Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Wave 533

To budżetowy smartfon z 2010 roku z wysuwaną klawiaturą QWERTY, znany też jako Samsung Wave 2 Pro. Urządzenie korzysta z systemu operacyjnego Bada (z koreańskiego „ocean”), co sprytnie nawiązuje do nazwy Wave (ang. fala). Niestety, Bada OS został porzucony przez producenta i twórców aplikacji dawno temu. Z tego powodu słuchawka ta jest nieciekawa i znacznie ustępuje smartfonom z nowoczesnymi systemami operacyjnymi. Wbrew nazwie, trudno znaleźć powiązanie tego modelu z Samsungiem Wave II, bo bliżej mu do znacznie starszego i gorszego Samsunga Star II.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Urządzenie w całości zrobiono z niezbyt dobrej jakości, błyszczącego plastiku, który łatwo zarysować i szybko zbiera odciski palców. Dobrze, że chociaż pokrywa baterii została pokryta małymi dziurkami, dzięki czemu słuchawka lepiej leży w dłoni. Niestety, wizualnie telefon niczym się nie wyróżnia i może kojarzyć się z np. Samsungiem Galaxy S lub Galaxy Ace. Dzięki niewielkim rozmiarom jego obsługa jedną ręką nie powinna nastręczać problemów, aczkolwiek spora grubość (ponad 15 mm) znacznie odstaje od dzisiejszych standardów.

Najciekawszym elementem Wave 533 jest wysuwana, sprzętowa klawiatura. Znacznie uprzyjemnia ona edytowanie tekstu. Klawisze są wyraźnie od siebie oddzielone i wystarczająco duże by zapobiegać literówkom. Miłym dodatkiem są też przyciski kierunkowe, dzięki którym w łatwy sposób można przestawiać kursor edycji. Mechanizm rozsuwania obudowy działa poprawnie i sprawia wrażenie solidnego.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Samsung Wave 533 korzysta z systemu operacyjnego Bada, który został stworzony przez Samsunga. Z wygląd łudząco przypomina on Androida z nakładką TouchWiz (taką jak w np. Galaxy S) i jest równie pstrokata, co nie każdemu przypadnie do gustu. Oferuje też podobne funkcje – pasek powiadomień, kilka konfigurowalnych pulpitów, obsługę rozbudowanych aplikacji i gier oraz sklep z programami Samsung Apps. Podobnie do flagowych modeli z Androidem, producent wyposażył smartfona w zestaw wbudowanych narzędzi, takich jak: notatnik, kalendarz, Facebook, Twitter, przeglądarka internetowa, nawigacja samochodowa, usługi Google, odtwarzacze multimedialne i wiele innych. Nie wszystkie są przydatne, ale ich obecność nie przeszkadza, a sam system działa całkiem szybko.

br>
I wszystko byłoby pięknie, gdyby Samsung nie zrezygnował z rozwijania Bada OS. Decyzja o zaprzestaniu tworzenia nowych słuchawek na tej platformie poskutkowała porzuceniem tworzenia aplikacji i gier na ten system przez twórców programów. Smartfon bez dodatkowego oprogramowania staje się zwykłym telefonem o trochę większych możliwościach. To trochę smutne, szczególnie, że Bada zdobyła w Polsce sporą popularność i system był ówcześnie jedyną sensowną alternatywą dla Androida (Apple iPhone celował tylko w najwyższą półkę cenową).

Wyświetlacz

To jeden z najgorszych elementów telefonu. Panel LCD 3,2 cala ma rozdzielczość 240 x 400 pikseli, która zupełnie nie sprawdza się na takiej powierzchni. Wyświetlany obraz jest wyraźnie poszarpany i nieostry. W efekcie przeglądanie Internetu wymaga znacznego powiększania stron internetowych, bo w innym przypadku teksty są nieczytelne. Równie słabo prezentują się wyblakłe kolory i przeciętne kąty widoczności. Przeszkadza też słaba czytelność wyświetlacza w słońcu, która w ładną pogodę może utrudniać korzystanie z telefonu poza pomieszczeniami.

-~- Aparat -~-

Samsung Wave 533 został wyposażony w matrycę o rozdzielczości 3.2 Mpix, która umożliwia robienie znośnych zdjęć w korzystnych warunkach oświetleniowych. W takiej sytuacji fotografie mają dobrze odwzorowane kolory i satysfakcjonującą liczbę detali. Niestety, aparat ma problemy z dobieraniem wartości ekspozycji, przez co zdjęcia często wychodzą zbyt jasne lub zbyt ciemne. Niestety, ze względu na brak funkcji autofocus zapomnieć można o fotografowaniu bliskich obiektów, ponieważ będą one nieostre. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w nocy, bo telefon nie został wyposażony w diodę doświetlającą. W efekcie, nocne zdjęcia wychodzą bardzo ciemne i nieszczegółowe.

Równie źle prezentują się nagrywane kamerką filmiki w komicznej rozdzielczości 320 x 240 pikseli. Brakuje im płynności, są pozbawione detali i nadają się tylko do oglądania na ekranie telefonu.

-~- Multimedia i Internet -~-

To nie jest urządzenie multimedialne, chociaż obecność rozbudowanego systemu operacyjnego może sugerować coś innego. Beznadziejny, mały ekran zniechęca do oglądania na nim czegokolwiek, a do tego telefon nie radzi sobie z popularnymi plikami wideo DivX oraz XviD. Ze względu na tragiczne podzespoły przeglądarka internetowa działa topornie, a czytanie czegokolwiek na tak słabym wyświetlaczu to istna katorga dla wzroku. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że słuchawka nie obsługuje łączności 3G, więc strony wczytują się bardzo powoli. Wyjątek stanowi sytuacja, w której telefon podłączony jest do lokalnych sieci Wi-Fi. Żadnych zastrzeżeń nie można za to mieć do działania komunikatorów internetowych, które sprawują się bez zarzutu, nawet pomimo powolnej transmisji danych.

Lepiej sprawdza się odtwarzacz muzyczny, który jest i działa. Jakość dźwięku w słuchawkach może nie powala, ale jest akceptowalna. Niestety, konieczne jest zaopatrzenie się w kartę pamięci (do 16 GB), bo wbudowane 100 MB pomieści tylko kilkanaście piosenek.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Telefon korzysta z jednordzeniowego procesora 312 Mhz, który nadspodziewanie dobrze radzi sobie z płynną obsługą interfejsu. Do poziomu znanego z modelu Samsung Wave sporo mu brakuje, jednak niewymagający użytkownik powinien być zadowolony. Większym problemem jest korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie, bo telefon ma niewiele wbudowanej pamięci RAM. Kłopoty można też mieć z uruchomieniem niektórych programów ze względu na niską rozdzielczość wyświetlacza.

Bateria

Bateria pozwala na ponad jeden dzień intensywnej pracy urządzenia, lub dwa przy ograniczonym wykorzystaniu jego multimedialnych i internetowych funkcji. Patrząc na możliwości słuchawki wynik ten jest dosyć słaby. Dobrze prezentuje się za to czas rozmów wynoszący ok. 14 godzin, co plasuje Samsung Wave’a 533 powyżej rynkowego standardu.

Podsumowanie

System Bada w swojej krótkiej historii nie doczekał się zbyt wielu urządzeń wyposażonych w sprzętowe klawiatury QWERTY. Tym bardziej dziwi fakt, dlaczego Samsung zdecydował się na stworzenie tak słabego smartfona z tym akcesorium. Trudno komukolwiek polecić ten model. Ma on niewiele zalet i całą masę wad. Z tych najbardziej dotkliwych nasuwa się brak łączności 3G, bardzo słaby ekran, kiepska jakość wykonania obudowy, przestarzały, martwy system operacyjny i niska wydajność. Znacznie lepszym wyborem będzie np. niedroga, wyposażona w dobrą klawiaturę QWERTY Nokia C6 lub całkiem ciekawy, androidowy Sony Ericssona Xperia pro. Ewentualnie, osoby poszukujące słuchawki do komunikacji, o kompaktowych rozmiarach mogą zainteresować się Sony Ericssonem Xperią mini pro.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button