Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Sony Ericsson Xperia mini pro

Kompaktowy smartfon ze średniej półki cenowej z 2011. roku. Urządzenie działa na systemie operacyjnym Android, jest małe i poręczne, ale ma niewielkie możliwości multimedialne. Jego największą zaletą jest sprzętowa, wysuwana klawiatura QWERTY, dzięki której wyraźnie różni się on od Xperii Mini. Z drugiej zaś strony, wersja pro jest odrobinę grubsza.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Słuchawkę wykonano ze szkła mineralnego (przykrywającego ekran) oraz plastiku, z którego zrobiono resztę obudowy. Spasowanie elementów stoi na przyzwoitym poziomie, a zbita bryła pozwala na wygodne chwycenie telefonu. Smartfon jest bardzo mały, jak na urządzenie tego typu, co jest zarówno jego wadą (o czym później) jak i zaletą. Dobrze, że producent zdecydował się na pokrycie pokrywy baterii antypoślizgowym materiałem. Niestety, pomimo zaledwie 2 mm więcej niż w przypadku Xperii mini, słuchawka jest aż o 40 gramów cięższa. W przypadku tak małego urządzenia jest to naprawdę sporo. Pewne uwagi można mieć za to do mechanizmu rozsuwania obudowy. Znajdujące się blisko siebie części podczas przesuwania trą o siebie i się rysują. Z kolei energicznemu wysunięciu klawiatury towarzyszy cichy trzask. Sam przyrząd jest świetny. Klawisze są od siebie wyraźnie oddzielone i pokryte antypoślizgowym materiałem. Z pisaniem nie powinny mieć problemu nawet osoby z dużymi dłońmi.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Xperia mini pro działa (po aktualizacji) na Androidzie 4.0 z nakładką producenta, która dostosowuje system do tak małego wyświetlacza. I trzeba przyznać, że robi to całkiem nieźle. W rogach ekranu głównego znajdują się skróty do najczęściej używanych aplikacji. Menu z programami zostało zminiaturyzowane i podzielone na większą liczbę stron. Obecna jest też aplikacja TimeScape, która w jednym miejscu gromadzi wszelkie aktualności z różnych portali społecznościowych oraz sklep z muzyką PlayNow.

Korzystanie z interfejsu na tak małym ekranie wymaga przyzwyczajenia, ale jest jak najbardziej możliwe. Problemy zaczynają się w przypadku rozbudowanych stron internetowych czy oglądania filmów.

Największą zaletą Androida jest dostęp do setek tysięcy aplikacji i gier. Dzięki znośnej wydajności i stosunkowo świeżej wersji systemu Xperia Mini pro nie ma problemu z uruchomieniem większości z nich. Na kłopoty można natknąć się tylko w przypadku rozbudowanych tytułów 3D. Niestety, w przeciwieństwie do niektórych modeli z tamtego okresu (np. Xperia Arc lub Xperia Active) Xperia mini pro nie otrzymała aktualizacji do Androida 4.1.

Wyświetlacz

Ekran jest dokładnie taki sam jak w wersji pozbawionej klawiatury. Jego rozdzielczość to 320 x 480 pikseli. Niespecjalnie się ona sprawdza nawet na tak małej powierzchni jak 3 cale. Obraz jest poszarpany i nieostry. Kolory są wyblakłe i nieciekawe, jednak najgorsza jest czytelność w słońcu, którą pogarsza palcujący się ekran oraz jego niska jasność.

-~- Aparat -~-

W tej kwestii też nie ma żadnych zmian względem Xperii Mini. Aparat jak na tak tanie urządzenie jest zadziwiająco dobry. Matryca 5 Mpix nieźle radzi sobie z odwzorowanie kolorów, kontrastem czy ostrością zdjęć. Nie jest to poziom smartfonów z najwyższej półki, ale trudno też się do czegoś przyczepić.

Gorzej (ale i tak nieźle) prezentują się nagrywane kamerką filmiki w rozdzielczości HD (720p). Telefon dobrze ustawia ostrość podczas nagrywania, a ich jakość powinna zadowolić niezbyt wymagających użytkowników.

Nie można tez pominąć faktu, że wariant pro oferuje przednią kamerkę do wideorozmów (w przeciwieństwie do standardowej wersji tego modelu).

-~- Multimedia i Internet -~-

Obecność klawiatury zupełnie nie wpływa na obsługę multimediów, która na tak małym urządzeniu nie jest zbyt wygodna. Kupując Xperię Mini pro trzeba być gotowym na pewne kompromisy. Oglądanie filmów na trzycalowym ekranie raczej mija się z celem, tym bardziej że smartfon fabrycznie nie wspiera popularnych plików wideo XviD i DivX. Przeglądanie Internetu jest możliwe, ale trudno nazwać je komfortowym. Telefon wyświetla tylko niewielki fragment strony, więc konieczne jest częste przewijanie, a niska rozdzielczość wyświetlacza zmusza do znacznego powiększania tekstu. Nie mniej, nawet rozbudowane witryny nie stanowią dla tego modelu większego wyzwania. Sytuacja wygląda znacznie lepiej w przypadku portali społecznościowych, a konkretniej – wszelkiej maści komunikatorów. Sprzętowa klawiatura jest wręcz stworzona do tego typu zadań i znacznie ułatwia komunikację.

Bez zarzutu sprawuje się odtwarzacz muzyczny. Jakość odtwarzanego dźwięku jest dobra, a niewielkie rozmiary słuchawki pozwalają wcisnąć ją wszędzie. Trzeba jednak pamiętać o konieczności korzystania z kart pamięci, bo wbudowany 1 GB w ostatecznym rozrachunku zmieści maksymalnie 60 piosenek (dla użytkownika dostępne są jedynie 320 MB). Warto wspomnieć, że względem Xperii Mini poprawie uległa jakość rozmów głosowych (pozbyto się pogłosu i zakłóceń).

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Telefon korzysta z jednordzeniowego procesora taktowanego 1 Ghz i 512 MB pamięci RAM. Takie parametry w połączeniu z niewielką rozdzielczością ekranu zapewniają przyzwoitą wydajność. Smartfon pomimo swojego wieku pozwala pograć w niektóre gry 3D. Nie można mieć też zastrzeżeń do działania aplikacji, jednak ograniczona ilość pamięci RAM wymusza ograniczanie liczby uruchomionych jednocześnie programów.

Bateria

Baterii należy się duży plus, ponieważ umożliwia nieprzerwane przeglądanie stron internetowych przez około 8 godzin. Z tego powodu Xperia Mini pro spokojnie wytrzymuje bez ładowania 2 dni. Niestety, jak na smartfon stworzony do komunikacji, spory niedosyt pozostawia możliwość prowadzenia rozmów przez zaledwie 5 godzin.

Podsumowanie

To świetny telefon, aczkolwiek przeciętny smartfon. Mały ekran nie ułatwia korzystania z multimediów i Internetu, jednak wynagradza to dobra, sprzętowa klawiatura, na której pisanie jest czystą przyjemnością. Jest to też jedna z nielicznych, małych słuchawek z Androidem, której wydajność zapewnia bezproblemową pracę systemu. Jeśli jednak dla kogoś Xperia mini pro będzie za mała, to warto zwrócić uwagę na większą, lepszą Xperię pro, którą też wyposażono w klawiaturę.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button