Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Alcatel Idol 4s: Demon dźwięku

Czwarta już generacja udanej serii Idol od francuskiego producenta Alcatel pokazuje, że nie będzie łatwo o niej zapomnieć. Zaprezentowany w drugiej połowie 2016 roku Idol 4s jest zdecydowaną gwiazdą w portfolio tej marki. Podobnie jak u jego poprzednika, Idola 3, w nowej odsłonie znajdziemy między innymi świetne multimedia, bardzo dobre wykonanie czy przyzwoite podzespoły. Czy ten średniak klasy premium jest godny zainteresowania?

specyfikacje-alcatel-idol-4s

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Alcatel Idol 4s nie jest produktem z najwyższej półki wydajnościowej. Smartfona napędza 8-rdzeniowy procesor Snapdragon 652 wspomagany wystarczającą ilością pamięci RAM (3 GB). Na rynku dostępny jest nieco mniejszy Idol 4, który jest także mniej wydajny, a co za tym idzie – tańszy. Wbudowaną pamięć na dane w ilości 32 GB możemy rozszerzyć o kolejne gigabajty za pomocą hybrydowego slotu micro SD, który może służyć również jako miejsce na drugą kartę nano SIM.

Wyposażenie smartfona, którym wyróżnia się na tle konkurencji, to głośniki stereo. Nie zabrakło również łączności NFC i opcji szybkiego ładowania. Dzięki Qualcomm Quick Charge 2.0 bateria Idola 4s o pojemności 3000 mAh może być naładowana od 0% do 100% w zaledwie 80 minut. Niestety smartfon występuje tylko w jednej, czarnej wersji kolorystycznej.

Poza standardowymi akcesoriami, takimi jak słuchawki, igła do wysuwania tacki na kartę SIM, ładowarka czy kabel USB w zestawie znalazła się folia ochronna na ekran i ochronne etui. Producent dodaje do Idola 4s także okulary wirtualnej rzeczywistości, których obecność jest bardzo miłym zaskoczeniem.

test-alcatel-idol-4s (10)

Obudowa smartfona została wykonana ze szkła oraz metalu – inaczej niż w poprzedniej generacji. Kształtem Idol 4s bardzo przypomina swojego poprzednika, czyli Idola 3 w wersji 5,5-calowej. Jest to eleganckie, smukłe urządzenie o lekko zaokrąglonych bokach, przełożyło się to na jedynie 6,99 mm grubości. Bardzo dobrze leży w dłoniach – tak, dłoniach, bo obsługa jedną ręką jest bardzo męcząca. Ekran zajmuje 72% powierzchni frontu smartfona. W porównaniu do starszego brata, 4s jest nieco wyższy i szerszy (o odpowiednio 1,2 mm i 0,3 mm) przy zachowaniu przekątnej wyświetlacza 5,5 cala. Niestety takie gabaryty sprawiają, że wiele czynności związanych z obsługą trzeba robić obiema rękami. Oczywiście proste czynności, takie jak włączenie aplikacji czy przeglądanie internetu, da się wykonywać jedną dłonią, jednak inne – chociażby pisanie wiadomości – będą już wymagać użycia obydwóch rąk.

Tylny panel został pokryty taflą szkła, na niej znajduje się wystający ponad nią aparat główny z podwójną diodą doświetlającą LED oraz logo producenta, a na dole nazwa urządzenia. Prawy bok to dobrze osadzony przycisk on/of, nieco niżej od niego mieści się wysuwana tacka na karty SIM lub micro SD. Lewa krawędź to również dobrze spasowane klawisze głośności oraz tajemniczy przycisk Boom, pełniący między innymi rolę spustu migawki. Ułożenie przycisków fizycznych jest dopasowane do dużych dłoni. W przypadku osób z małymi dłońmi może wystąpić konieczność obsługi urządzenia obydwoma. Choć nie jest to duży mankament, może bardzo przeszkadzać niektórym użytkownikom.

test-alcatel-idol-4s (21)

Na dolnej krawędzi znajduje się osłona głośnika, port micro USB 2.0 oraz mikrofon.

Na górze umieszczono osłonę drugiej części głośnika, drugi mikrofon oraz wejście audio minijack. Frontowy panel został pokryty szkłem. Nad ekranem standardowo znajdują się czujniki światła oraz kamerka do selfie i dioda powiadomień. Na dolnej części ekranu dostępne są dotykowe przyciski nawigacyjne. Są one podświetlane na biało, co zdecydowanie ułatwia nawigację w nocy.

Wzornictwo Idola4s jest bardzo dobre, smartfon wizualnie przypomina trochę młodszego Honora 8. Minusami są niestety zbierająca odciski palców tylna szklana obudowa, która jest też dość delikatna i podatna na rysy czy pęknięcia. Podobnie jest w przypadku wyświetlacza, również ma tendencję do zbierania odcisków palców, przez co urządzenie staje się nieestetyczne.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Alcatel Idol 4s działa pod kontrolą Androida 6.0.1 Marshmallow, lekko zmodyfikowanego przez producenta. Podobnie jak w poprzednich edycjach Idola, pojawiła się tu belka powiadomień, która po wyciągnięciu zajmuje około trzy czwarte ekranu. Pozytywnie zaskakuje możliwość dostosowania belki do swoich preferencji. Użytkownicy, którzy nie używają np. trybu samolotowego, lokalizacji bądź latarki, z łatwością mogą usunąć odpowiednie ikonki lub zmienić ich kolejność. Powrót do pierwotnego wyglądu jest prosty – wystarczy nacisnąć „resetuj“. Bardzo ciekawą opcją są tapety z efektem paralaksy, który polega na ruszaniu się obrazu na pulpicie razem z ruchem telefonu.

Na ekranie głównym zostały umieszczone widgety daty oraz wyszukiwarki Google. Oprogramowanie jest nieznacznie zmodyfikowane, głównie przez preinstalowane aplikacje, zwłaszcza te do obsługi gogli VR czy do robienia zdjęć 3D (Fyuse). Poza standardowymi aplikacjami takimi jak Kalkulator, Kalendarz, Mapy czy Muzyka, producent zainstalował aplikacje społecznościowe takie jak Facebook, Messenger, Instagram czy Twitter – większość z nich można odinstalować.

Nie zabrakło również aplikacji związanych z obsługą okularów VR, wśród których znajduje się np. Titans of Space (Classic), w której przenosimy się do kosmosu i obserwujemy planety. Kolejną ciekawą aplikacją jest Littlstar, przeznaczona do oglądania filmów w 360 stopniach – niezbędny jest transfer danych. LamperVR to kolejna propozycja, tym razem jest to prosta gra VR, w której gracz wciela się w rolę małego robaka przelatującego przez pełen zasadzek świat.

Nieznacznie zmieniło się menu ustawień. Została dodana zakładka do obsługi gestów, w której można włączyć „tryb rękawiczki“ oraz gesty sterowania smartfonem, takie jak wygaszanie i wybudzanie przez podwójne naciśnięcie ekranu czy wywołanie aplikacji na wyłączonym ekranie przez narysowanie odpowiedniej litery. W ustawieniach wyświetlacza nowością jest „tryb kolorów“, który dotyczy ustawień wyświetlanych barw i tonów. Najważniejszą zmianą są opcje tajemniczego przycisku BOOM. BoomKey ma kilka zastosowań – wybudzanie ekranu, zrobienie seryjnych zdjęć czy podbicie dźwięku w aplikacji to jedne z kilku opcji przycisku wzmocnienia.

Wyświetlacz

W smartfonie zaimplemetowano wyświetlacz AMOLED na panelu typu 2,5D pokrytym ochronnym szkłem Gorilla Glass 4. Przekątna ekranu to 5,5 cala, co przy rozdzielczości QHD (1440 na 2560 pikseli) przekłada się na zagęszczenie pikseli na poziomie 534 na cal. To bardzo wysoki wynik. Zastosowanie wyświetlacza z taką rozdzielczością oraz jakością pozwala na uzyskanie bardzo dobrych barw kolorów oraz czytelność w każdych warunkach. Gogle wirtualnej rzeczywistości mogłyby skorzystać z wyższej rozdzielczości, jednak ekran QHD wciąż jest bardzo zadowalający.

Nie zabrakło opcji regulacji temperatury barw czy trybów naturalnych i intensywnych kolorów. Dzięki temu można według potrzeb dostosować wyświetlane barwy oraz ich natężenie. Minimalny poziom jasności jest akceptowalny, choć dla niektórych ekran może wtedy wciąż być za mało ciemny, z kolei ustawienie na 50 lub 100% jest bardzo wygodne. Ekran jest czytelny w każdych warunkach – również w pełnym słońcu. Doskonale sprawdzają się kąty widzenia oraz nasycenie barw. Czerń jest odpowiednio nasycona, a biel wpada w odcień niebieskiego – to właśnie uroki ekranu AMOLED, który zastosowano w Idolu 4s.

-~- Aparat -~-

Aparat główny korzysta z 16-megapikselowej matrycy Sony IMX298 z przysłoną f/2.0 i rozmiarem piksela 1,12 µm. Wspomagany jest przez pojedynczą dwutonową diodę doświetlającą LED. Interfejs aparatu głównego działa szybko. W lewym dolnym rogu umieszczono dostęp do galerii.

test-alcatel-idol-4s (3)

Aparat został wyposażony w następujące tryby: ręczny, panorama, auto, spowolnienie, mikro wideo i Fyuse. W trybie ręcznym na górnym pasku znajduje się menu ustawień, gdzie można wybrać maksymalny rozmiar zdjęć czy oznaczenie GPS. Poza tym włączymy lub wyłączymy lampę doświetlającą. Z kolei po prawej stronie umieszczone są wtedy opcje dodatkowe, takie jak czułość ISO, balans bieli, ostrość, czas otwarcia przesłony i tryb makro.

W trybie auto dostępny jest tylko górny pasek z ustawieniami, wśród których znajduje się lampa doświetlająca, tryb nocny, HDR i samowyzwalacz. Ciekawość budzi tryb mikro wideo, w którym przez kilkanaście sekund można uchwycić kilka różnych ujęć, bez samodzielnego montażu. Tryb Fyuse służy do wykonywania 360-stopniowych zdjęć z efektem paralaksy, który umożliwia oglądanie zdjęć z różnych stron. Takie fotografie można również umieszczać na ekranie głównym w roli tapet – nie tracą wówczas swojej głównej, wyróżniającej cechy.

Filmy można nagrywać w jakości do 4K przy 30 klatkach na sekundę lub w jakości FHD do 120 kl./s. Autofocus działa prawidłowo, szybko łapie ostrość. Za dnia i w dobrych warunkach oświetleniowych kamerka radzi sobie dobrze, zdjęcia są odpowiednio nasycone i ostre. Jakość jest bardzo dobra, a kolory dobrze odwzorowane. Niestety w trudnych nocnych warunkach jest inaczej. Zdjęcia są słabo doświetlone, bez lampy wypadają blado, widoczne są szumy. Trochę lepiej jest z lampą doświetlającą, jednak jakość nie jest szczególnie lepsza.

Aparat do selfie korzysta z obiektywu szerokokątnego (84°) o rozdzielczości 8 Mpx. W przypadku przedniego aparatu rozmiar piksela wynosi 1,12 µm. Zadbano o obecność przedniej lampy błyskowej. W słabych warunkach zdjęcia selfie są średniej jakości, widoczne są szumy. Twarz jest „przecukierkowana“ i nienaturalna. Sytuacja poprawia się za dnia, wtedy jest odrobinę lepiej.

-~- Multimedia i Internet -~-

Alcatel jest urządzeniem wyposażonym w obsługę dwóch kart nano SIM w trybie standby (jednocześnie można korzystać w pełni tylko z jednej karty). Slot na drugą kartę SIM jest hybrydowy, czyli można użyć go również do zamontowania karty pamięci. Ta funkcjonalność może być przydatna, bowiem z wbudowanych 32 GB po uwzględnieniu systemu użytkownikowi zostaje około 27 GB. Pamięć można rozszerzyć o 256 GB poprzez kartę micro SD, rezygnując z jednej karty nano SIM. Istnieje także możliwość podłączenia pendrive’a pod USB z opcją OTG.

Idol 4s jest bogato wyposażony w kwestii modułów komunikacyjnych. Na pokładzie znalazł się moduł WiFi 2,5GHz i 5GHz z WiFi Direct, WiFi Display, LTE kat. 4 (pobieranie 150 Mbps, wysyłanie 50 Mbps). Nie zabrakło również GPS z A-GPS, łączności bezprzewodowej NFC oraz Bluetooth 4.2. Będąc w zasięgu telewizora z łącznością WiFi, bez zbędnych kabli można przekazać obraz z telefonu do odbiornika TV. Pliki ze smartfona ściągnąć można przy pomocy micro USB 2.0 z OTG. Oznacza to, żedo urządzenia można podłączyć pendrive’a micro USB i przenieść na niego wybrane pliki, jednocześnie nie rezygnując z funkcjonalności dual SIM.

W multimediach pierwsze, co przyciąga wzrok, to gogle VR, które ucieszą zwolenników tej technologii. Okulary oferowane z Idolem 4s są dobrze wykonane, zamknięte w plastikowej obudowie. Mają jedną znaczącą wadę – brak regulacji soczewek. Choć zabawa goglami VR jest wygodna i sprawi wiele frajdy, nie jest ona przeznaczona na wielogodzinne sesje. Trzeba też pamiętać, że nie każdy może ich używać i dłuższe używanie może spowodować wystąpienia nudności, zawroty i bóle głowy. Dlatego warto co kilkanaście minut zrobić sobie przerwę.

Idol 4s to smartfon muzyczny, a to za sprawą współpracy z producentem sprzętu audio JBL. W smartfonie zastosowano parę głośników o mocy 3,6 W każdy. Dzwięk jest mocny, jednak chwilami traci na jakości przy wysokich tonach. Wokal jest czysty, jednak czasem brzmi płasko – w zależności od gatunku muzycznego. Zabawa muzyką? Proszę bardzo! Wszystko za sprawą aplikacji do miksowania utworów. Ponadto jakość odtwarzanej muzyki można zmienić, używając dedykowanej do tego aplikacji z equalizerem (Waves MaxxAudio). Urządzenie poradzi sobie z filmami jakości FHD i napisami w formacie SRT. Sam odtwarzacz jest prosty w obsłudze, pozbawiony dodakowych opcji, poza jedną. Po odpaleniu jakiegokolwiek filmu można skorzystać z Edycji iClip, w której można wyciąć scenę, dodać ciekawy motyw czy wyróżnić wybrany fragment. Innymi słowy – zabawić się w reżysera.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Idol 4s został wyposażony w wydajny, ośmiordzeniowy procesor ze średniej półki Qualcomm Snapdragon 652 (4 x Cortex A72 1,8 GHz, 4 x Cortex A53 1,4 GHz) z chipem graficznym Adreno 510. Całość wspomagana jest przez 3 GB pamięci RAM. Taka konfiguracja daje możliwość spokojnego użytkowania w wielu sytuacjach, ale nie we wszystkich. Podczas gry w wymagający Real Racing 3 dało się odczuć spadki mocy w postaci przycinań. Co prawda nie występowały one cały czas, jednak były zauważalne. Podczas rozgrywki, pomijając występujące niekiedy lagi, gra była przyjemna za sprawą bardzo dobrze odwzorowanych detali. Odczuwalny był jednak wzrost temperatury na powierzchni całego urządzenia.

Bateria

Akumulator to jeden z najważniejszych punktów smartfona – jeśli nie najważniejszy. W Alcatelu Idol 4s zastosowano niewymienną baterię o pojemności 3000 mAh – z jednej strony jest to poważny minus, bo nie można jej samodzielnie wymienić. Z drugiej strony, dzięki temu smartfon jest cieńszy i bardziej atrakcyjny wizualnie.

Po godzinym granie przy jasności wyświetlacza i głośności na poziomie 50% oraz włączonej tylko sieci GSM, smartfon stracił 44% energii akumulatora, co pozwala szacować na niewiele ponad dwie godziny gry. Odtwarzanie muzyki z telefonu przez godzinę, przy wygaszonym wyświetlaczu oraz 100% głośności, wyładowało baterię o 13%. Na tej podstawie można oszacować czas odtwarzania muzyki na niespełna 8 godzin bez przerwy.

Podczas godzinnego seansu filmu w wysokiej rozdzielczości (1080p) z jasnością wyświetlacza 50% i 100% głośności smartfon stracił 10% energii, dzięki czemu szacunkowy czas wynosi około 10 godzin. Intensywniejsze korzystanie ze smartfona wystarczyło na osiągnięcie jednego pełnego dnia pracy. Oczywiście czas pracy można trochę wydłużyć, stosując np. tryb oszczędzania baterii czy optymalizując aplikacje w tle. Jednak niesie to za sobą ograniczenia sprzętowe.

Podsumowanie

Alcatel pokazał po raz kolejny pokazał, że smartfon nie musi być nudny. Design i jakość wykonania zachwyca; pozwala myśleć, że mamy do czynienia z urządzeniem naprawdę wysokiej klasy. Idol 4s oferuje bardzo dobry i mocny podwójny głośnik oraz dwa mikrofony, których próżno szukać w wielu smartfonach z tej półki wydajnościowej. Wyświetlacz AMOLED, który świetnie odwzorowuje paletę kolorów, to jego kolejna zaleta. Pozytywnie zaskakują również akcesoria, jakie zostały dodane do urządzenia. Idol 4s to smartfon nie pozbawiony jednak wad. Idol 4s to wydajnościowy średniak, któremu zdarzają się spadki mocy w postaci lagów czy zawieszeń, zawodzi również kamerka w nocnych lub niedoświetlonych warunkach.

Back to top button