Test Sony Xperia Z2

Sony przyjęło dość nietypową strategię wypuszczania swoich flagowych modeli co pół roku, a nie co rok, jak robi to konkurencja. Dlatego zaledwie 6 miesięcy po premierze świetnej Sony Xperii Z1 ukazała się jej następczyni, czyli Xperia Z2 (początek 2014 roku). Model ten stanowi bezpośrednią konkurencję dla HTC One M8 oraz Samsunga Galaxy S5. Użytkownik względem poprzednika otrzymuje w tym przypadku trochę wyższą wydajność, lepszy i większy ekran, bardziej dopracowaną obudowę i pojemniejszą baterię. Czy to jednak wystarczy, by będąc posiadaczem starszego modelu zainteresować nowszym?

specyfikacje-sony-xperia-z2

W tej kwestii niewiele się zmieniło, co jednak trudno uznać za wadę. Obudowa w dalszym ciągu składa się z aluminiowej ramy spajającej konstrukcję oraz dwóch tafli szkła – z przodu i tyłu urządzenia. Całość wygląda przy tym bardzo minimalistycznie, stylowo i daje do zrozumienia, że to sprzęt z najwyżej półki. Z drugiej zaś strony, zmiany względem starszych o rok Xperii Z lub o pół roku Xperii Z1 nie są zbyt znaczące i to samo wzornictwo w trzech modelach może powodować pewne znużenie. Poprawiono za to ergonomię obudowy. Krawędzie oraz rogi są bardziej zaokrąglone, dzięki czemu słuchawka lepiej leży w dłoni i łatwiej obsługiwać ją jedną ręką. Nadal jednak gabaryty smartfona znacznie powiększa dosyć szeroka ramka nad i pod ekranem, która nie mają praktycznego zastosowania. W HTC One M8 została ona chociaż zagospodarowana przez głośniki stereo. Sony również zdecydowało się na takowe, są one jednak znacznie mniejsze i lepiej ukryte (szczeliny przy dolnej i górnej krawędzi obudowy). Warto też wspomnieć, że pomimo ekranu tej samej wielkości, smartfon jest wyraźnie dłuższy i trochę szerszy od LG G2. Pewne zastrzeżenia może budzić też masa słuchawki wynosząca ponad 160 gramów.

Rekompensuje to jednak odporność na zanurzenie (do 1.5 metra przez 30 minut) oraz kurz. Cechę tę osiągnięto dzięki zasłonięciu gniazd zaślepkami. Dobrze chociaż, że podobnie jak w modelu Xperia Z1, gniazdo słuchawkowe jest samo w sobie wodoodporne, dzięki czemu nie chroni go żadna zaślepka.

Oceny

Wykonanie, wzornictwo i ergonomia:
8 / 10
Wyświetlacz:
7 / 10
Komunikacja:
7 / 10
Jakość rozmów i dźwięk:
7 / 10
Oprogramowanie i aplikacje:
7 / 10
Płynność i wydajność:
7 / 10
Aparat:
7 / 10
Bateria:
6 / 10
Ekosystem:
9 / 10
Codzienne użytkowanie:
7 / 10
? %

Ocena redakcji

? %

1535 głosów czytelników

Sprawdź opinie

Komentarze

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top