Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Microsoft Lumia 650: Ostatni smartfon od Microsoftu

Microsoft miał ambitne plany zdominowania rynku urządzeń mobilnych. W tym celu amerykański koncern wykupił od Nokii m.in. patenty i prawo do wykorzystania marki Lumia. W sprzedaży systematycznie pojawiały się smartfony różnej klasy bazujące na systemie Windows Mobile, jednak nie uzyskały wystarczającej sympatii wśród odbiorców. W lutym 2016 roku miała miejsce premiera Lumii 650, czyli ostatniego na ten moment smartfona z tej serii. Microsoft zakończył swoje działania, wprowadzając na rynek budżetowy model. Wbrew pozorom może on stanowić konkurencję dla innych telefonów tej klasy. Lumia 650 zaskakuje smukłością i eleganckim wzornictwem. Producent wyposażył smartfona w 4-rdzeniowy procesor Snapdragon 212, 1 GB RAM-u, 16 GB pamięci wewnętrznej oraz 5-calowy ekran OLED o rozdzielczości HD (720 x 1280 pikseli). Smartfon od Microsoftu ma wbudowany moduł LTE, a na rynku jest model obsługujący dwie karty nano-SIM. Użytkownicy wykonają zdjęcia za pomocą głównego 8-megapikselowego aparatu lub przedniej kamery o matrycy 5 Mpix. Urządzenie jest zasilane baterią o pojemności 2000 mAh. Główni rywale Lumii 650 to budżetowce oparte na Androidzie, wśród nich z pewnością znajdą się Samsung Galaxy J3 (2016), Huawei Y5 II, LG K8 LTE Dual lub Sony Xperia E5. Czy przy tak dużej konkurencji warto sięgnąć po smartfona pracującego na systemie Windows 10 Mobile? Czas sprawdzić, czym Lumia 650 może przekonać użytkowników.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Smartfon od Microsoftu zaskakuje swoim wzornictwem. Prezentuje się lepiej niż chociażby flagowa Lumia 950. Smartfon jest smukły, elegancki i wygodny w użytkowaniu – nie ślizga się i dobrze leży w dłoni. Telefon ma zaokrąglone rogi i aluminiową ramkę łączącą obudowę oraz zdejmowaną pokrywę baterii. Jest ona niezwykle cienka i ma wpływ na mniejszą wagę telefonu. Jednocześnie jednak jej grubość sprawia, że podczas naciskania na tył obudowy smartfona użytkownik będzie słyszał nieprzyjemne dla ucha skrzypienie. Takiego efektu można uniknąć, korzystając np. z Samsunga Galaxy J3 (2016) lub LG K8 LTE Dual. Lumię 650 można otrzymać w następujących wersjach kolorystycznych: czarnej lub białej. Niezależnie od wariantu obudowę spaja srebrna ramka. Do zestawu oprócz urządzenia producent dołącza ładowarkę połączoną z kablem micro USB oraz słuchawki. Zdecydowanie brakuje w pakiecie oddzielnego kabla micro USB – utrudnia to łączność smartfona z komputerem oraz podłączenie go do innego źródła zasilania, takiego jak np. powerbank. Całość zapakowana jest w białe pudełko z wizerunkiem Lumii 650.

Zaletą przedniego panelu jest ekran OLED o przekątnej 5” i rozdzielczości HD (720 x 1280 pikseli). W przeciwieństwie do Huawei Y5 II oraz LG K8 LTE Dual producent zdecydował się na użycie szkła Gorilla Glass 3. Wyświetlacz otacza gruba ramka, jednak nie zaburza to estetyki budżetowca. Nad ekranem znajduje się 5-megapikselowa kamera do selfie, lampa błyskowa, głośnik do rozmów oraz czujnik światła. Istotny jest brak diody powiadomień, nawet smartfon z dolnej półki cenowej mógłby zostać w nią wyposażony. Przestrzeń pod wyświetlaczem to miejsce dla głośnika. Oznacza to, że dotykowe przyciski systemowe, tj. „Powrót”, „Menu” i „Lista aplikacji”, umieszczone są na ekranie smartfona, zajmując miejsce w dolnej części wyświetlacza. Wykonanie tylnej części obudowy nie wyróżnia smartfona Microsoftu spośród innych urządzeń z tej półki cenowej.

test-sesja-microsoft-lumia-650 (7)

Plastikowa pokrywa baterii jest niezwykle cienka, przez co może sprawiać wrażenie tandetnej. Ponadto szybko zbiera zabrudzenia – ślady palców będą widoczne tuż po wzięciu smartfona do ręki. Tył urządzenia został minimalistycznie zagospodarowany. Producent umieścił tam główny aparat o matrycy 8 Mpix z lampą błyskową LED oraz logotyp firmy. Pod pokrywą jest miejsce na wymienną baterię. Po jej lewej stronie znajdują się dwa sloty – na kartę nano-SIM oraz kartę microSD (do 200 GB).

Pozostałe kluczowe dla funkcjonowania urządzenia elementy znajdują się na jego krawędziach. Na górnej jest wejście minijack, a na dolnej wejście micro USB. Na prawym boku umieszczony jest włącznik oraz przyciski do regulacji poziomu głośności, a lewy pozostaje niezagospodarowany.

Microsoft Lumia 650 to smartfon, który w swojej klasie cenowej prezentuje się dobrze. Jest smukły i lekki. Największym mankamentem będzie tylna pokrywa baterii – nacisk na nią sprawia, że obudowa trzeszczy podczas użytkowania. W przypadku tego budżetowca sprawdza się wykorzystana przez producenta warstwa szkła Gorilla Glass 3. Dzięki niej smartfon nie zbiera widocznych mikrorys na wyświetlaczu tak szybko jak chociażby Huawei Y5 II.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Microsoft Lumia 650 funkcjonuje na bazie systemu Windows 10 Mobile. Główny interfejs składa się z dwóch ekranów – pulpitu głównego oraz listy wszystkich zainstalowanych aplikacji i ustawień. Do pierwszego ekranu można przypinać kolejne skróty do wybranych przez użytkownika programów. Są one w postaci kafelków, których rozmiar i położenie można dostosować w zależności od potrzeb, np. duże skróty w górnej części ekranu są przeznaczone do aplikacji używanych codziennie. Przypinanie kolejnych kafelków powoduje wydłużenie pulpitu głównego – jest to przeciwieństwo interfejsu systemu Android. Drugi ekran to ułożona alfabetycznie lista wszystkich aplikacji. Nad nią znajduje się wyszukiwarka, co znacząco ułatwia odnalezienie pożądanego w danej chwili programu.

Wygląd głównych ekranów można spersonalizować. Istnieje możliwość ustawienia dowolnej tapety oraz dostosowania kolorystyki wyświetlanych na urządzenie elementów. Ciekawostką jest, że tapeta może stanowić tło dla kolorowych kafelków lub zostać naniesiona na kafelki. W drugim wariancie na każdym z kafelków jest część obrazu tapety, przez co jako całość przypominają układankę. W ustawieniach można znaleźć kilka ciekawych udogodnień. Na uwagę zasługuje możliwość wybudzenia smartfona poprzez dwukrotne stuknięcie w ekran. Podobne rozwiązanie w swoich smartfonach wykorzystuje LG – począwszy od budżetowego K8 LTE Dual, kończąc na czołowym flagowcu LG G6. Trzeba przyznać, że jest to bardzo przydatna funkcjonalność. Ciekawe zastosowanie ma również ekran podsumowania – jest on analogiczny do trybu „Always On Display” znanego m.in. z flagowców Samsunga. W tym przypadku na ekranie budżetowca będzie wyświetlana aktualna godzina, data, czy informacje o nieodebranych połączeniach i nieodczytanych wiadomościach.

Użytkownik może dostosować, czy ekran podsumowania ma być włączony ciągle, czy np. przez pierwszy kwadrans po każdym jego wygaszeniu. Warto zauważyć, że Lumia 650 w polskiej wersji językowej nie obsługuje asystenta głosowego Cortana – działa w języku angielskim (lokalizacji na Stany Zjednoczone) oraz języku niemieckim. W tych wersjach językowych Cortana rozpoznaje polecenia głosowe i pytania, a następnie daje na nie odpowiedzi.

W pamięci Lumii 650 użytkownicy nie znajdą przede wszystkim pakietu od Google’a (m.in. Mapy, YouTube, przeglądarka internetowa Chrome, Gmail), czyli producenta systemu Android. Mimo to za pośrednictwem budżetowca od Microsoftu można odbierać e-maile z konta Gmail. Odbywa się to za pośrednictwem programu Outlook. Jest to klient pocztowy Microsoftu. Ponadto użytkownik ma dostęp do innych aplikacji amerykańskiego producenta, np. przeglądarki internetowej Microsoft Edge, pakietu Office (Word, Excel, Power Point, OneNote) oraz Map, które są konkurencją dla tych od Google’a. Z kolei za pomocą aplikacji Xbox smartfon może stać się pilotem do konsoli. W pamięci urządzenia producent umieścił również aplikacje Facebooka, Skype’a oraz odpowiadające za podstawowe funkcje – Wiadomości, Kontakty, Telefon. Warto zwrócić uwagę na aplikację Portfel – można do niej dodawać nie tylko karty płatnicze, ale również członkowskie (m.in. do biblioteki). Wystarczy zeskanować kod kreskowy na karcie, a następnie w danych placówkach pokazywać karty na telefonie. W przypadku braku gier i programów z pomocą przychodzi Sklep Microsoft, którego zawartość jest jednak o wiele uboższa niż Sklepu Play.

Z racji zaledwie 1 GB pamięci operacyjnej pojawia się potrzeba skorzystania z programu dbającego o prawidłowe funkcjonowanie urządzenia (usunie zbędne pozostałości, zoptymalizuje zużycie pamięci RAM itd.). Niestety w oprogramowaniu smartfona brakuje menedżera odpowiadającego za powyższe czynności.

Wyświetlacz

Lumia 650 została wyposażona w ekran OLED o rozdzielczości HD (720 punktów) i przekątnej 5 cali. Przystępna jest również gęstość 297 pikseli na cal. Matryca zastosowana w budżetowym smartfonie prezentuje zadowalającą jakość wyświetlanego obrazu. Smartfon ten to idealny konkurent dla budżetowych Samsungów z ekranami AMOLED. Dobre odwzorowanie kolorów, satysfakcjonujący poziom kontrastu oraz głębia wyświetlanej czerni – to główne zalety wyświetlacza Lumii 650.

Ponadto smartfon charakteryzują ponadprzeciętne kąty widzenia oraz bardzo dobra widoczność ekranu w pełnym słońcu.  Jest zdecydowanie lepsza niż w konkurencyjnych modelach z matrycą IPS, np. Huawei Y5 II czy LG K8 LTE Dual. Urządzenie wyposażone jest również w czujnik światła. Dzięki temu poziom jasności wyświetlacza szybko dostosowuje się do otoczenia.

-~- Aparat -~-

Aparat

Microsoft wyposażył Lumię 650 w aparat główny o matrycy 8 Mpix z obiektywem o przysłonie f/2.2 oraz przednią 5-megapikselową kamerę, również o przysłonie f/2.2. Smartfon sprawdza się w roli budżetowego mobilnego aparatu. Fotografie wykonane zarówno przednią, jak i główną kamerą są w większości przyzwoitej jakości. Warto zaznaczyć, że zdjęcia po zmroku zrobione głównym aparatem będą doświetlone  za pomocą lampy LED, zaś selfie nie mają opcji doświetlania w żaden sposób.

test-sesja-microsoft-lumia-650 (21)

Aplikacja aparatu jest intuicyjna w obsłudze, a jej interfejs nie zacina się podczas użytkowania. Wszystkie funkcje błyskawicznie reagują na dotyk. Do wyboru użytkownika jest tryb zrobienia zdjęcia, nakręcenia wideo i wykonania panoramy. W przypadku przedniej kamery pozostają tylko dwa pierwsze tryby. Najwięcej ingerencji użytkownik może dokonać w menu u góry ekranu (jeśli smartfon znajduje się w pozycji pionowej, to menu ulokowane jest po prawej stronie). W powyższym menu można włączyć lampę błyskową, tryb HDR, samowyzwalacz. Ponadto istnieje możliwość, aby do panujących warunków dobrać odpowiednie parametry z zakresu balansu bieli, czułości ISO, szybkości migawki i ostrości. W przypadku fotografii wykonywanych przednią kamerą – poza włączeniem trybu HDR oraz doświetlaniem zdjęcia lampą LED – dostępne są pozostałe opcje. Warto podkreślić, że ustawienia odpowiedniej czułości ISO lub szybkości migawki nie wpłyną znacząco na poprawę jakości zdjęcia.

Zdjęcia wykonane za dnia są poprawnej jakości. Nawet te zrobione w czasie zachmurzenia prezentują się przyzwoicie. Odwzorowanie detali oraz kolorów jest akceptowalne. Również poprawnie działa autofocus. Z kolei przeciętnie prezentują się zdjęcia nocne, jak i te przy sztucznym oświetleniu. W odbiorze fotografii przeszkadza zaszumienie obrazu oraz spadek ostrości. Zdecydowanie spada odwzorowanie liczby detali. Zawodzi też odwzorowanie kolorów, są one bledsze niż te na zdjęciach dziennych. W przypadku zdjęć nocnych nie pomagają korekty parametrów fotograficznych dostępne w ustawieniach. Słabo sprawdza się doświetlanie ich za pomocą wbudowanej lampy LED.

Selfie dzienne wykonane Lumią 650 w większości są akceptowalnej jakości. Twarz jest najczęściej ostra, a odwzorowanie odwzorowanie kolorów oraz detali stoi na poprawnym poziomie. Fotografie zrobione po zmroku prezentują się gorzej. Przeszkadza częsty brak ostrości. Ponadto widoczny jest szum cyfrowy, a zdjęć w całkowitych ciemnościach nie można w żaden sposób doświetlać.

test-sesja-microsoft-lumia-650 (20)

Lumia 650 rejestruje obraz maksymalnie w rozdzielczości HD (720 punktów). Nagrania dzienne charakteryzują się dobrym oddaniem szczegółów, również autofokus funkcjonuje poprawnie. Szybka zmiana kadru nie wpływa znacząco na pogorszenie ostrości nagrania. Mimo to niesamowicie przeszkadza brak stabilizacji obrazu. Na filmach kręconych po zmroku występuje zbyt duże zaszumienie. Również autofokus nie funkcjonuje już tak szybko jak za dnia.

Budżetowiec Microsoftu umożliwia użytkownikom wykonanie zdjęć poprawnej jakości. Należy pamiętać, że Lumia 650 to telefon znajdujący się w dolnym segmencie cenowym. Mimo to większość zdjęć zrobionych tym smartfonem będzie akceptowalna do ubarwienia prywatnych profili w mediach społecznościowych. W kwestii mobilnej fotografii jest zdecydowanie lepszym wyborem niż Huawei Y5 II oraz LG K8. Dobrą konkurencją dla Lumii 650 będzie Samsung Galaxy J3 (2016) oraz będący na wyższej półce cenowej LG K10 (2017).

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Multimedia i Internet

Smartfon płynnie wyświetla nagrania w rozdzielczości HD. Za pomocą Lumii 650 można odtwarzać filmy zapisane w formatach: 3GP, MP4, WMV, AVI i FLV. Jednak aplikacja do oglądania filmów jest bardzo uboga w opcje. Obsługuje napisy, ale nie włączają się one automatycznie – najpierw trzeba wybrać odpowiedni plik z napisami w menu aplikacji. Ponadto użytkownik może zapętlić odtwarzanie pliku wideo. Do słuchania muzyki służy aplikacja Muzyka Groove. Bez problemów można w niej posortować biblioteki utworów według nazw wykonawców, utworów i tytułów albumów. Smartfon obsługuje pliki audio zapisane w formatach MP3, WMA, AAC, AAC+, AMR, MIDI, FLAC i WAV. Aplikacja oferuje automatyczne pobieranie brakujących metadanych (np. nazwę wykonawcy) i okładek znajdujących się w bibliotece piosenek. Z kolei korektor graficzny pozwalający zaprogramować ustawienia dźwiękowe dla słuchawek można wyszukać w głównych ustawieniach smartfona.

Wbudowane głośniki odtwarzają dźwięk przeciętnej jakości. Producent nie zdecydował się na wykorzystanie systemu stereo. Przy maksymalnym poziomie głośności można mieć wrażenie, że głośnik trzeszczy. Do słuchania muzyki mogą posłużyć również dołączone do zestawu słuchawki. Dźwięk z nich płynący jest poprawny, jak na sprzęt tej klasy. Słychać głównie tony wysokie, wyczuwalny jest lekki bas. Z Lumii 650 z pewnością nie będą zadowoleni miłośnicy radia – wśród aplikacji zainstalowanych w pamięci smartfona brakuje aplikacji Radio FM.

Surfować po Internecie można za pomocą przeglądarki internetowej Microsoft Edge. W ustawieniach można synchronizować zakładki, historię i ustawienia zgodnie z kontem Microsoft. Do dyspozycji użytkownika jest tryb przeglądania InPrivate (nie zapisuje się historia odwiedzanych witryn), możliwość wyświetlania stron WWW w wersjach przygotowanych dla przeglądarek komputerowych. Korzystanie z Microsoft Edge nie jest tak intuicyjne jak w przypadku popularnego Google Chrome. Pasek adresu znajduje się u dołu ekranu, a przełączanie pomiędzy otwartymi kartami wymaga większej liczby kliknięć. Podczas testów smartfon potrzebował trochę czasu, aby wczytać bardziej rozbudowane strony internetowe. Ponadto przy obsłudze kilkunastu kart jednocześnie można było odczuć wolniejszą reakcję telefonu na polecenia.

Komunikacja

Jakość rozmów wypada satysfakcjonująco. Głos rozmówcy jest wyraźny. Również mikrofon poprawnie zbiera dźwięk. Rozmowa w trybie głośnomówiącym przeszła testy z wynikiem pozytywnym – poziom głośności był optymalny.

Lumia 650 umożliwia transmisję danych poprzez LTE Cat. 4 (do 150 Mb/s). Smartfon został wyposażony w jednozakresowy moduł Wi-Fi: 802.11/b/g/n, Bluetooth 4.1 oraz GPS obsługujący A-GPS, GLONASS i Beidou (chiński satelitarny system nawigacyjny). Testy komunikacyjne wypadły zadowalająco.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Microsoft Lumia 650 wyposażona jest w procesor Snapdragon 212, w którego skład wchodzą 4 rdzenie Cortex-A7 taktowane zegarem 1,3 GHz i układ graficzny Adreno 304. Smartfon zaopatrzony jest również w 1 GB RAM oraz 16 GB pamięci wewnętrznej. Do dyspozycji użytkownika pozostaje ponad 11 gigabajtów. Taka ilość wolnego miejsca na dane i aplikacje w budżetowym smartfonie to duża zaleta. Ponadto pamięć można rozszerzyć za pomocą karty microSD (do 200 GB). Niestety użytkownikom będzie doskwierać zaledwie 1 GB pamięci operacyjnej. Gdy wiele aplikacji jest otwartych w tle, interfejs może się zacinać. Spowolnienie w działaniu można również odczuć podczas korzystania z przeglądarki internetowej. Reakcja na dotyk jest poprawna. W testach programem AnTuTu smartfon osiągnął rezultat 30663 punktów. Jest to wynik w granicach możliwości budżetowców. Podobne rezultaty osiąga m.in. LG K8 LTE Dual, a nieznacznie lepsze Huawei Y5 II. Zaletą Lumii 650 jest znaczna ilość wolnej pamięci. Łatwo wygospodarować miejsce na bardziej wymagające tytuły, jak np. Asphalt 8. Niestety przy dłuższym czasie spędzonym w grze rozgrywka traci zdecydowanie na płynności.

Wyniki testu w AnTuTu 6: 30 663 punktów (3D: 1723, UX: 13752, CPU: 11437, RAM: 3751)

Bateria

Smartfon wyposażono w wymienny akumulator 2000 mAh. Czas pracy na jednym ładowaniu baterii rozczarowuje. Przy włączonej transmisji danych oraz sporadycznym sięganiu po telefon bateria rozładuje się jeszcze przed końcem dnia. W przypadku intensywnego korzystania z urządzenia (gry, przeglądanie Internetu, muzyka) akumulator będzie pracował przez maksymalnie około 10 godzin. Budżetowiec nie obsługuje trybu szybkiego ładowania baterii, a czas jej ładowania wynosi niecałe 2,5 godziny. Tryb oszczędzania energii polega na ograniczeniu aktywności aplikacji działających w tle. MImo to wydłużenie czasu pracy akumulatora jest praktycznie nieodczuwalne.

Maksymalny czas oglądania filmu o rozdzielczości HD jest również przeciętny. Smartfon wyświetlał filmy bez przerwy przez zaledwie 7 godzin i 12 minut. Zadowalające są wyniki wydajności baterii, jakie odnotowano podczas słuchania muzyki. Smartfon z wygaszonym ekranem i wyłączoną transmisją danych przez godzinę zużył 3% baterii w ciągu dwóch godzin, a więc można za jego pomocą słuchać muzyki przez około 66 godzin.

Podsumowanie

Microsoft Lumia 650 to budżetowiec skierowany do osób szukających alternatywy dla urządzeń z systemem Android. Jest wyposażony w system Windows 10 Mobile, dzięki czemu użytkownik może korzystać z pakietu Office czy zsynchronizować ustawienia przeglądarki internetowej Microsoft Edge. Smartfon jest smukły, lekki i na pierwszy rzut oka wygląda na urządzenie z wyższego segmentu cenowego niż w rzeczywistości. Dużą zaletą jest 5-calowy, czytelny nawet w pełnym słońcu wyświetlacz OLED. Ponadto za pomocą Lumii 650 można wykonać akceptowalnej jakości zdjęcia, co przy urządzeniu tej klasy zasługuje na pochwałę.

Budżetowiec Microsoftu nie uniknął jednak wad. Został wyposażony w zaledwie 1 GB pamięci RAM, co momentami powoduje wolniejsze włączanie aplikacji i reakcję na dotyk. Lumia 650 na pewno nie jest skierowana do fanów systemu Android. Jeśli użytkownik pracuje w oparciu o synchronizację z kontem Google, to na smartfonie Microsoftu nie znajdzie odpowiedniego wsparcia – poza możliwością przeglądania poczty z konta Gmail za pośrednictwem programu Outlook. Brakuje m.in. aplikacji do obsługiwania danych w chmurze, aplikacji YouTube’a czy Map Google’a.

Lumia 650 jest dla użytkowników szukających smartfona, na którym za przystępną cenę wykonają poprawnie wszystkie podstawowe funkcje: połączenia telefoniczne, wysyłanie SMS-ów, przeglądanie Internetu, czy odtwarzanie multimediów. Ponadto zrobią poprawne zdjęcia. To wszystko jednak nie będzie się odbywało w warunkach najwyższej klasy. Jeśli kluczową kwestią przy kupnie budżetowego smartfona jest system operacyjny, to najciekawszą alternatywą z Androidem będzie Samsung J3 (2016). Korzystniej funkcjonuje również Huawei Y5 II, ale za jego pomocą można zrobić kiepskiej jakości zdjęcia.

Back to top button