Recenzja Sony Xperia Z1

Sony Xperia Z1
Flagowy model Sony z 2013 roku. Urządzenie działa na systemie operacyjnym Android i jest następcą całkiem interesującej Sony Xperii Z. Słuchawka wyróżnia się bezkompromisową wydajnością, wodoodpornością i ponadprzeciętnym aparatem. Jest też pozbawiona większości wad swojego poprzednika. Na rynku dostępne są również pomniejszony wariant tego modelu, czyli Sony Xperia Z1 Compact, a także jego następczyni - trochę większa i wydajniejsza Xperia Z2.

1. Wykonanie i wygląd

Jest to zdecydowanie jeden z najlepiej wykonanych smartfonów na rynku. Obudowa została zrobiona z aluminiowej ramki oraz dwóch tafli wzmacnianego szkła. Dzięki temu telefon bardzo dobrze się prezentuje i odróżnia na tle konkurencji. Z kolei norma IP58 oznacza, że słuchawka jest odporna na zanurzenia do 1,5 metra przez 30 minut. Nie straszny jej też kurz. Godną odnotowania nowością jest gniazdo mini jack, które jest samo w sobie wodoodporne i nie trzeba go już osłaniać żadną zaślepką.

Niestety, obudowa ma też kilka wad, a największą jest jej wielkość. Na rynku można znaleźć kilka telefonów z większymi ekranami, które są o drobinkę mniejsze (np. LG G2). Z1 balansuje na krawędzi ergonomiczności, a jej obsługa jedną ręką jest bardzo niewygodna. Do tego dochodzą dosyć ostre krawędzie, które wżynają się w dłonie i spory ciężar (170 gramów). Imponuje za to smukłość telefonu – 8,5 mm to naprawdę bardzo mało, nawet nie biorąc pod uwagę tego, co zmieszczono wewnątrz obudowy.

65
Tomasz Słowik

Wcześniej redaktor i korektor w jednym. Obecnie tester gier komputerowych. Fan urządzeń mobilnych, komputerów oraz elektronicznej rozrywki. Gracz z zawodu i zamiłowania, którego spotkać można na wirtualnych polach bitew w War Thunder. Użytkownik i zwolennik niezmodyfikowanego nakładkami Android...

Komentarze