Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Sony Xperia E4: Ekonomiczny, Energooszczędny, Eurazjatycki i Efektowny

W grudniu Teleguru wywołał szum światowej skali, kiedy jako pierwszy serwis na świecie ujawnił i przetestował dotychczas całkiem nieznany model Sony – Sony Xperia E4. Prototyp E2105, który mieliśmy okazję przetestować był w finalnej fazie, jednak porównując do wersji sprzedażowej widać jedynie zmiany pod względem aparatu. Podobnie jak pierwszy Sony Xperia E, również ten powinien cieszyć się sporą popularnością. Kolejne smartfony z piątą literą alfabetu lekko podbijały stawkę, tworząc serię telefonów kochaną przez osoby z ograniczonym budżetem. Omawiany model to niewątpliwie cztery razy E, czyli ekonomiczny, efektowny, energooszczędny oraz euroazjatycki (był tworzony w Japonii oraz w Szwecji). Czy jednak ten smartfon okaże się być godnym następcą Sony Xperia E3, który do tej pory dumnie dzierżył miano świetnego stosunku ceny do funkcjonalności?

specyfikacje-sony-xperia-e4-~- Wykonanie i wygląd -~-

Smartfon wyróżnia się na tle innych modeli japońskiego producenta. Porównując go do innych modeli z serii Xperia (np. Sony Xperia Z1 Compact czy Sony Xperia T) widać sporo różnic. Zaokrąglone brzegi obudowy, silnie zarysowany podział przodu i tyłu urządzenia oraz obły kształt tylnego panelu, który odbiega od prostych, wręcz ascetycznych linii innych telefonów Sony, mogą zapowiadać pewną ewolucję we wzornictwie urządzeń tej marki. Mimo to, wyróżniający się wygląd budzi mieszane uczucia. Jedni uznają go za niezwykle gustowny, zaś niektórzy mogą uznać nowe wzornictwo za kompletnie nieudane, bo przypominające ekran leżący na poduszce.

Prostota, minimalizm i charakterystyczny, srebrny przycisk zasilania (z których słyną urządzenia Sony) są nadal obecne na zaokrąglonej obudowie. Rogi są obłe, ciężar akceptowalny (144 g), a wymienna pokrywa baterii dobrze spasowana, lekko wyprofilowana i miła w dotyku, aczkolwiek trochę szorstka, dzięki czemu telefon przyjemnie układa się w dłoni. Cieszy też, że ramki wokół pięciocalowego wyświetlacza są całkiem wąskie, dzięki czemu smartfon jest bardziej poręczny niż jego bezpośredni konkurenci (np. Samsung Galaxy Grand Prime oraz Microsoft Lumia 535). Względem poprzednika Sony Xperia E3 zmieniła się również faktura pokrywy baterii, którą wykonano z chropowatego, twardego plastiku. Przypomina ona trochę imitację ceramiki i choć nie wygląda zbyt solidnie na pierwszy rzut oka, to jest odporna na zarysowania i zabrudzenia.

Przód Sony Xperia E4 to jednolita tafla szkła, przymocowana do czarnej ramki będącej integralną częścią obudowy. To właśnie do niej przyczepiono pokrywę baterii, więc jest to rozwiązanie podobne do tego z np. Nokia Lumia 620. Na górnej części przodu telefonu umieszczono logo Sony, a po jego lewej stronie przedni aparat, diodę powiadomień oraz czujnik oświetlenia (wiele modeli z tej półki cenowej tego nie ma). Dolna przestrzeń jest pusta, więc mogłyby się znaleźć tu przyciski systemowe (podobnie jak w np. Samsung Galaxy Core 2), gdyż umieszczenie ich na ekranie ogranicza trochę przestrzeń wyświetlacza. Na szczęście, są one na tyle małe i chowają się, że ich obecność nie przeszkadza. Trzeba się jednak przyzwyczaić do odwrotnej względem większości modeli kolejności ułożenia klawiszy. Powrót znajduje się na lewej stronie, natomiast klawisz wyświetlenia obecnie otwartych aplikacji jest po prawej.

Sony Xperia E4 (18)

Tylni panel jest wymienny, co cieszy ponieważ pozwala wymienić obudowę, gdyby uległa uszkodzeniu lub na inny kolor, szkoda tylko, że w przeciwieństwie do Sony Xperia E3 dostępne są tu tylko dwa warianty (biały lub czarny z oficjalnych). Niestety, bateria jest niewymienna, przez co nie można zaopatrzyć się w dodatkowe ogniwo. Może to trochę dziwić, gdyż jest sporo „wolnej” przestrzeni z tyłu, więc wygląda na to, że producent specjalnie wbudował baterię. Na samej górze znajduje się główny aparat. Warto tu wspomnieć, że w przeciwieństwie do np. Samsung Galaxy Grand Prime jest on wgłębiony w obudowę, a nie wystający, dzięki czemu jest znacznie mniej narażony na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Po prawej stronie obiektywu umiejscowiono małą diodę doświetlającą LED. Podobnie do Nokia Lumia 530, na samym środku tej części obudowy znajduje się wytłoczone logo producenta, które prezentuje bardzo gustownie i które nie będzie się ścierać z czasem jak u wielu innych modeli. Na samym dole widnieje napis Xperia, a pod nim kratka głośnika.

Ciekawie wygląda zagospodarowanie boków urządzenia. Na górnym, co niektórzy mogą uznać za wadę, znajduje się wejście słuchawkowe. Na prawym umiejscowiono charakterystyczny dla modeli Xperia włącznik, a pod nim regulację głośności. Niestety, takie rozwiązanie okazuje się być niezbyt komfortowe, ponieważ przycisk głośności jest umieszczony zbyt nisko przez co dość łatwo jest go wcisnąć przypadkiem (górna część kciuka odpoczywa dokładnie na nim). Jednak dla osób z dużymi dłońmi będzie znacznie bardziej dokuczliwe regulowania głośności, gdyż trzeba nienaturalnie wyginać kciuk lub przesuwać rękę. Na samej górze lewego boku znajduje się port microUSB. Nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, ponieważ jest dość trudno obsługiwać smartfon podczas ładowania telefonu. Lepiej byłoby jakby umieszczono standardowo port na samym dole obudowy, a tak ta krawędź została niezagospodarowana.

Całość może się podobać, zwłaszcza biorąc pod uwagę niską cenę urządzenia. Chociaż wygląd jest kwestią indywidualnych preferencji i nie każdemu przypadnie do gustu dosyć duża i niezbyt chuda obudowa, to urządzeniu nie można odmówić poręczności jak na swój rozmiar. Również fakt, że wzornictwo urządzenia nie jest wtórne i wyróżnia się wśród bezpośredniej konkurencji może skusić niejednego klienta.

-~- Menu i aplikacje -~-

Dla użytkowników urządzeń mobilnych Sony oprogramowanie tego modelu nie będzie żadnym zaskoczeniem. Smartfon korzysta z Androida 4.4 ze znaną nakładką producenta na interfejs, która nie zmieniła się zbytnio względem innych nieco starszych, jak i droższych modeli (np. Sony Xperia Z3 Compact). Nakładka ingeruje w system w stosunkowo niewielkim stopniu w porównaniu do np. HTC Sense lub Samsung TouchWiz. Niemniej, trzeba jednak uznać wygląd systemu za wyjątkowo stylowy i stonowany.

Sony Xperia E4 zapewnia też sporo możliwości personalizacji, z których najciekawiej prezentują się różne motywy (płatne i darmowe). Jest to szybki i prosty sposób żeby zmienić cały wygląd systemu i którego nie znajdzie się w np. Samsung Galaxy Core Prime, czy też LG L Fino. Fabrycznie wgrano kilka motywów, które zmieniają kolorystykę sytemu, jednak jest ich spory wybór do pobrania np. Ghost Busters, który zmieni również wygląd ikonek i przycisków ekranowych.

Niektóre osoby zmartwić może dość duża liczba fabrycznie zainstalowanych aplikacji, z których kilkanaście służy do obsługi lub korzystania z usług Sony (np. PlayStation, Xperia Lounge, TrackID, Socialife itd.). Nie wszystkie programy mają jednak dyskusyjną przydatność np. dla starszych osób bardzo pomocna może okazać się być aplikacja Smart Connect, która ułatwia podłączenie innych urządzeń do telefonu oraz pomaga w ich obsługiwaniu. Nie zabrakło też narzędzi Google, na które natknąć można się również w innych urządzeniach z tym systemem operacyjnym. Bardzo przydatnym rozwiązaniem okazuje się być dodatkowy panel, rozwijany z lewej strony, który zapewnia szybkie wyszukiwanie aplikacji, jak również pozwala je usunąć. Cieszy także możliwość konfiguracji panelu powiadomień jakiej brakuje np. w Samsung Galaxy Ace 4. Nie można także zapomnieć o tym, że Android daje dostęp do setek tysięcy gier i programów, a wszystkie można łatwo pobrać poprzez Sklep Play lub Sony Collect.

Wyświetlacz

Zamontowany w urządzeniu wyświetlacz to pięciocalowy ekran LCD o rozdzielczości 960 x 540 pikseli. Chociaż jest to dokładnie taka samą rozdzielczość jak w np. Samsung Galaxy Grand Prime, to nie można jej uznać za zbyt wysoką. Dla wielu osób będzie ona jak najbardziej wystarczająca w codziennym użytkowaniu, jednak przy przeglądaniu stron internetowych i graniu w gry (np. strategiczne czy tzw. strzelanki) będzie ona przeszkadzać, gdyż małe czcionki są nieczytelne bez powiększenia.

Dokuczliwa jest też plastikowa powłoka ekranu, która jest refleksyjna i sprawia, że czytelność wyświetlacza w słońcu jest ograniczona. Ten problem można jednak nieco zniwelować poprzez ustawienie automatycznego dostosowania jasności do otoczenia. Jednak sama jasność nie jest zbyt wysoka i jest bez porównania słabsza od tej w np. LG Spirit 4G LTE. Również czerń nie imponuje (jest dość szara), a kontrast mógłby być też lepszy. Warto też zwrócić uwagę na przeciętną częstotliwość odświeżania, która powoduje, że przy szybszym przewijaniu kart pulpitu pojawiają się smugi. Nietypowym mankamentem jest nieidealna czułość ekranu po bokach, co może być dokuczliwe podczas grania w gry (np. strategiczne). Utrudnia to też przesuwania czasu na sam początek w odtwarzaczu wideo. Cieszą natomiast dobre kąty widoczności i soczyste kolory. Pomimo wspomnianych problemów trzeba przyznać, że jakość ekranu jest jak najbardziej akceptowalna jak na tą klasę cenową.

-~- Aparat -~-

Sony Xperia E4 ma dwa aparaty – główny z matrycą 5 Mpix oraz przedni służący do wideo rozmów i autoportretów z matrycą 2 Mpix. Aplikacja fotograficzna jest dokładnie taka sama jak w innych telefonach marki Sony (np. Sony Xperia M2 Aqua). Zapewnia ona wyjątkowo dużą liczbę funkcji i ustawień. Poza standardowymi możliwościami ustawienia czułości ISO i balansu bieli oferuje ona również spory wybór scenerii.

Sony Xperia E4 (5)

Dodatkowo, dostępnych jest też kilka bardzo ciekawych opcji m.in. efekt AR, który nakłada wirtualną animację na rzeczywisty obraz (np. park jurajski). Podobnie działa też rzeczywistość rozszerzona, dzięki której można np. dodać krasnoludki, które biegają po domowym, realnym stole i do których można strzelać wirtualnymi strzałkami. Oprócz tych funkcji do wyboru są jeszcze m.in. automatyczne rozpoznawanie scenerii, rozległa panorama, retusz autoportretu, efekt kreatywny (tworzenie artystycznych zdjęć i nagrań wideo), timeshift burst (wybór najlepszego zdjęcia z kilku wykonanych fotografii), social live (udostępnienie fotografii na Facebooku), live on YouTube (transmisja na żywo w YouTube), sound photo (tworzenie zdjęć z nagranym dźwiękiem scenerii np. śpiew ptaków). Oczywiście, dostępny jest też tryb automatyczny lub opcja własnego ustawienia filtrów. Jak widać, możliwości jest naprawdę dużo i każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Co ważniejsze, interfejs jest niezwykle prosty i intuicyjny w obsłudze. Dodatkowo można jeszcze rozbudować funkcjonalność aparatu poprzez pobranie takich dodatków jak np. Vintage 8mm, który dodaje efekt starego filmu do nagrań wideo. W porównaniu do wielu innych modeli Sony Xperia, ten niestety nie ma sprzętowego spustu migawki, co znacznie utrudnia wykonywanie zdjęć jedną ręką.

Niestety, telefony z serii Xperia nie słyną z najwyższej jakości zdjęć. Również w przypadku Sony Xperia E4 fotografie wywołują dość mieszane uczucia. W porównaniu do np. Honor 3C dzienne zdjęcia pozytywnie zaskakują. Co prawda, są nadmiernie wyostrzone i mają dużo szumu cyfrowego nawet w dobrych warunkach, jednak kolory są naturalne i nie przesycone (w przeciwieństwie do np. Samsung Galaxy Core Prime). Cieszy też ich duża szczegółowość. Bardzo dobrze spisuje się również tryb HDR, czyli robienie zdjęcia pod światło. Niestety, aparat ma problemy z bardzo jasnymi i ciemnymi fragmentami fotografii, w których często przesadza z kontrastem. Największym mankamentem może okazać się jednak długi czas oczekiwania pomiędzy naciśnięciem migawki a wykonaniem zdjęcia (ponad 3 sekundy), przez co łatwo jest stracić idealny moment.

O ile można uznać jakość dziennych zdjęć za ponadprzeciętnie dobrą jak na tę klasę cenową, to nocne fotografie znacznie odbiegają od przyjętych standardów. Telefon ma m.in. poważne problemy z ustawieniem poprawnej ostrości. Nie sprawdza się również algorytm usuwania cyfrowego szumu, który co prawda jest skuteczny, ale usuwa jednocześnie wszelkie detale, przez co zdjęcia przypominają akwarele. Chociaż kolory są poprawne i nieprzesycone, to aparat ma spory problem z rejestrowaniem mocnych źródeł światła w ciemnym otoczeniu. Sytuacji nie ratuje dioda doświetlająca LED, która zachowuje poprawne kolory, aczkolwiek nie jest zbyt mocna i ma dlatego mały zasięg (dolne zdjęcie po prawej stronie). Co gorsza, wykonane przy jej pomocy zdjęcia mają bardzo małą ilość detali.

Tak jak jakość zdjęć budzi mieszane uczucie, to filmy wiążą się z jednym odczuciem, są bardzo rozczarowujące. Cyfrowy szum jest widoczny nawet w idealnych warunkach atmosferycznych, a nagrania są ogólnie mało płynne i czasami niezbyt ostre. Co gorsza, obraz zniekształca się przy dynamicznych scenach, nawet przy małym poruszeniu smartfonem. Drażni też wąski kąt obrazu podczas filmowania, co daje efekt zbliżenia. W nocy sytuacja jest jeszcze gorsza. Ilość cyfrowego szumu jest tak wielka, że film prawie wygląda jakby był nagrywany podczas burzy śnieżnej. Dodatkowo, pojawiają się jeszcze większe problemy z płynnością i poprawnym ustawieniem ostrości. Jedynym co można uznać za zaletę jest bardzo dobre odwzorowanie kolorów i przyzwoity dźwięk. Mimo niezwykle funkcjonalnego aparatu, który zapewnia ogromną ilość ustawień i dodatkowych funkcji, jakość zdjęć i nagrań znacznie odbiega od tych z np. Microsoft Lumia 535.

Zachęcamy sprawdzić cztery przykładowe filmiki na naszym kanale YouTube: nagranie w ciągu dnia 1, nagranie w ciągu dnia 2, nagranie w ciągu nocy 1 i nagranie w ciągu nocy 2.

-~- Multimedia i Internet -~-

Duży, pięciocalowy ekran dobrze nadaje się do oglądania na nim filmów pomimo niskiej rozdzielczości. Odtwarzacz jest podobny do tych, jakie występują nawet we flagowych modelach (np. Sony Xperia Z3) i jest znacznie lepszy od tych, które są dostępne w urządzeniach konkurencyjnych. Aplikacja oferuje kilka przydatnych opcji, jest łatwa w obsłudze i radzi sobie z materiałami w formacie DivX oraz XviD. Najbardziej cieszy możliwość otworzenia napisów (jednak nie w formacie .txt) co nie jest możliwe np. w Orange Rono i Alcatel OneTouch C9. Problemy pojawiają się jedynie w przypadku filmów z dźwiękiem zakodowanym w formacie AC3 i w ich przypadku wyświetla się jedynie obraz. W razie potrzeby można jednak pobrać jakiś alternatywny odtwarzacz (np. VLC), który będzie pozbawiony tego typu mankamentów. Cieszy natomiast obecność programu Movie Creator, który umożliwia lekką edycję filmów.

Niestety, niska rozdzielczość nie zapewnia zbyt dużego komfortu korzystania z Internetu i strony z małymi czcionkami trzeba powiększać nawet kilkakrotnie żeby móc oczytać treści. Japoński producent zdecydował żeby fabrycznie wgrać tylko jedną przeglądarkę Internetową – Google Chrome. Działa ona bez większych zarzutów i jest intuicyjna w obsłudze, ale niestety nie obsługuje elementów Flash, przez co niektóre strony wczytają się bez animacji, mapek i gier. Sporym zaskoczeniem jest brak wsparcia dla technologii LTE, która była dostępna w Sony Xperia E3 i która zapewniałaby znacznie szybszą transmisję danych. Warto tu zauważyć, że nawet znacznie mniej popularne telefony jak np. myPhone Luna czy też Kazam 345 Thunder LTE oferują łączność LTE.

Zadowoleni powinni być za to fani muzyki, gdyż omawiany telefon oferuje wysoką jakość dźwięku w słuchawkach (które jednak nie są dołączone do zestawu). Gra całkiem głośno, czysto i nie ma problemów nawet z niskimi tonami (basem). Tak jak dźwięk w słuchawkach imponuje, tak zewnętrzny głośnik już nie. Jest on w miarę głośny, ale brakuje mu basu, a przy maksymalnej mocy pojawia się nadmiar wysokich tonów i lekko zniekształca głos.

Obecny jest osławiony odtwarzacz Sony, czyli Walkman, który jest już znany z innych Xperii. Wygląda niezwykle atrakcyjnie, a biorąc pod uwagę jego intuicyjność, dużą liczbę opcji i możliwych ustawień, można śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych aplikacji tego typu na rynku. Poza odtwarzaczem producenta dostępny jest jeszcze androidowy standard, czyli program Google Muzyka Play. Chociaż aplikacja umożliwia kilka ciekawych opcji jak np. możliwość słuchania muzyki bez konieczności pobierania jej na urządzenie, to ma ona mało przejrzysty interfejs, przez co alternatywa japońskiego producenta wydaje się znacznie lepsza. Przydatny może okazać się natomiast program Track ID, który wykrywa jaki utworu jest grany w otoczeniu (np. w klubie czy w radiu) poprzez zarejestrowanie fragmentu piosenki.

Jednak znacznie rozczarowująca jest za to ilość wbudowanej pamięci, gdyż z wbudowanych 8 GB użytkownik ma dostęp do zaledwie 4.8 GB, z których ponad 0.6 GB zajmują fabryczne aplikacje. W efekcie, telefon po wyjęciu z pudełka umożliwia zapisanie raptem ok. 800 piosenek lub ok. czterech filmów w rozdzielczości HD. Na szczęście pamięć można rozbudować o dodatkowe 32 GB, jednak jest to i tak znacznie mniej niż w wielu innych modelach (np. 128 GB w Microsoft Lumia 535).

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Smartfon działa na budżetowym, czterordzeniowym procesorze Mediatek MT6582, który jest taktowany na 1.3 GHz. Dodatkowo wspomaga go układ graficzny Mali-400MP4 (znany np. z znacznie starszego Samsung Galaxy Note) oraz 1 GB RAM. Nie są to zbyt imponujące podzespoły jak na 2015 rok i nie zapewnią zbyt dużej wydajności, co potwierdzają przeciętne wyniki w testach benchmarkowych (np. 19 500 AnTuTu). W codziennym użytkowaniu Sony Xperia E4 spisuje się podobnie jak np. LG G2 Mini czy też Motorola Moto G, czyli przyzwoicie, jednak ma tendencje do lekkich przycięć i opóźnień interfejsu, zwłaszcza jeśli się ma dużo włączonych aplikacji. Przykładowo, uruchomienie aparatu trwa ok. 3 sekund, a wyświetlenie kontaktów ok. 2 sekund.

test-aparat-Sony-Xperia-E4 (68)

Telefon ma też problem z niektórymi bardziej rozbudowanymi stronami internetowymi, które czasami wczytują i wyświetlają się dość wolno, jednak dla większość witryn ten problem nie będzie odczuwalny. Natomiast najbardziej rozczarowane będą osoby, które kochają grać w duże, bardziej rozbudowane graficznie gry, ponieważ te wczytują się długo i przycinają podczas rozgrywki. Na szczęście większość prostych tytułów (np. Angry Birds i Candy Crush) działa bez najmniejszych problemów. Pod względem wydajności nieco lepiej wypada bezpośredni konkurent Samsung Galaxy Grand Prime.

Bateria

Bateria o mocy 2300 mAh zapewnia do dwóch, trzech dni pracy bez konieczności ładowania przy umiarkowanym użytkowaniu lub ok. jednego dnia intensywnego użytkowania (parę godzin Internetu, słuchania muzyki i oglądanie filmu). Ogniwo wytrzymuje prawie 8 godzin przy oglądaniu filmów HD Co jest zdecydowanie lepszym wynikiem niż ten jaki osiąga Microsoft Lumia 535 i trochę lepszy niż LG Spirit 4G LTE, jednak gorszy niż konkurencyjny Samsung Galaxy Grand Prime.

Przeglądając Internet przez Wi-Fi trzeba liczyć z godziną mniej, natomiast przez kartę SIM kolejną godzinę krócej. Jak w droższych modelach Sony są też dwa skuteczne tryby oszczędzania baterii – Stamina oraz Ultra Stamina, który wyłącza wszystkie funkcje oprócz podstawowych. Trzeba zatem przyznać, że bateria w Sony Xperia E4 jest ponadprzeciętnie dobra na tle konkurencji, zwłaszcza biorąc pod uwagę spory rozmiar wyświetlacza oraz niską cenę urządzenia. Jednak ładowanie telefonu mogłoby być trochę lepsze – trwa ok. 3.5 godziny.

Podsumowanie

Sony po raz kolejny udowadnia, że jeżeli chodzi o funkcjonalność telefonu to nie ma sobie równych. Intrygujący wygląd, ponadprzeciętne wykonanie, przepełniony opcjami aparat i dobra bateria w połączeniu ze stosunkowo niską ceną sprawiają, że Sony Xperia E4 stanowi nie lada konkurencję dla większości smartfonów okupujących średnią półkę cenową. Również nakładka systemowa i aplikacje multimedialne są znacznie lepsze niż w przypadku bezpośredniej konkurencji. Jest tańszy i lepiej wykonany niż Samsung Galaxy Grand Prime, a pod względem baterii jest ciekawszą alternatywą niż np. Microsoft Lumia 535.

Jednak biorąc pod uwagę bardzo niską cenę, telefon nie ustrzegł się kilku wad. Rozdzielczość jest niska jak na 5 calowy ekran i pod tym względem lepszą alternatywą może okazać się np. Orange Rono z wyświetlaczem HD. Brak wsparcia dla technologii LTE i NFC może sprawić, że warto rozważyć droższe smartfony (np. LG G3 S). Jeśli trochę wyższa wydajność i poręczność są priorytetem to ciekawymi alternatywami mogą być np. nieco mniejszy LG Spirit 4G LTE lub Allview V1 Viper. Smartfon ciężko także uznać za wielki postęp w stosunku do Sony Xperia E3, gdyż poza wyświetlacze jest on pod wieloma względami bardzo podobny do swojego starszego brata. Trzeba mimo wszystko uznać, że Sony Xperia E4 jest niezwykle udanym telefonem, zwłaszcza biorąc pod uwagę stosunkowo niską cenę urządzenia.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button