Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Gear 360 (2017): Świat widoczny z każdej perspektywy

Wraz z premierą flagowców Galaxy S8 i S8+, Samsung zaprezentował światu nowy model kamery Gear 360 (2017). Urządzenie to pozwala na robienie zdjęć oraz filmów w 360 stopniach, co umożliwiają dwa obiektywy umieszczone w okrągłej konstrukcji. Od głowicy odchodzi wbudowany uchwyt, na którym znajduje się niewielkich rozmiarów wyświetlacz, slot na kartę microSD (urządzenie nie ma wbudowanej pamięci), wejście micro USB typu C oraz fizyczny przycisk do zrobienia zdjęcia lub uruchomienia trybu nagrywania. Kamera ponadto wyposażona jest w moduł Bluetooth zapewniający łączność np. z nowymi flagowcami koreańskiego producenta oraz, co ciekawe, ze smartfonami Apple’a – od iPhone’a 6s wzwyż. Samsung Gear 360 wyposażony jest w akumulator o pojemności 1160 mAh. W dzisiejszych czasach rozwój technologii VR i rejestracji obrazu wykraczającej poza 2D nikogo nie powinien dziwić. Czas sprawdzić, jakie zdjęcia oraz nagrania można uchwycić za pomocą nowej kamery Samsunga. Być może już niedługo wideorozmowy w technologii 360 stopni dla wielu użytkowników będą codziennością.

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Przy pierwszym kontakcie Samsung Gear 360 sprawia wrażenie małego, poręcznego urządzenia. I dokładnie takim jest – niewielkich rozmiarów kamera bez problemów mieści się w dłoni. Składa się z dwóch spójnych części, w większości wykonanych z tworzywa sztucznego. Pierwsza z nich to głowica z obiektywami, dwoma przyciskami – włącznikiem oraz przyciskiem do łączności Bluetooth (oba przyciski służą również do poruszania się po menu). Ponadto ta część urządzenia wyposażona jest w mały głośnik, mikrofon i czujniki, które informują użytkowników o tym, który z obiektywów jest aktywny (mogą być oba).

Drugą składową Gear 360 (2017) jest uchwyt, który razem z głowicą tworzy nierozłączną całość. Na uchwycie znajduje się slot na karty microSD (do 256 GB), wejście micro USB typu C oraz uniwersalny gwint umożliwiający zamocowanie kamery do wielu statywów. Jednak centrum tej części urządzenia jest niewielkich rozmiarów wyświetlacz oraz przycisk nagrywania. Warto zaznaczyć, że kamera posiada certyfikat odporności na kurz i wodę – IP53 (ochrona przed pyłem oraz przed natryskiwaniem wodą pod kątem do 60 stopni od pionu urządzenia – Gear 360 nie może zostać zanurzony w wodzie, ale przetrwa np. deszcz).

Tegoroczny Gear 360 występuje jedynie w kolorze białym, a w zestawie znajduje się kabel micro USB typu C, gumowa podstawka oraz woreczek, w którym możemy transportować kamerę na co dzień.

-~- Menu i aplikacje -~-

Menu i aplikacje

Kamera Gear 360 (2017) jest kompatybilna ze smartfonami Samsunga i Apple’a. W przypadku koreańskich urządzeń są to modele: Galaxy S8, S8+, S7, S7 Edge, Note5, S6, S6 Edge, S6 Edge+, A5/A7 (2017) – warunkiem koniecznym jest też praca na systemie Android w wersji co najmniej 5.0. Jeśli chodzi o iPhone’y, kompatybilne są modele: 7, 7 Plus, 6s, 6s Plus oraz SE – każde z urządzeń musi funkcjonować na systemie iOS w wersji co najmniej 10.0. Wszystkie powyższe modele obsłużą aplikację do rejestrowania obrazu za pomocą Gear 360. Łączność z urządzeniem odbywa się poprzez moduł Bluetooth.

Warto zauważyć, że Samsung Gear 360 (2017) umożliwia opcję live streamingu. Użytkownik może na żywo transmitować obraz i dźwięk na Facebooku lub YouTube np. z konferencji, koncertu czy innego, dowolnego wydarzenia.

-~- Aparat -~-

Aparat

Samsung Gear 360 (2017) wyposażony jest w dwa obiektywy z matrycą o rozdzielczości 8,4 Mpix, które umieszczone są na głowicy urządzenia. Możliwe jest rejestrowanie obrazu za pomocą obu obiektywów (nagrywanie obrazu w technologii 360 stopni) lub jednego, wybranego przez użytkownika. W przypadku robienia zdjęć w trybie 360 stopni można je wykonać w maksymalnej rozdzielczości 15 megapikseli.

test-samsung-gear-360-2017 (19)

Używając jednego obiektywu, fotografia zostanie wykonana w maksymalnej rozdzielczości zaledwie 3 megapikseli. Podobnie jest w przypadku nagrań wideo. Rejestrowane za pomocą dwóch obiektywów mają maksymalną rozdzielczość do 4096 x 2048 pikseli i klatkowanie do 24 kl/s. Obraz rejestrowany jednym obiektywem będzie w maksymalnej rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 punktów) do 60 kl/s. Warto podkreślić, że w urządzeniu nie ma wbudowanej lampy błyskowej, nocne nagrania nie będą dodatkowo doświetlane.

Z poziomu urządzenia można wybrać wszystkie możliwe tryby rejestrowania obrazu. Poza standardowym nagrywaniem filmów i robieniem zdjęć dostępne są tryby: time lapse, video looping, landscape HDR. W przypadku ustawień można ingerować m.in. w ustawienie punktu ostrości, balansu bieli czy czułości ISO (do 1600). Z poziomu aplikacji zainstalowanej na smartfonie można przypisywać lokalizację geograficzną do zapisanych materiałów.

Zdjęcia wykonane za dnia za pomocą Gear 360 (2017) są przyzwoite. Fotografie są kontrastowe, jasne, cechuje je dobre odwzorowanie kolorów oraz szczegółowość liczby detali. Również nagrania są płynne, można stwierdzić, że oddają rzeczywistość w trybie 360 stopni. W gorszych warunkach, np. przy zachmurzeniu czy w pomieszczeniach ze sztucznym światłem, zdjęcia i nagrania są już gorszej jakości – przeciętnie wypada odwzorowanie detali, zaczyna też doskwierać ilość szumu cyfrowego. Na zewnątrz, po zmroku fotografie i nagrania wideo mają przeciętną jakość. Przede wszystkim zawodzą nagrania bez zewnętrznego źródła światła. Gear 360 (2017) nie jest wyposażony w lampę LED – niemożliwe jest rejestrowanie obrazu w całkowicie zaciemnionych przestrzeniach. Nocne, doświetlone nagrania zachowują dobrą płynność. W odbiorze filmów przeszkadza znaczna ilość szumu cyfrowego. Spada też szczegółowość oddania detali.

-~- Bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Bateria

Samsung Gear 360 (2017) wyposażony jest w niewymienną baterię o pojemności 1160 mAh. Wystarczy to na około 70 minut nagrywania i robienia zdjęć. Wynik czasowy podawany jest na podstawie testu – na jednym ładowaniu baterii zarejestrowano ok. 20 nagrań po 2 minuty każde oraz zrobiono 145 zdjęć. W tym czasie kamera nie była ani razu wyłączona, pracowała ciągle. Kamerę można naładować za pomocą dołączonego do zestawu kabla z wyjściem USB typu C. Ładowanie urządzenia trwało około godziny.

Podsumowanie

Samsung wprowadził na rynek kamerę, która przeznaczona jest dla użytkowników ciekawych rozwoju nowych technologii. Rejestrowanie obrazu w trybie 360 stopni z pewnością będzie stopniowo ulepszane. Aktualnie filmy i zdjęcia zrobione za pomocą Gear 360 (2017) są bardziej efektowne niż efektywne. W uzyskanym obrazie brakuje jakości, szczególnie w nocnych ujęciach. Mimo to filmy i zdjęcia powinny zadowolić wielu użytkowników.

Ciekawym wykorzystaniem możliwości kamery jest opcja live streamingu tego, co dosłownie dzieje się dookoła, za pośrednictwem Facebooka lub YouTube’a. Ponadto Samsung Gear 360 (2017) można wykorzystać do prowadzenia wideorozmów. Z pewnością oglądanie rzeczywistości w takiej formie budzi coraz większe zainteresowanie. Efekty rozwoju tej technologii pozwalają optymistycznie patrzeć na dalszy rozwój wszechstronnego rejestrowania obrazu.

Back to top button