Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Sony Xperia U

Budżetowy smartfon z Androidem z 2012. roku. Jest to model bardzo przypominający Xperię P, jednak różni je całkiem sporo drobiazgów (głównie na korzyść P).

Wykonanie i wygląd

Urządzenie wykonano z plastiku oraz szkła mineralnego ochraniającego ekran. Obudowa przypomina inne telefony Sony z tamtego okresu, więc nie mogło zabraknąć pod wyświetlaczem przeźroczystego paska. Pełni on funkcję przycisków funkcyjnych i jest podświetlony. Jego kolor zmienia się w zależności od wybranego motywu graficznego. Niestety, ten dodatek nie każdemu przypadnie do gustu, tak samo jak charakterystyczny styl całego urządzenia i kolory jego obudowy. Nie zmienia to jednak faktu, że słuchawka jest dobrze wykonana i może się podobać.

Menu i aplikacje

Telefon korzysta z Androida 4.0 (po uprzedniej aktualizacji) z nakładką producenta. Jest ona całkiem funkcjonalna i nie ingeruje tak mocno w działanie systemu, jak interfejsy znane ze smartfonów Samsunga czy HTC. Do tego można ją uznać za stosunkowo prostą i stylową. Z ważniejszych dodatków Sony warto wymienić odtwarzacz muzyczny Walkman, TrackID do rozpoznawania odtwarzanej muzyki czy LiveWare do zarządzania podłączonymi akcesoriami.

System działa szybko i sprawnie, jednak nie będzie już dalej aktualizowany, co z czasem może uniemożliwić dostęp do wielu z setek tysięcy aplikacji i gier stworzonych na Androida. Niestety, niezbyt wydajny układ graficzny utrudnia też komfortowe granie w bardziej rozbudowane tytuły 3D.

Wyświetlacz

Ma 3,5 cala i rozdzielczość 480×854, która zapewnia świetną ostrość obrazu w przypadku tak niewielkiej powierzchni. Niestety, inne cechy ekranu nie prezentują się już tak imponująco. Najbardziej doskwiera jego niewielki kontrast, szara czerń czy niezbyt szerokie kąty widoczności.

Dużą niedogodnością jest też jego wielkość. Pisanie na klawiaturze ekranowej w przypadku tak małego wyświetlacza potrafi być irytujące i wymaga wprawy.

Aparat

W tej kwestii U również ustępuje swojemu większemu bratu. Zamiast 8 Mpix matryca ma 5 i robi wyraźnie gorsze zdjęcia. Bardzo widoczne są problemy z poprawnym ustawieniem ostrości, drażni też nadmierna ilość kolorowego szumu, który pojawia się nawet na fotografiach zrobionych w dobrych warunkach oświetleniowych. W przypadku zdjęć nocnych jakość spada poniżej akceptowalnego poziomu i można uznać, że Xperia U się do nich raczej nie nadaje. Dlatego aparat w Xperii U trzeba uznać za co najwyżej przeciętny.

Mniej uwag można mieć do nagrywanych kamerką filmików HD (720p). Ich jakość jest przyzwoita, obraz płynny, a liczba zarejestrowanych detali zadowalająca.

Multimedia i Internet

Ekran 3,5 cala raczej nie nadaje się do długotrwałego oglądania filmów czy przeglądania Internetu. Nie oznacza to jednak, że Xperia U sobie z powyższymi zadaniami nie radzi. Telefon fabrycznie obsługuje popularne pliki wideo XviD i DivX. Przeglądarka internetowa nie ma problemów z nawet bardzo rozbudowanymi stronami i działa szybko.

Ponadprzeciętna jest jakość rozmów głosowych – głos w słuchawce słychać głośno i wyraźnie, a mikrofon świetnie pozbywa się szumów z otoczenia. Podobnie można ocenić brzmienie muzyki odtwarzanej w słuchawkach. Do tego dochodzi całkiem rozbudowany, ładny odtwarzacz. Jedynym problemem może być zaledwie 8 GB wbudowanej pamięci (4 GB dostępne dla użytkownika, czyli 2 filmy w HD lub około tysiąc piosenek). Sytuację pogarsza fakt, że telefon nie obsługuje kart microSD.

Wydajność

Smartfon korzysta z niezbyt wydajnego, dwurdzeniowego procesora taktowanego 1 Ghz i 512 MB pamięci RAM. Takie podzespoły świetnie sprawdzają się podczas korzystania z aplikacji czy interfejsu, jednak zupełnie nie radzą sobie z rozbudowanymi grami 3D. Winny temu jest słaby układ graficzny, który ustępuje wydajnością nawet rocznym smartfonom z wyższej półki. Używając kilku programów jednocześnie widoczna staja się też mniejsza (względem Xperii P) ilość pamięci RAM, bez której spada stabilność pracy urządzenia.

Bateria

Bateria wypada słabo. Telefon bez większego trudu można rozładować w kilka godzin, a przy niezbyt częstym korzystaniu z Internetu i tak konieczne będzie podłączanie urządzenia do ładowania co wieczór. Od tak małego smartfona można oczekiwać znacznie lepszych wyników.

Podsumowanie

Jest to urządzenie o dobrym stosunku jakości do ceny, jednak poza tym trzeba je uznać za dosyć przeciętne. W niemal każdej kwestii, mniej lub bardziej widocznie ustępuje droższej Xperii P. Gorszego aparatu, mniejszego ekranu czy starszej wersji systemu operacyjnego nie rekompensują żadne znaczące zalety i właśnie dlatego warto dołożyć do lepiej wyposażonego modelu.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button