Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Sony Xperia Miro

To budżetowy smartfon z 2012 roku, który może zainteresować mniej wymagających użytkowników. Pomimo sporej konkurencji w tym segmencie rynku (np. Sony Xperia E lub Sony Xperia Tipo) jest on dość charakterystycznym urządzeniem, które odróżnia się stosunkowo dobrym aparatem, ładnym wyglądem i niską ceną.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Biorąc pod uwagę cenę słuchawki, trudno się do czegokolwiek przyczepić. Obudowa jest w całości zrobiona z matowego plastiku a ekran przykryto szkłem mineralnym. Niestety, wykorzystane materiały są dosyć podatne na zarysowania. Słuchawka wygląda stylowo, dobrze leży w dłoni i do gustu może przypaść kobietom (głównie ze względu na swoje niewielkie rozmiary). Szczególnie ciekawie prezentują się niewielkie zgrubienie w dolnej części pokrywy baterii oraz zwężenie pod ekranem, które jest dostępne w kilku stylowych kolorach.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Sony Xperia Miro działa na Androidzie 4.0 wzbogaconym nakładką producenta. Dość znacznie zmienia ona wygląd interfejsu, jednak robi to w bardzo subtelny i elegancki sposób, dzięki czemu może się podobać i nie przeszkadza. Jest do tego bardzo stonowana i znacznie mniej rozbudowana od znanego z Samsungów Nature UX czy HTC Sense. Z ciekawszych dodatków Sony warto wymienić TrackID (rozpoznaje aktualnie odtwarzany utwór), TimeScape (wyświetla aktualności z portali społecznościowych w jednym miejscu) oraz sporo autorskich widżetów (małych aplikacji działających na pulpicie). Niestety, część fabrycznych narzędzi to tak zwane zapychacze, które trudno wykorzystać w praktyczny sposób.

Działanie systemu jest całkiem przyzwoite (pomimo niewielkiej wydajności). Telefon bez większego trudu radzi sobie z programami użytkowymi i tylko tytuły z grafiką 3D mogą się okazać dla niego zbyt dużym wyzwaniem. Na Androida dostępnych są setki tysięcy aplikacji i gier, a większość fabrycznych programów można łatwo zastąpić wybranymi zamiennikami pobranymi z Google Play. Warto też wspomnieć, że obsługa urządzenia jest całkiem intuicyjna, co jest m.in. zasługą braku nadmiaru dodatkowych funkcji i programów znanych z np. smartfonów Samsunga. Niestety, do prostoty interfejsu znanej z iOS czy Windows Phone nadal dużo mu brakuje.

Wyświetlacz

Bardzo przypomina ten z Xperii E i trudno znaleźć w nim pozytywne cechy. Ma 3,5 cala i rozdzielczość 320 x 480 pikseli, co powoduje, że wyświetlany obraz jest poszarpany i nieostry. Kiepskie wrażenie robią też wyblakłe kolory i szara czerń. Do tego wszystkiego należy jeszcze dodać wąskie kąty widoczności i marną czytelność w słońcu, które utrudniają korzystanie z telefonu poza pomieszczeniami.

Edytowanie tekstu na tak małym i do tego nieczułym ekranie to istna udręka. Dobrze jednak, że poza układem QWERTY z malutkimi klawiszami dostępny jest też tryb alfanumeryczny, w którym do jednego pola przypisane jest kilka liter.

-~- Aparat -~-

Ma 5 Mpix i robi przeciętne zdjęcia. Fotografie uchwycone w dobrych warunkach oświetleniowych mają wyraźnie błękitny odcień i dość niski poziom detali. Na szczęście, widać na nich niewiele kolorowego szumu, więc ogólną jakość można uznać za dobrą, o ile weźmie się pod uwagę cenę słuchawki. Niestety, w gorszym oświetleniu Sony Xperia Miro zupełnie sobie nie radzi, co objawia się bardzo ciemnymi ujęciami i niewielką liczbą rejestrowanych detali. Sytuację nieznacznie poprawia dioda LED, która ma jednak niewielki zasięg i niestety dosyć skutecznie przekłamuje kolory.

O nagranych kamerką filmikach trudno powiedzieć cokolwiek dobrego. Mają niską rozdzielczość (640 x 480 pikseli), widać na nich niewiele detali i zadowolą tylko niewymagających użytkowników.

-~- Multimedia i Internet -~-

Tak małe smartfony niezbyt dobrze sprawdzają się w przypadku multimediów i podobnie jest w przypadku Sony Xperii Miro. Oglądanie filmów na ekranie 3.5 cala trudno uznać za komfortowe i model ten raczej nie sprawdzi się w przypadku dłuższych seansów. Niedosyt pozostawia również ograniczona liczba wspieranych formatów plików (telefon nie obsługuje DivX-ów i XviD-ów). Sporo zastrzeżeń można też mieć do przeglądania na nim Internetu. Niska rozdzielczość wyświetlacza negatywnie wpływa na czytelność strony, a do tego smartfon ma problemy z płynną obsługą rozbudowanych strony internetowych. Sytuację ratuje jednak obsługa łączności 3G i Wi-Fi, dzięki którym szybkość transmisji danych jest przyzwoita.

Niestety, Sony Xperia Miro niczym nie wyróżnia się też w przypadku jakości odtwarzanego w słuchawkach dźwięku. Jednak dzięki kompaktowym rozmiarom całkiem nieźle sprawdza się w roli przenośnego odtwarzacza muzycznego, co jest też zasługą efektownej i praktycznej aplikacji Walkman. Szkoda tylko, że z 4 GB wbudowanej pamięci użytkownik ma dostęp do zaledwie 2.3 GB, na których zmieści się raptem kilkaset piosenek. Na szczęście, smartfon obsługuje karty microSD do 32 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Smartfon korzysta z przestarzałego procesora taktowanego 800 Mhz i 512 MB pamięci RAM. Takie parametry w 2012. roku mogą pozostawiać pewien niedosyt. Nie mniej telefon działa znośnie i radzi sobie z nieskomplikowanymi grami 2D i 3D. Drażnić może tylko ograniczona ilość pamięci operacyjnej, która uniemożliwia korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie.

Bateria

Bateria pozwala no około dwa dni pracy, co w przypadku smartfona z 2012 roku jest dobrym wynikiem. Niestety, znacznie gorzej przedstawia się czas rozmów, który wynosi zaledwie 6 godzin.

Podsumowanie

Model ten ma silną konkurencję, ale w wielu przypadkach (jakość wykonania, aparat, niezawodność) broni się całkiem dzielnie i najprawdopodobniej będzie dobrze służył niezbyt wymagającym użytkownikowi. Jeśli jednak ktoś poszukuje nowszej wersji Androida i trochę lepszej wydajności, to trafniejszym wyborem może być np. równie tania Sony Xperia E, która na dodatek jest dostępna w wersji obsługując dwie karty SIM. Z kolei dla osób szukających prostego w obsłudze smartfona bez nadmiaru zaawansowanych funkcji lepsza może okazać się niezawodna Nokia Lumia 520.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button