Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Lenovo Yoga Tab 3 Plus: Yoga z plusem za ekran i baterię

Podstawowa edycja tabletu Yoga 3 Tab oferowanego przez Lenovo to swoisty krok wstecz. Tablet pod wieloma względami jest gorszy od starszej Yogi 2 Tab. Niedostatki Yoga 3 Tab rekompensuje niższa cena. Modelem, który ma szanse obronić dobre imię serii popularnych tabletów firmy Lenovo jest ulepszona i znacznie droższa Yoga Tab 3 Plus.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Yoga Tab 3 Plus wygląda stylowo. Obudowa w kolorze grafitowym, stosunkowo wąskie ramki wokół ekranu oraz skórzane pokrycie tylnego panelu sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z produktem klasy premium. Z bliska widać jednak, że obudowa, poza otwieraną stopą, wykonana została z tworzywa, a pozornie atrakcyjne pokrycie ze skóry to tak naprawdę syntetyczny odpowiednik naturalnych materiałów. Wciąż broni się jednak front tabletu. Warstwa pokrywająca ekran zapewnia przyjemny poślizg pod palcem, jest odporna na przypadkowe zadrapania, nie mniej pozytywne wrażenie robi obraz wyświetlany na 10-calowym panelu LCD IPS o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli.

Charakterystyczny wałek, biegnący wzdłuż jednego z dłuższych boków tabletu to znak rozpoznawczy serii Lenovo Yoga Tab. Znajduje się w nim ogniwo zasilające, gniazda USB oraz słuchawkowe, a także aparat i podświetlany włącznik. Producent zachwala owo zgrubienie, jako element pomocny w wygodnym trzymaniu tabletu. Podczas pracy z pionowym ustawieniem ekranu, rzeczywiście ma to sens, ale przy korzystaniu z tabletu w pozycji poziomej – niekoniecznie.

Z tyłu urządzenia znajdziemy owalny przycisk, który służy do zwalnia metalowej podstawki. Dzięki niej można wygodnie postawić tablet na stole, albo… powiesić go na ścianie.

Producent, w opisie Yoga Tab 3 Plus umieszczonym na stronie WWW informuje, że tablet spełnia normę IP51. Warto w tym miejscu zauważyć, że IP51 oznacza ochronę przed przedostawaniem się do obudowy kurzu, który mogłaby zakłócić pracę urządzenia (cyfra 5), ale odporność obudowy na działanie wody dotyczy wyłącznie spadających pionowo kropel wody (cyfra 1). Certyfikat IP51 informuje o tym, że Yogę Tab 3 Plus charakteryzuje wysoki stopień ochrony szkodliwym działaniem pyłu, ale zaledwie najniższy z możliwych stopni w kategorii wodoszczelności.

test-tablet-lenovo-yoga-tab-3-plus (19)

Wymiary tabletu to 178 x 246 milimetrów, natomiast grubość: od 5,7 milimetra przy najcieńszej krawędzi, poprzez 9,5 milimetra w środkowej części obudowy, po aż 21 milimetrów na zgrubieniu. Masa testowego urządzenia wynosi 640 gramów.

Zestaw czujników obecnych w Tab 3 Plus obejmuje: akcelerometr, pola magnetycznego, oświetlenia oraz krokomierz. Niektórym użytkownikom zabraknie zatem na przykład żyroskopu.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Tablet pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android w wersji 6.0.1. Firma Lenovo nie oparła się pokusie dodania kilku aplikacji, wśród nich jest m.in. internetowy odpowiednik stacji pogodowej „AccuWeather”, pakiet ochronny „McAfee Security”, notatnik „Evernote” i oraz aplikacja do przeglądania filmów „Netflix”.

Wyświetlacz

10-calowy panel LCD IPS o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli wyświetla ostry obraz o dobrych kątach widzenia, choć po panelu IPS można by spodziewać się jeszcze nieco lepszych. Również odwzorowanie barw jest bardzo dobre. W standardowym trybie pracy ekran osiąga wysoką jasność (475 cd/m2) i bardzo dobry kontrast (4546:1), stosunkowo wiernie wyświetla kolory oraz utrzymuje neutralną temperaturę bieli (6682 K). Na obraz prezentowany na ekranie Yoga Tab 3 Plus patrzy się z przyjemnością.

Zastosowana warstwa dotykowa pracuje precyzyjnie i rozpoznaje jednocześnie do 10 punktów nacisku, ponadto producent zapewnia, że poprawnie zareaguje na obsługę dowolnym przedmiotem przewodzącym prąd.

Po aktywowaniu bocznego paska przybornika użytkownik tabletu uzyska dodatkowo cztery tryby  pracy tabletu, które zostały zoptymalizowane pod kątem oglądania filmów, grania, słuchania muzyki oraz czytania tekstów. W tym ostatnim ekran Yoga Tab 3 Plus będzie wyświetlał obraz o zredukowanej ilości widma niebieskiego, które źle wpływa na zegar biologiczny człowieka podczas długiej, nocnej pracy z tabletem.

-~- Aparat -~-

Aparat

Yoga Tab 3 Plus została wyposażona w dwa aparaty: tylny o rozdzielczości 13 megapikseli (z autofocusem) oraz przedni o rozdzielczości 5 megapikseli, pobawiony autofocusu.

Moduł głównego aparatu ulokowano w nieodpowiednim miejscu, znajduje się on bowiem na krawędzie pogrubienia elementu, które według Lenovo powinno być wygodnym uchwytem. Niestety, przy próbie wykonania zdjęcia lub filmu bardzo łatwo całkowicie przysłonić dłonią obiektyw lub część kadru. Fotografując i filmując w orientacji poziomej trzeba więc pamiętać, aby trzymać tablet za cieńszą krawędź.

test-tablet-lenovo-yoga-tab-3-plus (23)

Interfejs użytkownika aparatu jest bardzo prosty w obsłudze, jednocześnie nie oferuje fotografowi zbyt wielu funkcji – nie sposób odnaleźć w opcjach aparatu Yogi Tab 3 Plus niczego ponad niezbędne minimum. Główny aparat nie został również wyposażony w diodową lampę doświetlającą.

Jakość zdjęć wykonywanych tabletem odpowiada ubogiemu wyposażeniu aplikacji fotograficznej w opcje: również jest zaledwie podstawowa. Przy odrobinie zaangażowania uda nam się wykonać poprawne kadry zarówno w słoneczny dzień, jak i w nieco słabszych warunkach. Wyraźnie widać jednak, że optyka aparatu testowanego egzemplarza Yoga Tab 3 Plus niepoprawnie ustawia ostrość z prawej strony kadru, a także ma tendencję do tworzenia aberracji chromatycznych.

Znacznie lepiej niż zwykłe kadry prezentują się panoramy wykonane Yogą Tab 3 Plus. Nie tylko są one dobrze zmontowane i obejmują szeroki kąt widzenia, ale mają także dużą rozdzielczość.

Do przeglądania i edycji wykonanych zdjęć producent przewidział prostą, ale wystarczającą funkcjonalnie aplikację o nazwie „Galeria”.

Źle wypadają za to filmowe możliwości tabletu. Przy maksymalnej rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli / 30 fps) ) wyraźnie widać przycięcia podczas przesuwania kamery, a także nadmierną korektę ustawień ostrości, która objawia się regularnymi rozmyciami obrazu. Użytkownik tabletu nie ma niestety możliwości manualnego wyłączenia autofocusu.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Multimedia, Internet i komunikacja

Tablet jest w stanie poradzić sobie z odtwarzaniem filmów o rozdzielczości 4K, nawet przy wykorzystaniu standardowej aplikacji o nazwie „Wideo”. Yoga Tab 3 Plus poradzi sobie z odtworzeniem większości filmów, poza formatami RealVideo oraz MKV z dźwiękiem AC3. Prestiż marki JBL ma być gwarancją jakości czterech, wbudowanych w tablet głośników, z którymi współpracuje system Dolby Atmos. W efekcie głośniki grają przyzwoicie jak na tablet, ale brzmienie nadal cechuje się duża agresywnością, brakuje też niskich tonów. W sumie Yoga Tab 3 Plus brzmi jak mały, tani głośniczek Bluetooth. Zaletą tabletu Lenovo jest za to opcja wykorzystania wbudowanych głośników w roli zewnętrznego nagłośnienia dla innych urządzeń, połączonych z tabletem przez Bluetooth, np. smartfonów. Tablet zapewnia też dobrą jakość dźwięku na wyjściu słuchawkowym (dźwięk brzmi jeszcze lepiej, gdy zrezygnujemy z teoretycznie polepszającej jego jakość techniki Dolby Atmos). Jako standardowy odtwarzacz muzyki firma Lenovo zainstalowała w tablecie klasyczną aplikację „Muzyka Play”.

test-screenshot-lenovo-yoga-tab-3-plus (18)

Yogę Tab 3 Plus wyposażono w 32 GB miejsca na dane, z których 8 GB zajmuje system operacyjny. Pamięć można łatwo rozbudować za pomocą karty pamięci microSD.

Tablet został wyposażony w modem LTE kategorii 7. (pobieranie danych: 300 Mb/s, wysyłanie: 150 Mb/s). Urządzenie współpracuje z kartami w formacie micro-SIM. Jeżeli znajdziemy się w zasięgu sieci Wi-Fi, wówczas będziemy mogli skorzystać z zalet dwuzakresowej karty bezprzewodowej IEEE 802.11a/b/g/n/ac. Wi-Fi pracuje ona stabilnie, ale przy większym dystansie od routera (7-8 metrów w pomieszczeniu) szybko spada siła sygnału oraz maleje szybkość transmisji danych.

Tablet został również wyposażony w odbiornik GPS/GLONASS, nie ma za to modułu NFC.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Wewnątrz Lenovo Yoga Tab 3 Plus znajduje się 8-rdzeniowy układ Snapdragon 652 (4 rdzenie Cortex-A72/1,8 GHz oraz 4 rdzenie Cortex-A53/1,4 GHz współpracujące z układem graficznym Adreno 510) oraz 3 GB RAM.

Litowo-jonowe ogniwo zasilające o pojemności 9300 mAh obsługuje szybkie ładowanie oraz, zgodnie z informacjami firmy Lenovo, umożliwia ładowanie innych urządzeń poprzez dołączony przewód (nie było go w testowym zestawie).

test-tablet-lenovo-yoga-tab-3-plus (16)

Ryzykownym krokiem Lenovo było wyposażenie Yoga Tab 3 Plus w ekran o maksymalnej, obsługiwanej przez Snapdragon 625 rozdzielczość. Podczas typowej pracy interfejs pracuje płynnie. Nie natkniemy się na jakiekolwiek problemy podczas zabawy w proste gry. Pierwsze rozczarowanie przyniesie uruchomienie wymagających aplikacje, które wykorzystują zaawansowaną grafikę trójwymiarową. W takich tytułach dostrzeżemy już lekkie przeskoki, choć generalnie również z rozbudowanymi grami tablet radzi sobie przyzwoicie.

Bateria

Świetnie sprawuje się wbudowany w tablet akumulator. Nawet przy intensywnym korzystaniu z urządzenia nie powinniśmy mieć problemu z dotrwaniem do wieczornego ładowania (8-9 godzin pracy). Nieco rzadziej eksploatowana Yoga 3 Tab Plus wytrzyma bez ładowania nawet 2 do 3 dni.

test-tablet-lenovo-yoga-tab-3-plus (25)

Podsumowanie

Jeżeli poszukujemy 10-calowego tabletu z ekranem o dobrej jakości, wydajną baterią i przyzwoitym zestawem głośników, który zamierzamy wykorzystywać do przeglądania multimediów (Internet, czytanie książek, obsługa serwisów społecznościowych, wykonywania zdjęć, zabawa), a nasz budżet udźwignie sporą kwotę (ponad 1500 zł), to wybór Yogi 3 Tab Plus będzie właściwy. Przy ekranie o dużej rozdzielczości oraz CPU i GPU o przeciętnej wydajności nie jest to jednak idealny kompan dla osób oczekujących płynnej rozgrywki w wymagające gry 3D. Yoga Tab 3 Plus rozczaruje również miłośników cyfrowej fotografii i filmowania. Lepiej nie brać pod uwagę publikowanych przez producenta pogłosek o odporności tabletu na niekorzystne warunki atmosferyczne – gwarancja nie obejmie naprawy zalanego urządzenia.

Back to top button