Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test LG G6 – Flagowiec z fotograficznymi ambicjami

Już w zeszłym roku przedstawiciele LG udowodnili, że ich flagowiec (model LG G5) może rywalizować o miano smartfona roku. Przez wielu był nawet za niego uważany, szczególnie jeśli głównym kryterium jest jakość zdjęć. W lutym 2016 roku, podczas Mobile World Congress, Koreańczycy zaprezentowali LG G6 – smartfon, który ma być wydajniejszy i bardziej funkcjonalny od poprzednika. Producent wyposażył flagowca w 4-rdzeniowy układ Snapdragon 821, 4 GB pamięci operacyjnej i w zależności od wersji 32 lub 64 GB pamięci na dane i aplikacje. Ponadto znalazł się tu 5,7-calowy ekran o niestandardowej rozdzielczości 1440 x 2880 pikseli oraz podwójny 13-megapikselowy aparat główny. Urządzenie jest ponadto odporne na kurz i wodę, co potwierdza certyfikat IP68. Całość jest zasilana baterią o pojemności 3300 mAh. Takie parametry robią wrażenie i z pewnością jest to smartfon z najwyższej półki. Na nieszczęście LG, w kolejnym miesiącu Samsung zaprezentował Galaxy S8 i Galaxy S8+ – smartfony, które przyćmiły konkurencję. Czas sprawdzić, jakie możliwości prezentuje najnowszy flagowiec LG. Czy może on rywalizować z galaktycznymi smartfonami Samsunga?

specyfikacje-lg-g6

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Eleganckie wzornictwo i przede wszystkim zaokrąglone rogi – zarówno obudowy, jak i ekranu. To cechy charakterystyczne LG G6, zauważalne przy pierwszym kontakcie. Obudowę smartfona tworzą dwa panele pokryte szkłem Gorilla Glass (tylny – klasy 5, zaś przedni – 3). Całość łączy metalowa ramka, na której znajdują się m.in. sloty na karty nano-SIM i microSD. Ponadto nowy flagowiec Koreańczyków wyposażony jest w certyfikat odporności na wodę i kurz IP68. Całość eleganckiego wzornictwa podkreślają trzy wersje kolorystyczne urządzenia: Mystic White, Astro Black oraz Ice Platinum. W pudełku, poza urządzeniem, znajduje się ładowarka obsługująca Quick Charge 3.0, kabel ze złączem micro USB typu C oraz igła umożliwiająca wysunięcie tacki na karty nano-SIM i microSD. Niestety brakuje słuchawek. Smartfon wraz z akcesoriami zapakowany jest w niewielkich rozmiarów czarne pudełko ze srebrną nazwą modelu. Wzornictwo opakowania świadczy, że jest to produkt premium.

Główną częścią panelu przedniego jest 5,7-calowy ekran IPS o zaokrąglonych rogach i nietypowej rozdzielczości – 1440 x 2880 pikseli. Wyświetlacz stanowi ponad 78% przodu smartfona. Na niewielkiej przestrzeni nad ekranem ulokowany jest przedni 5-megapikselowy aparat do selfie, głośnik do rozmów i czujnik światła. Niestety w tegorocznym flagowcu brakuje diody powiadomień. Pod wyświetlaczem jest zaś miejsce na logotyp producenta. Oznacza to, że dotykowe przyciski systemowe – „Powrót”, „Menu” i „Lista aplikacji” – umieszczone są na ekranie smartfona, przez co zajmują miejsce w dolnej części wyświetlacza. Centrum tylnego panelu stanowi główny aparat dual cam. Każdy obiektyw ma matrycę 13 Mpix, a pomiędzy nimi umieszczona jest dwutonowa lampa błyskowa.

test-sesja-lg-g6 (16)

Pod miejscem przeznaczonym dla aparatu ulokowany jest fizyczny włącznik. Pełni on również rolę skanera linii papilarnych. LG zdążyło już przyzwyczaić użytkowników do takiego rozwiązania. Na samym dole tylnego panelu znajduje się jeszcze błyszcząca nazwa modelu urządzenia. Metalowa ramka otaczająca telefon została w całości zagospodarowana. Na jej lewej krawędzi znajdują się przyciski odpowiadające za regulację poziomu głośności, natomiast na prawej jest miejsce dla pojedynczej tacki na karty microSD (do 256 GB) oraz nano-SIM. Na dolnej krawędzi znajduje się mikrofon i port micro USB typu C, zaś górny przeznaczony jest dla gniazda mini jack.

Pod względem wzornictwa flagowego modelu LG poczyniło postęp w stosunku do wyglądu LG G5. Model G6 jest bardziej elegancki, wygląda na urządzenie klasy premium. Wizualnie urządzenie przekona do siebie zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Flagowiec nie jest jednak bez wad. Na tylnym panelu można łatwo dostrzec odciski palców i inne zabrudzenia, co znacznie zaburzy estetykę telefonu. Oba panele również bardzo łatwo zbierają mikrorysy.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

LG G6 działa na bazie Androida 7.0 Nougat. Całość funkcjonuje w oparciu o nakładkę LG UX 6.0 UI dostosowaną do środowiska systemu operacyjnego. Nadaje ona unikalny wygląd interfejsowi, który można m.in. łatwo personalizować poprzez motywy i dodatki dostępne w sklepie LG Smart World. Ciekawym udogodnieniem w smartfonach koreańskiego producenta jest opcja KnockON. Po dwukrotnym stuknięciu w ekran smartfona nastąpi wybudzenie lub wygaszenie ekranu (przy zasłoniętym czujniku zbliżeniowym telefon nie wybudzi się, co zapobiega przypadkowemu uruchomieniu smartfona w kieszeni spodni, torebce czy plecaku).

Domyślnie na ekranie telefonu są trzy dotykowe przyciski systemowe: „Powrót”, „Menu” i „Lista aplikacji”. Listę można jednak rozszerzyć o przyciski „Powiadomienia”, „Capture+” (umożliwia zrobienie zrzutu ekranu) oraz „QSlide” (skrót do listy podstawowych aplikacji w telefonie, np. Wiadomości). Warto zaznaczyć, że maksymalnie na ekranie może występować pięć przycisków jednocześnie. W koreańskim flagowcu korzystnie wypada poziom zabezpieczeń. Skaner linii papilarnych ulokowany na tylnym panelu szybko i precyzyjnie reaguje na przyłożenie palca. Telefon odblokowany jest momentalnie.

W LG G6 można włączyć tryb „Always On Display”, który służy do stałego prezentowania na ekranie informacji obejmujących m.in. godzinę, datę, poziom naładowania baterii i liczbę nieodebranych połączeń czy powiadomień z aplikacji social media. Ciągła aktywność ekranu nie wpływa negatywnie na czas pracy baterii. W przeciągu godziny poziom naładowania baterii nie zmniejszył się nawet o 1%.

Flagowiec LG wyposażony jest w pakiet od Google (m.in. Gmail, Dysk, Mapy, przeglądarka internetowa Chrome). W smartfonie nie zabrakło również niezbędnych aplikacji odpowiadających za podstawowe funkcje (Telefon, Wiadomości, Kalkulator, Kalendarz), jak i bardziej rozbudowanych programów, np. LG Health (mierzy m.in dystans przebyty w ciągu dnia), LG Mobile Switch (ułatwia wymianę plików pomiędzy urządzeniami koreańskiego producenta). Przydatny może okazać się również Menedżer plików oraz aplikacja do nagrywania dźwięku w HD. W pamięci telefonu zainstalowane są również programy do obsługi social media (Facebook, Instagram). Jeśli zabraknie jakiejś aplikacji, to z pomocą zawsze przychodzi Sklep Play i mnóstwo darmowych, jak i płatnych gier i programów do pobrania.

Warto zaznaczyć, że w oprogramowaniu smartfona producent umieścił aplikację Smart Doctor. Za jej pomocą można optymalizować telefon, usunąć zbędne pliki, monitorować zużycie baterii oraz włączyć odpowiedni tryb oszczędzania energii. Ponadto jest opcja testowania i diagnozy urządzenia. Dzięki temu można sprawdzić prawidłowość funkcjonowania m.in. czujnika ruchu, skanera linii papilarnych, czujnika światła, czy modułów Wi-Fi oraz Bluetooth.

Wyświetlacz

W kwestii wyświetlacza koreański producent zdecydował się na ciekawe rozwiązanie – 5,7-calowa matryca IPS o niestandardowej rozdzielczości 1440 x 2880 pikseli oraz gęstości punktów 564 na cal. Warto zaznaczyć, że ekran ma zaokrąglone rogi – wyświetlacz nie jest prostokątny.

LG zadbało również o jakość wyświetlanego obrazu, która wspierana jest przez technologie HDR10 i Dolby Vision™. Kolory są odwzorowane bardzo dobrze, a głębia czerni i kontrastu również stoją na satysfakcjonującym poziomie. Pomimo tego, że wyświetlacz G6 to matryca IPS, to zadowalające są również kąty widzenia. Żadnych problemów nie sprawia widoczność i czytelność ekranu zarówno w pełnym słońcu, jak i w mocno zacienionych pomieszczeniach.

-~- Aparat -~-

Aparat

Koreańczycy wyposażyli LG G6 w podwójny aparat główny o matrycy 13 Mpix z jasnymi obiektywami o przysłonach f/1.8 i f/2.4. Po możliwościach, jakie prezentowały aparaty poprzednika, na modelu G6 ciążyła duża presja. Oczekiwania wielu użytkowników powinny zostać jednak spełnione. Zdjęcia wykonane smartfonem od LG w większości są naprawdę dobrej, satysfakcjonującej jakości. Warto zaznaczyć, jak duże możliwości dają użytkownikowi dwa obiektywy umieszczone na tylnym panelu. Producent znalazł złoty środek. Po pierwsze żadnym innym smartfonem nie można wykonać tak szerokokątnej fotografii, jak za pomocą flagowca LG. Po drugie, w intuicyjny sposób, za pomocą jednego kliknięcia można rozpocząć korzystanie z obiektywu z zoomem optycznym. LG zapewnia pełną różnorodność perspektyw  – od ujęć szerokokątnych, po fotografowanie dalekich obiektów z wykorzystaniem zoomu optycznego. Również przednia 5-megapikselowa kamera do selfie nie zawodzi. Warto zaznaczyć, że niezależnie od wyboru aparatu (przedni czy główny) jest możliwość zrobienia szerokokątnego zdjęcia. Zdjęcia można też doświetlić – te z podwójnego aparatu za pomocą lampy LED, zaś te z przedniego za pomocą wyświetlacza.

test-sesja-lg-g6 (1)

Aplikacja aparatu jest przyjazna w użytkowaniu. Interfejs nie zacina się, a ustawienia są czytelnie rozlokowane. Nawet fotograficzny laik poradzi sobie z robieniem zdjęć za pomocą koreańskiego flagowca – wystarczy wyjąć telefon, włączyć aplikację aparatu i kliknąć. Intuicyjne jest również przełączenie pomiędzy widokiem aparatu głównego a przedniego. Wystarczy przesunąć palcem po ekranie i już można robić selfie. Tryb automatyczny wystarczy do wykonania fotografii dobrej jakości. LG zapewnia swoim użytkownikom większy wpływ na ustawienia parametrów zdjęcia. W trybie ręcznym jest możliwość ingerowania m.in. w balans bieli, czułość ISO (od 50 do 3200) oraz czas ekspozycji (od 30 sekund do 1/3200 sekundy). W trybie ręcznym istnieje możliwość zapisu zdjęć w formacie RAW, co pozwala na lepszą ingerencję w fotografie podczas cyfrowej obróbki na komputerze. Do dyspozycji użytkowników producent dodał też różne tryby – np. hyperlapse (film poklatkowy), możliwość fotografowania panoramy standardowej oraz wirtualnej z możliwością obracania widoku o 360 stopni. Ponadto dostępny jest tryb pop out. Dzięki niemu można robić zdjęcia z efektem rybiego oka, winiety, czy rozmycia soczewkowego.

Zdjęcia wykonane w trybie automatycznym, w dobrych warunkach, zadowolą nawet bardzo wybrednego fana mobilnej fotografii. Kontrast i wierność odwzorowania kolorów stoi na wysokim poziomie. Zdjęcia są ostre, jasne i szczegółowe. W gorszych warunkach, np. przy zachmurzeniu czy w pomieszczeniach ze sztucznym światłem, zdjęcia nadal są zadowalające. Po zmroku na niektórych zdjęciach zawodzi niestety ilość cyfrowego szumu. Również więcej można było spodziewać się po wbudowanej lampie LED. Zdjęcia w ciemnych pomieszczeniach doświetlone są przeciętnie. Zdjęcia wykonane przednią kamerą powinny zadowolić większość fanów selfie. Pomimo aparatu o matrycy 5 Mpix fotografie są dobrej jakości. W przypadku zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych wyświetlacz kiepsko spisuje się w roli lampy błyskowej. Fotografowana twarz będzie ciemna, a dalszy plan niewidoczny bądź zaszumiony.

LG G6 rejestruje filmy zarówno w rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli; do 60 kl./s), jak i w rozdzielczości UHD (2160 x 3840 punktów; do 30 kl./s). Filmy kręcone za dnia są płynne, pełne detali oraz cechuje je dobre odwzorowanie kolorów. Na ujęciach nocnych widać cyfrowy szum, ale nie wpływa to na gorszą jakość filmu. Zarejestrowane wideo nadal imponuje płynnością i odwzorowaniem detali. Smartfon dobrze sobie radzi również z zachowaniem ostrości przy szybkiej zmianie kadru.

Zarówno główny dual cam, jak i przedni aparat do selfie zdały egzamin z wynikiem pozytywnym. LG G6 umożliwia robienie zdjęć i nagrywanie filmów o naprawdę dobrej jakości. Jedynym mankamentem jest zbyt duże zaszumienie na niektórych zdjęciach wykonanych w warunkach nocnych. Zawodzi również lampa błyskowa, która przeciętnie pomaga przy doświetlaniu zdjęć. Mimo to w tym roku LG również jest jednym z głównych kandydatów do tytułu fotosmartfona roku. Jeśli chodzi o najgroźniejszą konkurencję, jest to zdecydowanie jego poprzednik – LG G5.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Multimedia i Internet

LG G6 bardzo dobrze radzi sobie z odtwarzaniem filmów w rozdzielczości Full HD, zapisanych w formatach MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, AVI, FLV, MKV, WEBM. Na smartfonie istnieje również możliwość oglądania filmów w rozdzielczości UHD. Aplikacja służąca do oglądania filmów jest funkcjonalna. Użytkownik bez problemów odtworzy nagrania z napisami, zmieni prędkość odtwarzania, a nawet za pośrednictwem sieci Wi-Fi umożliwi sobie oglądanie filmu np. na telewizorze (pod warunkiem, że ma on wbudowany moduł Wi-Fi).

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość oglądania filmu w oknie, przy np. jednoczesnym surfowaniu po Internecie. Do słuchania muzyki w LG G6 domyślnie służy aplikacja Muzyka Play, która została wyposażona w opcję streamingu utworów (po opłaceniu comiesięcznego abonamentu). Aplikacja jest uboga w dostępne opcje. Smartfon odtwarza pliki audio zapisane w formatach MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI. LG pamięta o miłośnikach radia – w pamięci smartfona zainstalowano aplikację Radio FM. Niestety w zestawie brakuje słuchawek, które w tym przypadku pełniłyby rolę anteny.

Jakość dźwięku z wbudowanego głośnika jest przyzwoita. Słyszalne jest czyste brzmienie, delikatny bas. Przy maksymalnym poziomie głośności nie występuje efekt trzeszczenia. O ile przy rozmowach w trybie głośnomówiącym poziom głośności jest odpowiedni, o tyle przy słuchaniu muzyki bądź oglądaniu filmów dźwięk powinien być głośniejszy.

Komunikacja

LG G6 świetnie sprawdza się w zadaniach komunikacyjnych. Jakość rozmów można ocenić zadowalająco – rozmówca słyszany jest bez żadnych problemów. Tryb głośnomówiący nie zniekształca głosu, poziom głośności rozmowy stoi na odpowiednim poziomie.

test-sesja-lg-g6 (7)

LG G6 transmituje dane bardzo szybko, przez LTE (Cat. 12, do 600 Mb/s). Ponadto smartfon został wyposażony w dwuzakresowy moduł Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac (2,4 i 5 GHz), moduł łączności Bluetooth 4.2, technologię NFC oraz moduł GPS obsługujący A-GPS i GLONASS. Testy komunikacyjne wypadły pozytywnie. Smartfon nie tracił zasięgu, bardzo szybko określał lokalizację, a surfowanie po Internecie nie sprawiało problemów zarówno za pomocą łączności przez LTE, jak i moduł Wi-Fi.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

LG G6 został wyposażony w 4-rdzeniowy procesor Snapdragon 821. w którego skład wchodzą 2 rdzenie Kryo taktowane zegarem 2,35 GHz i 2 rdzenie Kryo taktowane zegarem 1,6 GHz. Renderowanie obrazu funkcjonuje w oparciu o układ graficzny Adreno 530. Smartfon ma wbudowane 4 GB RAM-u oraz do wyboru: 32 lub 64 GB pamięci wewnętrznej. Do dyspozycji użytkownika pozostaje odpowiednio nieco ponad 22 GB oraz 54 GB. Smartfon posiada również wejście na karty microSD (do 256 GB), co pozwala na swobodne rozszerzanie pamięci urządzenia. Takie parametry czynią z koreańskiego flagowca niezwykle wydajne urządzenie. Podczas testów smartfon nie zawieszał się, błyskawicznie reagował na dotyk. Interfejs działa płynnie nawet podczas wykonywania na urządzeniu wielu operacji jednocześnie: surfowania po Internecie, przeglądaniu mediów społecznościowych czy oglądania filmów. Idealnie sprawdzi się w celach służbowych oraz jako centrum multimedialnej rozrywki. Potwierdzają to również testy przewodzone w aplikacji  AnTuTu.

Smartfon uzyskał bardzo dobry wynik 136474 punktów. Wydajność przekłada się na płynne działanie urządzenia podczas grania np. w Asphalt 8 oraz Dead Trigger 2. LG G6 pozostawia w tyle wiele ubiegłorocznych modeli: Sony Xperię XZ, Huawei P9, HTC 10 evo, czy starszego już iPhone’a 6s. Jednak trzeba podkreślić, że LG G6 osiąga porównywalne wyniki z zeszłorocznymi LG G5 i Galaxy S7 Edge. Ponadto zdecydowanie ustępuje Apple’owi i iPhone’owi 7 Plus oraz zaprezentowanemu w marcu 2017 roku Samsungowi Galaxy S8 i S8+. Mimo to, flagowiec Koreańczyków jest naprawdę szybko działającym smartfonem. Warto również zaznaczyć, że w testach tegorocznych flagowców osiąga lepsze wyniki niż Huawei P10.

Wyniki testu w AnTuTu 6: 136474 punktów (3D: 50415, UX: 45577, CPU: 32934, RAM: 7548)

Bateria

LG G6 został wyposażony w niewymienną baterię o pojemności 3300 mAh. Testy czasu pracy baterii na jednym ładowaniu wypadły akceptowalnie. Koreański flagowiec mógłby pracować nieco dłużej. Przy umiarkowanym sięganiu po telefon (kilka połączeń i wiadomości dziennie, włączona transmisja danych i sporadyczne korzystanie z aplikacji) potrzeba ładowania baterii pojawi się przy około 30 godzinach. Z kolei częste uruchamianie aplikacji (w tym filmy, muzyka, gry), włączona transmisja danych, surfowanie po Internecie i duża intensywność rozmów głosowych sprawia, że koreański flagowiec wytrzyma na jednym ładowaniu zaledwie około 12-14 godzin. Na szczęście producent wyposażył G6 w opcję szybkiego ładowania. W około 40 minut ładuje się 45% poziomu baterii, to sprawia, że całe urządzenie można naładować w około 1,5 godziny. W smartfonie występuje również tryb oszczędzania energii – ogranicza on jasność ekranu i wyłącza wibracje, a także ogranicza działanie aplikacji w tle, np. nie będą wyświetlane powiadomienia o nowych wiadomościach w social media. Pozwoli to przedłużyć żywotności baterii o ok. 2 godziny.

test-sesja-lg-g6 (19)

Czas pracy baterii podczas odtwarzania multimediów również pozostawia trochę do życzenia. Podczas testów na jednym ładowaniu akumulatora czas oglądania filmu o rozdzielczości Full HD, z jasnością ekranu ustawioną na 50% oraz maksymalną głośnością wyniósł zaledwie 9 godzin i 40 minut. Wiele flagowców z ubiegłego roku lepiej radziło sobie z odtwarzaniem multimediów. Za to dobre wyniki wydajności baterii zostały odnotowane podczas słuchania muzyki. Smartfon z wygaszonym ekranem i wyłączoną transmisją danych przez dwie godziny zużył 3% baterii, a więc umożliwi słuchanie muzyki nawet przez ponad 66 godzin.

Podsumowanie

LG G6 to urządzenie z najwyższej półki – można go używać do pracy, rozrywki, jak i codziennego korzystania. Za jego pośrednictwem można szybko załatwić wiele spraw. Zadowalająca wydajność oraz płynność funkcjonowania, dobrej jakości zdjęcia, obsługa szybkiej transmisji danych (do 600 Mb/s), certyfikat odporności na kurz – to niektóre z zalet tego eleganckiego smartfona. Pojawiają się jednak zasadnicze wątpliwości. Czy nowy flagowiec od LG będzie głównym rywalem Samsunga o miano smartfona roku? Z pewnością tak. Główną różnicą pomiędzy modelem G6 a Galaxy S8+ jest fakt, że ten pierwszy funkcjonuje na chipsecie z ubiegłego roku. Efekt? Jego wydajność jest satysfakcjonująca, ale na poziomie zeszłorocznego Galaxy S7 Edge.

test-sesja-lg-g6 (25)

Mocnym atutem modelu G6 jest jakość wykonanych za jego pomocą fotografii. Co prawda pod tym względem czasem przegrywa z ubiegłorocznym LG G5. Jednak trzeba podkreślić, że dzieje się to bardzo rzadko. Ponadto oba modele podobnie szybko i precyzyjnie reagują na dotyk. Za nowym smartfonem przemawia oczywiście ekran, na którym wyświetlany obraz robi pozytywne wrażenie. W kategorii jakości otrzymywanych fotografii nowe flagowce Samsunga, jak i Huaweia również przegrywają to starcie.

LG z pewnością chciało stworzyć smartfona, który podbije rynek w 2017 roku. Ostatecznie jest to o wiele bardziej elegancka i odświeżona wersja modelu G5. Może to jednak nie wystarczyć na zdetronizowanie Samsunga i jego Galaxy S8 oraz S8+. Mimo to, z pewnością LG G6 znajdzie wielu zwolenników, przede wszystkich fanów mobilnej fotografii.

Back to top button