Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Sony Xperia Z3 Compact: W małym ciele wielki duch

Większość czołowych producentów oferuje obecnie miniaturowe wersje swoich flagowych modeli (np. Samsung Galaxy S5 mini i HTC One mini 2). Niestety, najczęściej poza nazwą oraz wzornictwem, mają one niewiele wspólnego ze swoimi pełnowymiarowymi odpowiednikami. Chlubnymi wyjątkami od tej reguły są Apple (iPhone 6 i większy Apple iPhone 6 Plus mają niemal identyczną specyfikację) oraz Sony, który jako pierwszy zdecydował się na stworzenie prawdziwie „flagowej” miniatury, czyli Sony Xperia Z1 Compact. Jedynie osiem miesięcy po jej premierze producent pokazał światu jej następcę, czyli Sony Xperia Z3 Compact, będącą mniejszym odpowiednikiem Sony Xperia Z3. Niestety, pomimo sporej liczby zmian względem poprzednika, obydwa urządzenia są do siebie dosyć podobne, a Sony nie pozbyło się kilku mankamentów znanych ze starszego modelu.

specyfikacje-sony-xperia-z3-compact-~- Wykonanie i wygląd -~-

Mniejszy o 0.6 cala ekran w porównaniu do Sony Xperia Z3 wymusił na producencie pewne zmiany w konstrukcji słuchawki. Smartfon jest o 1.3 mm grubszy, ale też znacznie krótszy oraz węższy od pełnowymiarowego odpowiednika. Dzięki temu znacznie wygodniej obsługuje się go jedną dłonią i łatwiej chwycić w pewny sposób. Obniżono też ciężar obudowy o aż 23 gramy, aczkolwiek odbiło się to na jej budowie – metalowa ramka znana z Sony Xperia Z3 lub Sony Xperia Z1 Compact została zastąpiona plastikowym odpowiednikiem, który jest mniej przyjemny w dotyku i nie sprawia aż tak ekskluzywnego wrażenia. Mimo to, Sony należy się pochwała za powiększenie ekranu o 0.3 cala względem poprzednika przy jednoczesnym zmniejszeniu ciężaru oraz grubości obudowy i jedynie nieznacznym jej wydłużeniu (o 0.3 mm). Natomiast szerokość pozostała niezmieniona.

Pomimo braku metalowej ramki, Sony Xperia Z3 Compact prezentuje się wyśmienicie. Producentowi można zarzucać wtórność, ale minimalistyczny styl OmniBalance nadal może się podobać. Przód oraz tył obudowy to tafle wzmacnianego szkła, które dodają całości elegancji. Co ważne, pokrywa baterii nie jest już plastikowa, tak jak to miało miejsce w Sony Xperia Z1 Compact. Niestety, taka konstrukcja wiąże się też z pewnymi mankamentami. Największym jest podatność na zabrudzenia i zarysowania zarówno przodu, jak i tyłu telefonu. Problematyczna jest również śliskość obudowy, która powoduje, że telefon łatwo może spaść np. ze stołu lub innej płaskiej powierzchni. Trochę szkoda, że producent nie zdecydował się na dodanie odrobiny gumy na krawędziach urządzenia, co mogłoby rozwiązałoby problem. Warto też nadmienić, że tak jak poprzednik, telefon jest dostępny w kilku wariantach kolorystycznych, jednak zastąpiono jaskrawe kolory (żółty i różowy) na ładniejsze, bardziej stonowane kolory (czerwony, miętowy i miedziany).

Na jednolity i stylowy wygląd słuchawki ma też wpływ brak widocznych gniazd oraz wejść. Wszystkie (z wyjątkiem wyjścia słuchawkowego) zasłonięte są klapkami, dzięki czemu urządzenie spełnia wymagania normy wytrzymałościowej IP68. Można je więc zanurzyć do głębokości 1.5 metra na 30 minut (taki sam wynik jak w pełnowymiarowej Sony Xperia Z3, czyli nawet głębiej i dłużej niż w przypadku bezpośredniego konkurenta, Samsunga Galaxy S5). Cieszy też całkowita odporność na kurz i wszelkie pyły.

-~- Menu i aplikacje -~-

Zarówno Sony Xperia Z3, jak i jej pomniejszony wariant korzystają z Androida 4.4 z nakładką producenta na interfejs, która niewiele zmieniła się względem starszych modeli. Niestety, dla niektórych może być to wada, gdyż stałym użytkownikom urządzeń Sony mogła się już ona znudzić. Niemniej, ingeruje ona w system w stosunkowo niewielkim stopniu w porównaniu do np. HTC Sense lub Samsung TouchWiz. Zmiany wizualne to kwestia gustu, ale wygląd systemu trzeba uznać za wyjątkowo stylowy i stonowany.

Producent dodał też sporo autorskich narzędzi, np.: tryb Stamina, który znacznie wydłuża czas pracy na baterii, rozbudowany odtwarzacz muzyczny Walkman, X-Reality Engine poprawiający wygląd odtwarzanych na telefonie multimediów, integrację z portalami społecznościowymi, pakiet biurowy i wiele innych. Do tego należy dodać narzędzia Google, czyli np. aplikację pocztową Gmail, sklep z programami i grami, Youtube itp. Najczęściej są to przydatne aplikacje, ale jest też kilka takich, które będą bezużyteczne dla większości użytkowników (np. Sony Select, Xperia Lounge, Smart Connect itp.) i których trudno pozbyć się bez specjalistycznej wiedzy.

Porównując jednak do największego konkurenta, czyli Samsunga Galaxy S5, brakuje jednak sporo innowacyjnych rozwiązań. Cieszy za to fakt, że Sony zagwarantowało aktualizację systemu Android do wersji 5.0 Lollipop (ma to nastąpić w pierwszej połowie 2015 roku), co zapewni znacznie dłuższe wsparcie do nowszych gier i aplikacji. Natomiast posiadacze konsoli Sony PlayStation 4 mogą cieszyć się mocną integracją, która umożliwia granie w tytuły z tej platformy na telefonie w trybie Remote Play (funkcja zdalnego grania).

Działanie systemu jest bez zarzutu. Animacje są idealnie płynne, a reakcja na polecenia natychmiastowa. Aktualna wersja Androida daje też dostęp do setek tysięcy dodatkowych gier i aplikacji, z którymi Xperia Z3 Compact radzi sobie bez najmniejszego problemu. Trzeba jednak być świadomym, że pomimo ogólnej przejrzystości interfejsu, jego przystępność nadal ustępuje iOS i Windows Phone.

Wyświetlacz

Sony Xperia Z3 Compact (19)

Ma przekątną 4.6 cala i rozdzielczość HD, czyli 720 x 1280 pikseli. Jak na flagowy model, w oczy rzuca się brak matrycy Full HD, aczkolwiek na takiej powierzchni nie poprawiłaby ona ostrości obrazu, a jedynie nadmiernie obciążała podzespoły urządzenia i skracała czas pracy na baterii. Poza tym, wyświetlane treści są i tak idealnie ostre i nawet najdrobniejsze literki są czytelne bez konieczności ich powiększania. Cieszy też, że względem Sony Xperia Z1 Compact poprawiono odwzorowanie kolorów, które są bardziej nasycone i naturalne jednak nadal zbyt niebieskawe. Poprawiono też kąty widoczności, które są wyraźnie szersze i pod tym względem urządzenie może bezproblemowo mierzyć się nawet z najdroższymi telefonami konkurencji (np. Samsung Galaxy Note 4). Niestety, pewne zastrzeżenia wzbudza jedynie dobry kontrast oraz stosunkowo jasna czerń, które powodują, że np. ciemne sceny w filmach nie są idealnie czytelne i wyglądają gorzej, niż na niedoścignionych pod tym względem ekranach AMOLED (np. w Samsung Galaxy A5). Podobnie do poprzednika, telefon ma też wyjątkowo wysoką jasność panelu, dzięki której praca ze smartfonem nawet w silnym świetle jest komfortowa.

-~- Aparat -~-

Jest dokładnie taki sam, jak w Sony Xperia Z3 i niemal identyczny w porównaniu do starszych modeli z serii. Niestety, strasznie wysoka rozdzielczość matrycy (20.7 Mpix) nie przekłada się na ponadprzeciętną jakość zdjęć (jak na flagowy model). Należy jednak zaznaczyć, że punktem odniesienia są w tym przypadku urządzenia konkurencji z wysokiej półki cenowej (czyli np. (Apple iPhone 6 i Nokia Lumia 930).

Sony Xperia Z3 Compact (21)

Fotografie można wykonywać poprzez ręczne ustawianie parametrów lub zdać się na „lepszą automatykę”. W drugim przypadku telefon sam stara się dobrać najodpowiedniejsze ustawienie sceny, balansu bieli oraz światłoczułości filmu (ISO). Pierwszą wadą tego rozwiązania jest jednak ograniczenie rozdzielczości do 8 Mpix, co trochę odbija się na szczegółowości fotografii, lecz będzie to więcej niż wystarczająco dla większości użytkowników. We znaki daje się też stosunkowo długi czas robienia/zapisywania zdjęć w porównaniu do innych topowych smartfonów. Niestety, znacznie poważniejszym mankamentem jest bardzo słaby (jak na flagowy model) balans bieli, który zazwyczaj powoduje, że kolory są sporo zimniejsze niż w rzeczywistości (bardziej błękitne). Jest to wyjątkowo dokuczliwe, gdyż aparat domyślnie wchodzi w tryb „Lepsza automatyka” (zmiana na tryb manualny każdorazowo wymaga dwóch kliknięć), a przekłamane kolory potrafią znacznie zmniejszyć atrakcyjność zdjęć. Trzeba więc wiedzieć, że pod względem reprodukcji kolorów, większość konkurencyjnych urządzeń znacznie lepiej sobie radzi (np. Samsung Galaxy Alpha) Cieszy za to, że w trybie ręcznym użytkownik ma dostęp do wielu parametrów, takich jak scena, ISO, ekspozycja, balans bieli itd. Można też korzystać z pełnego potencjału matrycy, czyli 20.7 Mpix.

Niezależnie od wybranego sposobu fotografowania zdjęcia są bardzo szczegółowe. Niestety, czasami widać nadmiernie dużo cyfrowego szumu (nie jest on jednak kolorowy). Telefon ma też tendencję do zbytniego wyostrzania obiektów, które po powiększaniu wyglądają nienaturalnie. Pewne zastrzeżenia wzbudza też prześwietlanie ujęć, co jest szczególnie widoczne w przypadku skrajnie oświetlonych elementów sceny. Podobnie do innych droższych modeli Sony (np. Sony Xperia Z2), smartfon oferuje kilka dodatkowych trybów (o dyskusyjnej przydatności), które umożliwiają modyfikowanie zdjęć na kilka sposobów np. dodając serduszka i rysunkowe dinozaury wokół osoby lub rozmywając tło.

W ciemniejszym otoczeniu liczba rejestrowanych detali i jakość fotografii widocznie spada. Jest to po części spowodowane agresywnym algorytmem odszumiającym, który wraz z niechcianymi zakłóceniami pozbywa się też detali (im ciemniej, tym jest to bardziej zauważalne). Zastrzeżenia można też mieć do niezbyt mocnej diody doświetlającej LED, która sprawdza się głównie w przypadku bliskich obiektów. Dalsze obiekty wychodzą zazwyczaj mało wyraźne i mają często zbyt niebieskawy odcień. Na plus trzeba za to zaliczyć obecność sprzętowego spustu migawki, który pomimo swojego małego rozmiaru oraz zbyt dużej twardości znacznie ułatwia fotografowanie, zwłaszcza jedną ręką. Ponadto, umożliwia on bardzo szybkie włączenie aparatu bez konieczności odblokowywania telefonu.

Patrząc na specyfikację, Sony Xperia Z3 Compact pod względem nagrywania wideo nie odstaje od swoich bezpośrednich konkurentów (np. Samsung Galaxy Alpha). Jest m.in. opcja rejestrowania obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości 4K UHD (2160p), a nawet filmików w zwolnionym tempie w HD (720p). Niestety, materiały UHD zajmują koszmarnie dużo pamięci (1 minuta aż 350 MB!), a wyświetlenie ich w pełnej okazałości wymaga drogiego telewizora lub monitora. Trzeba też być świadomym, że jedynie nowsze komputery są w stanie bezproblemowo odtworzyć filmiki w tej rozdzielczości, więc warto rozważyć nagrywanie np. w Full HD. Jednak abstrahując od tego, nagrywane niniejszym urządzeniem filmiki są co najwyżej dobre. Obraz jest szczegółowy i płynny, nie ma też problemów ze zbyt agresywnym autofocusem. Niestety, we znaki dają się niezbyt wysoki kontrast oraz niska dynamika ujęć, przez co nagrania czasami wydają się minimalnie zamglone. W efekcie, pod tym względem znacznie lepiej wypadają np. Samsung Galaxy Note 4 lub (Apple iPhone 6).

-~- Multimedia i Internet -~-

Mniejszy ekran wiąże się z trochę niższym komfortem oglądania na nim filmów. Nie jest to jednak bardzo duża różnica, a pod względem jakości obrazu oraz możliwości fabrycznego odtwarzacza, Xperia Z3 Compact dorównuje swojemu większemu odpowiednikowi. Trzeba to uznać za wielką zaletę, gdyż jest on uważany przez wielu za najlepszy w swoim rodzaju. Aplikacja oferuje ponadprzeciętnie dużo opcji, jest łatwa w obsłudze i radzi sobie z materiałami w formacie DivX oraz XviD. Do tego umożliwia m.in. dodatkowe podbicie głośności, by móc komfortowo oglądać wideo nawet w gwarnym otoczeniu. Problemy pojawiają się jedynie w przypadku filmów z dźwiękiem zakodowanym w formacie AC3 i w ich przypadku wyświetla się jedynie obraz. W razie potrzeby można jednak pobrać alternatywny odtwarzacz, który będzie pozbawiony tego typu mankamentów.

Wiele smartfonów z Androidem oferuje fabrycznie dwie przeglądarki. Jednak w przypadku tego modelu jest tylko jedna, czyli Google Chrome, która powinna być znana większości użytkowników tego systemu operacyjnego. Aplikacja ma prosty w obsłudze interfejs, działa szybko i niezawodnie. Co więcej, smartfon obsługuje łączność LTE, więc korzystając tej technologii nawet większe strony wczytują się błyskawicznie (o ile użytkownik jest w zasięgu i korzysta z tej technologii). Brakuje jedynie obsługi elementów flash, więc niektóre witryny są wyświetlane bez mapek, animacji oraz gier i pod tym względem Android ustępuje nowszym smartfonom BlackBerry.

Swego czasu Sony słynęło z odtwarzaczy kasetowych Walkman. Dziś są one reliktem przeszłości, ale nie przeszkadza to japońskiemu gigantowi na korzystanie z ich spuścizny. Fabryczny odtwarzacz muzyczny zachował wspomnianą nazwę, a sama aplikacja jest jedną z najlepszych tego typu na Androida. Ma piękny interfejs i wyjątkowo dużo funkcji, dzięki którym użytkownik może na różne sposoby modyfikować jakość brzmienia muzyki, a także wygodnie zarządzać biblioteką utworów. Załączone do zestawu słuchawki są sporo lepsze niż te, które dostaje się kupując smartfon innej marki (np. Samsung czy nawet Apple). Jakość dźwięku w słuchawkach nie wzbudza jakichkolwiek zastrzeżeń i powinna zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Natomiast głośniki zostały znacznie poprawione względem poprzednika i świetnie się nadają do np. oglądania filmów. Użytkownik może się teraz cieszyć z dwóch przetworników (stereo) znajdujących się nad i pod ekranem, które grają ładnie, aczkolwiek w porównaniu do np. również wodoodpornego HTC Desire Eye lub tańszego HTC One mini 2, sporo ciszej i nie aż tak czysto. Drażni też fakt, że czuć wibracje w palcach przy pełnej głośności. W przeciwieństwie do większej Sony Xperia Z3, wariant Compact dostępny jest tylko w wersji 16 GB, z których użytkownik ma dostęp do ok. 11.5 GB, czyli standardowo, jak na telefon z tej półki cenowej. Taka ilość miejsca wystarczy do zapisania ponad 2 tys. piosenek lub 11 filmów w rozdzielczości HD. W razie potrzeby można też skorzystać z karty microSD do aż 128 GB.

-~- Wydajność, bateria, wady / zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Sony Xperia Z3 Compact działa dzięki temu samemu procesorowi, co jej większa siostra. Wykorzystany układ to czterordzeniowy Snapdragon 801 taktowany 2.5 GHz z układem graficznym Adreno 330. Pod względem wydajności smartfon ten to najwyższa półka, a stosunkowo niska rozdzielczość wyświetlacza sprawia, że jest on szybszy od swoich większych konkurentów (prawie 44.000 punktów w testach AnTuTu, czyli nawet więcej niż Samsungu Galaxy S5 i HTC One M8). Jedynie Samsung Galaxy Alpha z ośmiordzeniowym procesorem nieznacznie przebija go w testach, ale w praktyce obydwa urządzenia działają bardzo podobnie. Pewien niesmak pozostawia jednak fakt, że Snapdragon 801 niewiele różni się on od Snapdragona 800 znanego z Sony Xperia Z1 Compact, która wydajnościowo jedynie nieznacznie ustępuje swojemu następcy. Niemniej, działanie systemu, aplikacji oraz gier jest bez zarzutu i nawet najbardziej wymagający użytkownicy powinni być usatysfakcjonowani.

W porównaniu do Sony Xperia Z3, wariant Compact oddaje do dyspozycji użytkownika o 1 GB pamięci mniej, czyli 2 GB. Taka ilość jest jednak w zupełności wystarczająca do komfortowego korzystania z wielu programów jednocześnie, bez obaw o stabilność pracy systemu.

test-aparat-Sony-Xperia-Z3-Compact (28)

Bateria

Czas pracy na jednym ładowaniu jest prawdopodobnie największą zaletą tego urządzenia. Dosyć energooszczędny procesor, pojemne ogniwo o pojemności 2600 mAh oraz stosunkowo mały ekran o przeciętnej rozdzielczości dają świetne rezultaty. Smartfon bez większych wyrzeczeń jest w stanie wytrzymać aż trzy dni użytkowania, w trakcie których użytkownik korzysta z Internetu, rozmów, komunikatorów internetowych oraz multimediów. W przypadku intensywniejszej pracy (np. gier lub kilku seansów filmowych), telefon może obejść się bez ładowarki nawet 2 dni, co jest wręcz rewelacyjnym wynikiem jak na smartfon. Przekłada się to na możliwość przeglądania stron internetowych lub oglądania wideo przez ponad 12 godzin. Jest to doskonałe osiągnięcie jak na tak kompaktowy smartfon (trzy godziny dłużej niż Apple iPhone 6). Bez dwóch zdań, telefon należy do najściślejszej czołówki smartfonów, jeśli chodzi o pracę na baterii. Jeśli jednak ktoś uważa, że to za mało, można włączyć tryby „Stamina” lub „Ultra-Stamina”, które dodatkowo wydłużają działanie baterii poprzez ograniczenie funkcji telefonu (wyłączają wszystkie, oprócz podstawowych).

Podsumowanie

Sony stworzyło ten model w myśl zasady więcej, szybciej, lepiej, czyli podobnie do standardowej Sony Xperia Z3. Jednak ze względu na stosunkowo nieduży wyświetlacz i strasznie wysoką wydajność, Xperia Z3 Compact ma znacznie mniejszą konkurencję, niż jej większy odpowiednik. Za w miarę rozsądne pieniądze (poniżej 2000 zł w dniu premiery) użytkownik otrzymuje bardzo szybkiego, kompaktowego i niezawodnego smartfona z niezłym aparatem, ładnym ekranem i dobrze wykonaną obudową. Warto też wspomnieć, że jego bezpośredni, pod kilkoma względami lepsi konkurenci, czyli (Apple iPhone 6 oraz Samsung Galaxy Alpha są zdecydowanie drożsi, a przy tym nie są wodoszczelni, zaś „mini flagowce” innych producentów, takie jak HTC One mini 2 lub LG G2 mini nie dorównują Xperia Z3 Compact pod względem specyfikacji.

Jeśli jednak ktoś nie chce lub nie może kupić tego modelu ze względów finansowych, to warto rozważyć zakup jego poprzednika (Sony Xperia Z1 Compact), który poza odrobinę wolniejszym procesorem i mniejszym ekranem oferuje bardzo podobne możliwości i według wielu trochę lepszą obudowę za mniejsze pieniądze.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button