Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Sony Xperia Tipo

Budżetowy smartfon z Androidem z 2012 roku. Z dzisiejszego punktu widzenia jest to urządzenie dosyć nieciekawe, którego następczynią (Xperia E) jest wydajniejsza i trochę lepiej wykonana. Niektórych może jednak zainteresować wariant Xperii Tipo obsługujący dwie karty SIM jednocześnie (Sony Xperia Tipo Dual).

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Telefon w całości wykonano z plastiku. Dotyczy to także szybki osłaniającej ekran, co jest dużą wadą. Element ten jest podatny na zarysowania i wygina się pod wpływem nacisku. Nie lepiej wypada spasowanie obudowy, która czasem potrafi zaskrzypieć. Wizualnie Xperia Tipo wygląda całkiem słodko, ale niczym się nie wyróżnia. Urządzenie jest przy tym dosyć pękate, ale dobrze leży w dłoni, co jest zasługą m.in. miłej w dotyku, matowej pokrywy baterii.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Sony Xperia Tipo działa na Androidzie 4.0 wzbogaconym nakładką producenta. Dość znacznie zmienia ona wygląd interfejsu, jednak robi to w bardzo subtelny i elegancki sposób, dzięki czemu może się podobać i nie przeszkadza. Jest do tego bardzo stonowana i znacznie mniej rozbudowana od znanego z Samsungów Nature UX czy HTC Sense. Z ciekawszych dodatków Sony warto wymienić TrackID (rozpoznaje aktualnie odtwarzany utwór), TimeScape (wyświetla aktualności z portali społecznościowych w jednym miejscu) oraz sporo autorskich widżetów (małych aplikacji działających na pulpicie). Niestety, część fabrycznych narzędzi to tak zwane zapychacze, które trudno wykorzystać w praktyczny sposób.

Działanie systemu jest całkiem przyzwoite (pomimo niewielkiej wydajności). Telefon bez większego trudu radzi sobie z programami użytkowymi i tylko tytuły z grafiką 3D mogą się okazać dla niego zbyt dużym wyzwaniem. Na Androida dostępnych są setki tysięcy aplikacji i gier, a większość fabrycznych programów można łatwo zastąpić wybranymi zamiennikami pobranymi z Google Play. Warto też wspomnieć, że obsługa urządzenia jest całkiem intuicyjna, co jest m.in. zasługą braku nadmiaru dodatkowych funkcji i programów znanych z np. smartfonów Samsunga. Niestety, do prostoty interfejsu znanej z iOS czy Windows Phone nadal dużo mu brakuje.

Wyświetlacz

Bardzo przypomina ekran Xperii E lub Xperii Miro, ale jest jeszcze mniejszy. Ma 3,2 cala i rozdzielczość 320 x 480 pikseli. Wyświetlany obraz jest niestety lekko poszarpany i nieostry, ale trochę ostrzejszy, niż w wyżej wymienionych modelach. Niestety, pozostałe parametry nie ratują sytuacji – kolory są dosyć wyblakłe, czerń jest szara, a kontrast niski. Do tego wszystkie należy dodać niespecjalną czytelność w słońcu i przeciętne kąty widoczności.

Pisanie na tak małym ekranie też nie należy do przyjemności, a jego kolejnym mankamentem jest niezbyt czuły panel dotykowy. Poza układem QWERTY dostępny jest też tryb alfanumeryczny, w którym do jednego klawisza przypisane jest kilka liter.

-~- Aparat -~-

Jest bardzo podobny do tego z Xperii E i równie niespecjalny. Rozdzielczość 3.2 Mpix może sugerować znośną jakość zrobionych telefonem zdjęć. Niestety, akceptowalne fotografie wychodzą tylko w idealnych warunkach oświetleniowych. Liczyć wtedy można na całkiem nasycone kolory i satysfakcjonującą liczbę detali. Szkoda jednak, że producent nie zdecydował się na autofocus, bez którego bliskie obiekty wychodzą nieostre. Gdy robi się trochę ciemniej szczegółowość zdjęć znacznie spada, rośnie za to ilość kolorowego (cyfrowego) szumu. Brakuje też diody LED, która doświetliłaby scenę w razie potrzeby. Trochę mniej zastrzeżeń można mieć do funkcji nagrywania wideo. Płynność i szczegółowość (rozdzielczości 640 x 480 pikseli) filmików są zadawalające, jednak w porównaniu do droższych modeli wiele im brakuje.

-~- Multimedia i Internet -~-

Malutki ekran Xperii Tipo połączony z niespecjalnymi podzespołami niezbyt dobrze sprawdza się w zastosowaniach multimedialnych. Oglądanie na tym smartfonie filmów trudno nazwać komfortowym, aczkolwiek jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że telefon nie radzi sobie z wideo w rozdzielczości HD, ale problemu nie sprawiają mu pliki DivX i XviD. Pewne zastrzeżenia można mieć do przeglądarki internetowej, która wyraźnie zwalnia na rozbudowanych stronach internetowych. Nie pomaga też niezbyt wysoka rozdzielczość ekranu, która sprawia, że tekst bez powiększania często jest niewyraźny.

Bez zarzutu sprawuje się za to odtwarzacz muzyczny, który ładnie wygląda i oferuje graficzny korektor dźwięku. Trudno przyczepić się też do jakości odtwarzanej w słuchawkach muzyki. Z wbudowanych 2.9 GB pamięci użytkownik ma dostęp do 2.5 GB, czyli ok. 500 piosenek. Jest to dosyć mało, więc jeśli ilość ta okaże się niewystarczająca, to telefon obsługuje karty microSD do 32 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Sony Xperia Tipo działa dzięki przestarzałemu, jednordzeniowemu procesorowi 800 Mhz i 512 MB pamięci RAM. Niestety, takie połączenie nie zawsze jest w stanie zapewnić płynną pracę Androida. Poza zasięgiem smartfona są też rozbudowane graficznie tytuły. Z kolei niewielka ilość RAM-u może powodować automatyczne zamykanie aplikacji podczas używania kilku programów jednocześnie.

Bateria

Bateria pozwala na ok. 2 dni pracy przy korzystaniu z połączeń głosowych, Internetu i komunikatorów. Rezultat ten można jednak poprawić, jeśli ograniczy się eksploatację smartfona. Niestety, słuchawka pozwala na niecałe 5 godzin rozmów, co jest bardzo słabym wynikiem.

Podsumowanie

Szukając małego smartfona z Androidem można rozważyć zakup tego modelu. Jest on bardzo tani i sprawdza się całkiem dobrze jako odtwarzacz muzyczny. Niestety, poza tym jego możliwości są bardzo ograniczone, a kiepski ekran skutecznie obniża komfort korzystania z telefonu. Dlatego decydując się na to urządzenie zdecydowanie warto rozważyć niewiele droższą wersję dual-SIM, która pozwala na obniżenie kosztów komunikacji. W innym przypadku ciekawiej prezentuje się np. nowsza LG L5 II lub niedroga, działająca na Windows Phone 8 Nokia Lumia 620.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button