Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Ultra Touch

Jest to klasyczny telefon z 2009 roku łączący zalety ekranu dotykowego z rozsuwaną obudową i klawiaturą alfanumeryczną. Poza specyficznym sposobem nawigacji po interfejsie urządzenie niezbyt odróżnia się na tle konkurencji, a brak nowoczesnego systemu operacyjnego znacząco ogranicza jego możliwości. Z ciekawostek dotyczących tego modelu warto wspomnieć, że za granicą znany jest on też pod nazwą Tocco Ultra.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowa jest w większości plastikowa. Nieliczne, metalowe wstawki nie są w stanie wpłynąć na dosyć przeciętne wykonanie urządzenia. Wykorzystane tworzywa sztuczne są co najwyżej średniej jakości. Niespecjalne jest też spasowanie elementów – mocniejszemu ściśnięciu obudowy towarzyszy skrzypienie. Sama słuchawka prezentuje się klasycznie i stylowo, a wyraziste, niestandardowe kolory dodają jej sporo charakteru (czerń z czerwieniom lub niebieskim). Jak w wielu rozsuwanych telefonach Samsunga, w tym też osoby z dłuższymi paznokciami mogą mieć utrudniony dostęp do pierwszego rzędu klawiszy klawiatury. Nie mniej, samo akcesorium sprawuje się bez zarzutu – ma duże przyciski i pisze się na nim bardzo wygodnie. Wzorowe jest też działanie mechanizmu rozsuwania, który dobrze spełnia swoje zadanie i pracuje z odpowiednim oporem.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Urządzenie korzysta z zamkniętego systemu operacyjnego, którego wygląd wzorowanego na interfejsie znanym ze starszych smartfonów Samsunga z Androidem bądź Bada OS. Nie do końca jest to zaleta, bo wygląd oprogramowania jest niespójny, strasznie pstrokaty i dziecinny. Inną wadą tego oprogramowania jest uboga baza dostępnych aplikacji i gier. Co prawda, wbudowane narzędzia umożliwiają korzystanie z wielu funkcji telefonu (przeglądarka internetowa, Facebook, komunikator Parlingo, odtwarzacz muzyczny, mapy Google itd.), ale do możliwości znanych ze smartfonów dużo mu brakuje. Nie zachwyca też płynność działania systemu. Często zdarzają się spowolnienia, których przyczyny trudno się doszukać.

Wyświetlacz

Telefon wyposażono w ekran AMOLED 2,8 cala. Rozdzielczość 240 x 400 pikseli jest na takiej powierzchni nie do końca wystarczająca, dlatego wyświetlany obraz jest lekko poszarpany i nieostry. Utrudnia to np. korzystanie z przeglądarki. Kiepsko wypada też czytelność wyświetlacza w słońcu, jednak wszystkie te wady rekompensują niesamowicie nasycone kolory, głęboka czerń i świetny kontrast.

Do czułości panelu dotykowego trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. Reaguje on nawet na najlżejsze muśnięcie i w porównaniu do klawiszy kierunkowych, znacznie przyspiesza nawigowanie po interfejsie.

-~- Aparat -~-

Wykorzystany moduł 8 Mpix został też użyty w fotograficznym Pixonie M8800 i robi ponadprzeciętnie dobre zdjęcia, o ile scena jest dobrze oświetlona. Odwzorowanie kolorów, szczegółowość oraz kontrast są bez zarzutu i robią naprawdę dobre wrażenie. Niestety, słabe podzespoły oznaczają że urządzenie dosyć długo zapisuje zrobione fotografie, co jest bardzo kłopotliwe podczas robienia kilku zdjęć w krótkim czasie. Trzeba też pamiętać, że spadek jakości zdjęć zrobionych w ciemnym otoczeniu jest znaczący i objawia się podwyższonym poziomem kolorowego szumu oraz mniejszą liczbą rejestrowanych detali.

Ponadprzeciętnie (jak na tak prosty telefon) prezentują się też filmiki. Ich płynność i jakość są bez zarzutu, a podwójna dioda doświetlająca pozwala oświetlić zbyt ciemne fragmenty kadru. Trzeba jednak pamiętać, że dosyć niska rozdzielczości (720 x 480 piksel) nie prezentuje się zbyt dobrze na większych ekranach. Ciekawym dodatkiem jest możliwość nagrywania wideo w zwolnionym tempie, jednak w takiej sytuacji rozdzielczość zostaje ograniczona do bardzo niskiej rozdzielczości (320 x 240 pikseli), co znacznie obniża jakość obrazu.

-~- Multimedia i Internet -~-

Słuchawka oferuje całkiem sporo multimedialnych funkcji. Telefon radzi sobie z popularnymi plikami wideo XviD i DivX, ale nie otworzy dołączonych do nich napisów. Przeglądarka internetowa działa znośnie, ale rozbudowane strony stanowią dla niej nie lada wyzwanie. W konsekwencji, telefon na takich witrynach wyraźnie zwalnia i nie pozwala na komfortową pracę. Miłym dodatkiem jest jednak obsługa elementów flash (reklamy, filmiki, gry), jednak w praktyce podzespoły telefonu sobie z nimi zazwyczaj nie radzą. W obudowie znalazło się miejsce dla odbiornika GPS, jednak jego użyteczność ogranicza się do uzupełniania danych lokalizacyjnych zrobionych zdjęć i ustaleniu położenia podczas korzystania z map Google.

Samsung Ultra Touch kiepsko sprawdza się też podczas odtwarzania muzyki. Jakość dźwięku w słuchawkach jest znacznie poniżej oczekiwań, co objawia się brakiem wysokich tonów i dużą liczbą zakłóceń. Do tego korzystanie ze swojego zestawu słuchawkowego jest utrudnione ze względu na brak standardowego wyjścia mini jack 3,5 mm. Na szczęście, w zestawie znajduje się odpowiednia przejściówka. Nie zachwyca również ilość wbudowanej pamięci – 80 MB pomieści raptem kilkanaście piosenek, ale wraz z telefonem użytkownik otrzymuje kartę microSD 1 GB. Telefon obsługuje nośniki o maksymalnej pojemności do 16 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność i bateria

Jest niestety tragiczna i wypada gorzej niż w niejednym smartfonie. Korzystanie z Sieci czy wysyłania plików przez Bluetooth potrafi rozładować ogniwo w kilka godzin. Przy mniej intensywnym użytkowaniu telefon wytrzymuje maksymalnie 3 dni, co w tak prostym sprzęcie jest wynikiem wręcz śmiesznym. Jeszcze komiczniejszy jest czas rozmów, który wynosi zaledwie 4 godziny! To niekiedy trzykrotnie mniej, niż w przypadku budżetowych, dzisiejszych modeli Nokii (np. Nokii 113).

Podsumowanie

Wielu producentów eksperymentowało z połączeniami ekranu dotykowego i klasycznych klawiatur. Tego typu urządzenia charakteryzują się wygodną obsługą interfejsu, a w przypadku Ultra Touch dochodzi do tego świetny aparat, ładna obudowa oraz ponadprzeciętny ekran. Niestety, zalety te niweluje beznadziejny czas pracy na baterii oraz ograniczony system operacyjny, który nie oferuje nawet zbliżonych do najprostszych smartfonów możliwości (np. Nokii 700). Z kolei szukając urządzenia do komunikacji lepsze mogą się okazać np. Sony Ericsson txt pro z wysuwaną, sprzętową klawiaturą lub androidowy HTC Desire Z.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button