Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test LG K8 – dobrze leżący w dłoni budżetowiec

Na rynku mobilnym ważną grupą odbiorców są użytkownicy średnio- i niskobudżetowych smartfonów. LG zdaje sobie z tego sprawę i wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom na telefony ze średniej półki cenowej. Przykładem na to jest kolejny przedstawiciel serii K – model LG K8. Południowokoreański producent zaprezentował smartfona przy okazji MWC w lutym 2016 roku. Za niewygórowaną cenę LG oferuje telefon z modułem LTE, obsługą dual SIM, 5-calowym ekranem o rozdzielczości HD (720 punktów), czterordzeniowym procesorem oraz 1,5 GB pamięci RAM. Warto również zwrócić uwagę na jego estetyczne wzornictwo. Z pewnością LG K8 zwróci uwagę wielu potencjalnych nabywców. Konkurencja jest jednak ogromna. Popularnością cieszą się również smartfony od Huaweia (P8 lite i Y5 II), Samsunga (Galaxy J3 i Galaxy J5), czy inne modele od  LG. Jak K8 wypada na tle popularnych średniobudżetowców? Czy warto, aby to właśnie ten telefon leżał w Twojej dłoni?

specyfikacje-lg-k8-lte-dual

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

LG K8 na pierwszy rzut oka wygląda jak typowy smartfon ze średniej półki cenowej. Zaokrąglony na rogach, o cienkiej ramce z tworzywa sztucznego i zdejmowanej pokrywie baterii. Przypomina starsze flagowce Samsunga: Galaxy S3 i Galaxy S4. Warto zaznaczyć, że smartfony z rodziny K wyróżnia tylna część obudowy, którą pokrywa pleciony wzór. Nadaje mu to ładnej estetyki. Zastosowane materiały sprawdzają się w praktyce. Smartfon nie trzeszczy w trakcie użytkowania i bardzo dobrze leży w dłoni. Nie ślizga się i jest poręczny. Model K8 można otrzymać w białej lub czarno-niebieskiej wersji kolorystycznej. Testowany drugi wariant prezentował się dobrze. Ponadto producent dołącza do zestawu słuchawki, ładowarkę i kabel micro USB. Standardowy pakiet zapakowany jest w biało-fioletowe pudełko z nazwą smartfona.

Przedni panel urządzenia nie wyróżnia się niczym szczególnym. Ponad ⅔ jego powierzchni stanowi ekran o przekątnej 5” i rozdzielczości HD (720 x 1280 pikseli). Wadą jest brak ochrony w postaci szkła Gorilla Glass, które jest obecne np. w LG K10. Nad ekranem znajduje się 5-megapikselowy aparat do selfie oraz czujnik światła. Niestety smartfon nie jest wyposażony w diodę powiadomień. Pod wyświetlaczem ulokowane jest jedynie logo producenta. Oznacza to, że dotykowe przyciski systemowe – „Powrót”, „Menu” i „Lista aplikacji” – umieszczone są na ekranie smartfona, przez co zajmują miejsce w dolnej części wyświetlacza. Powyższe rozwiązanie jest bardzo często stosowane w średniobudżetowych smartfonach, jak chociażby w Huawei Y5 II czy Xperii T3.

test-lg-k8 (15)

Tylna część obudowy wyróżnia LG spośród konkurencji. Pleciony wzór na całej pokrywie baterii nie tylko wygląda estetycznie, ale spełnia też praktyczne funkcje. Tworzywo, z którego jest on wykonany, wpływa znacząco na lepszą przyczepność urządzenia do naszych dłoni. Z tyłu telefonu znajdują się wszystkie trzy przyciski fizyczne – centralnie położony włącznik i przedzielone nim przyciski do regulacji poziomu głośności. To rozwiązanie jest również domeną koreańskiego producenta. Nad przyciskami znajduje się główny aparat o matrycy 8 Mpix z lampą błyskową LED po jego prawej stronie. Na pokrywie klapy baterii widać jeszcze logotyp producenta, w lewym dolnym rogu znalazła się krata, pod którą obecny jest głośnik. Pod pokrywą z kolei jest miejsce na włożenie baterii. Wzdłuż aparatu i przycisków fizycznych znajdują się dwa sloty na kartę nano SIM oraz jeden na kartę micro SD.

Krawędzie telefonu są gładkie, wykonane z tworzywa sztucznego imitującego metal. Komponują się z estetyką urządzenia. Jednak tylko dolna krawędź jest zagospodarowana  – producent umieścił tam mikrofon oraz wejścia micro USB i minijack.

LG K8 wygląda przyzwoicie jak na smartfona z dolnej półki. Plusem obudowy urządzenia jest pleciony wzór na całej pokrywie baterii. Spełnia on funkcje estetyczne oraz praktyczne. Tylną część trudno jest zarysować, ponadto telefon dobrze leży w dłoni. Zdecydowanie inaczej sytuacja wygląda z przodem smartfona. Podczas noszenia telefonu z innymi przedmiotami ekran szybko zbierze rysy.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

LG K8 jest na rynku od ponad roku, ale od początku funkcjonuje na bazie Androida 6.0 Marshmallow. Interfejs użytkownika stanowi nakładka graficzna LG UX znana z innych modeli smartfonów koreańskiego producenta. Jest niezwykle intuicyjna i łatwa w obsłudze.

Podobnie jak np. w modelu K10 zadbano o szereg usprawnień i dodatków. Po dwukrotnym stuknięciu w ekran smartfona nastąpi wybudzenie lub wygaszenie ekranu (przy zasłoniętym czujniku zbliżeniowym telefon nie wybudzi się, co zapobiega przypadkowemu uruchomieniu smartfona w kieszeni spodni, torebce czy plecaku). Z kolei podwójne naciśnięcie przycisków odpowiadających za regulację poziomu głośności sprawi, że włączy się aparat lub służąca do zapisywania notatek aplikacja QuickMemo+. Ciekawym rozwiązaniem jest personalizacja ekranu blokady. Można na nim umieścić skróty do wybranych aplikacji.

LG oferuje użytkownikom swoich telefonów pakiet dodatkowych aplikacji. Obok wspomnianego notatnika QuickMemo+ w pamięci smartfona znajduje się również praktyczne narzędzie LG Backup służące do tworzenia kopii bezpieczeństwa, aplikacja Remote Call Service umożliwiająca połączenie z centrum wsparcia oraz LG SmartWorld – internetowy sklep z tapetami i motywami pulpitu.

Ponadto model K8 wyposażony jest w pakiet od Google’a (m.in. Gmail, Dysk, Mapy, przeglądarka internetowa Chrome). W smartfonie nie zabrakło również aplikacji odpowiadających za podstawowe funkcje (Telefon, Wiadomości, Kalkulator i Kalendarz). Przydatny może okazać się Dyktafon oraz Menedżer plików. Jeśli zabraknie jakiegoś programu, to z pomocą zawsze przychodzi Sklep Play i mnóstwo darmowych, jak i płatnych gier oraz aplikacji do pobrania.

Z racji niewielkiej dostępnej przestrzeni na nasze dane (ok. 3,5 GB) trzeba skorzystać z programu dbającego o prawidłowe funkcjonowanie urządzenia (usunie zbędne pozostałości, zoptymalizuje zużycie pamięci RAM itd.). Niestety w oprogramowaniu smartfona brakuje menedżera odpowiadającego za powyższe czynności.

Wyświetlacz

LG K8 został wyposażony w ekran o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli i przekątnej 5 cali. Jak na smartfona w tej klasie cenowej jakość wyświetlanego obrazu jest dobra. Również dobrze wypada gęstość 294 pikseli na cal (w modelu K10 było to 277 ppi).

Odwzorowanie kolorów jest przyzwoite, ale brakuje im nasycenia – takiego jak na ekranach AMOLED, chociażby w również średniobudżetowym Samsungu J3. Jak na matrycę IPS zaskakująco dobrze wypadają kąty widzenia, również wyświetlana czerń wygląda przyzwoicie (dopiero przy maksymalnej jasności ekranu wpada w odcienie szarości). Widoczność w pełnym słońcu pozostawia wiele do życzenia – nawet przy maksymalnej jasności ekranu można mieć trudności w czytaniu stron internetowych czy odpisywaniu na SMS-a. Pozytywnie wypada panel dotykowy – ekran reaguje szybko, a wybudzanie telefonu podwójnym kliknięciem działa błyskawicznie.

-~- Aparat -~-

Aparat

Smartfon wyposażony jest w główną kamerę o matrycy 13 Mpix z obiektywem o przysłonie f/1.8. Nocne ujęcia doświetli dwutonowa lampa LED. Z kolei selfie będą wykonane 5-megapikselowym przednim aparatem, gdzie rolę lampy błyskowej pełni wyświetlacz. Fotografie wykonane zarówno przednią, jak i główną kamerą są naprawdę przeciętnej jakości.

test-lg-k8 (11)

Aplikacja do wykonywania zdjęć działa bez zarzutu. Interfejs jest prosty w obsłudze i nie zacina się. Warto zaznaczyć, że jednym przesunięciem palca można przełączyć pomiędzy głównym, a przednim aparatem. Za pomocą obu kamer można zrobić zdjęcie lub nakręcić film w trybie automatycznym – brakuje innych opcji rejestrowania obrazu, np. trybu profesjonalnego czy nagrania filmu w zwolnionym tempie. Ustawienia również są skromne, można m.in. zmieniać proporcję boków zdjęcia lub rozdzielczość nagrywanego filmu.

Zdjęcia wykonane za dnia są przeciętnej jakości – zarówno w idealnych warunkach, jak i przy zachmurzeniu. Fotografie średnio odwzorowują kolory (są zbyt blade), widać na nich niewielkie zaszumienie, lecz nie przeszkadza to w odbiorze zdjęcia. Minusem jest również przeciętne odwzorowanie liczby detali. Jeszcze gorzej gorzej prezentują się zdjęcia nocne. Przede wszystkim rozczarowuje częsty brak ostrości na fotografiach. Odwzorowanie kolorów i liczba detali nie zachwycają. Na słabą jakość zdjęć wpływa również mocne zaszumienie obrazu. W tym przypadku nie można się wspomóc żadnym profesjonalnym trybem fotograficznym, gdyż po prostu nie jest on dostępny.

Selfie wykonywane LG K8 również prezentują się jedynie przeciętnie. W gorszych warunkach oświetleniowych występuje wysoki poziom szumu cyfrowego, zawodzi także odwzorowanie kolorów. W zdjęciach robionych po zmroku można użyć ekranu, który doświetla zdjęcia robione przednim aparatem. Mimo że ich jakość rozczarowuje, jest to aspekt wart uwagi. Często w modelach z tej półki cenowej po prostu brakuje takiej opcji.

LG K8 rejestruje obraz w rozdzielczości Full HD i HD. Nagrania zarówno dzienne, jak i nocne nie zachwycają. Brakuje stabilizacji obrazu, a szybka zmiana kadrów negatywnie wpływa na ostrość nagrania. Ponadto na filmach kręconych po zmroku występuje duże zaszumienie.

Aparaty, w które wyposażony jest LG K8, nie są najwyższych lotów. Zdjęcia, które zostaną zrobione za ich pomocą, mogą pełnić jedynie funkcję przeciętnego udokumentowania danej sytuacji. Mimo to, model K8 nie wypada najgorzej. Zdjęcia zrobione za pomocą Huawei Y5 II często będą słabszej jakości. Wśród średniobudżetowych smartfonów o wiele bardziej przydatne aparaty mają jednak np. Samsung J3 (2016) czy Lumia 650.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Multimedia i Internet

LG K8 odtwarza filmy zapisane w formatach 3GP, MP4, WMV, AVI i FLV. Smartfon płynnie wyświetla nagrania w rozdzielczości HD. Aplikacja do oglądania filmów jest, jak na telefon tej klasy, przyzwoita. Bez żadnych problemów wyświetla napisy. W ustawieniach można wybrać proporcje odtworzonego filmu, zapętlić go, czy po prostu zablokować ekran podczas oglądania. Równie korzystny wybór opcji oferuje aplikacja Muzyka. Można w niej posortować biblioteki utworów według nazw wykonawców i tytułów albumów. Zdecydowanie brakuje opcji korektora graficznego. Smartfon obsługuje pliki audio zapisane w formatach AAC, AAC+, AMR, FLAC, MIDI, OGG, PCM, WAV, eAAC+, WMA, MP3.

Wbudowany głośnik odtwarza dźwięk poprawnej jakości, jednak nawet przy maksymalnej głośności wydaje się grać za cicho. Przeważają tony wysokie. Przy gitarowych brzmieniach można mieć wrażenie, że głośnik trzeszczy. LG za to nie zapomniało o miłośnikach radia, wśród aplikacji zainstalowanych w pamięci smartfona znalazło się Radio FM.

Surfować po Internecie można za pomocą przeglądarki internetowej Chrome. Warto wyróżnić synchronizację zakładek, historii i ustawień z kontem Google, tryb incognito, możliwość wyświetlania stron WWW w wersjach przygotowanych dla przeglądarek komputerowych. Smartfon zaskakująco dobrze sobie radzi z obsługą kilkunastu kart jednocześnie, strony nie zacinają się podczas scrollowania oraz przełączania kart.

Komunikacja

Jakość rozmów, podobnie jak odtwarzanego dźwięku, jest poprawna. Głos rozmówcy zazwyczaj jest wyraźny. Gorzej wypadają rozmowy w trybie głośnomówiącym, głośnik jest zdecydowanie zbyt cichy.

test-lg-k8 (18)

LG K8 umożliwia transmisję danych poprzez LTE Cat. 4 (do 150 Mb/s). Smartfon został wyposażony w dwuzakresowy moduł Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, NFC oraz GPS obsługujący A-GPS i GLONASS. Testy komunikacyjne wypadły przyzwoicie, a zasięg sieci Wi-Fi były płynny przy zmianach pomieszczeń.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

LG K8 wyposażony jest w procesor Mediatek MT6735, w którego skład wchodzą 4 rdzenie Cortex-A53 taktowane zegarem 1,13 GHz i układ graficzny Mali-T720. Smartfon zaopatrzony jest również w 1,5 GB RAM-u oraz 8 GB pamięci wewnętrznej. Do dyspozycji pozostaje jednak niecałe 3,5 GB. Taki zestaw zdecydowanie nie spełni oczekiwań większości użytkowników, jednak przy smartfonie z tej półki cenowej nie można spodziewać się zawrotnej liczby gigabajtów na dane i aplikacje.

Niezbędne będzie zainwestowanie środków w kartę micro SD (do 32 GB). LG K8, jak na swoje możliwości, działa bardzo przyzwoicie. Interfejs nie zacina się, reakcja na dotyk jest szybka. Również wyniki testów w programie AnTuTu są pozytywne. Smartfon osiągnął rezultat 30330 punktów. To wynik nieznacznie lepszy niż np. Huawei P8 Lite czy Samsung J3. Co prawda z grami 3D nie radzi sobie aż tak dobrze jak LG K10 2017, ale przy zwolnieniu większej ilości miejsca można pograć w wymagające tytuły, jak np. Asphalt 8.

Wyniki testu w AnTuTu 6: 30 330 punktów (3D: 3069, UX: 11244, CPU: 11788, RAM: 4229)

Bateria

Smartfona wyposażono w wymienny akumulator 2125 mAh. Mimo małej pojemności czas pracy na jednym ładowaniu jest przyzwoity. Przy włączonej transmisji danych oraz sporadycznym sięganiu po telefon bateria wytrzyma około doby. W przypadku intensywnego korzystania z urządzenia (gry, przeglądanie Internetu, muzyka) akumulator nie wytrzymuje więcej niż 12 godzin. Średniobudżetowiec nie obsługuje szybkiego ładowania baterii. Tryb oszczędzania energii jest również przeciętny. Po jego uruchomieniu można zyskać co prawda 2-3 godziny (przy sporadycznym sięganiu po telefon), ale wtedy spada wydajność smartfona. W trybie energooszczędnym K8 wolniej reaguje na polecenia, spada również maksymalny poziom jasności ekranu.

test-lg-k8 (7)

Maksymalny czas oglądania filmu o rozdzielczości HD jest poprawny. Smartfon wyświetlał filmy bez przerwy przez 7 godzin i 2 minuty. Zadowalające wyniki wydajności baterii odnotowano również podczas słuchania muzyki. Smartfon z wygaszonym ekranem i wyłączoną transmisją danych przez godzinę zużył 2% baterii w ciągu godziny, a więc umożliwi nam słuchanie muzyki przez ponad 50 godzin.

Podsumowanie

LG K8 jest solidnym urządzeniem na tle pozostałych średniobudżetowców. Przede wszystkim wyróżnia go dobre wykonanie i poręczność. Jest wyposażony w przydatne aplikacje, których obsługa nie będzie sprawiała żadnych problemów, podobnie jak wysyłanie plików za pomocą Bluetooth czy korzystanie z Wi-Fi. K8 sprawdzi się jako smartfon multimedialny – odtwarzanie muzyki, filmów w rozdzielczości HD, a nawet uruchamianie bardziej wymagających gier 3D. Zaletą tego modelu jest również obsługa dwóch kart SIM jednocześnie.

Zdecydowanie dużą konkurencją będzie inny smartfon koreańskiego producenta – LG K10. Można jednak stwierdzić, że to K8 jest wydajniejszy, choć przy telefonach tej klasy nie mam na myśli jakichś demonów prędkości. Dobrą alternatywą może okazać się Samsung J3 (2016) z wyświetlaczem Super AMOLED i aparatem, który zrobi lepszej jakości zdjęcia. Za to testowany smartfon zdecydowanie lepiej wypada na tle Huawei’a Y5 II. Nawet w kwestii jakości fotografii.

LG K8 to smartfon dla mało wymagających użytkowników. Połączenia telefoniczne, wysyłanie SMS-ów, przeglądanie Internetu, czy odtwarzanie multimediów nie stanowi żadnego problemu. To wszystko jednak nie będzie się odbywało w warunkach najwyższej klasy. Trzeba pamiętać, że jest to telefon budżetowy, przeznaczony do podstawowych zadań.

Back to top button