Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Sony Ericsson Xperia Arc

Flagowy smartfon z 2011. roku. Urządzenie działa na systemie operacyjnym Android i trudno uznać je za zbyt interesujące z dzisiejszego punktu widzenia. Nawet w dniu swojej premiery słuchawka była daleko w tyle za najlepszymi smartfonami innych producentów. Trzeba też nadmienić, że szukając równie efektownego urządzenia, lepiej rozejrzeć się za Xperią Arc S, która wygląda identycznie i jest odrobinę wydajniejsza.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Sony Ericsson pokazuje, że można zrobić ładny i zarazem słabo wykonany telefon. Obudowa Arc jest zjawiskowa, uwagę przykuwa charakterystyczna, wklęsła pokrywa baterii, dzięki której słuchawka dobrze leży w dłoni i wizualnie przypomina łuk (ang. arc). Niestety, wykorzystany plastik sprawia wrażenie taniego. Cały tylny panel wygina się i jest podatny na zarysowania. Drażnią też widoczne na ekranie odciski palców. Dużą niedogodnością jest też umieszczenie gniazda słuchawkowego w górnej części bocznej krawędzi telefonu, co utrudnia jednoczesne noszenie go w kieszeni i słuchanie muzyki.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Smartfon (po aktualizacji) korzysta z Androida 4.1 wzbogaconego nakładką producenta. Interfejs Sony Ericssona jest jednym z najmniej rozbudowanych (w porównaniu do TouchWiz Samsunga czy Sense HTC) i najszybszych. Nie oznacz to, że nie oferuje on ciekawych funkcji i rozwiązań. Najbardziej charakterystyczna jest aplikacja TimeScape, która zbiera aktualności z portali społecznościowych i wyświetla je w jednym miejscu. Ciekawostką jest też TrackID, które pozwala na sprawdzenie jakiej piosenki się aktualnie słucha. Są jeszcze inne, praktyczne narzędzia (np. program do robienia kopii zapasowej danych) oraz te, które ma w sobie Android (np. przeglądarka internetowa, e-mail, sklep z oprogramowaniem, kalendarz i wiele innych). Interfejs wygląda schludnie i stylowo. Nie jest nadmiernie kolorowy czy też przepełniony nadmiarem zbędnych funkcji.

Oczywiście, na fabrycznych narzędziach możliwości Androida się nie kończą. Na ten system dostępnych są setki tysięcy aplikacji i gier, a jedynym ograniczeniem w przypadku Xperii Arc jest przeciętna wydajność. Nie powinna ona jednak przeszkadzać w przypadku korzystania z niezliczonych aplikacji użytkowych.

Wyświetlacz

W dniu swojej premiery był to jeden z najlepszych ekranów na rynku. Niestety, obecnie można go uznać za co najwyżej za przeciętny. Rozdzielczość 480 x 854 pikseli w przypadku panelu 4,2 cala na nikim nie robi już wrażenia. Kąty widoczności nie są tak szerokie jak w ekranach AMOLED czy IPS. Nie powala też czytelność w słońcu. Kolory są naturalnie odwzorowane, ale niski kontrast czy jasna czerń mogą irytować.

-~- Aparat -~-

Swego czasu był to jeden z najlepszych, fotograficznych smartfonów. Nawet teraz trzeba przyznać, że Arc robi ładne zdjęcia. Poziom szumów nawet w gorszym oświetleniu jest stosunkowo niewielki, na fotografiach widać dużo szczegółów i są kontrastowe. Przeszkadzać może tylko przesycanie kolorów, które, chociaż wygląda atrakcyjnie, przez niektórych osób uważane jest za efekt niepożądany.
Trudno przyczepić się też do nagrywanych kamerką filmików w rozdzielczości HD (720p). Ich jakość jest zadowalająca. Obraz jest ostry, płynny i pełny szczegółów.

-~- Multimedia i Internet -~-

Bezdyskusyjnie Arc stworzono do korzystania na nim z multimediów. Spory, niezły ekran świetnie nadaje się do oglądania filmów. Niestety, fabrycznie smartfon nie obsługuje popularnych plików wideo DivX i XviD, jednak w sklepie z aplikacjami w moment znaleźć można rozwiązanie tego problemu. Dodatkowo telefon wyposażono w wyjście micro HDMI, dzięki któremu urządzenie w prostu sposób można podłączyć do monitora lub telewizora. Całkiem przyjemne jest też przeglądanie Internetu. Strony wczytują się szybko, a ich obsługa jest bezproblemowa. Warto też wspomnieć o funkcji HD Voice, która podnosi jakość rozmów, o ile operator ją wspiera. Jednak nawet bez niej Arc spisuje się w tej kwestii ponadprzeciętnie dobrze. Tego samego nie można powiedzieć o grach. Mocno niedzisiejsza specyfikacja skutecznie uniemożliwia granie w najnowsze tytuły 3D, a problemy pojawić mogą się nawet w przypadku starszych gier.

Jakość odtwarzanej muzyki jest bez zarzutu, a całkiem efektowny odtwarzacz uprzyjemnia odsłuch. Miłymi dodatkami są przyzwoity zestaw słuchawkowy dołączony do telefonu oraz karta pamięci (8 GB), z której korzystanie jest koniecznością. Wbudowany 1 GB w ostatecznym rozrachunku pozwoli na zapisanie tylko 60 piosenek (dostępne dla użytkownika jest 320 MB).

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Smartfon korzysta z jednordzeniowego procesora taktowanego 1 Ghz i 512 MB pamięci RAM. Są to podzespoły zapewniające znośną pracę systemu. Niestety, nie umożliwiają one grania w rozbudowane gry 3D czy korzystania z wielu aplikacji jednocześnie. Problemem jest też dosyć irytujące grzanie się obudowy w okolicach procesora, gdy telefon jest bardziej obciążony.

Bateria

W przypadku Arc trzeba się liczyć z codziennym ładowaniem ogniwa. Smartfon rzadko wytrzymuje dłużej niż 20 godzin pracy, co jest raczej standardowym, dla tego typu urządzeń, wynikiem.

Podsumowanie

Szukając stosunkowo taniego i dobrego smartfona można rozważyć zakup tego modelu. Jego niewątpliwymi zaletami są dobry aparat, ładny wygląd oraz dosyć świeża wersja systemu, która pozwala na instalację niezliczonych gier i aplikacji. Niestety, zniechęcające są niska wydajność, brak wsparcia producenta oraz tania obudowa. Trzeba też pamiętać, że w porównaniu do np. HTC Sensation czy Samsungiem Galaxy SII Xperia Arc wypada dosyć słabo.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button