Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Sony Xperia SP

Smartfon z wysokiej półki cenowej z 2013. roku działający na systemie operacyjnym Android. Słuchawka stanowi uzupełnienie luki między flagową Xperią Z, a średniej klasy Xperią L. Jest to bardzo wydajny, bezkompromisowy smartfon dla wymagających użytkowników.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Obudowa zrobiona jest z dobrej jakości, matowego plastiku. Ekran przykryto odpornym na zarysowania szkłem z fabrycznie naklejoną folią ochronną. Dolną krawędź przyozdobiono podłużną, kolorową diodą, która odpowiada też za symbolizowanie powiadomień. Wzornictwo słuchawki można uznać za minimalistyczne i stylowe. Trochę ustępuje szklanej Xperii Z, ale i tak może się podobać. Urządzenie pomimo sporego rozmiaru dobrze leży w dłoni i jest poręczne. Niektórym może jednak przeszkadzać jego spory ciężar (155 g).

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Sony Xperia SP działa (po aktualizacji) na Androidzie 4.3 wzbogaconym nakładką producenta. Dość znacznie zmienia ona wygląd interfejsu, jednak robi to w bardzo subtelny i elegancki sposób, dzięki czemu może się podobać i nie przeszkadza. Jest do tego bardzo stonowana i znacznie mniej rozbudowana od znanego z Samsungów Nature UX czy HTC Sense. Producent dodał też sporo autorskich narzędzi, np.: tryb Stamina, który wydłuża czas pracy na baterii, rozbudowany odtwarzacz Walkman, Mobile Bravia Engine poprawiający wygląd odtwarzanych na telefonie multimediów, integrację z portalami społecznościowymi, pakiet biurowy i wiele innych. Najczęściej są to przydatne aplikacje, ale jest też sporo bezużytecznych zapychaczy, których trudno pozbyć się bez specjalistycznej wiedzy.

Sam system działa bez zastrzeżeń. Telefon bez trudu radzi sobie z programami użytkowymi i tytułami z rozbudowaną grafiką 3D. Na Androida dostępne są setki tysięcy aplikacji i gier, a większość fabrycznych programów można łatwo zastąpić wybranymi zamiennikami pobranymi z Google Play. Warto też wspomnieć, że obsługa urządzenia jest całkiem intuicyjna, co jest m.in. zasługą braku nadmiaru dodatkowych funkcji i programów znanych z np. smartfonów Samsunga. Niestety, do prostoty interfejsu znanej z iOS czy Windows Phone nadal dużo mu brakuje.

Wyświetlacz

Można o nim napisać to samo, co w przypadku Xperii Z czy L. Na ekranie 4,6 cala rozdzielczość HD (720×1280 pikseli) zapewnia idealną ostrość obrazu. Niestety, tak jak w przypadku ww. tutaj też słabo wypadają wąskie kąty widoczności czy szara czerń. Odwzorowanie kolorów jest poprawne, a jasność zadowalająca. No i oczywiście, wyświetlacz „lubi” zbierać odciski palców.

Wartym odnotowania dodatkiem jest funkcja obsługi telefonu w rękawiczkach, co w przypadku smartfonów uznać trzeba za rzadkość.

-~- Aparat -~-

Matryca ma 8 Mpix i robi całkiem niezłe zdjęcia, ale nic więcej. W tej kategorii cenowej można kupić urządzenia, które pod tym względem wypadają lepiej. Nie mniej, fotografiom zrobionym Xperią SP trudno coś zarzucić. Kolory są dobrze odwzorowane, widoczne jest sporo detali, a w dobrych warunkach oświetleniowych zdjęcia pozbawione są kolorowego szumu. Niestety, jakość fotek radykalnie spada w gorszych warunkach oświetleniowych. Szczególnie daje się we znaki brak ksenonowej lampy błyskowej, która znacznie lepiej doświetla scenę niż dioda LED. Dużym plusem jest za to sprzętowy spust migawki, dzięki któremu robienie zdjęć jest znacznie wygodniejsze.

W przeciwieństwie do Xperii L, SP wyposażono w tryb ulepszonej automatyki, który po uruchomieniu sam stara się dobrać ustawienia sceny i parametrów obrazu. Najczęściej wychodzi mu to całkiem nieźle. Niestety, użytkownik ma wtedy ograniczony dostęp do manualnych ustawień.

Smartfon umożliwia nagrywanie filmików w rozdzielczości Full HD (1080p). Jest to obecnie standard i trudno do czegokolwiek się. Nagrania są poprawne, nie przycinają się i widać na nich sporo detali.

-~- Multimedia i Internet -~-

Zarówno Xperia Z jak i L świetnie radzą sobie z multimediami. Nie ma więc powodu, żeby z SP było inaczej. Spory ekran i ponadprzeciętna wydajność umożliwiają granie w dowolną, dostępną na Androida w ówczesnym czasie grę. Wbudowany odtwarzacz radzi sobie z większością typów plików wideo. O przeglądarce internetowej trudno powiedzieć cokolwiek złego. Urządzenie szybko wczytuje strony, a podczas korzystania z łączności 4G LTE można powiedzieć, że wręcz błyskawicznie.

Jak każda nowoczesna Xperia, ta również została wyposażona w efektowny i rozbudowany odtwarzacz muzyczny Walkman. Jest w nim sporo opcji i parametrów dźwięku, które można modyfikować. Jakość brzmienia płynącego ze słuchawek jest co najmniej dobra. To samo trzeba powiedzieć o głośniku zewnętrznym. Zastrzeżeń nie można też mieć do ilości wbudowanej pamięci – 8 GB (dostępne ponad 5 GB, czyli ok. tysiąc piosenek MP3) i gniazdo na karty pamięci microSD w zupełności wystarczą nawet bardzo wymagającym użytkownikom.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Xperia SP korzysta z układu podobnego do tego z Xperii Z , tylko że dwurdzeniowego. Procesor taktowany jest 1,7 Ghz i wspomaga go 1 GB pamięci RAM. Takie połączenie zapewnia spory zapas mocy i nawet korzystając z wielu aplikacji jednocześnie telefon spisuje się bez zarzutu. Wyzwaniem nie są dla niego też rozbudowane graficznie gry. Szkoda tylko, że producent nie zdecydowała się na 2 GB pamięci RAM, która umożliwiłaby komfortowe korzystanie z niemal nieograniczonej liczby programów jednocześnie.

Bateria

Bateria spisuje się tak samo, jak w większości innych nowoczesnych smartfonach, czyli trzeba ją ładować codziennie. Bez problemu wytrzymuje ona jednak do wieczora, co po obcowaniu z Xperii Z wcale nie jest takie oczywiste.

Podsumowanie

To bezkompromisowe urządzenie, które jest niewiele tańsze od, bądź co bądź, lepszej Xperii Z. Mając możliwość, warto dołożyć do wyższego modelu. Nie mniej, nabywcy SP nie będą mieli powodów do narzekań. Smartfon działa bez zarzutu, ma olbrzymie możliwości, dopracowany system operacyjny, niezły aparat i ciekawą stylistykę.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button