Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Omnia M

To tani smartfon z Windows Phone 7, który miał być odpowiedzią na Nokię Lumię 610. Jest to też jeden z ostatnich smartfonów z tym systemem operacyjnym. Pomimo lepszej specyfikacji od swojego fińskiego odpowiednika, jest to słuchawka znaczniej mniej interesująca ze względu na znacznie mniejszą liczbę ulepszeń i dodatków producenta.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowę wykonano z przeciętnej jakości plastiku. Pokrywa baterii jest matowa, więc zarysowanie jej jest trudniejsze. Ekran przykrywa hartowane szkło nieznanego pochodzenia, które zapewnia zadowalającą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Sama słuchawka wygląda przeciętnie i poza logo Windows i dwoma ścięciami na pokrywie baterii bardzo przypomina np. Samsunga Galaxy SII. Niestety, producent zdecydował się na niewymienną baterię, więc korzystanie z zapasowego ogniwa jest niemożliwe.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Wykorzystany system operacyjny Windows Phone można określić jednym słowem – minimalizm. Interfejs składa się z różnokolorowych kwadratów, które pełnią w nim przeróżne funkcje. Mogą działać jak znane z Androida widżety (małe aplikacje działające na pulpicie), być skrótami do aplikacji, kontaktami z książki adresowej czy nawet odnośnikami do stron internetowych. Układać można je w dowolny sposób, a ich obsługa jest banalnie prosta. Jest to też jedna z największych zalet tego systemu – poradzi sobie z nim niemal każdy, chociaż znacząco różni się on od innych platform (Androida, iOS, Symbiana).

Oprogramowanie wyposażono w szereg przydatnych funkcji, takich jak aplikacja e-mail, przeglądarka internetowa, sklep z aplikacjami i grami Marketplace, odtwarzacz muzyczny i wideo, Facebook, Twitter, notatnik, pakiet biurowy, kalendarz itd. Dodatkowe narzędzia pobrać można ze wspomnianego sklepu, chociaż jego zasoby są znacznie biedniejsze, niż w przypadku iOS czy Androida. Jest to też spora wada Windows Phone, na którym nie pojawia się wiele znanych z innych platform programów. Inną jego wadą są ograniczenia systemu. Nie ma możliwości zmiany fabrycznych narzędzi lub głębszej ingerencji w interfejs. Poza zmianą ekranu blokady czy przestawianiu skrótów jego personalizacja jest bardzo ograniczona. Zapomnieć też można o bezproblemowym wysyłaniu plików przez Bluetooth, przenoszeniu plików na pamięć urządzenia bez użycia aplikacji Zune na komputerze czy obsłudze kart pamięci. System nadrabia to jednak niezawodnym działaniem i niewielkimi wymaganiami sprzętowymi, o których Androida może pomarzyć. Trzeba jednak pamiętać, że powstał już Windows Phone 8, który oferuje sporo nowych funkcji i nigdy nie będzie dostępny na tego smartfona

Nie da się jednak ukryć, że Samsung nie przyłożył się do wyposażenia smartfona w swoje autorskie aplikacje (jest ich kilka i trudno nazwać je odkrywczymi) i w porównaniu do Nokii wypada pod tym względem biednie. Ponadto, koreański producent porzucił swoje urządzenia z tym system i zupełnie ich nie rozwija.

Wyświetlacz

Jak na urządzenie tej klasy, zamontowany, czterocalowy ekran AMOLED prezentuje się świetnie. Rozdzielczość 480 x 800 pikseli zapewnia niezłą ostrość obrazu, czerń jest bardzo głęboka, kolory nasycone, a kąty widoczności szerokie. Nie można też narzekać na czytelność ekranu w słońcu.

Niestety, producent zdecydował się na zastosowanie matrycy typu PenTile, w której piksel składa się z czterech, a nie trzech subpikseli. W efekcie, rzeczywista rozdzielczość wyświetlacza jest trochę niższa niż wynika to ze specyfikacji, a na krawędziach czcionek można się dopatrzeć zielonej poświaty.

-~- Aparat -~-

Matryca ma 5 Mpix i wspiera ją autofocus, dzięki któremu ustawianie ostrości nie jest problemem. Jakość zdjęć jest całkiem niezła, co w tak tanim urządzeniu miło zaskakuje. Fotografie zrobione w korzystanych warunkach oświetleniowych są szczegółowe i mają naturalne kolory. Trzeba jednak pamiętać, że na ekranie smartfona będą one wyglądały trochę inaczej (mniej rzeczywiście) niż na komputerze. Niestety, jakość zdjęć widocznie spada w ciemniejszym otoczeniu, co objawia się mniejszą liczbą rejestrowanych detali i wyższym poziomem cyfrowego (kolorowego) szumu.

Kamerka pozwala na nagrywanie filmików w niezbyt imponującej rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Ich jakość jest akceptowalna – widać na nich sporo detali i są płynne. Na ekranie telefonu nagrania wyglądają w porządku, ale na np. telewizorze widoczna staje się ich stosunkowo niska rozdzielczość.

-~- Multimedia i Internet -~-

Spory ekran uprzyjemnia oglądanie na telefonie filmów czy przeglądanie Internetu. W pierwszym przypadku należy jednak zaopatrzyć się w alternatywny odtwarzacz wideo, bo wbudowany nie radzi sobie z popularnymi plikami XviD i DivX. Zapoznawanie się z zasobami Sieci jest bezproblemowe, co jest zasługą m.in. wsparciem sieci 3G i Wi-Fi. Strony wczytują się stosunkowo szybko i obsługiwane są płynnie. Niestety, telefon nie otwiera elementów flash, więc wszelkie mapki, reklamy czy gry będą niewidoczne. Pozostaje jeszcze odtwarzacz muzyczny, który sprawdza się średnio. Nie ma w nim bardziej zaawansowanych funkcji i jakość nie zachwyca, ale niewymagający użytkownik powinien być z niej zadowolony. Niespecjalnie prezentuje się też ilość wbudowanej pamięci – 4 GB, z czego dostępne dla użytkownika jest sporo mniej. W efekcie, telefon pomieści kilkaset utworów, ale pod warunkiem, że nie będzie się w nim znajdować nic innego. Jest to szczególnie kłopotliwe, ze względu na brak gniazda na karty microSD i rzadkość pojemniejszego wariantu 8 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Zamontowany procesor 1 Ghz i 384 MB pamięci RAM umożliwiają płynną pracę systemu. W porównaniu do Nokii Lumii 610 podzespoły są odrobinę wydajniejsze ze względu na większość ilość pamięci operacyjnej i trochę szybszy procesor, jednak nie należy się spodziewać poziomu znanego z np. Nokii Lumii 710. Nie ma jednak problemu z instalacją każdej dostępnej w ówczesnym czasie na Windows Phone aplikacji (z grami jest już trochę gorzej).

Bateria

Bateria pozwala na około dwa dni niezbyt intensywnej eksploatacji smartfona lub ok. 8-9 godzin rozmów. Jeśli jednak dużo korzysta się z Internetu i multimediów, to trzeba być gotowym na codzienne ładowanie urządzenia.

Podsumowanie

To ostatni model Samsunga z Windows Phone 7 i jeden z ostatnich z Windows Phone w ogóle. To także ostatni smartfon z serii Omnia (wywodzącej się z czasów Windows Mobile), którą zastąpiły urządzenia z linii Ativ. Niestety, poza niezłym ekranem AMOLED, nie ma w tym telefonie zbyt wielu interesujących cech, przez co znacznie ciekawiej prezentuje się np. Nokia Lumia 620 z nowszym Windows Phone 8 lub np. niedrogi HTC Desire 300 z Androidem.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button