Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Galaxy S8: Komunikacja na galaktycznym poziomie

Podczas marcowego eventu Galaxy Unpacked 2017 Samsung pokazał światu wyczekiwane z niecierpliwością flagowe modele – Galaxy S8 i S8+. Od premiery smartfonów minęło kilka miesięcy i biją one rekordy sprzedażowe wśród telefonów koreańskiego producenta. Nic w tym dziwnego, jest to absolutny top urządzeń mobilnych. Samsung wyposażył nowe flagowce w ekrany Super AMOLED o maksymalnej rozdzielczości 1440 x 2960 pikseli. Wyświetlacz z zakrzywionymi krawędziami ma przekątną 5,8” w modelu S8 lub 6,2” w S8+. Galaxy S8 jest wyposażony w 8-rdzeniowy, 10 nm procesor Exynos 8895 – taki CPU gwarantuje zdecydowanie większą wydajność przy niższym zużyciu poboru mocy w porównaniu z Galaxy S7 i S7 Edge. Nowy flagowiec ma 4 GB RAM-u, 64 GB pamięci na dane, główny aparat o matrycy 12 Mpix i przedni 8-megapikselowy. Smartfon zasilany jest akumulatorem o pojemności 3000 mAh. Innowacją jest inteligentny asystent Bixby, który wykona szereg poleceń głosowych, a po zrobieniu zdjęcia określi fotografowany obiekt. Można stwierdzić, że komunikacja wchodzi na galaktyczny poziom. Czas przekonać się, czy galaktyczny smartfon Samsunga jest aktualnie najlepszy na rynku. Czy między modelami S8 i S8+ użytkownik odczuje diametralną różnicę?

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Nowy flagowiec Samsunga prezentuje się luksusowo i elegancko. Model S8, podobnie jak poprzednik (S7 Edge), ma monolityczną, szklaną obudowę, której dwa zaokrąglone panele łączy metalowa ramka. Oba panele pokryte są szkłem Gorilla Glass 5, zapewnia to jeszcze mniejszą podatność na zarysowania niż w przypadku poprzedniego flagowca. Ponadto Galaxy S8 jest odporny na wodę i kurz, co poświadcza certyfikat IP68. Całość eleganckiego wzornictwa podkreśla kolor urządzeń. Producent umożliwia wybór jednej z sześciu unikalnych wersji kolorystycznych: Midnight Black, Rose Pink, Orchid Gray, Coral Blue, Arctic Silver oraz Maple Gold. W tych samych wersjach występuje również model S8+. W pudełku, poza urządzeniem, znajdują się ładowarka obsługująca Quick Charge, kabel ze złączem USB typu C oraz igła umożliwiająca wysunięcie tacki na karty nano-SIM i microSD. Największą perełką wśród dołączonych akcesoriów są jednak słuchawki – po raz pierwszy wyprodukowane przez zewnętrzną firmę AKG Acoustics. Wizualnie słuchawki idealnie komponują się z luksusowym wzornictwem Galaxy S8. Cały zestaw jest dostępny w szykownym czarnym pudełku z granatowym, błyszczącym logotypem modelu.

Blisko 84% przedniego panelu zajmuje 5,8-calowy ekran Super AMOLED o zakrzywionych krawędziach, którego maksymalna rozdzielczość wynosi 1440 x 2960 pikseli (WQHD+). Nad ekranem znajduje się głośnik do rozmów, dioda powiadomień, czujnik światła i przede wszystkim przedni 8-megapikselowy aparat do selfie. Podobnie jak w modelu S8+, po raz pierwszy wśród flagowców Samsunga zabrakło nazwy producenta nad wyświetlaczem oraz przycisku fizycznego „Home” pod ekranem. Producent umieścił go na wyświetlaczu, razem z przyciskami „Powrót” oraz „Lista aplikacji”. Taki zabieg pozwolił zminimalizować zagospodarowanie przestrzeni otaczającej wyświetlacz. Centrum tylnego panelu stanowi obiektyw głównego aparatu o matrycy 12 Mpix z umieszczonymi po lewej stronie dwutonową lampą błyskową, czytnikiem umożliwiającym pomiar tętna i poziomu SpO2 (poziom saturacji krwi) oraz po prawej czytnikiem linii papilarnych. Zdecydowanie można polemizować, czy jest to idealne umiejscowienie dla skanera odcisku palca. Bardzo łatwo o pomyłkę – użytkownik zamiast skanera dotyka obiektywu aparatu i tym samym może go zabrudzić.

test-sesja-samsung-galaxy-s8 (14)

Na tylnym panelu, tuż pod aparatem, jest widoczny błyszczący logotyp producenta. Metalowa ramka otaczająca telefon to element konstrukcji smartfona, na którym umieszczono wszystkie przyciski fizyczne. Lewy bok urządzenia to miejsce dla przycisków odpowiadających za regulację poziomu głośności oraz przycisku uruchamiającego panel asystenta Bixby. Na prawym boku ulokowany jest włącznik. Górna krawędź to miejsce dla pojedynczej tacki na karty microSD (do 256 GB) oraz nano-SIM. Na dolnej krawędzi znajduje się głośnik, mikrofon, port micro USB typu C oraz gniazdo minijack. W kwestii najbardziej popularnego gniazda wejścia dla niemal każdych słuchawek Samsung nie poszedł drogą Apple’a (iPhone 7 i 7 Plus) oraz Lenovo i flagowca Moto Z.

Wizualnie urządzenie przekona do siebie zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Galaxy S8 to synonim eleganckiego wzornictwa. Solidne wykończenie obudowy, idealnie spasowane ze sobą panele, unikalna kolorystyka i luksusowy styl smartfona nie są jednak bez wad. Tył urządzenia zbiera mikrorysy i zabrudzenia. Ponadto ramka wokół obiektywu głównego aparatu również jest podatna na zarysowania. Zdecydowanie na minus jest rozmiar i położenie skanera linii papilarnych oraz czytnika do pomiaru tętna.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Samsung Galaxy S8 bazuje na systemie Android 7.0 Nougat. Całość funkcjonuje w oparciu o odświeżoną nakładkę producenta – Samsung Experience w wersji 8.1, w pełni dostosowaną do środowiska systemu operacyjnego. Nadaje ona unikalnego wyglądu interfejsowi, który można m.in. łatwo personalizować poprzez motywy ze sklepu Samsung Themes. Uwagę przykuwają nowe ikony łączące w sobie elementy 2D z elementami 3D (flat dimensional). Producent dopracował również ich kolorystykę – barwy odpowiadają reprezentowanej kategorii, np. zielone ikony reprezentują funkcje i programy związane z komunikacją, zaś pomarańczowe powiązane są z multimediami. Funkcje nieskategoryzowane mogą być oznaczone kolorem szarym. Ciekawostką jest fakt, że na pulpitach głównych nie ma ikony przejścia do listy zainstalowanych aplikacji. Wystarczy przesunąć palcem w dół, aby tę listę wyświetlić. Powrócić na dany pulpit można poprzez przesunięcie palcem do góry.

Największą nowością software’u Galaxy S8 jest asystent Bixby. Aby go uruchomić, wystarczy użyć dedykowanego przycisku na lewej krawędzi urządzenia. Po jego naciśnięciu na ekranie smartfona ukazuje się panel Hello Bixby. Można go spersonalizować samodzielnie lub pozwolić, aby zrobił to asystent na podstawie codziennego użytkowania telefonu. Na panelu dostępne są takie informacje jak aktualna pogoda, statystyki z aplikacji S Health, przypomnienia, powiadomienia z aplikacji (np. Facebook), alarmy, notatki czy chociażby aktualne wiadomości z interesujących użytkownika dziedzin i kategorii. Bixby składa się z czterech ważnych elementów. Oprócz wspomnianego panelu Hello Bixby kluczową funkcją jest Bixby Voice, czyli reakcja na komendy głosowe – aby skorzystać z tej opcji, wystarczy przytrzymać dedykowany przycisk lub wypowiedzieć komendę „Hi Bixby”. Aktualnie asystent reaguje na zwroty wypowiadane tylko po koreańsku i angielsku. W najbliższej przyszłości raczej nie ma szans na obsługę naszego rodzimego języka.

Testowany model reagował bardzo poprawnie na komendy głosowe wypowiadane w języku angielskim. Warto podkreślić, że Bixby Voice działa również w wybranych aplikacjach, np. na Facebooku. W asystencie głosowym jest jeszcze wiele funkcji do dopracowania – globalny zasięg (trafił do użytkowników ok. 200 państw) uzyskał dopiero w drugiej połowie sierpnia. Mimo to Bixby zapowiada się na wyjątkowo intuicyjne usprawnienie i ma szansę umożliwić obsługę Galaxy S8 np. osobom słabowidzącym. Ciekawą funkcją jest połączenie aparatu z asystentem, czyli Bixby Vision. Wystarczy zrobić zdjęcie w powyższym trybie, aby asystent skojarzył sfotografowany przedmiot z informacjami z Internetu – można dowiedzieć się co to za obiekt, jak go skategoryzować lub np. gdzie go kupić. Niestety nie zawsze są to dokładne i precyzyjne informacje. Ostatnim elementem Bixby jest aplikacja Reminder – odpowiada za inteligentne przypomnienia.

W przypadku nowych flagowców Samsung niezwykle mocno rozwinął kwestię bezpieczeństwa danych. Do wyboru użytkownika jest szeroki wachlarz zabezpieczeń smartfona. Poza standardowymi blokadami na hasło, PIN czy narysowany symbol istnieje możliwość skorzystania z czytnika linii papilarnych, skanera biometrycznego oraz skanera tęczówek. Odczyt odcisków palców przez wbudowany skaner jest natychmiastowy, choć nie zawsze precyzyjny. Korzystanie z niego utrudnia położenie i rozmiar czytnika – tylny panel tuż obok głównego aparatu to nie jest dobra lokalizacja. Wielokrotnie podczas odblokowywania smartfona można dotknąć obiektyw aparatu głównego zamiast skanera. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie biometrii. Przednia kamera sczytuje punkty na twarzy użytkownika i za jej pomocą można odblokować telefon. Ta opcja działa natychmiastowo, wystarczy spojrzeć na telefon i już można z niego korzystać. I w tym przypadku występuje jednak duża niedogodność – jeśli do przedniej kamery smartfona zostanie przyłożone dobrej jakości zdjęcie twarzy użytkownika, to Galaxy S8 może na nie zareagować i odblokować telefon. Do dyspozycji pozostaje jeszcze skaner tęczówek. Odblokowanie smartfona może nie jest tak błyskawiczne jak przy użyciu czytnika biometrycznego, jednak jest zdecydowanie bardziej skuteczne. Jedno trzeba przyznać – koreański producent bardzo poważnie podszedł do sprawy bezpieczeństwa. W czasach, gdy smartfon pełni rolę bazy danych, kontaktów, multimediów czy portfela, nikt nie chciałby, aby korzystał z niego ktoś nieupoważniony.

Ciekawym rozwiązaniem jest funkcjonalność przycisku Home umieszczonego po raz pierwszy na ekranie smartfona. Można z niego skorzystać zawsze – nawet gdy aktualnie nie jest widoczny na wyświetlaczu. Po naciśnięciu palcem tam, gdzie docelowo się znajduje, od razu nastąpi reakcja na dotyk. Nie zabrakło też rozwiązań znanych z Galaxy S7 i S7 Edge, m.in. trybu smart stay (odpowiada za podświetlenie ekranu, gdy przedni aparat wykryje naszą twarz), trybu obsługi smartfona jedną ręką. Warto zauważyć zakres możliwości wykorzystania zakrzywionych krawędzi. Panel Edge umożliwia przypięcie do niego nie tylko ulubionych aplikacji, kontaktów lub zadań do wykonania. Można na nim umieścić również np. aktualną pogodę lub pakiet narzędzi do konserwacji smartfona. Użytkownik może wybrać lokalizację panelu (lewa lub prawa krawędź), jego rozmiar oraz przezroczystość. Zakrzywione krawędzie można jeszcze wykorzystać używając Edge Lightning – brzeg wyświetlacza zaczyna świecić, informując o powiadomieniu, wiadomości lub nieodebranym połączeniu.

Samsung zapewnił Galaxy S8 bogate wyposażenie w aplikacje i programy. W pamięci telefonu znajdują się pakiety od Google’a (Chrome, Gmail, Mapy, YouTube, itd.), Microsoftu (Word, Excel, PowerPoint, Skype) oraz wiele aplikacji producenta (m.in. aplikacja fitness S Health, klient pocztowy, dyktafon, przeglądarka internetowa). Do obsługi social media domyślnie zainstalowany jest Facebook. Więcej programów można pobrać ze sklepów Galaxy Apps lub Sklep Play. Minusem jest brak dedykowanego oprogramowania do słuchania muzyki – w pamięci telefonu znajduje się jedynie Muzyka Play od Google’a. Koreańczycy zdecydowali się ponownie zadbać o graczy i zastosowali aplikację Game Launcher, znaną już z modeli S7 i S7 Edge. Umożliwia ona zwiększenie wydajności smartfona podczas grania, wyłączenie alertów i powiadomień oraz m.in. wykonanie screenshota z gry za pomocą jednego kliknięcia na ekranie.

Smartfon można zoptymalizować, otwierając znajdującą się w ustawieniach zakładkę konserwacji urządzenia. Z jej poziomu można kontrolować wykorzystanie baterii, tryby oszczędzania energii, miejsce na dysku, dostępną ilość pamięci RAM oraz przeszukać foldery pod kątem potencjalnych zagrożeń.

Wyświetlacz

Samsung Galaxy S8 został wyposażony w 5,8-calowy ekran Super AMOLED z zakrzywionymi krawędziami. Przy rozdzielczości WQHD+ (1440 x 2960 pikseli) gęstość punktów wynosi 570 ppi. To pierwsza główna różnica w porównaniu z modelem S8+ (przekątna ekranu wynosi 6,2”, a gęstość 529 ppi). Rozdzielczość wyświetlanego obrazu na Samsungu Galaxy S8 można zmieniać – począwszy od największej WQHD+, przez FHD+ (1080 x 2220) do najniższej HD+ (720 x 1480). Producent zadbał o jakość wyświetlanego obrazu: świetnie odwzorowane kolory, wysoka głębia czerni, bardzo dobry kontrast oraz satysfakcjonujące kąty widzenia. Żadnych problemów nie sprawia widoczność i czytelność ekranu zarówno w pełnym słońcu, jak i w mocno zacienionych pomieszczeniach. Warto zwrócić uwagę na tryb filtrowania światła niebieskiego. Niebieskie światło emitowane z ekranu smartfona może powodować zmęczenie oczu i problemy z zaśnięciem. Po uruchomieniu filtra światła niebieskiego wyświetlany obraz staje się bardziej żółty, co korzystnie wpływa na wzrok.

W Galaxy S8 został zachowany tryb Always On Display, który służy do stałego prezentowania na ekranie informacji obejmujących m.in. godzinę, datę, poziom naładowania baterii i liczbę nieodebranych połączeń. Oczywiście jest możliwość rozbudowanej personalizacji tej opcji. Do wyboru użytkownika pozostaje styl zegara lub tło w postaci kalendarza czy dowolnego obrazu. Ciągła aktywność ekranu negatywnie wpływa na czas pracy baterii. W przeciągu godziny poziom naładowania baterii zmniejszał się o około 1%.

Wyświetlacz Samsunga Galaxy S8 to zdecydowanie jego ogromna zaleta. Producent zadbał o świetnej jakości obraz. Idealny do oglądania filmów, grania czy surfowania po Internecie. Tym razem Sony, LG, Huawei czy Apple zostali w tyle.

-~- Aparat -~-

Aparat

Samsung Galaxy S8, tak jak poprzednik (S7 i S7 Edge), został wyposażony w pojedynczy obiektyw głównego aparatu o matrycy 12 megapikseli. Zachowana została również jasna przysłona f/1.7. Układ wyposażony jest w optyczną stabilizację obrazu oraz umożliwia 8-krotny zoom cyfrowy. Zmiany pojawiły się w parametrach przedniej kamery – wzrost rozdzielczości matrycy z 5 do 8 megapikseli. Przysłona obiektywu f/1.7 została zachowana. Przedni aparat został wyposażony w autofocus. Główna kamera wspomagana jest przez lampę LED. Przy zdjęciach selfie wyświetlacz przejmuje rolę lampy błyskowej.

test-sesja-samsung-galaxy-s8 (13)

Aplikacja aparatu jest wygodna w obsłudze, opcje konfiguracyjne są rozłożone podobnie jak u poprzednika. Nawet największy amator z dziedziny mobilnej fotografii poradzi sobie z wykonywaniem zdjęć za pomocą koreańskiego flagowca. Przechodzenie między trybami i opcjami jest niezwykle intuicyjne. Tryb automatyczny jednak w zupełności wystarczy do wykonania fotografii  dobrej jakości. W aplikacji aparatu dostępny jest też tryb profesjonalny. Po przejściu do tej techniki rejestrowania obrazu można w zależności od potrzeb m.in. zmodyfikować balans bieli, czułość ISO (od 50 do 800) oraz czas ekspozycji (od 1 sekundy do 1/24000 sekundy). Użytkownik może ponadto wykonać hyperlapse (film poklatkowy), panoramę, zarejestrować obraz w zwolnionym tempie lub zrobić wirtualne zdjęcia 360°. W kwestii wykonywania selfie producent dodał serię naklejek i efektów oraz pasujące do ujęcia filtry. Samsung umożliwił też nadanie funkcji spustu migawki dla pulsometru. Znajduje się on jednak zdecydowanie za blisko głównego aparatu – użytkownik bardzo łatwo może zasłonić lub zabrudzić obiektyw.

Zdjęcia wykonane w trybie automatycznym, w dobrych warunkach zadowolą grono użytkowników smartfona. Warto poruszyć aspekt opracowanego przez producenta algorytmu przetwarzania obrazu. Zarejestrowana fotografia składa się z trzech zdjęć zamiast jednego. Algorytm wybiera najmniej zaszumiony obraz jako zdjęcie bazowe, a pozostałych dwóch obrazów używa do zmniejszenia rozmycia. Odnosi się to do wszystkich wykonanych fotografii. Efektem takiego zabiegu mają być jaśniejsze i  bardziej szczegółowe zdjęcia. W rzeczywistości w idealnych warunkach są one kontrastowe, ostre, jasne i wiernie odwzorowują kolory. Użytkownicy powinni być również zadowoleni z większości zdjęć wykonanych w gorszych warunkach np. przy zachmurzeniu, w pomieszczeniach ze sztucznym światłem lub na zewnątrz, po zmroku. Fotografie nadal zachowują dobre odwzorowanie kolorów. Spadnie liczba odwzorowanych detali. Zdjęcia nocne cechuje niski poziom zaszumienia. Przy kompletnym braku oświetlenia nie zawodzi wbudowana lampa LED, która bardzo dobrze doświetla nocne zdjęcia.

Fani selfie powinni być zadowoleni ze zdjęć wykonanych przednim aparatem o matrycy 8 Mpix. Fotografie są satysfakcjonującej jakości – w sam raz na profile w social media. W przypadku zdjęć rejestrowanych w gorszych warunkach oświetleniowych wyświetlacz jest idealną lampą błyskową. Na selfie twarz jest odpowiednio doświetlona. Dalszy plan cechuje niski poziom zaszumienia i przyzwoite odwzorowanie kolorów oraz detali.

Samsung Galaxy S8 rejestruje filmy zarówno w rozdzielczości Full HD i 60 kl./s (1080 x 1920 pikseli), jak i w rozdzielczości UHD i 30 kl./s (2160 x 3840 punktów). Niezależnie od wybranej rozdzielczości nagrywany obraz jest płynny. Za dnia kolory są dobrze odwzorowane, a na nagraniach widać wiernie oddane detale. Na filmach nocnych nieznacznie spada szczegółowość nagrań. Niestety występuje zaszumienie, ale nie zaburza to odbioru filmu. Warto zwrócić uwagę na bardzo dobrą jakość filmów zarejestrowanych w najwyższej rozdzielczości – 4K (2160 x 3840 punktów). Zarejestrowany obraz jest niezwykle płynny, kontrastowy, dobrze odwzorowuje detale oraz świetnie sobie radzi z szybkimi zmianami kadru – tuż po jego zmianie na nagraniu widoczny jest ostry obraz. Taka jakość filmów to duży plus dla poczynań Samsunga.

Aparat główny oraz przedni tworzą bardzo solidny kolektyw do rejestrowania obrazu w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Zdjęcia i filmy są dobrej jakości. Pod tym względem dla Samsunga Galaxy S8 jest tylko jedna konkurencja w postaci fotosmartfonów od LG. Tegoroczny flagowiec LG G6 wygrywa to fotograficzne starcie, szczególnie dzięki możliwości rejestrowania obrazu w szerokokątnym kadrze. Warto Galaxy S8 porównać jeszcze z modelem G5. W tym przypadku również jakość zarejestrowanego obrazu jest minimalnie lepsza na korzyść LG.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Multimedia i Internet

Samsung Galaxy S8, podobnie jak jego poprzednik, bardzo dobrze radzi sobie z odtwarzaniem multimediów. Na urządzeniu bez problemów można oglądać filmy zapisane w formatach MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM. Smartfon płynnie wyświetla wideo w rozdzielczości Full HD, jak i UHD/4K. Aplikacja służąca do oglądania filmów jest bogata w opcje – odtwarza nagrania z napisami, umożliwia edycję filmu i zmianę szybkości wyświetlania obrazu. Jeśli ktoś lubi wykonywać inne czynności podczas seansu filmowego, np. surfować po Internecie, to idealnym rozwiązaniem jest możliwość oglądania filmu w oknie. Problem dla wielu użytkowników może stanowić sposób skalowania obrazu oferowany przez producenta. Przy chęci oglądania obrazu na pełnym ekranie (bez widocznych czarnych ramek po bokach wyświetlacza) istnieje możliwość przeskalowania – w rzeczywistości obraz jest powiększony i np. napisy u dołu ekranu mogą być niekompletne.

test-sesja-samsung-galaxy-s8 (11)

Do słuchania muzyki w Galaxy S8 domyślnie służy aplikacja Muzyka Play. Jak większość komercyjnych programów, została wyposażona w opcję streamingu utworów (po opłaceniu comiesięcznego abonamentu). Aplikacja jest uboga w udogodnienia. Smartfon odtwarza pliki audio zapisane w formatach MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, DSF, DFF. Wadą Galaxy S8 jest brak wbudowanego radia FM. W zestawie przecież znajdują się wysokiej klasy słuchawki, których dźwięk z pewnością umiliłby słuchanie audycji radiowej.

Koreański producent znacząco poprawił jakość audio. Dźwięk z wbudowanego głośnika jest dobry, brzmi czysto. Przy maksymalnym poziomie głośności nie słychać żadnych szumów, również bas jest wyczuwalny. Najwięcej uwagi w temacie audio należy poświęcić  prawdopodobnie najlepszej parze słuchawek, jaką kiedykolwiek Samsung dołączył do zestawu. O jakość dźwięku zadbała tym razem zewnętrzna firma – AKG Acoustics – zajmująca się produkcją przewodowych oraz bezprzewodowych systemów elektroakustycznych. Słuchawki dołączone do Galaxy S8 są niesamowicie wygodne, a odtwarzany przez nie dźwięk – czysty, z wyraźnie słyszalnymi tonami wysokimi i niskimi. Satysfakcjonująca jest też moc basu. Kolejną zaletą słuchawek jest wytłumienie hałasów z otoczenia. Warto podkreślić, że użytkownik może dostosować dźwięk do swoich potrzeb za pomocą opcji Sound Alive oraz Adapt Sound znajdujących się w ustawieniach telefonu.

W nowym flagowcu (tak jak u poprzedników) zainstalowane zostały dwie przeglądarki – Samsung Internet oraz Chrome. Pierwsza z nich to standardowa aplikacja do surfowania po sieci opracowana przez koreańskiego producenta. Druga zaś to przeglądarka internetowa od Google’a, jej dużą zaletą jest synchronizacja danych z dowolną wersją Chrome’a przypisaną do konta Google. Przeglądarki różnią się interfejsem, ale niezależnie od wyboru aplikacji nawet bardzo rozbudowane strony internetowe otwierane są błyskawicznie. Praca na kilkunastu kartach jednocześnie nie obciąża i nie zawiesza telefonu. Obie przeglądarki oferują również tryb pracy, w którym program nie zapisuje żadnych informacji o odwiedzanych przez użytkownika stronach. W przypadku aplikacji Samsung Internet jest to tryb chroniony, a w Chrome – tryb incognito.

Komunikacja

Samsung Galaxy S8 to niezawodne urządzenie do komunikacji ze światem. Rozmowy telefoniczne charakteryzują się czystym dźwiękiem. Rozmówca słyszany jest bez żadnych problemów nawet podczas utrudnień w postaci wiatru, czy ruchu ulicznego. Tryb głośnomówiący nie zniekształca głosu.

W przypadku transmisji danych Galaxy S8 prezentuje specyfikacje z innej galaktyki. Świadczy o tym wbudowany moduł LTE (Cat.16 do 1 Gbps). Czyżby Samsung pokazywał, że jego urządzenia będą gotowe na obsługę sieci 5G? Ponadto smartfon został wyposażony w dwuzakresowy moduł Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac i po raz pierwszy w moduł łączności Bluetooth 5.0. Nie zabrakło technologii NFC oraz modułu GPS obsługującego A-GPS, Glonass, Galileo i Beidou (chiński satelitarny system nawigacyjny). Testy komunikacyjne wypadły świetnie. Smartfon nie tracił zasięgu, bardzo szybko określał lokalizację, a surfowanie po Internecie nie sprawiało problemów zarówno z wykorzystaniem modułu LTE, jak i Wi-Fi. Galaxy S8 może posłużyć za router Wi-Fi dla innych urządzeń.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Samsung Galaxy S8 pracuje na nowym chipsecie – został wyposażony w 8-rdzeniowy procesor Exynos 8895, w którego skład wchodzą 4 rdzenie Mongoose taktowane zegarem 2,3 GHz, 4 rdzenie Cortex-A53 taktowane zegarem 1,7 GHz i układ graficzny Mali-G71 MP20. W porównaniu z Galaxy S7 i S7 Edge nowy układ ma zapewnić wzrost wydajności CPU o 10% i wzrost wydajności GPU aż o 50% przy zarówno obniżonym o 20% zapotrzebowaniu na energię. Ponadto smartfon został zaopatrzony w 4 GB RAM-u oraz 64 GB pamięci wewnętrznej. Do dyspozycji użytkownika pozostaje ponad 52 GB wolnego miejsca na dane. Pamięci na aplikacje, muzykę, czy filmy z pewnością nie zabraknie, gdyż smartfon posiada slot na karty microSD (do 256 GB). Tak dobrane podzespoły sprawiają, że otrzymujemy niesamowicie wydajny smartfon. W trakcie testów Galaxy S8 nie zawieszał się nawet podczas wykonywania kilku operacji jednocześnie. Smartfon błyskawicznie reaguje na dotyk, a jego interfejs funkcjonuje płynnie. Telefon idealnie sprawdzi się jako narzędzie do załatwiania spraw służbowych i centrum multimedialnej rozrywki. Galaxy S8 umieszczony w stacji DeX może pełnić funkcję komputera. Skok wydajnościowy nowego flagowca Samsunga potwierdzają testy programem AnTuTu. Smartfon uzyskał kapitalny wynik 173 416 punktów (o blisko 40 tysięcy więcej niż S7 Edge). Flagowiec Samsunga bez problemu wygrywa ze smartfonową czołówką roku 2016: Sony Xperia XZ, LG G5, HTC 10 evo, a nawet Apple iPhone 7 Plus. Jedynym wyjątkiem jest iPhone 7, który w redakcyjnych testach zdobył wynik o ok. 3 tysiące punktów lepszy – jest to jednak znikoma różnica. W testach wydajnościowych Galaxy S8 nie daje szans również tegorocznym LG G6 i Huawei P10. Warto podkreślić, że model S8+ osiągnął rezultat lepszy o jedynie niecały tysiąc punktów. Oba modele funkcjonują na tym samym chipsecie. Galaxy S8 świetnie radzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi grami 3D. Bez żadnych przeszkód na smartfonie można pograć w takie tytuły jak Asphalt 8, Real Racing 3, czy Dead Trigger 2.

Wyniki testu w AnTuTu 6: 173 416 punktów (3D: 72150, UX: 51941, CPU: 39052, RAM: 10273)

Bateria

Samsung Galaxy S8 został wyposażony w niewymienną baterię o pojemności 3000 mAh z technologią Quick Charge 4. Testy czasu pracy baterii odbywały się z ustawioną rozdzielczością ekranu WQHD+ (1440 x 2960 pikseli) i wypadły satysfakcjonująco. Na jednym ładowaniu akumulatora przy umiarkowanym sięganiu po telefon (kilka połączeń i wiadomości dziennie, z naprzemiennie włączoną transmisją danych i Wi-Fi oraz sporadycznym korzystaniem z aplikacji i gier) konieczność ładowania baterii następowała po ponad 24 godzinach. Screen on Time wyniósł wtedy blisko 7 godzin (dokładnie 6 godzin i 56 minut). Z kolei częste uruchamianie aplikacji (w tym filmy, muzyka, gry), włączona transmisja danych, surfowanie po Internecie i korzystanie ze smartfona przez większość czasu w pełnym słońcu (jasność wyświetlacza ustawiona jest jako maksymalna) sprawiają, że flagowiec Samsunga wytrzyma na jednym ładowaniu ponad połowę dnia. Czas pracy na jednym ładowaniu zdecydowanie zmniejsza włączony tryb Always On Display – stan akumulatora zmniejsza się o ok. 1% na godzinę. Producent przygotował za to tryby oszczędzania energii: średni i maksymalny. Po włączeniu tego pierwszego obniżona zostaje m.in. rozdzielczość wyświetlanego obrazu i jasność ekranu, ograniczona jest częstotliwość pracy procesora. Przy włączeniu maksymalnego trybu oszczędzania energii dla użytkownika przeznaczony jest uproszczony ekran startowy, na którym kolorowe ikony wyświetlane są na czarnym tle. Ograniczony staje się też dostęp do wielu funkcjonalności. W powyższym trybie oprócz telefonowania i wysyłania SMS-ów można korzystać również z Internetu. Ponadto bardzo dobrze sprawdza się szybkie ładowanie baterii. Bateria od stanu 1% osiąga 100% po upływie 1,5 godziny.

Nowy flagowiec Samsunga bardzo dobrze sprawdził się podczas odtwarzania multimediów. Na jednym ładowaniu akumulatora można oglądać filmy o rozdzielczości Full HD (przy ustawionej rozdzielczości wyświetlacza WQHD+), z jasnością ekranu ustawioną na 50% oraz maksymalną głośnością przez 13 godzin i 10 minut! Równie świetne wyniki wydajności baterii można odnotować podczas słuchania muzyki. Smartfon z wygaszonym ekranem i wyłączoną transmisją danych przez dwie godziny zużył 3% baterii, a więc umożliwi nam słuchanie muzyki nawet przez ponad 66 godzin.

Podsumowanie

Od premiery Samsunga Galaxy S8 minęło kilka miesięcy, opadły już emocje związane z pojawieniem się tego flagowca. Jedni są dalej pod wrażeniem jego funkcjonalności, inni zaś już czekają na pierwsze wieści o przyszłorocznym następcy lub na dostępność Note 8. Jeden fakt jest jednak niepodważalny – Galaxy S8 od czasu debiutu jest na topie i ma wszelkie możliwe atuty do miana smartfona roku. Eleganckie wzornictwo, świetny ekran Super AMOLED o wysokiej rozdzielczości WQHD+, ulepszone podzespoły zapewniające o wiele większą wydajność niż w przypadku poprzednika. Ponadto bogaty software, którego częścią staje się inteligentny asystent Bixby. Producent zadbał również o szeroki wachlarz zabezpieczeń (biometria, skaner tęczówek) oraz o szybki przepływ danych – m.in. moduł LTE Cat. 16 (zapewnia pobieranie do 1 Gbps) i Bluetooth 5.0. Przekrój funkcjonalności wspierany jest przez dodatkowe urządzenia od Samsunga. Stacja DeX zamieni smartfon w urządzenie funkcjonalnością przypominające laptopa. Za pomocą Gear 360 można rejestrować dosłownie otaczającą użytkownika przestrzeń. Z kolei Gear VR wprowadzi użytkownika Galaxy S8 do świata wirtualnej rzeczywistości.

sesja-samsung-galaxy-s8-gear-vr-dex (5)

Aktualnie nie ma jednak na świecie smartfona bez wad. Taki stan rzeczy dotyczy również Galaxy S8. Czas pracy baterii podczas intensywnego użytkowania mógłby być lepszy, producent mógł znaleźć odpowiedniejszą lokalizację dla czytnika linii papilarnych czy poprawić dokładność skanera biometrycznego. Należy jeszcze pamiętać o mobilnym aparacie. Jakość zdjęć zrobionych modelem S8 jest zadowalająca, aczkolwiek rok 2017 (tak samo jak poprzedni) należy do LG. Modele G6 i G5 wiodą prym wśród fotosmartfonów. Mimo pewnych mankamentów flagowiec Galaxy S8 to kapitalny smartfon i zasługuje na miano lidera na rynku urządzeń mobilnych.

Na pierwszej pozycji znajdzie się ex aequo z Samsungiem Galaxy S8+. Oba modele różni wielkość wyświetlacza (6,2”) i pojemność akumulatora (3500 mAh), na korzyść wersji z plusem. Warto podkreślić, że oba modele osiągają bardzo zbliżone wyniki wydajnościowe, mają identyczną ilość pamięci na dane oraz pamięci RAM. Identyczne parametry mają również aparaty (zarówno przedni, jak i ten do selfie). Podstawową różnicą pomiędzy S8 i S8+ jest jeszcze cena. Jeśli ktoś poszukuje smartfona z ponad 6-calowym wyświetlaczem i bardziej pojemną baterią skusi się na model z plusem. Jeśli dla kogoś jednak Galaxy S8 będzie wystarczający – to za kwotę różnicy pomiędzy oboma smartfonami może nabyć np. stację DeX. Samsung Galaxy S8 z pewnością spełni oczekiwania zdecydowanej większości użytkowników. Tak satysfakcjonujący smartfon ma jeszcze jedną zaletę. Teraz Samsung będzie musiał przygotować jeszcze lepszego flagowca, a konkurencja – w tym m.in. Apple – godnie na S8 i S8+ odpowiedzieć. Rozwój urządzeń mobilnych trwa w najlepsze.

Back to top button