Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy J3 (2016): Budżetowiec bez galaktycznego napędu

Smartfony Samsunga to jedne z najbardziej rozpowszechnionych urządzeń mobilnych na świecie. Swoich odbiorców znajdują zarówno flagowce, jak i budżetowe modele. Do grona tych drugich można zdecydowanie zaliczyć Samsunga Galaxy J3 (2016), który swoją premierę miał w styczniu 2016 roku. Koreański producent przygotował smartfona dla użytkownika bez wygórowanych oczekiwań. Telefon został wyposażony w 4-rdzeniowy procesor Spreadtrum SC9830, 8 GB pamięci wewnętrznej, 1,5 GB RAM-u oraz 5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości HD (720 x 1280 pikseli). Warto zwrócić uwagę, że jest to ekran Super AMOLED, co bardzo rzadko zdarza się w budżetowych smartfonach. Ponadto J3 (2016) ma wbudowany moduł LTE. W zależności od wersji obsłuży dwie karty micro SIM (testowany model to single SIM) oraz kartę micro SD. Konkurencja wśród budżetowych telefonów jest duża. Użytkowników próbują przekonać chociażby LG (np. LG K8) oraz Huawei (Huawei Y5 II). Nie poddaje się również Nokia, która ma w ofercie Lumię 650. Czy w przypadku modelu Galaxy J3 (2016) wystarczy marka producenta? Czas sprawdzić, czy budżetowiec Samsunga zostawi konkurencję w cieniu i będzie jedynym słusznym wyborem w tej kategorii cenowej.

specyfikacje-samsung-galaxy-j3-2016

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Budżetowy smartfon zachowuje wzornictwo typowe dla koreańskiej marki. Jest podobny do chociażby innych modeli z serii J, np. Galaxy J5 – obudowa o zaokrąglonych rogach, logotyp producenta nad wyświetlaczem i pod głównym aparatem o charakterystycznym kształcie. Smartfony Samsunga cechuje jeszcze przycisk Home pod ekranem urządzenia. Galaxy J3 (2016), jak na budżetowca przystało, ma zdejmowaną pokrywę baterii – plusem tego jest możliwość wymiany akumulatora. Urządzenie prawie w całości wykonane jest z plastiku, który nie ma tak dobrej przyczepności jak np. w Huawei Y5 II. Smartfon Samsunga można otrzymać w następujących wersjach kolorystycznych: czarnej, białej i złotej. Każdy z modeli otacza srebrna ramka, zaś dodatkowo w modelu białym część przedniego panelu nad ekranem jest czarna. Taki zabieg sprawia, że telefon wygląda mało estetycznie. Do zestawu oprócz urządzenia producent dołącza jedynie ładowarkę, kabel micro USB i standardowo instrukcję obsługi. Zdecydowanie w pakiecie brakuje słuchawek. Całość zapakowana jest w białe pudełko z dokładną nazwą smartfona i logotypem producenta.

Przedni panel smartfona to przede wszystkim dobrej jakości wyświetlacz Super AMOLED o przekątnej 5” i rozdzielczości HD (720 x 1280 pikseli). Niestety brakuje już ochrony w postaci szkła Gorilla Glass – podobnie jak w przypadku innych budżetowców, np. LG K8 lub wspomnianego już Huawei Y5 II. Wyświetlacz otacza czarna ramka – kiedy telefon jest podświetlony, wygląda to mało estetycznie, szczególnie w białej wersji kolorystycznej. Nad ekranem znajduje się 5-megapikselowa kamera do selfie, głośnik do rozmów oraz charakterystyczny logotyp Samsunga. Niestety brakuje czujnika światła oraz diody powiadomień, w którą nawet smartfon z dolnej półki cenowej mógłby zostać wyposażony.

test-sesja-samsung-galaxy-j3 (23)

Pod wyświetlaczem znajdują się dotykowe przyciski systemowe, tj. „Powrót” i „Lista aplikacji” – pomiędzy nimi umieszczony jest typowy dla smartfonów Samsunga fizyczny klawisz Home. Takowy można znaleźć zarówno w budżetowcach, takich jak Galaxy J1 (2016) czy testowany J3 (2016), jak i flagowcach – np. Galaxy S7 Edge. Tylna część obudowy koreańskiego smartfona również niczym szczególnym się nie wyróżnia. Na wykonanej z plastiku pokrywie baterii producent umieścił główny aparat (otoczony srebrną ramką), po jego lewej stronie jest lampa błyskowa, a po prawej głośnik. Niżej znajduje się logotyp Samsunga i to byłoby na tyle. Plusem jest fakt, że podczas rozmów żaden z elementów obudowy nie trzeszczy, a tył urządzenia nie zbiera szybko zabrudzeń. Pod pokrywą baterii można oczywiście znaleźć akumulator oraz slot na kartę micro SIM oraz kartę micro SD.

Pozostałe elementy, takie jak przyciski fizyczne i gniazda wejść, znajdują się na srebrnej krawędzi telefonu. Na górnej znajduje się wejście minijack. Na prawej krawędzi jest włącznik, a na lewej przyciski do regulacji poziomu głośności. Dolny bok urządzenia to miejsce dla wejścia micro USB oraz mikrofonu.

Samsung Galaxy J3 (2016) to smartfon z dolnej półki – w większości wykonany z plastiku, z wyświetlaczem bez ochrony warstwą szkła. Podczas noszenia telefonu z innymi przedmiotami ekran szybko zbierze mikrorysy. Plusem są dobrze spasowane elementy obudowy, dzięki temu urządzenie nie trzeszczy podczas jego używania.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Samsung Galaxy J3 (2016) funkcjonuje na bazie Androida 5.1.1 Lollipop. Całość funkcjonuje w oparciu o nakładkę TouchWiz. Nadaje ona unikalny wygląd interfejsu, który można personalizować za pomocą zakładki motywów, która znajduje się w ustawieniach smartfona. Warto zauważyć funkcjonalność przycisku Home. Jego dwukrotne kliknięcie uruchamia aparat.

Ikony i widżety można dowolnie umieszczać na kolejnych pulpitach głównego ekranu, ponadto wszystkie aplikacje są dostępne po przejściu do ich listy. Jeśli taka konfiguracja interfejsu nam nie odpowiada, dostępna jest zmiana stylu ekranu głównego. Po przejściu z trybu standardowego na tryb ułatwienia ikony będą większe. Ponadto pojawi się dodatkowy pulpit z ikonami kontaktów.

Samsung Galaxy J3 (2016) jest wyposażony w wiele przydatnych aplikacji, m.in. pakiet od Google’a (Gmail, Dysk, YouTube, Mapy, przeglądarka internetowa Chrome), czy pakiet od Microsoftu (Excel, PowerPoint, Word, chmura OneDrive). Ponadto w pamięci urządzenia nie zabrakło Kalkulatora, Dyktafonu, Notatnika, Terminarza oraz aplikacji odpowiadających za podstawowe funkcje – Wiadomości, Kontakty, Telefon (odpowiada za wybieranie numerów). Warto zwrócić uwagę, że w dzisiejszych czasach ważną rolę odgrywają media społecznościowe. Smartfon po pierwszym uruchomieniu jest wyposażony w Facebooka oraz Skype. Jeśli użytkownikowi będzie brakowało innych programów, to z pomocą zawsze przychodzi zawartość Sklepu Play i wiele darmowych aplikacji oraz gier.

Z racji niewielkiej dostępnej przestrzeni na dane (ok. 3,7 GB) oraz równie miernej ilości pamięci operacyjnej (1,5 GB) zalecane jest korzystanie ze Smart Menedżera. Jest to aplikacja dbająca o prawidłowe funkcjonowanie urządzenia (usunie zbędne pozostałości, zoptymalizuje zużycie pamięci RAM itd.). Trzeba przyznać, że w smartfonach Samsunga powyższa aplikacja sprawdza się bez zarzutu.

Wyświetlacz

Samsung Galaxy J3 (2016) został wyposażony w ekran Super AMOLED o rozdzielczości HD (720 punktów) i przekątnej 5 cali. Przyzwoicie wypada gęstość 294 pikseli na cal. Matryca Super AMOLED zastosowana w koreańskim smartfonie zdecydowanie przewyższa jakością wyświetlanego obrazu inne budżetowe modele konkurencji, jak chociażby Huawei Y5 II czy LG K8.

Dobre odwzorowanie kolorów oraz poziom kontrastu i nasycenia – to główne cechy tego wyświetlacza. Ponadto smartfon charakteryzują świetne kąty widzenia. Jedyny mankament to widoczność ekranu w pełnym słońcu. Nie zawsze jest idealna, ale i tak lepsza niż przy wcześniej wspomnianych modelach z matrycą IPS. Niestety poziom jasności ekranu trzeba regulować ręcznie, ponieważ urządzenie nie jest wyposażone w czujnik światła. Zaletą jest też dobra i szybka reakcja na dotyk.

-~- Aparat -~-

Aparat

Koreańczycy wyposażyli Galaxy J3 (2016) w aparat główny o matrycy 8 Mpix z obiektywem o przysłonie f/2.2 oraz przedni, 5-megapikselowy aparat o przysłonie również f/2.2. Biorąc pod uwagę klasę smartfona, fotografie wykonane zarówno przednią, jak i główną kamerą nie są najgorsze. Fotografie zrobione po zmroku będą doświetlone – te z głównej kamery za pomocą lampy LED, zaś selfie za pomocą wyświetlacza.

test-sesja-samsung-galaxy-j3 (11)

Aplikacja aparatu jest przyjazna w użytkowaniu. Interfejs nie zacina się, a ustawienia są czytelnie rozlokowane. Oprócz automatycznego trybu robienia zdjęć dostępne są m.in. profesjonalny, panoramiczny, sportowy i HDR. W przypadku fotografii wykonywanych przednią kamerą jest możliwość upiększania twarzy. Dostępne są również trzy filtry, za pomocą których można przekształcić fotografie w skali szarości, negatywie bądź sepii. Wspomniany tryb profesjonalny jest łatwy w obsłudze i nawet fotograficzny laik powinien sobie poradzić ze zmianą balansu bieli, czułości ISO (od 100 do 800) oraz korektą ekspozycji. Warto zaznaczyć, że powyższe ustawienia nie mają znaczącego wpływu na jakość zdjęcia – mogą ją jedynie odrobinę poprawić.

Zdjęcia wykonane za dnia są przyzwoitej jakości. Nawet te zrobione w czasie zachmurzenia są w większości do zaakceptowania. W idealnych warunkach odwzorowanie kolorów na fotografiach jest przyzwoite, zaś przy zachmurzeniu kolory są zbyt blade. Na zdjęciach nie można dostrzec ogromu wiernie odwzorowanych detali, aczkolwiek za dnia poprawnie działa autofocus. Znacznie gorzej prezentują się zdjęcia nocne, jak i te przy sztucznym oświetleniu. Najbardziej przeszkadza znaczne zaszumienie obrazu oraz kiepskie odwzorowanie liczby detali. Wpływa to negatywnie na odbiór zdjęć. Również rozczarowuje częsty brak ostrości. W tym przypadku nie pomagają nawet korekty dostępne w ustawieniach trybu profesjonalnego.

Dzienne selfie zrobione za pomocą Galaxy J3 (2016) w większości są akceptowalne – przyzwoite odwzorowanie kolorów oraz detali. Gorzej jest z fotografiami wykonanymi po zmroku. Występuje na nich wysoki poziom szumu cyfrowego, irytujący jest także częsty brak ostrości. Do zalet można zakwalifikować możliwość doświetlania selfie wyświetlaczem.

Samsung Galaxy J3 (2016) rejestruje obraz maksymalnie w rozdzielczości HD (720 punktów). Nagrania zarówno dzienne, jak i nocne, mają więcej wad niż zalet. Dzienne charakteryzują się dobrym oddaniem szczegółów, ale bardzo przeszkadza brak stabilizacji obrazu. O dziwo szybka zmiana kadrów za dnia nie wpływa negatywnie na ostrość nagrania. Na filmach kręconych po zmroku występuje zbyt duże zaszumienie. Za to autofocus przyzwoicie radzi sobie z łapaniem ostrości.

Budżetowiec Samsunga jest wyposażony w przyzwoite jak na tę półkę cenową aparaty. Zdjęcia i nagrania zrobione za jego pomocą mogą posłużyć jako np. pamiątka z wakacji na profilu social media. Wśród smartfonów tej klasy Galaxy J3 (2016) to zdecydowanie lepszy wybór niż Huawei Y5 II oraz LG K8. Konkurencją może okazać się Lumia 650.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Multimedia i Internet

Samsung Galaxy J3 (2016) odtwarza filmy zapisane w formatach 3GP, MP4, WMV, AVI i FLV. Smartfon płynnie wyświetla nagrania w rozdzielczości HD, a program do oglądania filmów spełnia podstawowe zadania, m.in. obsługuje napisy. Można również włączyć tryb pełnego ekranu, a za pomocą jednego kliknięcia przełączyć odtwarzanie dźwięku na zewnętrzne głośniki lub słuchawki wyposażone w łączność Bluetooth. W przypadku słuchania muzyki Samsung oferuje aplikację Muzyka Play. Bez problemów można w niej posortować biblioteki utworów według nazw wykonawców i tytułów albumów. Aplikacja jest również wyposażona w możliwość streamingu utworów (po opłaceniu comiesięcznego abonamentu). Smartfon obsługuje pliki audio zapisane w formatach MP3, AAC, ALAC, AMR, MIDI, Ogg i WMA. W ustawieniach aplikacji jest również dostępny korektor graficzny.

Wbudowany głośnik odtwarza przeciętnej jakości dźwięk. Maksymalny poziom głośności jest optymalny, jednak wtedy dźwięk nie jest czysty. Można odnieść wrażenie, że głośnik trzeszczy. Tak jest w wielu przypadkach budżetowych modeli, jak np. LG K8. Z Galaxy J3 (2016) z pewnością będą zadowoleni miłośnicy radia – wśród aplikacji zainstalowanych w pamięci smartfona znalazło się Radio FM.

Surfować po Internecie można za pomocą dwóch przeglądarek internetowych: aplikacji Internet oraz Chrome. Pierwsza z nich to standardowa aplikacja do surfowania po sieci, która nie obsługuje elementów Flash. Druga to przeglądarka internetowa od Google’a. Jest o wiele bardziej rozbudowana i oferuje szereg udogodnień. Jej dużą zaletą jest synchronizacja danych z dowolną wersją Chrome przypisaną do konta Google. Niezależnie od wyboru przeglądarki smartfon potrzebował trochę czasu, aby wczytać bardziej rozbudowane strony internetowe. Ponadto przy obsłudze kilkunastu kart jednocześnie można było odczuć wolniejszą reakcję

telefonu na polecenia.

Komunikacja

Jakość rozmów wypada przeciętnie. Głos rozmówcy zazwyczaj jest wyraźny. Za to mikrofon zbierający głos jest zbyt cichy. W wielu przypadkach rozmówcy skarżyli się na słabą słyszalność. Ten sam problem pojawiał się w czasie rozmów w trybie głośnomówiącym.

Budżetowiec Samsunga umożliwia transmisję danych poprzez LTE Cat. 4 (wysyłanie do 150 Mb/s). Smartfon został wyposażony w jednozakresowy moduł Wi-Fi 802.11/b/g/n, Bluetooth 4.1 oraz GPS obsługujący A-GPS i GLONASS. Smartfon ma wbudowany również moduł NFC. Testy komunikacyjne wypadły poprawnie.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Samsung Galaxy J3 (2016) wyposażony jest w procesor Spreadtrum SC9830, w którego skład wchodzą 4 rdzenie Cortex-A7 taktowane zegarem 1,5 GHz i układ graficzny Mali-400. Smartfon zaopatrzony jest również w 1,5 GB RAM oraz 8 GB pamięci wewnętrznej. Do dyspozycji pozostaje jednak niecałe 3,7 GB. Taki zestaw zdecydowanie nie spełni oczekiwań większości użytkowników. O ile niewielka ilość pamięci operacyjnej będzie doskwierać podczas korzystania z urządzenia, o tyle pamięć można zwiększyć za pomocą karty micro SD (do aż 256 GB). Budżetowiec Samsunga działa poprawnie. Gdy wiele aplikacji jest otwartych w tle, interfejs momentami się zacina. Reakcja na dotyk zazwyczaj jest szybka. Niestety smartfon negatywnie wypada w testach programem AnTuTu. Smartfon osiągnął rezultat zaledwie 26458 punktów. Mimo to, po zwiększeniu ilości miejsca można włączyć wymagające tytuły, jak np. Asphalt 8. Przy dłuższym czasie spędzonym w grze rozgrywka traci zdecydowanie na płynności, a smartfon zaczyna się nagrzewać.

Wyniki testu w AnTuTu 6: 26 458 punktów (3D: 881, UX: 11199, CPU: 10281, RAM: 4097)

Bateria

Smartfon wyposażono w wymienny akumulator 2600 mAh. Czas pracy na jednym ładowaniu baterii jest przyzwoity. Przy włączonej transmisji danych oraz sporadycznym sięganiu po telefon bateria spokojnie wytrzymuje dobę. W przypadku intensywnego korzystania z urządzenia (gry, przeglądanie Internetu, muzyka) akumulator będzie pracował przez około połowę dnia. Budżetowiec nie obsługuje szybkiego ładowania baterii. Warto za to wyróżnić dostępny tryb bardzo niskiego zużycia energii. Po jego włączeniu korzysta się z uproszczonego ekranu startowego, którego obraz wyświetlany jest w odcieniach szarości. Warto zwrócić uwagę, że w powyższym trybie oprócz dzwonienia i wysyłania SMSów można skorzystać również z Internetu czy np. Facebooka (wszystko to w wersji monochromatycznej).

test-sesja-samsung-galaxy-j3 (26)

Maksymalny czas oglądania filmu o rozdzielczości HD jest przyzwoity. Smartfon wyświetlał filmy bez przerwy przez 8 godzin i 15 minut. Pozytywne wyniki wydajności baterii odnotowano również podczas słuchania muzyki. Smartfon z wygaszonym ekranem i wyłączoną transmisją danych przez godzinę zużył 3% baterii w ciągu dwóch godzin, a więc można za jego pomocą słuchać muzyki przez około 66 godzin.

Podsumowanie

Samsung Galaxy J3 (2016) to funkcjonalny budżetowiec. Jego silnymi stronami są wyświetlacz Super AMOLED oraz dobry czas pracy na jednym ładowaniu baterii. Jednak można dopatrzeć się wad w braku szkła Gorilla Glass na ekranie oraz długim czasie ładowania akumulatora. Podobnie sprawa wygląda w kwestii zdjęć. O ile zdjęcia zrobione za dnia przewyższają jakością te wykonane za pomocą chociażby Huawei Y5 II, to fotografie nocne pozostawiają już wiele do życzenia.

Zdecydowanie dużą konkurencją będzie większość smartfonów z tego segmentu cenowego (LG K8 lub Sony Xperia E5), a dla osób preferujacych system Windows Phone – dostępna na rynku Lumia 650.

Budżetowiec Samsunga jest przeznaczony zdecydowanie dla użytkowników szukających smartfona do podstawowych zadań za niewygórowaną cenę. Połączenia telefoniczne, wysyłanie SMS-ów, przeglądanie Internetu, czy odtwarzanie multimediów w optymalnych warunkach. Do tego dochodzą akceptowalnej jakości zdjęcia zrobione za dnia oraz dobry czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu baterii.

Back to top button