Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Sony Ericsson Xperia Neo V

To budżetowy smartfon z końca 2011. roku, który działa na systemie operacyjnym Android. Model ten był swego czasu całkiem popularny w Polsce, głównie za sprawą dobrego stosunku jakości do ceny. Ciekawostką jest, że telefon ten miał nazywać się Xperia Neo i mieć lepszy aparat, jednak w ostatniej chwili musiano zaniechać tego pomysłu. Powodem były trzęsienia ziemi, które nawiedziły Japonię i uniemożliwiły dostarczenie wystarczającej liczby matryc 8 Mpix. Stąd też nietypowa nazwa smartfona, którą odczytywać powinno się jako Neo 5, a nie Neo V.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

W tej kwestii Neo V nie błyszczy. Obudowę wykonano z błyszczących, podatnych na zarysowania plastików. Telefon sprawia wrażenie wykonanego tanim kosztem, a spasowanie jego elementów pozostawia trochę do życzenia. Sytuację ratują jednak przykrycie ekranu szkłem mineralnym oraz ergonomia słuchawki. Dzięki zakrzywionej pokrywie baterii telefon dobrze leży w dłoni i jest poręczny. Wizualnie urządzenie przypomina pomniejszoną i pogrubioną Xperię Arc.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Smartfon (po aktualizacji) korzysta z Androida 4.0 wzbogaconego nakładką producenta. Interfejs Sony Ericssona jest jednym z najmniej rozbudowanych (w porównaniu do TouchWiz Samsunga czy Sense HTC) i najszybszych. Nie oznacz to, że nie oferuje on ciekawych funkcji i rozwiązań. Najbardziej charakterystyczna jest aplikacja TimeScape, która zbiera aktualności z portali społecznościowych i wyświetla je w jednym miejscu. Ciekawostką jest też TrackID, które pozwala na sprawdzenie jakiej piosenki się aktualnie słucha. Są jeszcze inne, praktyczne narzędzia (np. program do robienia kopii zapasowej danych) oraz te, które ma w sobie Android (np. przeglądarka internetowa, e-mail, sklep z oprogramowaniem, kalendarz i wiele innych). Interfejs wygląda schludnie i stylowo. Nie jest nadmiernie kolorowy czy też przepełniony nadmiarem zbędnych funkcji.

Oczywiście, na fabrycznych narzędziach możliwości Androida się nie kończą. Na ten system dostępnych są setki tysięcy aplikacji i gier, a jedynym ograniczeniem w przypadku Neo V jest przeciętna wydajność. Nie powinno ona jednak przeszkadzać w przypadku korzystania z niezliczonych aplikacji użytkowych.

Wyświetlacz

Ma 3,7 cala i rozdzielczość 480 x 854 pikseli. Wyświetlany obraz jest ostry i wyraźny, jednak pozostałe jego parametry nie robią już takiego wrażenia. Najbardziej rzucają się w oczy wąskie kąty widoczności. Odchylenie telefonu powoduje przekłamanie kolorów i spadek kontrastu, który swoją drogą też nie zachwyca. Sporo do życzenia pozostawia również czytelność w słońcu, którą dodatkowo pogarsza brudzące się szkło osłaniające ekran.

-~- Aparat -~-

Całkiem nieźle sprawdza się w dobrych warunkach oświetleniowych. Matryca 5 Mpix umożliwia robienie szczegółowych zdjęć, których jakość zadowoli większość użytkowników. Niestety, w ciemniejszym otoczeniu Neo V zupełnie sobie nie radzi. Aparat ma problemy z ustawieniem ostrości, na fotografiach pojawia się nieznośna ilość cyfrowego szumu, a poziom detali spada poniżej akceptowalnego poziomu.

Nagrywane kamerką filmiki w rozdzielczości HD (720p) można opisać podobnie do zdjęć. Ich jakość w dzień jest zadowalająca, ale nocne nagrania nie spełnią nawet niskich wymagań.

-~- Multimedia i Internet -~-

Nie jest to idealny sprzęt do obsługi multimediów, ale też korzystanie z nich nie jest uciążliwe. Przeciętnej wielkości ekran nadaje się do oglądania krótszych filmików. Niestety, fabrycznie smartfon nie obsługuje popularnych plików wideo DivX i XviD, jednak w sklepie z aplikacjami w moment znaleźć można rozwiązanie tego problemu. Przeglądanie Internetu jest całkiem wygodne. Strony wczytują się szybko, a ich obsługa jest bezproblemowa (o ile komuś nie przeszkadza stosunkowo nieduży ekran). Tego samego nie można powiedzieć o grach. Mocno niedzisiejsza specyfikacja skutecznie uniemożliwia granie w najnowsze tytuły 3D, a problemy pojawić mogą się nawet w przypadku starszych pozycji.

Jakość odtwarzanej muzyki jest bez zarzutu, a całkiem efektowny odtwarzacz uprzyjemnia odsłuch. Miłymi dodatkami są przyzwoity zestaw słuchawkowy dołączony do telefonu oraz karta pamięci (2 GB, czyli ok. 2 filmy w rozdzielczości HD), z której korzystanie jest koniecznością. Wbudowany 1 GB w ostatecznym rozrachunku zmieści maksymalnie 60 piosenek (dla użytkownika dostępne są 320 MB).

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Smartfon korzysta z jednordzeniowego procesora taktowanego 1 Ghz i 512 MB pamięci RAM. Są to podzespoły zapewniające znośną pracę systemu. Niestety, nie umożliwiają one grania w rozbudowane gry 3D czy korzystania z wielu aplikacji jednocześnie.

Bateria

Urządzenie na jednym ładowaniu wytrzymuje od jednego do dwóch dni w zależności od wykorzystania jego multimedialnych i internetowych funkcji.

Podsumowanie

To całkiem sympatyczny, niedrogi smartfon, który spełni oczekiwania średnio wymagających użytkowników. Rozważając jego zakup należy jednak wziąć pod uwagę wiek słuchawki i jej przestarzałą specyfikację, która z czasem będzie się coraz bardziej dawała we znaki (szczególnie w przypadku gier). Ciekawymi alternatywami dla Neo V są w takim przypadku lepiej wykonany HTC One V, wydajniejszy Samsung Ace II lub ładniejsza Xperia Ray.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button