Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Sony Xperia P

Smartfon ze średniej półki cenowej z 2012. roku. Słuchawka działa na systemie operacyjnym Android, jest stosunkowo tania, niezawodna i dobrze wykonana.

Wykonanie i wygląd

Obudowa w większości zrobiona została z anodowanego, odpornego na uszkodzenia aluminium. Ekran ochrania szkło mineralne z fabrycznie naklejoną folią, którą trudno odkleić. Niestety, jest ona dosyć podatna na zarysowania i zabrudzenia. Charakterystycznym elementem Xperii z tamtego okresu był przeźroczysty, plastikowy pasek pod ekranem, który w przypadku tego modelu pełni funkcję przycisków sprzętowych. Nie każdemu się on jednak podoba i trochę zakłóca minimalistyczny styl obudowy. Nie mniej, urządzenie jest wykonane bardzo dobrze i trudno się do czegokolwiek przyczepić (może poza brakiem możliwości wymiany baterii).

Menu i aplikacje

Telefon korzysta z Androida 4.1 (po uprzedniej aktualizacji) z nakładką producenta. Jest ona całkiem funkcjonalna i nie ingeruje tak mocno w działanie systemu, jak interfejsy znane ze smartfonów Samsunga czy HTC. Do tego można ją uznać za stosunkowo prostą i stylową. Z ważniejszych dodatków Sony warto wymienić odtwarzacz muzyczny Walkman, TrackID do rozpoznawania odtwarzanej muzyki czy LiveWare do zarządzania podłączonymi akcesoriami.

System działa szybko i sprawnie, a dzięki jego aktualnej wersji użytkownik ma dostęp do setek tysięcy aplikacji i gier. Niestety, niezbyt wydajny układ graficzny uniemożliwia komfortowe granie w bardziej rozbudowane tytuły 3D.

Wyświetlacz

Charakterystycznym elementem Xperii P jest jej ekran. Czterocalowy panel LCD ma rozdzielczość 540×960 pikseli i wyróżnia się niesamowitą jasnością. Osiągnięto ją poprzez zmienienie struktury matrycy i dodania czwartego, białego subpiksela do standardowych trzech (zielonego, niebieskiego i czerwonego). W efekcie ekran jest bardzo czytelny w słońcu, jednak ucierpiała na tym czerń, która przy maksymalnym podświetleniu jest szara. Nie zachwycają też kontrast czy kąty widoczności.

Aparat

Xperię P wyposażono w matrycę 8 Mpix, która robi ładne zdjęcia. Nie są one jednak pozbawione wad. W oczy najbardziej rzucają się kolorowe szumy (plamy), których telefon nie potrafi poprawnie usunąć. Są one najbardziej widoczne w przypadku zdjęć zrobionych w kiepskich warunkach oświetleniowych (np. nocą). Zdarza się też, że aparat podnosi nasycenie kolorów, które stają się nienaturalne.

Niewiele można zarzucić nagrywanym w rozdzielczości Full HD (1080p) filmikom. Widać na nich dużo szczegółów, a obraz jest płynny i ostry.

Multimedia i Internet

Czterocalowy ekran może nie jest wymarzonym elementem dla multimedialnego smartfona, ale nie zmienia to faktu, że Xperia P dobrze radzi sobie z odtwarzaniem wideo czy Internetem. Telefon fabrycznie obsługuje popularne pliki wideo XviD i DivX. Przeglądarka internetowa nie ma problemów z nawet bardzo rozbudowanymi stronami i działa szybko.

Ponadprzeciętna jest jakość rozmów głosowych – głos w słuchawce słychać głośno i wyraźnie, a mikrofon świetnie pozbywa się szumów z otoczenia. Podobnie można ocenić brzmienie muzyki odtwarzanej w słuchawkach. Do tego dochodzi całkiem rozbudowany, ładny odtwarzacz. Jedynym problemem może być brak gniazda na karty pamięci, więc użytkownik musi się zadowolić dostępnymi 13 GB (pomieszczą kilka tysięcy piosenek lub ok.4-6 filmów w jakości HD).

Wydajność

Telefon korzysta z niezbyt wydajnego, dwurdzeniowego procesora taktowanego 1 Ghz i 1 GB pamięci RAM. Takie podzespoły świetnie sprawdzają się podczas korzystania z aplikacji czy interfejsu, jednak zupełnie nie radzą sobie z rozbudowanymi grami 3D. Winny temu jest słaby układ graficzny, który ustępuje wydajnością nawet rocznym smartfonom z wyższej półki.

Bateria

Bateria wypada słabo. Telefon bez większego trudu można rozładować w kilka godzin, a przy niezbyt częstym korzystaniu z Internetu i tak konieczne będzie podłączanie urządzenia do ładowania co wieczór. Od tak małego smartfona można oczekiwać znacznie lepszych wyników.

Podsumowanie

To bardzo udany telefon, którego największą wadą jest słaba bateria. Poza tym jednym, sporym mankamentem smartfon cechuje się dobrym stosunkiem jakości do ceny, dopracowanym oprogramowaniem, niezłym aparatem, bezproblemowym działaniem i bardzo czytelnym (ale dosyć przeciętnym) ekranem.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button