Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Ultra Slide

To prosty telefon z rozsuwaną obudową z 2009 roku. Samsung Ultra S korzysta z zamkniętego systemu operacyjnego i cechuje się dobrym wykonaniem obudowy. Niestety, liczba funkcji urządzenia jest bardzo ograniczona.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Słuchawkę wykonano z metalu (pokrywa baterii) oraz imitującego szczotkowane aluminium plastiku (obramowanie wyświetlacza, klawiatura). Telefon wygląda całkiem stylowo i elegancko a spasowanie elementów stoi na akceptowalnym poziomie. Kiepskie wrażenie robi jedynie mechanizm rozsuwania obudowy, który wydaje się z siebie irytujące dźwięki. Sporo zastrzeżeń można jednak mieć do klawiatury, która jest zupełnie płaska, przez co pisanie bezwzrokowe jest bardzo utrudnione. Problematyczne może też być korzystanie z górnego rzędu klawiszy, chyba że ktoś ma krótkie paznokcie.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Samsung Ultra S korzysta z zamkniętego systemu operacyjnego, którego wygląd wzorowanego na interfejsie znanego ze starszych smartfonów Samsunga z Androidem bądź Bada OS. Nie do końca jest to zaleta, bo wygląd oprogramowania jest niespójny, strasznie pstrokaty i dziecinny. Inną jego wadą jest uboga baza dostępnych aplikacji i gier. Co prawda, wbudowane narzędzia umożliwiają wykorzystanie możliwości telefonu (przeglądarka internetowa, Facebook, komunikator Parlingo, odtwarzacz muzyczny, mapy Google itd.), ale do funkcji znanych ze smartfonów dużo mu brakuje. Nie zachwyca też płynność działania systemu. Często zdarzają się spowolnienia, których przyczyny trudno się doszukać.

Wyświetlacz

Ma 2,6 cala i rozdzielczość 240 x 400 pikseli. Wyświetlany obraz ma trochę wyblakłe kolory i niski kontrast, nie zachwyca też głębia czerni. Jednak w tak prostym urządzeniu to nie przeszkadza. Gorzej wypadają za to kąty widoczności i czytelność w słońcu, przez które korzystanie z telefonu poza pomieszczeniami potrafi być kłopotliwe (szczególnie w ładną pogodę).

-~- Aparat -~-

Matryca 5 Mpix robi ładne zdjęcia, a nawet bardzo ładne, jeśli weźmie się pod uwagę cenę telefonu. Fotografie są ostre, mają dobrze odwzorowane detale i kolory. Aparat znacznie gorzej spisuje się jednak w słabszych warunkach oświetleniowych. Na fotografiach staje się widoczny kolorowy (cyfrowy) szum, zauważalny jest też spadek liczby uchwyconych detali. Miłym, ułatwiającym fotografowanie dodatkiem jest sprzętowy spust aparatu.

Kamerka kręci wideo w rozdzielczości DVD (720 x 480 pikseli). Niestety, brakuje im detali i jakością znacznie ustępują zdjęciom. Ultra S umożliwia też nagrywanie wideo w zwolnionym tempie, jednak w takiej sytuacji rozdzielczość spada do komicznych 320 x 240 pikseli, co wiąże się z dodatkowym obniżeniem jakości wideo.

-~- Multimedia i Internet -~-

Klasyczne telefony rzadko sprawdzają się w przypadku multimediów i podobnie jest w tym przypadku. Mały ekran niezbyt dobrze nadaje się do oglądania na nim filmów, aczkolwiek urządzenie bez problemu otwiera popularne pliki wideo DivX oraz XviD, o ile są w rozdzielczości niższej niż HD. Niestety, jeśli chodzi o przeglądarkę internetową, to trudno dopatrzeć się w niej plusów. Brak ekranu dotykowego utrudnia nawigowanie po stronach, a rozbudowane witryny wyraźnie spowalniają pracę słuchawki. Drażni też brak Wi-Fi, bez którego użytkownik skazany jest na korzystanie z płatnej transmisji danych. Sytuację ratuje jednak łączność 3G, która pozwala na stosunkowo szybkie wczytywanie witryn.

Samsung Ultra S nie jest tez wymarzonym odtwarzaczem muzycznym. Brak gniazda mini jack zmusza do korzystania z przejściówki (dołączona do zestawu). Jakość dźwięku jest niezła, ale nic ponadto. Sytuacji nie ratuje też zaledwie 100 MB wbudowanej pamięci, na której zmieści się raptem 20 piosenek. Na szczęście, telefon obsługuje karty pamięci do 16 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność i bateria

Jest niestety tragiczna i wypada gorzej niż w niejednym smartfonie. Korzystanie z Sieci potrafi rozładować ogniwo w kilka godzin, tak samo jak rozmowy głosowe wahające się między 4, a 6 godzin. Przy mniej intensywnym użytkowaniu telefon wytrzymuje ok. 3 dni, co w tak prostym sprzęcie jest wynikiem wręcz śmiesznym.

Podsumowanie

Szukając w miarę nowoczesnego, stylowego urządzenia bez ekranu dotykowego, wybór jest dosyć ograniczony, dlatego Samsung Ultra S może okazać się całkiem interesujący. Nieźle wykonana, rozsuwana obudowa, niska cena i dobry aparat, to mocne strony tego modelu. Trzeba jednak pamiętać, że ma on bardzo ograniczone możliwości multimedialne i internetowe, a krótki czas pracy na baterii może być dla wielu osób dużym problemem. Dlatego lepszym wyborem może być np. nietuzinkowy i efektowny LG Crystal z przeźroczystą obudową lub świetnie wykonanego, muzycznego Sony Ericssona W705.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button