Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Asus Zenfone 3 Deluxe: Tajwański luksus

Asus kojarzony jest przez przeciętnego użytkownika sprzętu elektronicznego z komputerami, laptopami i podzespołami do owych urządzeń. Tajwański koncern jest również producentem smartfonów, a dowodem tego jest Asus Zenfone 3 Deluxe. Flagowy model z maja 2016 roku imponuje od samego początku. Asus podkreśla, iż jest to pierwszy na świecie smartfon z obudową typu unibody i niewidocznymi liniami anteny. To jednak nie koniec rekordów: po raz pierwszy producent wyposażył smartfona w procesor Snapdragon 821 oraz 6 GB pamięci RAM, połączone z 64, 128 lub 256 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej. Zenfone 3 Deluxe zapisuje się na kartach mobilnej fotografii jako pierwszy na świecie smartfon z najnowszym sensorem Sony IMX318 o rekordowej rozdzielczości 23 megapikseli. Opis z pewnością robi wrażenie. Czy jednak w praktyce tajwański fSlagowiec zdeklasuje konkurencję i okaże się wyborem numer jeden na mobilnym rynku?

specyfikacje-asus-zenfone-3-deluxe

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Asus Zenfone 3 Deluxe to telefon pokaźnych rozmiarów. Mimo to ma cienkie krawędzie i zachowuje smukłość. Monolityczna obudowa wykonana jest z metalu, jednocześnie to pierwszy na świecie smartfon z niewidocznymi liniami anteny. Dopełnieniem eleganckiej estetyki są ładnie zakrzywione krańce obudowy. Koloryt Asusa również robi wrażenie. Zenfone 3 Deluxe jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych, nazwanych przez producenta Glacier Silver, Titanium Gray i Shimmer Gold. Dzięki tak dobranym kolorom smartfon ma luksusowe wzornictwo. Producent oferuje swojego flagowca w zestawie z ładowarką umożliwiającą szybkie ładowanie, kablem USB-C, oddzielnie zapakowanymi słuchawkami oraz igłą umożliwiającą wysunięcie tacki na karty micro SIM i microSD. Brak obsługi kart nano SIM będzie w dzisiejszych czasach minusem. Całość zapakowana jest w szykowne, granatowe pudełko ze złotą nazwą produktu.

Przedni panel składa się z dużego, aż 5,7-calowego wyświetlacza typu Super AMOLED o rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli). Ekran otacza cienka czarna ramka, co optycznie go powiększa. Jednak gdy smartfon jest podświetlony, to efekt jest mało estetyczny. Nad ekranem znajduje się przednia kamera o matrycy 8 megapikseli, głośnik oraz informująca o powiadomieniach dioda LED. Pod wyświetlaczem znajdują się przyciski dotykowe: „Powrót”, „Menu” oraz „Lista aplikacji”. Jest to rozwiązanie znane ze smartfonów Samsunga, chociażby flagowców Galaxy S6 i Galaxy S7. Zdecydowanie można je pochwalić, gdyż przyciski nie zajmują nam miejsca na ekranie

test-asus-zenfone-3-deluxe-1 (7)

Tylny panel również ma wiele do zaoferowania. Na jego górnej części znajduje się kamera główna o matrycy 23 Mpix z dwutonową lampą błyskową. Pod aparatem ulokowany jest skaner linii papilarnych. Dolna część tylnej obudowy to miejsce na logotyp producenta. Krańce urządzenia są zagospodarowane w typowy dla większości smartfonów sposób. Prawa krawędź to miejsce na przyciski fizyczne, służące do regulacji głośności oraz włączania/wyłączania urządzenia. Lewy bok to miejsce na szufladkę przeznaczoną dla kart micro SIM oraz microSD. Na górnej krawędzi znajduje się wejście mini jack, zaś na dolnej wejście USB typu C, mikrofon i głośnik.

Testowany model koloru Glacier Silver wygląda na drogie i luksusowe urządzenie. Jedynie tylny panel ma zasadniczy minus – niesamowicie szybko zbiera zabrudzenia. Po całym dniu użytkowania smartfon nie wygląda już tak estetycznie i zdecydowanie przydaje mu się czyszczenie tylnej części obudowy.

Dla zainteresowanych test wytrzymałości Asus Zenfone 3 Deluxe.
Uwaga! Wideo w języku angielskim.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Asus Zenfone 3 Deluxe jest oparty na bazie Androida 6.0.1 Marshmallow. Warto zaznaczyć, że nie jest to czysta wersja systemu operacyjnego. Smartfon ma wgraną nakładkę producenta ZenUI 3.0, która zmienia interfejs urządzenia. Ikony oraz menu mają barwną wizualizację. Oczywiście interfejs można personalizować za pomocą licznych motywów w aplikacji Motywy. Asus zadbał również o dostęp do wielu ciekawych usprawnień w postaci pomocnych programów

Producent wyposażył Zenfone 3 Deluxe m.in. w aplikacje Do it Later (planowanie codziennych zadań), PhotoCollage (tworzenie kolaży zdjęciowych), Share Link (udostępnianie danych), WebStorage (wysyłanie plików do chmury). Ponadto w pamięci smartfona znajdują się ZenCircle, ZenTalk, TripAdvisor, Splendid, rozbudowana aplikacja latarki czy przeglądarka internetowa Puffin. Ciekawym rozwiązaniem jest również ZenFone Care – z poziomu aplikacji można przejść do “Mobilnego menedżera”, skontaktować się z obsługą techniczną Asusa i zdiagnozować nieprawidłowości w działaniu smartfona. O bezpieczeństwo danych zadba też skaner linii papilarnych. Odczyt odcisków palców przez wbudowany czytnik działa jednak przeciętnie i często nieprecyzyjnie. Bez zeskanowania palca w kilku miejscach smartfon może nie odblokować się za pierwszym razem. Ponadto umiejscowienie pod głównym aparatem niewymiarowego (w stosunku do rozmiaru palców) skanera również utrudnia wygodne korzystanie.

Producent zadbał o użytkowników i wyposażył swojego flagowca w pakiety standardowych aplikacji m.in. od Google’a (Chrome, Gmail, Mapy, YouTube itd.) oraz aplikacje odpowiadające za podstawowe funkcje – Telefon oraz Wiadomości. W pamięci telefonu znajdują się również takie programy jak Galeria, Kalkulator, Poczta, Radio, Rejestrator dźwięku i tym podobne. Jeśli brakuje jakiegoś programu, to z pomocą zawsze przychodzi Sklep Play i mnóstwo darmowych, jak i płatnych gier oraz aplikacji do pobrania.

Nowością jest opcja Always On Display, która umożliwia prezentowanie przez cały czas na ekranie informacji takich jak godzina, data, poziom naładowania baterii czy liczba nieodebranych połączeń. Dodatkowo można tę opcję spersonalizować, nadając jej styl zegara oraz tło. Jednak odbije się to negatywnie na stanie baterii – korzystając z Always On Display akumulator smartfona rozładuje się szybciej.

Jeśli dla kogoś nadmiar funkcji, aplikacji i ustawień jest problemem, może przełączyć smartfona w „Tryb łatwy”. Sprawi on, że na pulpicie głównym są dostępne tylko wybrane, duże ikony. Reszta będzie dostępna w rozwijanej liście, a w ustawieniach będzie mniej opcji do wyboru.

Wyświetlacz

Asus wyposażył swojego flagowca w ekran pokaźnych rozmiarów – o przekątnej 5,7” i rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli), pokryty warstwą hartowanego szkła Corning Gorilla Glass 4. Jakość wyświetlanego obrazu pozytywnie zaskakuje. Mimo, że ekrany zastosowane w Samsungu Galaxy S7 Edge oraz LG G5 są o rozdzielczości QHD (1440 x 2560 punktów), to nie można narzekać na gorszą jakość obrazu w smartfonie Asusa. Wyświetlacz Zenfone 3 Deluxe charakteryzuje dobre odwzorowanie kolorów.

Obraz jest kontrastowy, a czcionki czytelne. Korzystanie ze smartfona w pełnym słońcu momentami sprawia problemy, również kąty widzenia nie są idealne. Wyświetlacz dobrze sprawdza się w zaciemnionych pomieszczeniach, przy minimalnym poziomie jasności. Czujnik światła reaguje na zmianę warunków otoczenia ze znacznym opóźnieniem.

-~- Aparat -~-

Aparat

Flagowiec Asusa wyposażony jest w główną kamerę o matrycy aż 23 Mpix z obiektywem o przysłonie f/2.0. Parametry przypominają aparat zastosowany w Xperii XZ. Nic w tym dziwnego – w końcu Asus użył sensora matrycy Sony IMX318. Liczba megapikseli nie zawsze musi jednak iść w parze z jakością. W przypadku zdjęć wykonanych tajwańskim flagowcem można stwierdzić, że prezentują się dobrze. Zarówno te w dobrych warunkach, jak i te przy sztucznym świetle. Jeśli panują gorsze warunki oświetleniowe, ujęciom pomoże dwutonowa lampa LED. Z kolei selfie można wykonać za pomocą przedniego 8-megapikselowego aparatu z obiektywem o przysłonie f/2.0. Niestety takich zdjęć nie można doświetlić po zmroku za pomocą lampy LED. Wyświetlacz również nie spełni funkcji lampy błyskowej. Mimo to fotografie wykonane zarówno przednią, jak i główną kamerą są zadowalającej jakości.

test-asus-zenfone-3-deluxe-1 (5)

Aplikacja do wykonywania zdjęć działa płynnie, jednak trzeba poświęcić kilka chwil, aby opanować i poznać jej interfejs. Niektóre tryby rejestrowania obrazu zaskakują. Poza standardową już „Panoramą”, „Zwolnionym tempem” oraz możliwością przejścia pomiędzy trybem automatycznym i ręcznym jest kilka ciekawych nowinek. Jedną z nich jest „Duża rozdzielczość” – używając tej opcji, można wykonać fotografie o rozdzielczości aż 91 megapikseli (10976 x 8224 punktów). Zważywszy na rozmiar pliku powyższy tryb można potraktować jako ciekawostkę. O wiele bardziej przydatne może być stworzenie własnego pliku GIF, specjalne tryby do zdjęć nocnych, czy „Inteligentne usuwanie”, za pomocą którego  usunięte zostaną ruchome obiekty ze zdjęcia.

Zdjęcia wykonane za dnia w trybie automatycznym są zadowalającej jakości. Zarówno w idealnych warunkach, jak i przy zachmurzeniu fotografie nadzwyczaj dobrze odwzorowują kolory, nie widać na nich szumów. Pozytywnie zaskakuje także odwzorowanie liczby detali. Zdjęcia nocne prezentują się również dobrze. Nie są co prawda już tak kontrastowe, ale liczba detali i odwzorowanie kolorów stoi na dobrym poziomie. Na fotografiach występuje niestety zaszumienie. Na szczęście aplikacja aparatu przewiduje różne tryby wykonywania zdjęć – zarówno profesjonalny, jak i do zdjęć nocnych. W przypadku tego pierwszego można ustawić m.in. balans bieli, czułość ISO (od 50 do 3200) oraz czas ekspozycji (od aż 32 sekund do 1/50000 sekundy). Asus wyposażył swojego smartfona w aparat dobrej klasy. Może on śmiało konkurować z Huawei P9 i Xperią XZ. Zenfone 3 Deluxe na pewno zrobi zdjęcia lepszej jakości niż Lenovo Moto Z.

Selfie zrobione za dnia prezentują się dobrze. W gorszych warunkach oświetleniowych widoczny jest szum cyfrowy, zawodzi też odwzorowanie kolorów. Ponadto za pomocą smartfona nie można doświetlić zdjęć wykonanych przednią kamerą. Nie jest to idealny smartfon do nocnych selfie.

Zenfone 3 Deluxe rejestruje filmy w rozdzielczościach Full HD 60 kl./s (1080 x 1920 pikseli) oraz 4K 30 kl./s (2160 x 3840 punktów). Smartfon umożliwia też nagrywanie obrazu w spowolnionym tempie. Jakość nagranych filmów jest przystępna, wideo kręcone za dnia jest płynne.

Detale odwzorowane są poprawnie, jednak szybkie zmiany kadru negatywnie wpływają na ostrość obrazu. W nagraniach rejestrowanych w nocy wyraźnie widać szumy. Wyświetlane kolory też nie są wtedy idealne. Jakość nagrań wideo jest konkurencyjna do wspomnianych już Huawei P9 i Xperii XZ.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Multimedia i Internet

Asus ZenFone 3 Deluxe odtwarza filmy zapisane w formatach 3GP, MP4, WMV, AVI, MKV, MOV i FLV. Smartfon płynnie wyświetla nagrania w rozdzielczości Full HD. Aplikacja do oglądania filmów służy do ich odtworzenia – i to byłoby na tyle z dostępnych funkcji. Program nie obsługuje napisów w żadnym formacie. Poza odtworzeniem, zapauzowaniem i przewijaniem filmu nie ma żadnych dostępnych funkcji. Większy wybór opcji oferuje odpowiedzialna za odtwarzanie audio aplikacja Muzyka Play od Google’a. Bez problemów można posortować biblioteki utworów według nazw wykonawców i tytułów albumów. Smartfon obsługuje pliki muzyczne zapisane w formatach MP3, AAC, ALAC, AMR, MIDI, Ogg, WMA.

test-asus-zenfone-3-deluxe (11)

Wbudowane głośniki stereo odtwarzają dźwięk poprawnej jakości. Przeważają w nim tony wysokie i średnie. W zestawie znajdują się słuchawki, które również emitują poprawny dźwięk. Podbicie basów stoi na satysfakcjonującym poziomie. Warto zwrócić uwagę, że wśród aplikacji zainstalowanych w pamięci smartfona jest Radio FM.

test-screenshot-asus-zenfone-3-deluxe (69)

Surfować po Internecie można za pomocą zainstalowanych w pamięci smartfona przeglądarek Chrome lub Puffin. Obie działają bardzo szybko i sprawnie. Obsługa kilkunastu kart jednocześnie nie sprawia żadnego problemu. Dużym atutem przeglądarki od Google’a jest synchronizacja danych z dowolną wersją Chrome’a przypisaną do konta Google. W ten sposób bez problemu można otwierać ulubione zakładki z komputera na ekranie smartfona

Korzystając z przeglądarki Puffin można skorzystać z kilku ciekawych opcji, np. wywołać na ekranie przeglądarki dotykowy trackpad i kursor myszy – funkcja ta działa jak touchpad w laptopach. W bardzo prosty i szybki sposób można również wywołać klawiaturę ekranową. Obie przeglądarki umożliwiają otwieranie stron internetowych w wersji przeznaczonej dla przeglądarek komputerowych. Poprawnie działają również w trybie incognito – witryny nie są zapisywane w historii przeglądanych stron.

Komunikacja

Jakość rozmów jest dużą wadą tego telefonu. Głos rozmówcy w testowanym modelu jest przeciętny, zarówno podczas rozmowy w trybie głośnomówiącym, jak i w klasycznej formie komunikacji telefonicznej. Również rozmówcy często narzekali na to, że mikrofon słabo zbiera głos.
ZenFone 3 Deluxe umożliwia transmisję danych poprzez LTE Cat. 12/13 (do 600 Mb/s). Smartfon został wyposażony w dwuzakresowy moduł Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, NFC oraz GPS obsługujący A-GPS. Testy komunikacje wypadły dobrze, smartfon nie gubił zasięgu ani transmisji danych poprzez LTE ani Wi-Fi.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Zenfone 3 Deluxe wyposażony jest w 4-rdzeniowy procesor Snapdragon 821, w którego skład wchodzą 2 rdzenie Kryo taktowane zegarem 2,4 GHz oraz para rdzeni Kryo taktowanych zegarem 2,0 GHz i układ graficzny Adreno 530. Smartfon zaopatrzony jest również w aż 6 GB RAM. Asus oferuje trzy warianty pamięciowe swojego flagowca: 64, 128 lub 256 GB. Na dane pozostaje odpowiednio 51, 115 i 243 GB wolnej przestrzeni. Taki zestaw zdecydowanie spełni oczekiwania większości użytkowników.

Zenfone 3 Deluxe to wydajny i płynnie działający smartfon. Może pełnić rolę multimedialnego centrum rozrywki i jednocześnie niezawodnego, służbowego telefonu. Potwierdzają to również wyniki testów syntetycznych – w AnTuTu smartfon uzyskał imponujący wynik 136 948 punktów. Asus zdecydowanie wygrał z takimi modelami jak Huawei P9 i HTC 10 evo. Co ciekawe tajwański flagowiec osiągnął lepszy wynik niż LG G5 i Samsung Galaxy S7 Edge (różnica ponad 6 tysięcy punktów na korzyść Asusa). Pokonał również swojego konkurenta z branży komputerowej – smartfona od Lenovo. Zenfone 3 Deluxe pod względem wydajności ustąpił jedynie iPhone’owi 7iPhone’owi 7 Plus.  W testach aplikacji GFXBench GL smarton również zaprezentował pozytywne wyniki. Wydajność przekłada się na płynne działanie wymagających gier, np. Mortal Kombat X oraz Dead Trigger 2.

Wyniki testu w AnTuTu 6: 136 948 punktów (3D: 51351, UX: 42777, CPU: 27384, RAM: 7381)

Wyniki testów GFXBench GL:

  • Car Case 3.1 (1920 x 1080 pikseli): 1047 ramek/18 fps
  • Car Case 3.1 Offscreen (1920 x 1080 pikseli): 1058 ramek/18 fps
  • Manhattan 3.1.1 Offscreen (2560 x 1440 pikseli): 992 ramki/16 fps
  • Manhattan 3.1 (1920 x 1080 pikseli): 1872 ramek/30 fps
  • Manhattan 3.1 Offscreen (1920 x 1080 pikseli): 1924 ramek/31 fps
  • Manhattan 3.0 (1920 x 1080 pikseli): 2833 ramek/46 fps
  • Manhattan 3.0 Offscreen (1920 x 1080 pikseli): 2896 ramek/47 fps
  • T-Rex (1920 x 1080 pikseli): 3294 ramek/59 fps
  • T-Rex Offscreen (1920 x 1080 pikseli): 5017 ramek/90 fps

Bateria

Asus Zenfone 3 Deluxe został wyposażony w niewymienną baterię o pojemności 3000 mAh. Czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora jest rozczarowujący. Przy umiarkowanym sięganiu po telefon (kilka połączeń i wiadomości dziennie, włączona transmisja danych i sporadyczne korzystanie z aplikacji) bateria rozładuje się w czasie krótszym niż doba. Wytrzymałość akumulatora przy intensywnym korzystaniu ze smartfona jest jeszcze gorsza. Częste uruchamianie aplikacji (w tym oglądanie filmów, muzyka, gry), włączona transmisja danych i dłuższe rozmowy głosowe nie wpłyną dobrze na stan baterii – wytrzyma ona zaledwie ok. 10 godzin. Taki stan rzeczy poprawia tryb szybkiego ładowania. Wystarczy około 70 minut ładowania, aby cieszyć się w pełni naładowanym akumulatorem. To naprawdę imponujący wynik.
Maksymalny czas oglądania filmu o rozdzielczości Full HD również rozczarowuje. Wyświetlanie filmów ciągiem, przy ustawieniu jasności ekranu na połowę wynosi zaledwie 8 godzin i 18 minut. Zadowalające wyniki wydajności baterii odnotowano również podczas słuchania muzyki. Smartfon z wygaszonym ekranem i wyłączoną transmisją danych przez godzinę zużył 2% baterii w ciągu godziny, a więc umożliwi nam słuchanie muzyki przez ponad 50 godzin.

Podsumowanie

Asus jako producent smartfonów zaprezentował się od dobrej strony. Flagowiec z 2016 roku jest bardzo wydajny, pozwala na płynną obsługę najnowszych gier i aplikacji. Rozmiar wyświetlacza umożliwia komfortowe oglądanie filmów w podróży oraz przeglądanie stron internetowych. Można jedynie się zastanawiać, czemu ekran smartfona jest o rozdzielczości jedynie Full HD. Wielu producentów decyduje się już na wyświetlacze o rozdzielczości QHD (1440 x 2560 pikseli) – tak zrobiło np. Lenovo w modelu Moto Z. W kwestii mobilnej fotografii Zenfone 3 Deluxe sprawdza się dobrze. Można zrobić nim dobrej jakości zdjęcia, jak i zarejestrować obraz w różnych trybach i konfiguracjach. Nie jest to co prawda ta półka smartfonowych aparatów co Samsung Galaxy S7 Edge i LG G5, jednak w dobrych warunkach może konkurować z iPhone’em 7. Martwić może przede wszystkim rozczarowujący czas pracy na jednym ładowaniu baterii. Na szczęście producent zadbał o możliwość niesamowicie szybkiego naładowania akumulatora.

test-asus-zenfone-3-deluxe-1 (6)

Asus Zenfone 3 Deluxe to zdecydowanie smartfon z górnej półki – również cenowej. Jednak nie deklasuje on konkurencji i pozostawia nam szeroki wybór. Głównymi konkurentami dla tego modelu będą Samsung Galaxy S7 oraz S7 Edge. Warto również wziąć pod uwagę model z niższej półki cenowej – fotosmartfon LG G5. Mimo dobrego procesora i 6 GB RAM-u Asus pod względem wydajności ustępuje nowym smartfonom od Apple’a.
Fani laptopów tajwańskiego producenta z pewnością mogą zdecydować się na model Zenfone 3 Deluxe. Jednak rynek urządzeń mobilnych jest niesamowicie rozległy i aktualnie smartfon Asusa nie jest na nim numerem jeden.

Back to top button