Recenzja Samsung Shark

Samsung Shark

Klasyczny telefon działający na zamkniętym systemie operacyjnym, który wyróżnia się ciekawym wzornictwem i dobrym wykonaniem. Najlepiej sprawdza się podczas korzystania z rozmów głosowych i SMS-owania. Niestety, słuchawka nie oferuje zbyt wielu zaawansowanych funkcji i nie zadowoli wymagających użytkowników. Z kolei osoby, które preferują rozsuwane obudowy powinny zainteresować się bardzo podobnym sprzętowo Samsungiem Shark 2.

Wykonanie i wygląd

Urządzenie jest świetnie wykonane, a do budowy obudowy wykorzystano dobrej jakości plastik oraz metal. Pomimo swojego klasycznego charakteru słuchawka jest naprawdę ładna i przykuwa uwagę. W oczy rzucają się ułożone pod kątem klawisze funkcyjne, które nadają urządzeniu lekko zadziorny wygląd. Metalową pokrywę baterii pokryto stylowym wzorem, który dobrze się prezentuje. Całość robi świetne wrażenie, a spory ciężar daje do zrozumienia, że to kawał wytrzymałego i solidnego sprzętu. Bez zarzutu sprawuje się też klawiatura. Jej wypukłe, spore klawisze łatwo wyczuć i całkiem dobrze się na nich pisze.

Menu i aplikacje

Telefon korzysta z zamkniętego systemu operacyjnego producenta, który oferuje dosyć sporo wbudowanych funkcji (jak na tak proste urządzenie). Daleko mu jednak do możliwości Androida czy iOS. Z fabrycznych narzędzi warto wymienić multikomunikator Parlingo, słownik, przeglądarkę internetową oraz notatnik. Niestety, umieszczone w menu skróty do Facebooka oraz Twittera, to tylko odnośniki do mobilnych wersji stron internetowych tychże serwisów, a nie dedykowane aplikacje do ich obsługi. Korzystanie z Internetu przyspiesza obsługa sieci 3G, chociaż niewielki ekran i brak panelu dotykowego nie sprzyjają długotrwałemu przeglądaniu stron. Z kolei brak Wi-Fi zmusza do korzystania z płatnej transmisji danych.

Urządzenie wyposażono też w prosty odtwarzacz muzyczny i radio FM. Ich działanie jest poprawne, chociaż jakość odtwarzanego dźwięku w słuchawkach jest raczej przeciętna. Konieczne jest również zaopatrzenie się w kartę microSD (do 8 GB), bo wbudowane 100 MB pomieści zaledwie kilkanaście utworów. Bez dodatkowej przejściówki nie ma też możliwości podłączenia swoich własnych słuchawek.

Wyświetlacz

Zamontowany panel LCD 2,2 cala (240 x 320 pikseli) wyświetla niezłej jakości obraz, który zadowoli niezbyt wymagającego użytkownika. Jego czytelność w słońcu jest znośna, a to najważniejsza cecha tak prostych telefonów. Niestety, wąskie kąty widoczności powodują, że obraz staje się niewyraźny nawet po nieznacznym odchyleniu telefonu. Kontrast oraz odwzorowanie kolorów można uznać za akceptowalne, biorąc pod uwagę wiek i klasę cenowa urządzenia, ale do dzisiejszych standardów sporo im brakuje.

Aparat

Telefon został wyposażony w aparat 3.2 Mpix, który robi co najwyżej przeciętne zdjęcia. Mają one zazwyczaj poprawnie odwzorowane kolory, ale nawet w dobrych warunkach oświetleniowych widać na nich cyfrowy szum, a poziom ich szczegółowości jest dosyć niski. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w nocy. Fotografie są wtedy ciemne, pełne szumu i niewiele na nich widać. Telefon nie został wyposażony diodę doświetlającą, więc robienie zdjęć w takich warunkach jest dodatkowo utrudnione.

O nagrywanych kamerką filmikach w rozdzielczości 320 x 240 pikseli trudno napisać cokolwiek dobrego. Są pozbawione detali, nieostre, a do tego brakuje im płynności. Jedynie na ekranie telefonu wyglądają w miarę dobrze, ale na większych wyświetlaczach ich jakość jest nieakceptowalna.

Bateria

Pod tym względem Samsung Shark prezentuje się o wiele lepiej. Ogniwo pozwala na ok. 10 godzin rozmów lub ponad tydzień czuwania, co jest przyzwoitym wynikiem. W praktyce (kilka minut połączeń dziennie, odtwarzanie muzyki), telefon bez ładowania wytrzymuje od 4 do 5 dni.

Podsumowanie

„Rekin z Korei” w żadnym przypadku nie jest urządzeniem odkrywczym, ale jego ciekawy wygląd zwraca na siebie uwagę i może się podobać. Do tego należy dodać świetną jakość wykonania obudowy oraz użytych do tego celów materiałów. Szkoda jednak, że możliwości multimedialne czy Internetowe słuchawki są bardzo ograniczone i nadaje się ona głównie do dzwonienia i SMS-owania. Ciekawymi alternatywami dla tego modelu mogą być równie ładne i dobrze wykonane Samsung i7110 lub Nokia 2730.

Zalety

Atrakcyjny, oryginalny wygląd i dobrze wykonana obudowa
Niska cena
Całkiem dobry czas pracy na jednym ładowaniu
Wymienna bateria pozwala na korzystanie z zapasowego ogniwa
Wbudowany odtwarzacz muzyczny i radio FM z RDS
Łączność 3G pozytywnie wpływa na szybkość działania Internetu
Wygodna klawiatura, na której dobrze się pisze
Stosunkowo głośny głośnik zewnętrzny
Dobra jakość połączeń głosowych
Znośny aparat, który w dobrym oświetleniu robi niezłe zdjęcia
Łatwy w obsłudze interfejs

Wady

Rozmiar wyświetlacza uniemożliwia wygodne korzystanie z multimediów i Internetu
Strasznie mała ilość wbudowanej pamięci zmusza do zakupu karty microSD
Beznadziejna jakość zdjęć zrobionych w słabym świetle
Bardzo niska jakość i rozdzielczość nagrywanych kamerką filmików
Brak przedniej kamerki, która może się przydać do autoportretów
Nieobecność gniazda mini jack zmusza do korzystania z przejściówki
Brak Wi-Fi zmusza do korzystania z płatnego Internetu mobilnego
Brak kabla USB w zestawie
Ograniczony, zamknięty system operacyjny, na który jest niewiele gier i aplikacji

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
Wyświetlacz:
Komunikacja:
Jakość rozmów i dźwięk:
Oprogramowanie i aplikacje:
Płynność i wydajność:
Aparat:
Bateria:
Ekosystem:
Codzienne użytkowanie:
35%

Ocena redakcji

? %

0 głosów czytelników

Sprawdź opinie
Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Android...

Komentarze