Recenzja Samsung Shark 3

Samsung Shark 3

To gustowny, klasyczny telefon z rozsuwaną klawiaturą za rozsądne pieniądze. Nie oferuje zbyt zaawansowanych funkcji, ale nadrabia to niezawodnością oraz nietuzinkowym wyglądem.

Wykonanie i wygląd

Urządzenie wykonano z niezłej jakości plastiku oraz błyszczącego tworzywa sztucznego, które przypomina metal, ale nim nie jest. Spasowanie elementów stoi na przyzwoitym poziomie i trudno się do czegoś przyczepić. Uwagę przykuwają ułożone pod kątem klawisze funkcyjne, które nadają obudowie nieco zadziornego charakteru, a także nietuzinkowy wzór na pokrywie baterii. Klawiatura spisuje się nieźle i łatwo można się do niej przyzwyczaić, jednak jej płaskie klawisze niezbyt dobrze sprawdzają się podczas bezwzrokowego pisania. Niestety, jak większość telefonów z rozsuwaną obudową, ten też może być podatny na uszkodzenia taśmy łączącej ekran z resztą podzespołów.

Menu i aplikacje

Samsung Shark 3 korzysta z zamkniętego systemu operacyjnego producenta, który oferuje całkiem sporo wbudowanych funkcji (jak na tak proste urządzenie). Daleko mu jednak do możliwości Androida czy iOS. Z fabrycznych narzędzi warto wymienić multikomunikator Parlingo, słownik, przeglądarkę internetową oraz notatnik. Niestety, umieszczone w menu skróty do Facebooka oraz Twittera, to tylko odnośniki do mobilnych wersji stron internetowych tychże serwisów, a nie dedykowane aplikacje do ich obsługi. Korzystanie z Internetu na tym modelu jest bardzo utrudnione ze względu na brak łączności 3G, bez której strony wczytują się bardzo powoli. Kolejnym problemem jest nieobecność Wi-Fi, przez co użytkownik skazany jest na korzystanie z płatnej transmisji danych.

Model ten co najwyżej może służyć jako odtwarzacz muzyczny, ale jakość odtwarzanej muzyki jest bardzo przeciętna i do tego nie ma wyjścia mini jack 3,5, więc konieczne jest zaopatrzenie się w przejściówkę. Użytkownik nie obejdzie się też bez karty pamięci, bo dostępne 40 MB pomieszczą raptem kilkanaście piosenek niskiej jakości.

Wyświetlacz

Dwucalowy panel LCD (240 x 320 pikseli) wyświetla niezłej jakości obraz, który zadowoli niezbyt wymagających użytkowników. Jego czytelność w słońcu jest znośna, a to najważniejsza cecha tak prostych telefonów. Niestety, do ekranu AMOLED obecnego w modelu Samsung Shark II sporo mu brakuje, głównie pod względem nasycenia kolorów oraz kątów widoczności.

Aparat

Jest to niestety jeden z najsłabszych elementów tego urządzenia. Zamontowany aparat 2 Mpix znacznie odstaje od pozostałych matryc montowanych w telefonach z serii Shark. Zrobione nim zdjęcia są nijakie, mają wyblakłe kolory, a niewielkie obiekty (np. liście) zlewają się na nich ze sobą. Sytuacji nie poprawia brak autofocusa, bez którego bliskie przedmioty wychodzą nieostre. Brakuje też lampy doświetlającej, więc zrobienie dobrego zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych jest znacząco utrudnione.

Jeszcze gorzej prezentują się nagrywane telefonem filmiki w komicznej rozdzielczości 176 x 144 pikseli. Wideo wygląda jest zlepek pikseli, z których trudno cokolwiek odczytać. Do tego obrazowi brakuje płynności i bardziej przypomina on pokaz slajdów (15 FPS) niż film.

Bateria

To kolejna wada tego modelu, prawdopodobnie najdotkliwsza. Na jednym ładowaniu słuchawka pozwala na ok. 7 godzin rozmów lub ponad tydzień w stanie czuwania. Niestety, przy godzinie muzyki dziennie oraz kilkudziesięciu minutach połączeń, telefon trzeba ładować co drugi dzień. Jak na tak proste urządzenie, to bardzo słaby, a wręcz beznadziejny wynik.

Podsumowanie

Model ten wygrywa przykuwającym wzrok wyglądem i rozsuwaną obudową, więc ma dużą szansę trafić w kobiecy gust. Nie należy jednak oczekiwać od niego rozbudowanych funkcji multimedialnych, a słaba bateria i aparat mogą zniechęcić potencjalnego nabywcę. Z tego względu warto zastanowić się nad zakupem np. trochę droższego Samsunga Shark II lub działającej na Symbianie Nokii 6700 Slide.

Zalety

Dobrze wykonana, rozsuwana obudowa, która może się podobać
Bardzo niska cena
Wbudowany odtwarzacz muzyczny i radio FM z RDS
Wymienna bateria pozwala na korzystanie z zapasowego ogniwa
Prosty w obsłudze interfejs

Wady

Czas pracy na baterii znacznie poniżej oczekiwań
Niewygodny przycisk do nawigowania po interfejsie
Mały wyświetlacz nie nadaje się do internetowych zastosowań
Brak wyjścia mini jack 3,5 zmusza do korzystania z przejściówki
Brak łączności 3G utrudnia komfortowe korzystanie z Internetu
Nieobecność Wi-Fi zmusza do korzystania z płatnej transmisji danych
Tragiczny aparat, który robi słabe zdjęcia i kręci jeszcze gorsze filmiki
Brak diody doświetlającej
Brak przedniej kamerki, która może się przydać do autoportretów
Strasznie mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do zakupu karty microSD
Ograniczony system operacyjny, na który jest bardzo mało gier i aplikacji

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
Wyświetlacz:
Komunikacja:
Jakość rozmów i dźwięk:
Oprogramowanie i aplikacje:
Płynność i wydajność:
Aparat:
Bateria:
Ekosystem:
Codzienne użytkowanie:
33%

Ocena redakcji

? %

1 głosów czytelników

Sprawdź opinie
Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Android...

Komentarze