Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Motorola Moto G5s Plus: Klasa średnia z dual cam

W 2017 roku Motorola próbuje znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla każdego użytkownika smartfonów. Z jednej strony są na rynku modułowe rozwiązania, takie jak Moto Z2 Play, a z drugiej średniobudżetowe modele łączące solidne wykonanie, funkcjonalność i przystępną cenę. Jednym z nich jest Moto G5s Plus. Smartfon zadebiutował w sierpniu 2017 roku. Jest to urządzenie z 5,5-calowym ekranem o rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli), 8-rdzeniowym układem Snapdragon 625 wspieranym przez 3 GB RAM-u oraz z 32 gigabajtami pamięci wewnętrznej. Zdjęcia można wykonać za pomocą głównego aparatu składającego się z dwóch obiektywów o matrycy 13-megapikseli oraz przedniej 8-megapikselowej kamery. Smartfon Motoroli zasilany jest baterią o pojemności 3000 mAh. Warto podkreślić, że G5s Plus obsługuje szybkie ładowanie TurboPower oraz został wyposażony w czytnik linii papilarnych. Na tej półce cenowej konkurencja jest ogromna: Samsung Galaxy J7 (2017), LG Q6, czy chociażby Huawei P10 Lite. Czas sprawdzić, jak na tle rywali zaprezentuje Moto G5s Plus. Czy okaże się bardziej wydajniejszy od swojego poprzednika – Moto G5s?

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Marka Motorola prezentuje solidnie i precyzyjnie wykonane smartfony. Tak też jest w przypadku G5s Plus. Większość jednoczęściowej obudowy wykonana jest z aluminium,a przedni panel pokryty jest szkłem Gorilla Glass 3-ciej generacji. Za niewielką wadę w konstrukcji można uznać odstający od tyłu obudowy obiektyw – może np. zahaczać o kieszenie spodni. W trakcie użytkowania należy przyzwyczaić się do częstego zaczepiania palcami o obiektyw. Motorola G5s Plus występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: srebrnej oraz złotej – nazwanych przez producenta: Lunar Gray, Blush Gold. W pudełku poza urządzeniem producent umieścił ładowarkę umożliwiającą szybkie ładowanie (Turbopower), kabel ze złączem micro USB oraz igłę umożliwiającą wysunięcie tacki na karty nano-SIM i microSD. Minusem jest słuchawek w zestawie. Całość zapakowana jest w przyciągające uwagę swoją kolorystyką pudełko.

Przedni panel smartfona składa się z 5,5-calowego wyświetlacza IPS o rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli), który pokryty jest szkłem Gorilla Glass 3. Tuż nad ekranem znajduje się napis “moto”, a powyżej ulokowane są: głośnik, czujnik światła i przede wszystkim przedni 8-megapikselowy przedni aparat z oddzielną lampą błyskową. Zdecydowanie brakuje diody powiadomień. Pod wyświetlaczem znajduje się czytnik linii papilarnych. Oznacza to, że dotykowe przyciski systemowe, tj. „Powrót”, „Menu” i „Lista aplikacji” – umieszczone są na ekranie smartfona, przez co zajmują miejsce w dolnej części wyświetlacza. Użytkownik może je wyłączyć, jeśli zdecyduje się nawigować smartfonem za pomocą skanera odcisku palca – ruch w lewo odpowiada za funkcję “Powrót”, zaś w prawo za wyświetlenie listy aplikacji. Tylny panel wyróżnia przede wszystkim odstający od obudowy aparat główny. W kulistej, wystającej przestrzeni zostały umieszczone dwa obiektywy o 13-megapikselowej oraz dwutonowa lampa LED. Tuż pod główną kamerą znajduje się wklęsły logotyp Motoroli. Wszystkie fizyczne przyciski – do regulacji głośności oraz włącznik o chropowatej powierzchni umieszczono na prawej krawędzi urządzenia. Z kolei lewy bok w o miejsce dla pojedynczej tacki na kartę microSD (do 256 GB) i kartę nano-SIM. Jeśli użytkownik nie chce rozszerzać pamięci smartfona, to miejsce na kartę microSD ma również przeznaczenie dla drugiej karty SIM. Na górnej krawędzi urządzenia znajduje się gniazdo mini jack, zaś na dolnej port micro USB, pojedynczy głośnik oraz mikrofon.

test-sesja-motorola-moto-g5s-plus (11)

Wzornictwo Motoroli G5s Plus jest połączeniem solidnego wykończenia obudowy z miłą dla oczu kolorystyką. Przeszkadzać użytkownikom może jedynie mocno wystający główny aparat, przez to smartfon nie leży perfekcyjnie w dłoni. Warto dodać, że tylny panel trudno zabrudzić, a estetyka urządzenia pozostaje zachowana nawet po intensywnym użytkowaniu.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Motorola Moto G5s pracuje na bazie systemu Android  7.1.1 Nougat. Producent obiecał, że urządzenie będzie objęte aktualizacją do wersji 8.0 Oreo. Warto zaznaczyć, że jest to czysta wersja systemu operacyjnego, bez żadnych nakładek. Listę zainstalowanych programów można rozwinąć przesunięciem palca do góry. Z kolei przeciągnięcie nim w dół wywoła powrót do pulpitu głównego. Tak, jak inne smartfony Motoroli, producent wyposażył testowany model w aplikację Moto. Wiąże się z nią szereg innowacyjnych usprawnień – wykonywanie odpowiednich gestów aktywuje przypisane im funkcje. Za pomocą dwukrotnego obrotu telefonem można włączyć aparat, zaś dwukrotne potrząśnięcie włączy latarkę.

Podniesienie smartfona w trakcie, gdy ktoś dzwoni spowoduje włączenie samych wibracji. Z kolei odwrócenie urządzenia wyświetlaczem w stronę np. blatu biurka aktywuje tryb “nie przeszkadzać”. Na ekranie G5s Plus można również korzystać z dwóch aplikacji jednocześnie np. przeglądarki internetowej oraz programu do wysyłania i odbierania wiadomości SMS. Tryb podziału ekranu satysfakcjonująco sprawdza się na 5,5-calowym wyświetlaczu.

O bezpieczeństwo danych zadba skaner linii papilarnych. Odczyt odcisku palca przez wbudowany czytnik działa poprawnie i precyzyjnie. Po odpowiednim zeskanowaniu palca z kilku stron każde, późniejsze przyłożenie go do czytnika natychmiast odblokowuje telefon. Za pomocą skanera odcisku palca można również nawigować smartfonem. Po włączeniu powyższej opcji np. ruch w lewo odpowiada za funkcję “Powrót”, zaś w prawo za wyświetlenie listy aplikacji.

Z racji tego, że Motorola G5s Plus bazuje na czystym Androidzie producent wyposażył swojego flagowca w pakiet od Google’a (Chrome, Gmail, Mapy, YouTube itd.) oraz aplikacje odpowiadające za podstawowe funkcje  – Telefon, Kontakty oraz  Wiadomości. Za domyślny program do przeglądania obrazów służą Zdjęcia z pakietu Google. Ponadto w pamięci telefonu znajduje się wcześniej wspomniana aplikacja Moto. Po pierwszym uruchomieniu smartfona brakuje przede wszystkim aplikacji do obsługi social media. Są za to dostępne mniej przydatne aplikacje: Outlook oraz LinkedIn – niestety nie można ich usunąć z pamięci urządzenia.

Minusem w oprogramowaniu jest również brak menedżera odpowiadającego za optymalizację oraz bezpieczeństwo urządzenia. Jeśli  komuś zabraknie jakiegoś programu, to z pomocą zawsze przychodzi Sklep Play i mnóstwo darmowych, jak i płatnych gier, aplikacji do pobrania.

Wyświetlacz

Motorola wyposażyła Moto G5s Plus w ekran o matrycy IPS, przekątnej 5,5” i rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli). Jest on pokryty warstwą hartowanego szkła Corning Gorilla Glass 3. Wyświetlany obraz jest ostry, a poziom głębi czerni zadowalający. Odwzorowanie kolorów stoi na satysfakcjonującym poziomie, aczkolwiek trzeba zauważyć, że biel jest wyświetlana w chłodnej tonacji.

Korzystanie ze smartfona w pełnym słońcu nie przysparza większych problemów, aczkolwiek poziom jasności mógłby być nieco większy. Kąty widzenia są zadowalające, a czujnik światła przystępnie reaguje na zmianę warunków otoczenia.

-~- Aparat -~-

Aparat

Producent wyposażył Motorole G5s Plus w główny aparat, który jest składową dwóch obiektywów o matrycy 13 Mpix i przysłonie f/2.0. Nocne ujęcia doświetli dwutonowa lampa LED. Przednia kamera jest 8-megapikselowa, a selfie po zmroku również można doświetlać za pomocą lampy błyskowej. Fotografie wykonane zarówno przednią, jak i główną kamerą są przystępnej jakości.

test-sesja-motorola-moto-g5s-plus (1)

Aplikacja aparatu działa bez zarzutu. Jest intuicyjna w obsłudze, a jej interfejs nie zacina się. Jest ona bliźniacza w obsłudze, jak w pozostałych tegorocznych smartfonach Motoroli. Przesunięcie palcem od lewej do prawej krawędzi spowoduje wysunięcie się menu ustawień rejestrowania obrazu. Wykonanie tej operacji w odwrotnej kolejności sprawi, że użytkownik zobaczy ostatnio wykonane zdjęcie. W G5s Plus jest dostępny zarówno tryb automatyczny, jak i profesjonalny. Warto dodać, że ten drugi występuje również podczas robienia selfie. Użytkownik może wtedy ingerować w zaawansowane ustawienia fotograficznie m.in.: czułość ISO (od 100 do 3200), czas naświetlania (od 1/6000 do ¼ sekundy) lub manualne ustawienie ostrości. Ponadto użytkownik może wykonać panoramę, nagrać film oraz zarejestrować obraz w zwolnionym tempie. Ciekawostką jest dodany tryb włączenia głębi.

Większość zdjęć wykonanych za dnia stoi na dobrym poziomie. Odwzorowanie kolorów jest satysfakcjonujące, a fotografie mają wiele wiernie oddanych detali. Problemy z ostrością pojawiają się rzadko. Na nocnych ujęciach gorzej wypada oddanie szczegółów, a kolorystyka zdjęć jest poprawna. W odbiorze fotografii może przeszkadzać ilość szumu cyfrowy. Po zmroku może występować problem z łapaniem ostrości. Dwutonowa lampa błyskowa działa zaś poprawie. Przeszkadzać użytkownikom może opóźnienie migawki aparatu – po kliknięciu na nią urządzenie potrzebuje chwili aby wykonać zdjęcie. Z kolei wprowadzony tryb włączenia niskiej głębi ostrości zawodzi, ponieważ rozmycie tła wygląda sztucznie.

Selfie wykonane G5s są poprawne. Największy problem pojawia się z ostrością, często trzeba wykonać kilka zdjęć aby twarz była odpowiednio wyraźna. Na zdjęciach w idealnych warunkach ten problem, a tło charakteryzuje się dobrym odwzorowaniem kolorów. Gorzej wypada oddanie detali. Po zmroku szczegółowość spada jeszcze bardziej i pojawiają się problemy z ostrością. Za to większość użytkowników powinna być zadowolona z odwzorowania kolorów na selfie. Na plus można zaliczyć aspekt pojawienia się lampy błyskowej obok przedniej kamery. Pozwala ona na zrobienie zdjęcia w całkowitych ciemnościach, jednak będzie ono znacznie zaszumione.

Warto podkreślić, że Motorola G5s Plus rejestruje obraz zarówno w rozdzielczości 4K i 30 kl/s (2160 x 2840 pikseli), jak i Full HD i 60 kl/s (1080 x 1920 punktów). W praktyce filmy nagrane w wymienionych rozdzielczościach są przeciętne. Optyczna stabilizacja obrazu (OIS) jest dostępna dopiero dla nagrań w rozdzielczościach Full HD i 30 kl/s oraz niższych. Jej brak niekorzystnie wpływa na odbiór nagrań – można to zaobserwować na testowych filmach. Nagrania dzienne prezentują się zadowalająco – są kontrastowe, mają dobre odwzorowanie szczegółów. Na filmach kręconych po zmroku przeszkadza ilość szumu cyfrowego, gorzej funkcjonuje autofokus. Ponadto zdecydowanie spada szczegółowość detali. Warto zaznaczyć, że najkorzystniej rejestrować obraz w rozdzielczości Full HD (1080p) i 30 kl/s.

Zdjęcia dzienne wykonane smartfonem Motoroli są zadowalające, zaś te zrobione po zmroku i w gorszych warunkach są jedynie poprawne. Konkurencja w tej klasie cenowej jest duża. W tej kategorii Motorola G5s Plus nieznacznie wygrywa z LG Q6, ale już ustępuje Samsungowi J7 (2017).

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Multimedia i Internet

Smartfon płynnie wyświetla filmy w rozdzielczości Full HD. Za pomocą G5s Plus można odtwarzać nagrania zapisane w formatach: 3GP, MP4, WMV, AVI i FLV. Problem pojawia się w przypadku filmów z napisami – domyślna aplikacja nie obsługuje ich odtwarzania. W jej ustawieniach użytkownik może zapętlić aktualnie odtwarzany plik wideo oraz wyciąć z niego dowolny fragment i zapisać, jako oddzielny film. Ulubionych piosenek można posłuchać za pomocą aplikacji Muzyka Play od Google’a. Umożliwia sortowanie biblioteki utworów według nazw wykonawców i tytułów albumów. Tak, jak każdy komercyjny do słuchania muzyki, ten również został wyposażony w opcję streamingu utworów (po opłaceniu comiesięcznego abonamentu). Smartfon obsługuje pliki audio zapisane w formatach MP3, AAC, ALAC, AMR, MIDI, Ogg, WMA.

Wbudowany, pojedynczy głośnik ulokowany jest na dolnej krawędzi urządzenia. Odtwarza dźwięk poprawnej jakości. Przy maksymalny poziomie głosności momentami słychać efekt trzeszczenia. W zestawie niestety brakuje słuchawek, ale producent nie zapomniał o miłośnikach radia. Wśród aplikacji zainstalowanych w pamięci smartfona jest Radio FM.

Surfować po Internecie można za pomocą przeglądarki Chrome.  Jej głównymi zaletami są: synchronizacja zakładek, historii i ustawień z kontem Google, tryb incognito, możliwość wyświetlania stron internetowych przygotowanych dla przeglądarek komputerowych. Smartfon dobrze sobie radzi podczas scrollowania oraz przełączania kart, nawet gdy jest ich otwartych kilka na raz. Satysfakcjonująco wypada również ładowanie stron w wersji dla przeglądarek komputerowych.

Komunikacja

Jakość rozmów, podobnie jak odtwarzanego dźwięku jest zadowalająca. Głos rozmówcy jest wyraźny zarówno podczas rozmowy w trybie głośnomówiącym, jak i w klasycznej formie komunikacji telefonicznej.

Motorola G5s Plus umożliwia transmisję danych poprzez LTE Cat. 7 (pobieranie do 300 Mb/s, wysyłanie do 100 Mb/s). Smartfon został wyposażony w dwuzakresowy moduł Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, NFC oraz GPS obsługujący A-GPS i GLONASS. Testy komunikacje wypadły dobrze – korzystanie Internetu za pośrednictwem LTE oraz sieci Wi-Fi było płynne.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność i bateria

Motorola G5s została wyposażona w procesor Snapdragon 625, w którego skład wchodzi 8 rdzeni Cortex-A53 taktowanych zegarem 2,0 GHz i układ graficzny Adreno 506. Smartfon zaopatrzony jest również w 3 GB RAM-u oraz 32 GB pamięci wewnętrznej. Do dyspozycji użytkownika pozostaje ok. 22 gigabajtów. Pamięć można rozszerzyć za pomocą karty microSD (do 256 GB). Taki zestaw zapewni komfortowe użytkowanie smartfona. Świadczą o tym, m.in. testy, które smartfon przeszedł z dobrym rezultatem. W teście programem AnTuTu G5s Plus uzyskał 63604 punktów. Jest to rezultat nieznacznie przewyższający osiągi: Samsunga Galaxy A5 (2017) oraz Huawei P10 Lite. Ciekawą alternatywą dla testowanego smartfona może okazać się również Xiaomi Mi A1. Otwieranie programów w G5s Plus działa szybko i zadowalająco. Smartfon bez problemów uruchamia wymagające gry, jak np. Asphalt 8 lub Real Racing 3. Rozgrywka toczy się płynnie, w komfortowych warunkach dla gracza.

Wyniki testu w AnTuTu 6: 63 604 punktów (3D: 13030, UX: 24524, CPU: 20380, RAM: 5670)

Smartfon wyposażono w niewymienną baterię o pojemności 3000 mAh. Czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora jest duża zaletą tego modelu. Przy włączonej transmisji danych oraz sporadycznym sięganiu po telefon bateria wytrzyma około półtorej doby użytkowania. Screen on Time podczas testów wyniósł blisko 5 godzin (4 godziny i 48 minut). W przypadku intensywnego korzystania z urządzenia (gry, przeglądanie Internetu, muzyka) akumulator wytrzymuje do ok. 16 godzin. Kolejną zaletą jest obsługa trybu szybkiego ładowania baterii (nazwany przez producenta Turbopower) – jej naładowanie od poziomu 1% do 100% trwało 100 minut. Ładowarka obsługująca powyższy tryb znajduje się w zestawie.

test-sesja-motorola-moto-g5s-plus (3)

Maksymalny czas oglądania filmu o rozdzielczości Full HD jest również zadowalający. Smartfon z ustawioną jasnością ekranu ustawioną na 50% oraz maksymalną głośnością wyświetlał filmy  bez przerwy przez 10 godzin i 22 minuty. Satysfakcjonujące wyniki wydajności baterii odnotowano również podczas słuchania muzyki. Urządzenie z wygaszonym ekranem i wyłączoną transmisją danych zużyło 2% baterii przez godzinę, a więc umożliwi nam słuchanie muzyki przez około 50 godzin.

Podsumowanie

Motorola G5s Plus to solidnie wykonany smartfon z 5,5-calowym ekranem o rozdzielczości Full HD. Jego atutami są: zadowalający czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora i obsługa Turbopower – szybkie ładowanie baterii. Urządzenie bazuje na czystym systemie Android (bez nakładek), a korzystanie z G5s Plus odbywa się w przyjaznych dla użytkownika warunkach. Na komfort użytkowania smartfona wpływają również gesty Moto. Wystarczy dwukrotnie obrócić urządzenie w dłoni aby aktywować aplikację aparatu.

Większe oczekiwania można mieć do jakości zdjęć – w końcu producent wyposażył G5s Plus w główny aparat typu dual cam o rozdzielczości matrycy pojedynczego obiektywu 13 Mpix. Zdjęcia wykonane w idealnych warunkach są dobrej jakości, jednak te po zmroku pozostawiają już nieco do życzenia. Zdecydowanie na minus jest opóźnienie migawki aparatu – szybciej pod tym względem funkcjonuje Huawei P10 Lite oraz Samsung Galaxy J7 (2017).

Różnica pomiędzy modelem G5s Plus, a jego poprzednikiem (G5s) jest zauważalna. Nowszy produkt Motoroli przede wszystkim jest wydajniejszy, ma większy wyświetlacz i można nim wykonać lepszej jakości zdjęcia. W starciu z konkurencją innych producentów G5s Plus wyróżnia solidne wykonanie, dobry czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora oraz funkcjonalne gesty Moto.

Back to top button