Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Sony Xperia Z1 Compact

Niewiele jest smartfonów z Androidem, które łączą stosunkowo niewielki rozmiar (4.3 cala) z bezkompromisową wydajnością. Najczęściej chęć kupienia małego telefonu wiąże się z ustępstwami w przypadku podzespołów, ekranu czy aparatu. Jednak Sony Xperia Z1 Compact to wyjątek. Telefon jest (dosłownie) pomniejszoną wersją Sony Xperii Z1, od której na pierwszy rzut oka różni się tylko wielkością, pojemnością baterii i ekranem. Jest to też pierwszy smartfon w zminiaturyzowanej wersji, który zasłużył na swoją nazwę, w przeciwieństwie do pomniejszonych i znacznie pogorszonych wersji flagowców innych producentów (np. Samsung Galaxy S4 Mini czy HTC One Mini ). Model ten został zastąpiony ok. pół roku później przez równie świetnego Sony Xperia Z3 Compact.

specyfikacje-sony-xperia-z1-compact-~- Wykonanie i wygląd -~-

Sony Xperia Z1 Compact bardzo przypomina swojego większego brata, chociaż w konstrukcji urządzenia zaszły pewne zmiany. Jego przód to pojedyncza tafla wzmacnianego szkła, a ramkę wykonano z aluminium. Niestety, tył smartfona zrobiono z plastiku, a nie szkła, tak jak to ma miejsce w standardowej wersji Z1, chociaż końcowy efekt pozostał taki sam. Z kolei zmniejszenie długości i szerokości urządzenia odbiło się na jego smukłości. W konsekwencji, Z1 Compact jest o 1 mm grubsza od swojego pierwowzoru. Należy jednak wspomnieć, że smartfon jest przy tym aż o 33 gramy lżejszy, co robi spore wrażenie. Telefonowi nadal nie można odmówić ładnego wyglądu i minimalistycznego stylu (co nie każdemu przypadnie do gustu). Dzięki zmniejszonym rozmiarom słuchawka dobrze leży w dłoni i można ją pewnie chwycić. Niestety, bardzo łatwo można ją pobrudzić odciskami palców, co dla estetów może mieć niebagatelne znaczenie. Sporo osób może za to ucieszyć dostępność obudowy w aż 4 kolorach (w tym bardzo charakterystycznym, limonkowym).

Dodatkowym atutem serii Xperia Z jest podwyższona odporność na czynniki zewnętrzne i nie inaczej jest w tym przypadku. Urządzenie bez problemu powinno wytrzymać zanurzenie w wodzie do jednego metra przez 30 minut oraz jest całkowicie odporne na wnikanie do obudowy kurzu, pyłu i piasku. Niestety, aby osiągnąć ten efekt producent musiał się zdecydować na zaślepki zasłaniające np. gniazdo na kartę pamięci lub SIM (pokrywa baterii się nie zdejmuje). Na szczęście, wyjście słuchawkowe mini jack jest wodoodporne samo w sobie, dzięki czemu nie ma konieczności każdorazowego zdejmowania osłaniającej go zaślepki, co było jedną z większych wad obudowy Sony Xperii Z.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz-~-

Sony Xperia Z1 Compact korzysta (po uprzedniej aktualizacji) z Androida 4.4 z nakładką producenta na interfejs, która jest identyczna w przypadku wszystkich Xperii Z. Trudno uznać ją za zbyt rozbudowaną i nie ingeruje ona nadmiernie w system, w przeciwieństwie do np. HTC Sense czy Samsung TouchWiz.

Zmiany wizualne to kwestia gustu, ale wygląd systemu trzeba uznać za stylowy, stonowany i w pewnym stopniu modyfikowalny. Producent dodał też sporo autorskich narzędzi, np.: tryb Stamina, który wydłuża czas pracy na baterii, rozbudowany odtwarzacz Walkman, Mobile Bravia Engine poprawiający wygląd odtwarzanych na telefonie multimediów, integrację z portalami społecznościowymi, pakiet biurowy i wiele innych. Najczęściej są to przydatne aplikacje, ale jest też sporo bezużytecznych zapychaczy (np. Sony Select, Xperia Lounge, Smart Connect itp.), których trudno pozbyć się bez specjalistycznej wiedzy.

Działanie systemu jest bez zarzutu. Animacje są płynne, a reakcja na polecenia natychmiastowa. Stosunkowo aktualna wersja Androida daje też dostęp do setek tysięcy dodatkowych gier i aplikacji, z którymi Xperia Z1 Compact radzi sobie bez najmniejszego problemu.

Wyświetlacz

W wielu modelach Sony ekran był ich słabym punktem. W tym przypadku jest jednak inaczej. Japoński producent poczynił wyraźny postęp względem mocno krytykowanej Xperii Z. Panel zamontowany w Z1 Compact ma 4.3 cala (o 0.7 cala mniej niż w zwykłej Xperii Z1) i zmniejszoną względem pierwowzoru rozdzielczość (do 720 x 1280 pikseli). Nie mniej, obraz jest nadal bardzo ostry, a do tego poprawiły się jego pozostałe parametry. Ekran wyświetla głęboką czerń (jednak do paneli AMOLED znanych z najnowszych Samsungów Galaxy S trochę mu brakuje), świetnie odwzorowane kolory, ma zadowalający kontrast i jest czytelny w słońcu. Nie można też narzekać na kąty widoczności, które obniżają czytelność obrazu tylko w ekstremalnych sytuacjach (np. patrząc na telefon skrajnie z boku).

-~- Aparat -~-

Jest dokładnie taki sam jak w zwykłej Xperii Z1 i bez wątpienia jest to jeden z najlepszych aparatów dostępnych w smartfonach tej wielkości. Matryca ma aż 21 Mpix i zrobić nią można bardzo ładne zdjęcia zwłaszcza za dnia, szczególnie porównując je do innych telefonów z Androidem. Niestety, do Samsung Galaxy S6 czy nawet Nokii 808 PureView sporo jej brakuje i po aparacie o takiej specyfikacji można się jednak spodziewać czegoś więcej. Sony już od kilku modeli ma problem z odpowiednim wykorzystaniem specyfikacji swoich matryc. Objawia się stosunkowo wysokim poziomem szumów na fotografiach zrobionych w słabym oświetleniu i spadkiem liczby detali w bardziej zacienionych miejscach kadru. Nie pomaga też niezbyt mocna dioda doświetlająca, która niemal zupełnie nie spełnia swojego zadania. W dogodnych warunkach oświetleniowych jest jednak znacznie lepiej i zdjęciom trudno cokolwiek wtedy zarzucić.

Uwaga! Warto sprawdzić wyniki największego testu najlepszych fotograficznych smartfonów, który Teleguru przeprowadził w Maroko. Tam Sony Xperia Z3 niestety nie zaczarowała ani czytelników, ani ekspertów, zwłaszcza porównując ją do Apple iPhone 5S. Chętni mogą sami zrobić test aby sprawdzić czy japoński smartfon faktycznie robi tak przeciętne zdjęcia w porównaniu do bezpośredniej konkurencji.

Po fotograficznym smartfonie spodziewać można się wielu ręcznych ustawień i dodatkowych funkcji. W Xperii Z1 Compact jednak trochę ich brakuje, a Lumia 1020 pod prawie każdym względem zawstydza urządzenie Sony. Mankamentem jest też obniżanie rozdzielczości zdjęć do 8 Mpix podczas korzystania z poprawionego trybu automatycznego. Jego główną cechą jest automatyczne dobieranie wszystkich parametrów (scena, czas naświetlania, balans bieli, ISO), dzięki czemu użytkownik w krótkim czasie może zrobić bardzo udane zdjęcie. Na plus trzeba za to zaliczyć sprzętowy spust migawki, który pozwala na szybkie włączenie aparatu i wygodne zrobienie zdjęcia. Szkoda jednak, że jest on bardzo mały i do jego wciśnięcia trzeba użyć sporej siły.

Smartfon umożliwia nagrywanie filmików w rozdzielczości Full HD (1080p), które są bardzo przyzwoitej jakości. Na nagraniach widać dużo detali, są płynne i mają dobrze zarejestrowane dźwięki. Czasami zdarzają się jednak problemy z poprawnym ustawianiem ostrości przez kamerkę. Trzeba też pamiętać, że podobnie wyposażony (ale mniej poręczny) Samsung Galaxy Note 3 nagrywa wideo w wyższej rozdzielczości, które wypadają trochę lepiej w porównaniu do tych z Z1 Compact.

-~- Multimedia i Internet -~-

Sony Xperia Z1 Compact to bardzo multimedialne urządzenie, chociaż stosunkowo mały ekran może sugerować coś innego. Telefon bez problemu radzi sobie z większością popularnych plików wideo (w tym DivX i XviD). Należy jednak pamiętać, że oglądanie filmów jest odrobinę bardziej komfortowe na zwykłej Xperii Z1 ze względu na jej większy ekran. Bez zarzutu sprawuje się przeglądarka internetowa, która działa bardzo szybko i błyskawicznie wczytuje strony, co jest zasługą świetnych podzespołów oraz obsługi łączności 4G LTE. Żadnych zastrzeżeń nie można też mieć do czytelności wyświetlanego tekstu – litery są wyraźne nawet bez przybliżania widoku witryn. Oczywiście, Z1 Compact bez problemu radzi sobie też ze wszystkimi grami dostępnymi na Androidach, aczkolwiek tutaj też komfort zabawy podwyższa większy ekran znany z pełnowymiarowej wersji urządzenia.

Jakość dźwięku odtwarzanego w słuchawkach robi naprawdę świetne wrażenie, a fabryczny odtwarzacz Walkman uprzyjemnia korzystania z biblioteki utworów. Smartfon obsługuje też kilka technologii poprawiających brzmienie muzyki, ale nawet bez nich niemal każdy powinien być zadowolony. Pewnie niedosyt pozostawia tylko głośność dźwięku, która mogłaby być wyższa (zarówno w słuchawkach jak i na głośniku). Żadnych uwag nie można mieć za to do ilości wbudowanej pamięci. Z 16 GB użytkownik ma dostęp do ok. 11 GB, które pomieszczą kilka tysięcy piosenek lub 10 filmów HD, a w razie potrzeby można skorzystać z kart microSD do 64 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

W przypadku podzespołów nic się nie zmieniło względem Xperii Z1. Smartfon pracuje dzięki bardzo wydajnemu, czterordzeniowemu procesorowi taktowanemu 2.2 Ghz. Urządzenie działa bez zastrzeżeń, a niższa niż w pierwowzorze rozdzielczość ekranu dodatkowo poprawia płynność animacji w nawet najbardziej rozbudowanych graficznie grach. Z kolei 2 GB pamięci RAM pozwalają na komfortowe korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie.

Bateria

Mniejszy ekran i niższa rozdzielczość rekompensują trochę mniej pojemne ogniwo względem tego z Xperii Z1. Smartfon pozwala na przeglądanie Internetu lub oglądanie wideo w HD przez ok. 10 godzin. W przypadku połączeń głosowych liczyć można na dwukrotnie lepszy rezultat, co jak na dzisiejsze standardy stawia Xperię Z1 Compact w smartfonowej czołówce. W ostatecznym rozrachunku, telefon pozwala na 2 – 3 dni komfortowej pracy bez konieczności ładowania akumulatora. Czas ten można dodatkowo wydłużyć korzystając z trybu Stamina, który wyłącza niepotrzebne moduły łączności i ogranicza wydajność procesora.

Podsumowanie

Sony tym modelem pokazało, że zrobienie zminiaturyzowanej wersji flagowego smartfona nie musi wiązać się z pogorszeniem specyfikacji i kuszeniem klientów jedynie nazwą. Xperia Z1 Compact to bezkompromisowe urządzenie o stosunkowo kompaktowych rozmiarach, które stanowią świetny kompromis między komfortem korzystania z telefonu, a jego multimedialnymi możliwościami. Nie można też pominąć świetnego aparatu, który pomimo kilku wad jest jednym z najlepszych na rynku. Słuchawka jest przy tym stosunkowo atrakcyjna cenowo, co może dziwić przy tej klasy podzespołach, ekranie, jakości wykonania i podwyższonej odporności na czynniki zewnętrzne.

Jeśli jednak komuś zależy na świetnym aparacie i eleganckiej obudowie, ale oczekuje prostego w obsłudze systemu, to dobrym wyborem mogą być iPhone 5S lub Nokia Lumia 925. Również jego następca Sony Xperia Z3 Compact prezentuje się bardzo atrakcyjnie i jest ulepszony pod kilkoma względami.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button