Test Samsung Rushmore

samsung-rushmore-6 kopia

Prosty telefon pozbawiony sprzętowej klawiatury. Jego działanie zapewnia zamknięty system operacyjny Samsunga, a sama słuchawka odróżnia się możliwością obsługi dwóch kart SIM jednocześnie. Trzeba wiedzieć, że przez niektórych model ten nazywany jest po prostu Samsung Duos.

Wykonanie i wygląd

Jak w przypadku większości urządzeń Samsunga, słuchawka została zrobiona z niezbyt dobrej jakości, błyszczącego plastiku, który szybko się rysuje. Dostępne kolory obudowy (różowy i brązowy) sugerują, że głównymi odbiorcami urządzenia mają być kobiety. Telefon jest mały i zgrabny, ale dosyć pospolity.

Menu i aplikacje

Samsung Rushmore działa na zamkniętym systemie operacyjnym Samsunga, który nie wyróżnia się absolutnie niczym. Jest prosty w obsłudze i oferuje podstawowe narzędzia (alarm, kalendarz, odtwarzacz muzyczny, przeglądarka internetowa, wyszukiwarka Google itp.). Niestety, są to bardzo proste aplikacje, które nie dorównują swoim smartfonowym odpowiednikom. Telefon niezbyt dobrze sprawdza się w roli komunikatora i urządzenia do obsługi portali społecznościowych ze względu na mały ekran, na którym niewygodnie się pisze. Zamknięty system operacyjny uniemożliwia też instalację dodatkowych programów i gier.

Wyświetlacz

Zamontowany panel ma 2,8 cala i rozdzielczość 240 x 320 pikseli. Jest to znacznie za niska wartość jak na ekran tej wielkości, przez co obraz jest nieostry. Do tego należy dodać kiepską czytelność w słońcu i wyświetlanie wyblakłych kolorów. Marna jest też czułość panelu dotykowego, co szczególnie irytuje podczas wprowadzania tekstu na klawiaturze ekranowej.

Aparat

Matryca 3,2 Mpix nie powala jakością robionych zdjęć. Można wręcz czuć lekki zawód. Fotografiom brakuje detali, często są zamazane bądź zamglone, a kolory znacznie odbiegają od rzeczywistości. Jeszcze gorzej prezentują się zdjęcia zrobione w gorszych warunkach oświetleniowych – niewiele na nich widać, pełne są kolorowych plam i brakuje im detali. Nawet obecność diody doświetlającej nie poprawia sytuacji.

Równie złe są nagrywane w rozdzielczości 320 x 240 pikseli filmiki. Obraz jest mało szczegółowy i nie grzeszy płynnością. Z ww. powodów nagrania wyglądają znośnie tylko na ekranie telefonu.

Multimedia i Internet

Nie jest to urządzenie multimedialne, co widać na pierwszy rzut oka. Mały wyświetlacz i ograniczony system operacyjny uniemożliwiają komfortowe oglądanie filmów w lepszej jakości. Niezbyt dobrze sprawdza się też przeglądarka internetowa, która bardzo powoli otwiera strony (telefon nie obsługuje sieci 3G), a bardzo niska rozdzielczość ekranu zmniejsza czytelność tekstu. Odtwarzacz muzyczny jest co najwyżej przeciętny, tak samo jak jakość odtwarzanego dźwięku w słuchawkach. Dodatkowym problemem jest brak wyjścia mini jack, więc korzystać trzeba z zestawu słuchawkowego dołączonego do telefonu. Trzeba też być gotowym na zakup karty pamięci, bo wbudowane 30 MB pomieści tylko kilka piosenek.

Bateria

Telefon bezproblemowo wytrzymuje 4 dni bez ładowania, podczas których korzysta się z dwóch numerów jednocześnie. Wyjęcie drugiej karty lub zostawienie słuchawki w stanie czuwania może ten czas znacząco wydłużyć.

Obsługa dwóch kart SIM

Samsung Rushmore umożliwia korzystanie z dwóch numerów w tym samym momencie. Podczas nawiązywania połączenia użytkownik może wybrać, z której karty chce skorzystać. Nie ma też problemu z ustawieniem zadań dla poszczególnych kont (np. łączności z Internetem). Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie rozmowy działa tylko używana w danym momencie karta, a druga zostaje tymczasowo wyłączona i nie można się na nią dodzwonić.

Podsumowanie

To jeden z pierwszych, dotykowych telefonów Samsunga, który łączył wygodę ekranu dotykowego z funkcja dual sim. Niestety, jest to zarazem przeciętny telefon, który na tyle konkurencji odróżnia się jedynie obsługą dwóch kart SIM jednocześnie. Należy również pamiętać, że kupić można sporo smartfonów z niższej półki cenowej, które też oferują tę funkcję, a do tego mają znaczni większe możliwości (np. Sony Xperia Tipo lub Alcatel OT Star).

Co nam się podoba

Świetny czas pracy na baterii
Niska cena
Kompaktowe rozmiary
Niezbyt wyszukany, ale stylowy wygląd
Obsługa dwóch kart SIM może szczególnie przydać się osobom młodszym
Prosty w obsłudze interfejs
Przycisk na obudowie, dzięki któremu szybko można zmienić aktualnie używaną kartę SIM

Co nam się nie podoba

Plastikowa, rysująca się obudowa
Tragiczny ekran, który wyświetla nieostry, ziarnisty obraz
Beznadziejna kamera, która robi słabe zdjęcia i kręci jeszcze gorsze filmy
Brak łączności 3G utrudnia komfortowe przeglądanie Internetu
Nieobecność Wi-Fi zmusza do korzystania z płatnej transmisji danych
Problemy z czułością panelu dotykowego utrudniają pracę z urządzeniem
Strasznie mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do korzystania z kart microSD
Brak wyjścia mini jack utrudnia korzystanie z własnych słuchawek
Brak przedniej kamerki, która może się przydać do autoportretów
Niska wydajność, która daje o sobie znać podczas pracy z urządzeniem
System operacyjny, na który jest niewiele gier i aplikacji

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top