem za pośrednictwem radiowego łącza Bluetooth 4.1 LE (Low Energy, o niskim poborze mocy). Połączenie takie może być utrzymywane na maksymalną odległość 100 metrów, o ile pomiędzy sparowanymi urządzeniami nie ma przeszkód w postaci ścian lub innych sieci radiowych pracujących w paśmie 2,4 GHz. W praktyce połączenie takie działa zazwyczaj na odległość kilkunastu metrów. Jeśli wymagana jest komunikacja z Internetem, bez połączenia ze smartfonem, można wykorzystać do tego celu sieci Wi-Fi skonfigurowane w telefonie (Gear S2 współpracuje z sieciami WLAN w standardach b, g i n). Istnieje również opcja bezpośredniego łączenia zegarka z innym urządzeniem za pośrednictwem Wi-Fi Direct oraz komunikacji pomiędzy zegarkiem a smartfonem realizowanej przez Internet i konto w serwisie Samsunga. Ciekawostką jest wbudowany moduł NFC (taki sam, jaki jest stosowany w kartach płatniczych do realizacji płatności zbliżeniowych), jednak obecnie nie jest on powiązany z żadnymi aplikacjami polskich banków, co umożliwiłoby wykorzystanie smartwatcha do realizacji transakcji finansowych.

Gear S2 został wyposażony w mikrofon, za pomocą którego możemy przeprowadzić rozmowę, jednak brak głośnika wymusza stosowanie słuchawek sparowanych z zegarkiem przez Bluetooth. Szkoda, bo równie dobrze możemy połączyć takie słuchawki po prostu ze smartfonem. Szablony wiadomości, które tworzymy i modyfikujemy w aplikacji Samsung Gear mogą być wykorzystane do błyskawicznych odpowiedzi na wiadomości tekstowe przychodzące z komunikatorów oraz w postaci SMS-ów. Istnieje również opcja transkrypcji mowy na tekst, jednak lepiej uważać – łatwo o błędną interpretację i przesłanie znajomym zaskakującej odpowiedzi. To nie wszystko – Gear S2 zyskał nawet moduł do wpisywania wiadomości ze słownikiem. Działa on podobnie jak klawiatury starych telefonów, jednak podpowiadane słowa pochodzą z angielskiego słownika, polskiego języka nie uwzględniono.

Ważnym elementem komunikacyjnym Gear S2 jest wbudowana opcja wysyłania wiadomości SOS na zdefiniowany uprzednio numer telefonu. Do wiadomości może być dołączone pięciosekundowe nagranie. Sygnał SOS zostanie wysłany po trzykrotnym naciśnięciu przycisku ekranu startowego.

Screen-20160712133806(0)

Dwóch rzeczy, bez dodatkowego wyposażenia, nie dokonamy z Gear S2 – brak wbudowanej kamery oraz głośnika uniemożliwiają wykonanie zdjęć zegarkiem, realizacje połączeń wideo oraz rozmowy telefoniczne. Szkoda, bo te elementy przydałyby się w zegarku, choćby po to, by zrobić błyskawiczne selfie, czy pogadać z tarczą… zaskakując znajomych. Jest za to aplikacja „CameraController”, która steruje migawką aparatu wbudowanego w smartfona, a nawet nagrywa filmy z podglądem na zegarku. Brak gniazda na kartę SIM oraz mocne uzależnienie Gear S2 od smartfona podpowiada, że Samsung raczej nie będzie skupiał się na tworzeniu autonomicznych konstrukcji, zastępujących w pewnych sytuacjach smartfony.

Sensory

test-Samsung-Gear-S2-classic (17)

Można zaryzykować twierdzenie, że obok solidnego oprogramowania to wbudowane czujniki czynią zegarek inteligentnym, a przynajmniej na tyle „sprytnym”, by rejestrować cechy otoczenia i naszej osoby. Gear S2 ma wbudowany miernik pulsu (umieszczony pod spodem zegarka), który współpracując z aplikacją „S Health” umożliwia określenie częstotliwości pracy naszego serca oraz wykryje potencjalne anomalie. Żyroskop i akcelerometr znajdują swoje zastosowanie w grach i sterowaniu urządzeniem, sprawdzą sie także w aplikacjach zastępujących poziomicę. Wbudowany barometr umożliwia pomiar aktualnego ciśnienia, natomiast krokomierz – to niezbędne wyposażenie każdego, kto za dużo czasu spędza za biurkiem i potrzebuje wymienić ciasne, klimatyzowane wnętrza na kilkadziesiąt minut obowiązkowego spaceru. Jeśli nie zmotywuje nas do tego pies, to pozostaje tylko wirtualny trener i zegarek gratulujący osiągnięcia dziennego celu.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Zegarek wyposażony 0,5 GB pamięci, 4 GB miejsca na aplikacje i dane oraz wydajny procesor (2-rdzeniowy Cortex-A7), a także niezły układ graficzny Mali-400 MP2, stosowany m.in. w tabletach. W praktyce Gear S2 sprawuje się doskonale – menu jest przewijane absolutnie płynnie, a aplikacje uruchamiają się błyskawicznie. Nieco problemów może sprawić szybki wybór programów – jeśli zainstalowaliśmy wiele aplikacji, zanim wykonamy kilka okrążeń po krągłych menu, może upłynąć nieco czasu. Rada: dbać o porządek i ułożyć najczęściej używane programy na początku menu.

Bateria

Niewielkie wymiary smartwatcha są równoznacznie z umieszczeniem w jego wnętrzu baterii o małej pojemności. Rzeczywiście, Gear S2 znalazło się miejsce na litowo-jonowy, niewymienny akumulator o pojemności 250 mAh. Ze względu na specyficzne śruby, samodzielna wymiana akumulatora nie jest możliwa, a w przypadku utraty wydajności baterii konieczna będzie wizyta w serwisie Samsunga. Indukcyjna ładowarka dołączona do zestawu wymaga podłączenia do zewnętrznego zasilacza ze złączem micro USB (również jest w zestawie). Podczas ładowania zegarek utrzymywany jest przez magnetyczny zaczep.

test-Samsung-Gear-S2-classic (26)

Niestety nie mamy dobrych wiadomości: 50-procentowe naładowanie akumulatora zajmuje aż godzinę, pełny cykl ładowania wymaga ponad dwóch godzin czasu. Znacznie lepiej Gear S2 sprawuje się podczas pracy. Intensywne wykorzystywanie smartwatcha (instalacja aplikacji, uruchamianie map, gier i programów treningowych) umożliwi korzystanie z zegarka nawet przez dwa dni na jednym ładowaniu. Kiedy poziom baterii spadnie do 15 procent, zegarek proponuje uruchomienie trybu oszczędzania energii, w którym funkcjonalność Gear S2 zostaje ograniczona do monochromatycznego wyświetlania zegara, sygnalizowania połączeń oraz komunikatów i powiadomień. W takim stanie urządzenie może przetrwać kilkanaście godzin. Takie rozwiązanie umożliwi zachowanie podstawowej funkcjonalność smartwatcha nawet wtedy, gdy zapomnimy zabrać ładowarkę na kilkudniowy wyjazd służbowy.

Podsumowanie

Bez dwóch zdań Gear S2 Classic to elegancki, dobrze przemyślany, inteligentny zegarek, który po kilku dniach noszenia na nadgarstku staje się integralnym przedłużeniem smartfona i częścią codziennego ubioru. Smartwatch łączy w sobie cechy prostego urządzenia wyświetlającego powiadomienia (podobnie, jak niegdyś pagery) z funkcjonalnością wirtualnego trenera fitness. Rezygnacja z pełnej autonomii zegarka w tym przypadku wyszła na dobre – Samsung konsekwentnie trzyma się własnego systemu operacyjnego „Tizen” i realizuje tę strategię solidnie. Szkoda tylko, że w sklepie z aplikacjami panuje taki sam bałagan porównywalny do „Sklepu Play” (sekcja „Android Wear” tego ostatniego sklepu wypada nieco lepiej). Obrotowy pierścień do wyboru opcji to strzał w… dziewiątkę, bo zabrakło pomysłu na zatwierdzanie wyboru, wciąż trzeba dotykać ekranu. Elegancka forma i setki gotowych wzorów tarcz, które również podlegają drobnym modyfikacjom, dają niemal nieograniczone możliwości w zakresie konfiguracji wyglądu zegarka. Inna tarcza na każdy dzień roku? Tak, to możliwe. Jeśli szukamy konkretnych alternatyw dla Gear S2, warto zwrócić uwagę na Motorolę Moto 360, utrzymaną w klasycznej, okrągłej formie i zamkniętą w obudowie ze stali nierdzewnej. To ładny zegarek, zbudowany na bazie oprogramowania „Android Wear”, wyposażony w dotykowy ekran i jeden przycisk. Niemal identyczny jest okrągły Huawei Watch – debiut chińskiego producenta, który stawia na elegancję i duży, wyraźny wyświetlacz AMOLED. Nawet opakowanie smartwatcha sugeruje stylowy gadżet. I taki właśnie jest zegarek od Huawei, którego pokaźną tarczę o średnicy 1,42 cala chroni wystający, nieruchomy pierścień. Huawei Watch, podobnie jak Moto 360 został zamknięty w obudowie ze stali nierdzewnej i korzysta z oprogramowania „Android Wear”. Jest jeszcze jeden konkurent, z innego uniwersum: Apple Watch, którego wyróżnia prostokątna tarcza i cyfrowa korona (potencjometr sterujący zegarkiem). To godni konkurenci solidnego produktu, jaki może zaoferować Samsung.

Back to top button