Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Motorola Moto Z2 Play: Druga generacja innowacyjności

Lenovo Moto Z oraz Moto Z Play to najbardziej innowacyjne smartfony 2016 roku. Teraz nadszedł czas na drugą generację. Na rynku zadebiutowała Motorola Moto Z2 Play, a wraz z nią pełen pakiet kompatybilnych modułów, m.in. bateria Moto TurboPower™ Pack, głośnik JBL SoundBoost 2 czy moduł z kamerą rejestrującą obraz w 360 stopniach (Moto 360 camera). W przypadku smartfona producent oferuje urządzenie z 5,5-calowym ekranem Super AMOLED o rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli), 8-rdzeniowym układem Snapdragon 626 wspieranym przez 4 GB RAM-u oraz z 64 gigabajtami pamięci wewnętrznej. Dostępna jest także wersja z 3 GB pamięci operacyjnej i 32 GB miejsca na dane. Zdjęcia można wykonać za pomocą 12-megapikselowego aparatu głównego lub przedniej kamery o matrycy 5 Mpix. Moto Z2 Play zasilana jest baterią o pojemności 3000 mAh. Jest to minus w porównaniu z parametrami jej poprzedniczki – akumulator w Moto Z Play miał pojemnością większą o 500 mAh. Czas sprawdzić, jak kontynuacja innowacyjnej linii smartfonów sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Czy na tej półce cenowej wygrywa z konkurencją? Czy mimo mniejszej pojemności akumulatora druga generacja serii Z Play nie zawiedzie użytkownika?

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Lenovo (Motorola) z pewnością nie inspiruje się innymi markami. Wzornictwo serii  smartfonów Moto Z jest unikalne. Większość obudowy wykonana jest z aluminium (tylny panel i ramka), zaś przedni panel pokryty jest szkłem Gorilla Glass trzeciej generacji. Ponadto jest to jeden z najsmuklejszych smartfonów na rynku. Moto Z2 Play jest szczuplejsza od swojej poprzedniczki o 1 milimetr. Małą wadą jest jedynie znacząco odstający od tyłu obudowy obiektyw – może np. zahaczać o kieszenie spodni. Sytuacja zmienia się, gdy do urządzenia zostanie podłączony moduł w postaci dodatkowej baterii – Moto TurboPower™ Pack. Wtedy smartfon jest zdecydowanie grubszy, ale obiektyw już nie odstaje, a czas pracy urządzenia wydłuża się nawet dwukrotnie. Zaletą są też materiały, z których wykonany jest moduł. Smartfon bardzo dobrze leży w dłoni i nie ślizga się w niej. Moto Z2 Play występuje w trzech wersjach kolorystycznych: niebieskiej, szarej oraz złotej – nazwanych przez producenta Nimbus Blue, Lunar Gray, Fine Gold. W pudełku, poza urządzeniem, producent umieścił ładowarkę umożliwiającą szybkie ładowanie, kabel ze złączem USB typu C oraz igłę umożliwiającą wysunięcie tacki na karty nano-SIM i microSD. Dużą zaletą jest dodatek w postaci ochronnej obudowy na tył urządzenia, która łączy się ze smartfonem za pomocą magnesu. Minusem jest zaś brak słuchawek w zestawie. Całość zapakowana jest w czerwone pudełko z błyszczącym logotypem producenta i nazwą modelu.

Przedni panel smartfona składa się z 5,5-calowego wyświetlacza Super AMOLED o rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli), który pokryty jest szkłem Gorilla Glass 3. Tuż nad ekranem znajduje się napis „moto”, a powyżej ulokowane są: głośnik, czujnik światła i przede wszystkim przedni 5-megapikselowy aparat do selfie wraz z lampą błyskową. Zdecydowanie brakuje diody powiadomień. Pod wyświetlaczem znajduje się czytnik linii papilarnych oraz mikrofon do rozmów. Oznacza to, że dotykowe przyciski systemowe, tj. „Powrót”, „Menu” i „Lista aplikacji”, umieszczone są na ekranie smartfona, zajmując miejsce w dolnej części wyświetlacza. Tylny panel wyróżnia linię smartfonów Moto Z od innych producentów. Znajduje się na nim odstający od obudowy obiektyw głównego aparatu o matrycy 12 Mpix, pod którym umiejscowiona jest dwutonowa lampa LED.

test-motorola-moto-z2-play (11) - Copy

Tuż pod główną kamerą znajduje się błyszczący logotyp Motoroli. W dolnej części tyłu obudowy ulokowany jest system magnesów i łączników umożliwiających połączenie modułów Moto Mods ze smartfonem. Również charakterystyczna jest wąska ramka wokół krawędzi tylnego panelu – znajdują się tam anteny odpowiadające za funkcjonowanie m.in. łączności Bluetooth oraz NFC. Warto podkreślić, że taki zabieg ładnie komponuje się w nowoczesne wzornictwo urządzenia. Aluminiowa ramka otaczająca telefon to element łączący oba panele. Na jej prawym boku umieszczono przyciski do regulacji głośności oraz włącznik o chropowatej powierzchni. Z kolei lewy bok w ogóle nie został zagospodarowany. Górna krawędź to miejsce dla pojedynczej tacki na kartę microSD (do 256 GB) oraz dwóch kart nano-SIM. Na dolnej krawędzi znajduje się port micro USB typu C oraz gniazdo minijack.

Moto Z2 Play to smartfon, który dobrze leży w dłoni bez względu na to, czy aktualnie użytkownik korzysta z modułu w postaci dodatkowej baterii. Urządzenie jest połączeniem solidnego wykończenia obudowy z miłą dla oczu kolorystyką. Przeszkadzać użytkownikom może jedynie mocno wystający główny aparat. Warto dodać, że na tylnym panelu szybko widać ślady użytkowania, ale z pomocą przychodzą nakładki ochronne i Moto Mods.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Motorola Moto Z2 Play pracuje na bazie systemu Android 7.1.1 Nougat. Warto zaznaczyć, że jest to czysta wersja systemu operacyjnego, bez żadnych nakładek. Listę zainstalowanych programów można rozwinąć przesunięciem palca do góry. Z kolei przeciągnięcie nim w dół wywoła powrót do pulpitu głównego.

Tak jak w przypadku poprzednika, producent wyposażył nowy model w aplikację Moto. Wiąże się z nią szereg innowacyjnych usprawnień – wykonywanie odpowiednich gestów oraz poleceń głosowych sprawi aktywowanie przypisanych im funkcji. Za pomocą dwukrotnego obrotu telefonem można włączyć aparat, zaś dwukrotne potrząśnięcie włączy latarkę. Zbliżenie np. dłoni do smartfona powoduje podświetlenie ekranu, chociażby w celu sprawdzenia godziny czy powiadomień.

Ponadto podniesienie smartfona wtedy, gdy ktoś dzwoni, spowoduje włączenie samych wibracji. Z kolei odwrócenie urządzenia wyświetlaczem w stronę np. blatu biurka aktywuje tryb „nie przeszkadzać”. Sterowanie smartfonem za pomocą głosu jest możliwe, ale jedynie w językach angielskim, hiszpańskim i portugalskim. Producent nie przewidział wspomagania dla języka polskiego. Na ekranie Moto Z2 Play można również korzystać z dwóch aplikacji jednocześnie, np. z przeglądarki internetowej oraz programu do wysyłania i odbierania wiadomości SMS. Tryb podziału ekranu satysfakcjonująco sprawdza się na 5,5-calowym wyświetlaczu.

O bezpieczeństwo danych zadba skaner linii papilarnych. Odczyt odcisku palca przez wbudowany czytnik działa poprawnie i precyzyjnie. Po odpowiednim zeskanowaniu palca z kilku stron każde późniejsze przyłożenie go do czytnika natychmiast odblokowuje telefon. Dłuższe przytrzymanie palca na skanerze, gdy smartfon jest wybudzony, spowoduje zablokowanie urządzenia.

Z racji tego, że Motorola Moto Z2 Play bazuje na czystym Androidzie, producent wyposażył swojego flagowca w pakiet od Google’a (Chrome, Gmail, Mapy, YouTube itd.) oraz aplikacje odpowiadające za podstawowe funkcje – Telefon, Kontakty oraz  Wiadomości. Za domyślny program do przeglądania obrazów służą Zdjęcia z pakietu Google. Ponadto w pamięci telefonu znajduje się wcześniej wspomniana aplikacja Moto, a w ustawieniach jest specjalna zakładka Moto Mods – informuje użytkowników o dostępnych modułach oraz o stanie aktualnie zainstalowanego modułu. Po pierwszym uruchomieniu smartfona brakuje przede wszystkim aplikacji do obsługi social media. Minusem w oprogramowaniu jest również brak menedżera odpowiadającego za optymalizację oraz bezpieczeństwo urządzenia. Jeśli komuś zabraknie jakiegoś programu, to z pomocą zawsze przychodzi Sklep Play i mnóstwo darmowych, jak i płatnych gier, aplikacji do pobrania.

Wyświetlacz

Motorola wyposażyła Moto Z2 Play w ekran Super AMOLED o przekątnej 5,5” i rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli). Jest on pokryty warstwą hartowanego szkła Corning Gorilla Glass 3. Jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo dobra. Satysfakcjonujące jest odwzorowanie kolorów – są bardzo naturalne. Obraz jest ostry, a poziom głębi czerni zadowalający.

Wyświetlacz w smartfonie Motoroli jest dobrą konkurencją dla ekranów Samsunga, np. tego z Galaxy A5 (2017). Korzystanie ze smartfona w pełnym słońcu nie przysparza większych problemów, aczkolwiek poziom jasności mógłby być nieco większy. Nie można mieć za to zastrzeżeń do kątów widzenia. Czujnik światła również poprawnie reaguje na zmianę warunków otoczenia.

-~- Aparat -~-

Aparat

Producent wyposażył Moto Z2 Play w główną kamerę o matrycy 12 Mpix z obiektywem o jasnej przysłonie f/1.7. Nocne ujęcia doświetli dwutonowa lampa LED. Parametry przedniej kamery są standardowe dla smartfonów tej klasy – 5-megapikselowy obiektyw aparatu o przysłonie f/2.2. Warto dodać, że selfie po zmroku również można doświetlać za pomocą lampy błyskowej. Fotografie wykonane zarówno przednią, jak i główną kamerą są dobrej jakości.

test-motorola-moto-z2-play (26)

Aplikacja aparatu działa bez zarzutu. Jest intuicyjna w obsłudze, a jej interfejs nie zacina się. Przesunięcie palcem od lewej do prawej krawędzi spowoduje wysunięcie się menu ustawień rejestrowania obrazu. Wykonanie tej operacji w odwrotnej kolejności sprawi, że użytkownik zobaczy ostatnio wykonane zdjęcie. W Moto Z2 Play jest dostępny zarówno tryb automatyczny, jak i profesjonalny.  Warto dodać, że ten drugi występuje również podczas robienia selfie. Użytkownik może wtedy ingerować w zaawansowane ustawienia fotograficznie, m.in. czułość ISO (od 100 do 3200), czas naświetlania (od 1/6000 do ⅓ sekundy) lub manualne ustawienie ostrości. Ponadto użytkownik może wykonać panoramę, nagrać film oraz zarejestrować obraz w zwolnionym tempie.

Większość zdjęć wykonanych za dnia stoi na zadowalającym poziomie. Odwzorowanie kolorów jest satysfakcjonujące, a fotografie mają wiele wiernie oddanych detali. Nie ma problemów z funkcjonowaniem autofokusa. Na nocnych ujęciach gorzej wypada oddanie szczegółów, ale kolorystyka zdjęć jest poprawna. W odbiorze fotografii nie przeszkadza też szum cyfrowy. Jego ilość najczęściej jest znikoma. Ponadto oprogramowanie aparatu wprowadza korekty w fotografiach – w pamięci smartfona będzie zapisane ujęcie oryginalne oraz najlepsze (zmodyfikowane automatycznie przez software). Po zmroku może występować problem z łapaniem ostrości. Dwutonowa lampa błyskowa działa zaś poprawnie.

Selfie wykonane Moto Z2 Play są dobre. Wiele z nich z pewnością ubarwi profile użytkownika w mediach społecznościowych. Na zdjęciach za dnia twarz jest najczęściej ostra i wyraźna, a tło charakteryzuje się dobrym odwzorowaniem kolorów. Gorzej wypada oddanie detali. Po zmroku szczegółowość spada jeszcze bardziej i pojawiają się problemy z ostrością. Za to większość użytkowników powinna być zadowolona z odwzorowania kolorów na selfie. Na plus można zaliczyć aspekt pojawienia się lampy błyskowej obok przedniej kamery. Pozwala ona na zrobienie zdjęcia w całkowitych ciemnościach, jednak będzie ono znacznie zaszumione.

Motorola Moto Z2 Play rejestruje obraz zarówno w rozdzielczości 4K i 30 kl./s (2160 x 3840 pikseli), jak i Full HD i 60 kl./s (1080 x 1920 punktów). Podczas nagrywania filmów występuje jedna zasadnicza wada – ptyczna stabilizacja obrazu (OIS) jest dostępna dla nagrań w rozdzielczościach Full HD i 30 kl./s oraz niższych. Jej brak niekorzystnie wpływa na odbiór nagrań – można to zaobserwować na przykładowych filmach. Nagrania dzienne prezentują się zadowalająco – są kontrastowe, mają dobre odwzorowanie szczegółów. Na filmach kręconych po zmroku momentami przeszkadza ilość szumu cyfrowego. Mimo to ich jakość jest poprawna, nadal korzystnie wypada odwzorowanie kolorów. Szczegółowość detali spada, ale jest poprawna. Również autofokus funkcjonuje przyzwoicie. Warto zaznaczyć, że najkorzystniej nagrywać obraz w rozdzielczości Full HD (1080p) i 30 kl./s. Wtedy użytkownik może korzystać z OIS.

Zdjęcia wykonane smartfonem Motoroli powinny zadowolić wielu użytkowników. Wypadają one korzystniej niż te wykonane smartfonami ze średniej półki cenowej – Galaxy A5 (2017) lub Huawei P10 Lite – oraz poprzedniczki testowanego urządzenia – Moto Z Play. Dobrą fotograficzną alternatywą dla Moto Z2 Play jest Asus ZenFone 3.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Multimedia i Internet

Smartfon płynnie wyświetla filmy w rozdzielczości Full HD. Za pomocą Moto Z2 Play można odtwarzać nagrania zapisane w formatach: 3GP, MP4, WMV, AVI i FLV. Problem pojawia się w przypadku filmów z napisami – domyślna aplikacja nie obsługuje ich odtwarzania. W jej ustawieniach użytkownik może zapętlić aktualnie odtwarzany plik wideo oraz wyciąć z niego dowolny fragment i zapisać jako oddzielny film. Ciekawym urozmaiceniem jest wykorzystanie modułu – Moto Projector Insta-Shared. Służy on do wyświetlania filmów na ścianie lub np. suficie. Ulubionych piosenek można posłuchać za pomocą aplikacji Muzyka Play od Google’a. Umożliwia sortowanie biblioteki utworów według nazw wykonawców i tytułów albumów. Tak jak każdy komercyjny do słuchania muzyki, ten również został wyposażony w opcję streamingu utworów (po opłaceniu comiesięcznego abonamentu). Smartfon obsługuje pliki audio zapisane w formatach MP3, AAC, ALAC, AMR, MIDI, Ogg, WMA.

Wbudowany pojedynczy głośnik ulokowany jest nad ekranem urządzenia. Odtwarza dźwięk dobrej jakości. Jest on donośny, a przy maksymalnym poziomie głosności nie słychać efektu trzeszczenia. W przypadku słuchania muzyki na zewnętrznym głośniku najlepiej sprawdzi się jednak Moto Mods – w postaci modułowego głośnika JBL Soundboost 2. Trzeba go jednak dokupić oddzielnie. W zestawie niestety brakuje też słuchawek, ale producent nie zapomniał o miłośnikach radia. Wśród aplikacji zainstalowanych w pamięci smartfona jest Radio FM. Warto podkreślić, że Moto Z2 Play jest wyposażona w najbardziej popularne gniazdo dla słuchawek – minijack. Modułowy flagowiec Lenovo Moto Z miał jedynie port USB typu C. Na szczęście producent nie zdecydował się na kontynuację tego rozwiązania.

Surfować po Internecie można za pomocą przeglądarki Chrome. Jej głównymi zaletami są: synchronizacja zakładek, historii i ustawień z kontem Google, tryb incognito, możliwość wyświetlania stron internetowych przygotowanych dla przeglądarek komputerowych. Smartfon dobrze sobie radzi podczas scrollowania oraz przełączania kart, nawet gdy jest ich otwartych kilka na raz. Satysfakcjonująco wypada również ładowanie stron w wersji dla przeglądarek komputerowych.

Komunikacja

Jakość rozmów, podobnie jak odtwarzanego dźwięku, jest zadowalająca. Głos rozmówcy jest wyraźny zarówno podczas rozmowy w trybie głośnomówiącym, jak i w klasycznej formie komunikacji telefonicznej.

Moto Z2 Play umożliwia transmisję danych poprzez LTE Cat. 7 (pobieranie do 300 Mb/s, wysyłanie do 100 Mb/s). Smartfon został wyposażony w dwuzakresowy moduł Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, NFC oraz GPS obsługujący A-GPS i GLONASS. Testy komunikacje wypadły dobrze – korzystanie Internetu za pośrednictwem LTE oraz sieci Wi-Fi było płynne.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność 

Motorola Moto Z2 Play została wyposażona w procesor Snapdragon 626, w którego skład wchodzi 8 rdzeni Cortex-A53 taktowanych zegarem 2,2 GHz i układ graficzny Adreno 506. Smartfon zaopatrzony jest również w 4 GB RAM-u oraz 64 GB pamięci wewnętrznej. Na rynku dostępna jest także nieco słabsza wersja, w której parametry te wynoszą odpowiednio 3 GB i 32 GB. Do dyspozycji użytkownika pozostaje ok. 50 gigabajtów (ok. 25 GB w wariancie z mniejszą ilością miejsca na dane). Pamięć można rozszerzyć za pomocą karty microSD (do 256 GB). Taki zestaw zapewni komfortowe użytkowanie smartfona. Świadczą o tym, m.in. testy, które Moto Z2 Play przeszła z satysfakcjonującymi rezultatami. W teście programem AnTuTu smartfon uzyskał 68695 punktów. Jest to rezultat przewyższający osiągi Samsunga Galaxy A5 (2017) oraz poprzednika testowanego smartfona – Moto Z Play. Ciekawą alternatywą dla testowanego smartfona może okazać się Xiaomi Mi5, jednak chiński smartfon gorzej wypada w kontekście mobilnej fotografii. Otwieranie programów w Moto Z2 Play odbywa się błyskawicznie, a urządzenie nie zawiesza się nawet podczas pracy na kilku aplikacjach. Smartfon bez problemów uruchamia wymagające gry, np. Asphalt 8 lub Real Racing 3. Rozgrywka toczy się płynnie, w komfortowych warunkach dla gracza.

Wyniki testu w AnTuTu 6: 68 695 punktów (3D: 13167, UX: 27340, CPU: 22161, RAM: 6027)

Bateria

Smartfon wyposażono w niewymienną baterię o pojemności 3000 mAh. Czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora to mocna strona tego urządzenia. Przy włączonej transmisji danych oraz sporadycznym sięganiu po telefon bateria wytrzyma około półtorej doby. Screen on Time wyniósł wtedy 6 godzin i 37 minut. W przypadku intensywnego korzystania z urządzenia (gry, przeglądanie Internetu, muzyka) akumulator wytrzymuje do około 20 godzin. Kolejną zaletą jest obsługa trybu szybkiego ładowania baterii – jej naładowanie od poziomu 1% do 100% zajmuje niecałe 1,5 godziny. W aspektach baterii oraz ładowania warto zwrócić uwagę na moduły Moto Mods.

Po założeniu na tylny panel smartfona Moto TurboPower™ Pack – dodatkowego akumulatora o pojemności 3490 mAh – czas pracy urządzenia znacząco się wydłuża. W trakcie testów Moto Z2 Play z modułem baterii wytrzymała 51 godzin bez potrzeby ładowania. SoT wyniósł wtedy 8 godzin i 36 minut. Drugim, funkcjonalnym modułem jest nakładka na tylny panel smartfona z obsługą bezprzewodowego ładowania. Niestety kompatybilną ładowarkę należy zakupić oddzielnie.

Maksymalny czas oglądania filmu o rozdzielczości Full HD jest znakomity. Smartfon z jasnością ekranu ustawioną na 50% oraz maksymalną głośnością wyświetlał filmy  bez przerwy przez 14 godzin i 3 minuty. Podany czas jest na podstawie testów akumulatora Moto Z2 Play (bez użycia modułu dodatkowej baterii). Satysfakcjonujące wyniki wydajności baterii odnotowano również podczas słuchania muzyki. Urządzenie z wygaszonym ekranem i wyłączoną transmisją danych zużyło 2% baterii przez trzy godziny, a więc umożliwi nam słuchanie muzyki przez około 66 godzin.

Podsumowanie

Lenovo kontynuuje udaną passę modułowych smartfonów. Moto Z2 Play to kolejny niezwykle funkcjonalny produkt. Mimo pojemności akumulatora o 500 mAh mniejszej niż u poprzednika, Z Play drugiej generacji sprawdzi się w wielu sytuacjach. Smartfon osiąga dobre wyniki czasu pracy baterii na jednym ładowaniu. Ponadto jest to zarówno świetne centrum multimedialnej rozrywki, jak i telefon do zadań służbowych. Jego mocną stroną jest ekran Super AMOLED o przekątnej 5,5 cala, który charakteryzuje się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów oraz świetnymi kątami widzenia. Ogromną zaletą tego urządzenia jest również kompatybilność z Moto Mods. Nakładane moduły, m.in. baterii, aparatu, głośnika czy projektora, z pewnością znajdą uznanie u wielu odbiorców. Warto jednak pamiętać, że Moto Mods są sprzedawane oddzielnie. Na komfort użytkowania smartfona wpływają również gesty Moto. Wystarczy przyłożyć rękę do urządzenia, a ekran się wybudza. Można uznać, że takie rozwiązanie rekompensuje brak diody powiadomień.

test-motorola-moto-z2-play (2)

Za pomocą Moto Z2 Play użytkownik wykona zdjęcia naprawdę dobrej jakości. Są one w sam raz na profile w social media. Fotografie zarejestrowane tym smartfonem prezentują się lepiej niż te zrobione smartfonami ze średniej półki, np. Samsungiem A5 (2017) czy Huawei P10 Lite. Pod tym względem testowany smartfon jest lepszy od swojego poprzednika. Dobrą alternatywą fotograficzną może być Asus ZenFone 3.

Wyjściowa cena detaliczna stawia Moto Z2 Play pomiędzy tańszymi: Samsungiem Galaxy A5 (2017), Xiaomi Mi5, Asus ZenFone 3, a droższym i flagowym Huawei P10. Jeśli cena Moto Z2 Play spadnie, to wśród średniobudżetowców może stać się częstym wyborem przez użytkowników. Główną konkurencją fotograficzną może okazać się Asus ZenFone 3, zaś pod względem wydajności działania korzystniej wypada Xiaomi Mi5.

Back to top button