Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Omnia 2

Smartfon klasy premium z 2009 roku pracujący pod kontrolą systemu Windows Mobile, co trzeba uznać za największą wadą tego modelu. Obecnie jest to zapomniana platforma, której nikt już nie wspiera, więc Samsung Omnia 2 raczej wypada blado w porównaniu z nowoczesnymi smartfonami.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Urządzenie wykonano z przeciętnej jakości, błyszczącego plastiku, który niestety łatwo porysować i pobrudzić. Ekran też nie jest zbyt dobrze zabezpieczony – oporowy panel dotykowy uniemożliwił osłonięcie wyświetlacza szybką, więc dosyć łatwo go zarysować. Sama słuchawka wygląda stylowo i bardzo przypomina Samsunga Jet z podobnym, wielokątnym przyciskiem pod ekranem. Dobre wrażenie robi też ergonomia urządzenia. Telefon bez problemu można obsługiwać jedną ręką, a dzięki zaokrąglonej obudowie urządzenie dobrze leży w dłoni i łatwo je pewnie chwycić.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Samsung zdecydował się na wykorzystanie w Omni II Windowsa Mobile 6.5. Nie jest to zbyt udany system. Drażni jego toporność i konieczność korzystania z rysika w wielu miejscach interfejsu. Ergonomia też nie zachwyca, co może być szczególnie dotkliwe w przypadku nowych użytkowników. Trzeba również pamięć, że jest to przestarzała platforma, którą zastąpiono Windowsem Phone 7, więc nie powstają na nią nowe aplikacje i gry. Telefon fabrycznie wyposażono w szereg przydatnych funkcji, takich jak: przeglądarka internetowa, e-mail, odtwarzacz multimedialny, kalendarz, rozbudowana książka adresowa, mapy Google, notatnik, pakiet biurowy, galeria zdjęć i wiele więcej. Patrząc jednak na słuchawki HTC z tym systemem, Samsung wypada blado. Tajwański producent całkowicie zmienił i poprawił wygląd interfejsu w swoich smartfonach (czego dowodem może być dość intuicyjny HTC HD2) i dodał dużo nowych narzędzi, których w Omni II się nie uświadczy.

Wyświetlacz

Zamontowany ekran AMOLED 3,7 cala ma rozdzielczość 480 x 800 pikseli. Jakość wyświetlanego na nim obrazu jest świetna, chociaż ograniczenie liczby kolorów (do 65 tys.) narzucone przez system podcina mu trochę skrzydła. Nie mniej, kąty widoczności czy czytelność w słońcu stoją na najwyższym poziomie. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o oporowym panelu dotykowym, który znacznie ustępuje czułością swoim pojemnościowym odpowiednikom z najnowszych smartfonów. Szczególnie odbija się to na komforcie pisanie na ekranowej klawiaturze.

-~- Aparat -~-

Ma 5 Mpix i robi stosunkowo ładne zdjęcia. Fotografie mają nasycone, żywe kolory. Nie można też narzekać na liczbę rejestrowanych detali oraz ilość kolorowego szumu na zdjęciach. Zastrzeżenia można mieć jedynie do dość niskiego poziomu kontrastu, przez który zdjęcia po powiększeniu wyglądają na trochę niewyraźne. Nie jest to jednak nic istotnego. Sprawa ma się jednak gorzej w mniej korzystnych warunkach oświetleniowych. Zamontowana, podwójna dioda LED sprawdza się głownie w przypadku bliskich obiektów oraz pomieszczeń, ale nawet wtedy korzystanie z niej powoduje przekłamanie kolorów. Z kolei w przypadku ciemnych krajobrazów na fotografiach widać niewiele detali i rośnie ilość kolorowego szumu.

Nagrywane kamerką filmiki w rozdzielczości 720 x 480 pikseli są bardzo przeciętne. Obraz jest bardzo skompresowany, co negatywnie wpływa na szczegółowość obrazu, brakuje mu też sporo płynności. Nie mniej, niezbyt wymagający użytkownicy powinni być dosyć zadowoleni.

-~- Multimedia i Internet -~-

Dobry ekran zachęca do korzystania z multimediów. Fabryczny odtwarzacz wideo bez problemu radzi sobie z popularnymi plikami XviD i DivX. Przeglądanie Internetu też nie sprawia żadnych trudności, chociaż brak funkcji multitouch (interpretacja dotyku w wielu miejscach jednocześnie) zmusza do przybliżanie i oddalania stron korzystając z interfejsu. Ponadprzeciętnie prezentuje się jakość rozmów głosowych. Rozmówcę słychać wyraźnie, a mikrofon świetnie przechwytuje dźwięki. Równie dobrze można ocenić dźwięk muzyki w słuchawkach. Dodatkową zaleta Omnii II jest 8 GB wbudowanej pamięci, która pomieści kilkaset utworów lub kilka filmów w dobrej jakości bez konieczności korzystania z karty microSD (do 32 GB).

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Samsung Omnia II korzysta z procesora taktowanego 800 Mhz i 256 MB pamięci RAM. Jak na ten system operacyjny są to całkiem niezłe podzespoły. Niestety, uruchomienie kilku aplikacji jednocześnie potrafi odczuwalnie spowolnić działanie smartfona. Nie ma za to problemów z grami, bo na Windows Mobile jest ich niewiele z rozbudowaną grafiką 3D.

Bateria

Wykorzystane ogniwo umożliwia jeden dzień komfortowej pracy z urządzeniem przy sporej ilości czasu spędzonego w Internecie. Oczywiście, w stanie czuwania telefon wytrzymuje ponad tydzień, o ile ktoś nie będzie go zbyt często używał. Dość przeciętnie prezentuje się również czas rozmów, który waha się od 8 do 12 godzin, odpowiednio dla łączności 3G i 2G.

Podsumowanie

Pierwszy Samsung Omnia był bardzo udanym, drogim telefonem, który ówcześnie uważany był za jeden z najlepszych smartfonów. Jego następca spełnił pokładane w nim oczekiwania, będąc dobrym, ale z dzisiejszego punktu widzenia przestarzałym urządzeniem. Bez wątpienia trzeba go jednak uznać za przodka serii Galaxy S, która zajęła miejsce Omnii po zaprzestaniu tworzenia słuchawek z Windows Mobile. Niestety, obecnie model ten trudno komukolwiek polecić ze względu na wiek wykorzystanej w nim platformy i brak dalszego wsparcia. Dlatego szukając równie dobrego, ale trochę nowszego urządzenia dobrym wyborem może być np. intuicyjny iPhone 4 lub ponadczasowy Samsung Galaxy SII z Androidem.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button