Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Gear Fit2 Pro: opaska fitness w wydaniu Pro

Samsunga postanowił odświeżyć serię opasek fitness Gear Fit. Tak, o to pod koniec października 2017 na rynku zadebiutował model Gear Fit2 Pro. Samsung wyposażył swoją opaskę w 1,5-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości 432 x 216 pikseli. Na pokładzie opaski znalazł się procesor Exynos 3250, przy współpracy z 512 MB RAM, 4 GB pamięci wbudowanej oraz systemu Tizen 3.0. Ponadto urządzenie zostało wyposażone w moduły łączności, – Bluetooth 4.2, WiFi 802.11 b/g/n i GPS z GLONASS. Energii urządzeniu dostarcza akumulator o pojemności 200 mAh.  Do tego opaska spełnia militarny standard MIL-STD-810G oraz wytrzymuje napór wody o ciśnieniu do 5 ATM – można w niej pływać bez obaw. Jej waga to zaledwie 34 gramy. Czas sprawdzić, jak opaska fitness z wybranymi funkcjami smartwatcha sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Czy jest to pożądana opaska fitness wśród osób aktywnych?

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Samsung Gear Fit2 Pro na pierwszy rzut oka wygląda, jak standardowa opaska fitness i bardzo przypomina swojego poprzednika – model Gear Fit2. Pomiędzy fitbandami występują tylko dwie różnica. Pierwsza to kolory – Gear Fit2 Pro występuje w czarnym oraz czarno – czerwonym. Druga to zapięcia paska.  W nowej opasce użytkownik ma do czynienia z klasycznym zapięciem, jak w zegarku. Jest to świetne rozwiązanie, bowiem praktycznie niemożliwe jest aby w trakcie użytkowania fitband spadł z ręki użytkownika. Warto dodać, że pasek wykonano z miękkiego tworzywa zapewniającego wysoki komfort użytkowania. Główna część opaski wykonana z tworzywa sztucznego, to moduł z wyświetlaczem oraz dwoma przyciskami fizycznymi. Są ulokowane po prawej stronie i górny pełni funkcję “powrotu”, a dolny to przycisk włączenia zasilania i ekranu głównego.

Od spodu Gear Fit2 Pro znajdują się złącza pin oraz czujnik pulsu, który umożliwia dokonanie pomiaru w wybrany przez nas sposób – okresowy na przestrzeni dnia lub ciągły podczas ćwiczeń, również pływackich. Samsung Gear Fit2 Pro niewiele różni od poprzednika, ale trzeba docenić przede wszystkim lepszy rodzaj zapięcia oraz wodoszczelność. Do tego opaska spełnia militarny standard MIL-STD-810G oraz wytrzymuje napór wody o ciśnieniu do 5 ATM, czyli można w niej pływać bez obaw. Producent informuje także, że Gear Fit2 Pro może być użytkowany w wodzie słonej.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Samsung Gear Fit2 Pro bazuje na systemie Tizen, który jest niezwykle płynny i szybki w użytkowaniu. Interfejs opaski jest niezwykle przejrzysty i intuicyjny. Duża zaletą jest możliwość spersonalizowania motywu ekranu głównego. Można to zrobić na dwa sposoby. Modyfikować poprzez pobieranie nowych wzorów ze sklepu Galaxy Apps, a po drugie dostosowując kolor do własnych upodobań.

Wszystkie informacje wyświetlane są na dotykowym ekranie, a obsługę opaski ułatwiają dwa  przyciski umieszczone na prawej krawędzi. Na kolejnych ekranach głównych wyświetlane są m.in.: informacje o ilości wykonanych kroków, spalonych kalorii, aktualny pomiar tętna, liczba zdobytych pięter oraz na podstawie lokalizacji pogoda. Użytkownik może dowolnie modyfikować, które informacje mają być wyświetlane na ekranie. Warto dodać, że wyświetlacz wygasza się po około 5 sekundach, a w przypadku opuszczenia ręki lub zakrycia opaski rękawem bluzy ekran natychmiast się wygasza.

Obsługa funkcji smart w zegarku jest również intuicyjna. Po przesunięciu palcem po ekranie w lewą stronę wyświetlane są najnowsze powiadomienia. Są to komunikaty z m.in.: Messengera, Facebooka, wiadomości SMS lub poczty oraz  komunikaty o osiągniętych celach treningowych. Warto dodać, że przesunięcie palcem od góry wyświetlacza rozsunie ekran ze skrótami. Pozwalają one zarządzać takimi funkcjami, jak: tryb samolotowy, jasność ekranu, oszczędzanie baterii, aktywacją ciągłego podświetlenia ekran, czy trybu zanurzenia w wodzie.

Ważne dla funkcjonowania Gear Sport jest oprogramowanie zainstalowane na smartfonie, z którym sparowany jest zegarek. Na początek należy pobrać aplikację Gear i poprzez łączność Bluetooth połączyć oba urządzenia. Dzięki temu użytkownik może z poziomu smartfona swobodnie kontrolować smartwatcha tj. instalować aplikacje, spersonalizować interfejs i wiele innych funkcji. Warto również skorzystać z fabrycznej aplikacji Samsunga do monitorowania aktywności, czyli S Health. Program gromadzi dane o wysiłku fizycznym, odbytych treningach, monitoruje sen. Wszystkie statystyki użytkownik otrzymuje na przejrzystych wykresach. Raporty mogą dotyczyć wybranego okresu czasu np. danego tygodnia lub miesiąca.

 

 

Na uwagę w Gear Fit2 Pro zasługuje wsparcie dla Spotify. Aplikacją zainstalowaną na sparowanym smartfonie można sterować z poziomu fitbandu. Ponadto użytkownik ma możliwość wgrać na opaskę ulubione utwory i słuchać ich offline.

Samsung Gear Fit2 Pro jest kompatybilny ze smartfonami Samsung Galaxy z Androidem 4.4 lub wyższym oraz ze smartfonami z Androidem innych producentów. Warto dodać, że iPhone’y również są kompatybilne z Gear Sport, ale od począwszy od iPhone’a 5 z systemem iOS9.

Wyświetlacz

Samsung Gear Sport został wyposażony w 1,2-calowy, zakrzywiony ekran Super AMOLED o rozdzielczości 432 x 216 pikseli.  Producent zadbał o jakość wyświetlanego obrazu. Kolejne pulpity mają kontrastowe, zadowalająco odwzorowane kolory. Żadnych problemów nie sprawia widoczność i czytelność ekranu zarówno w pełnym słońcu, jak i w mocno zacienionych pomieszczeniach. Aczkolwiek trzeba podkreślić, że opaska nie jest wyposażona w czujnik światła. Ponadto w każdym momencie treningu można tylko pod kątem spojrzeć na wyświetlacz, aby sprawdzić jego przebieg lub godzinę – kąty widzenia są satysfakcjonujące.

-~- Sensory, komunikacja i bateria -~-

Komunikacja i sensory

W funkcjonowaniu opaski fitness wiele zależy od wyposażenia jej w odpowiednie sensory. Samsung Fit2 Pro został wyposażony w akcelerometr, żyroskop, barometr, który umożliwia też precyzyjny pomiar wysokości. Ważną rolę odgrywa również czujnik tętna (funkcjonuje prawidłowo) oraz moduł GPS, który obsługuje GLONASS. Trasy treningów są dokładnie rejestrowane.

Samsung Fi2 Pro oprócz wspomnianego już GPS-a został wyposażony w jednozakresowy moduł Wi-Fi: 802.11a/b/g/n i Bluetooth 4.2. Testy komunikacje wypadły dobrze – łączenie się poprzez sieć Wi-Fi oraz korzystanie z łączności Bluetooth było płynne.

Bateria

Samsung Gear Fit2 Pro jest wyposażony w niewymienny akumulator o pojemności 200 mAh. Testy czasu pracy na jednym ładowaniu baterii dały akceptowalne rezultaty. Jednak użytkownicy, którzy zamienią klasyczną opaskę fitness na Gear Fit2 Pro mogą poczuć się rozczarowani. Podczas gdy zegarek jest intensywnie eksploatowany – sprawdzanie godziny, ciągłe połączenie ze smartfonem to akumulator wytrzymuje do 2-3 dni. W przypadku umiarkowanego korzystania ze fitbandu konieczność ładowania następuje, co około 5 dni.

Ładowanie Gear Fit2 Pro odbywa się poprzez magnetyczną stację dokującą z kablem. Dzięki temu obudowa zegarka jest pozbawiona portów, a zegarek ze stacją łączy się za pomocą złączy pinowych. Warto zauważyć, że stacja dokująca jest jedyną możliwością naładowania testowanego modelu opaski. Sam proces ładowania trwa około godziny.

-~- Wydajność, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Samsung Gear Sport został wyposażony procesor Exynos 3250, w którego skład wchodzą dwa rdzenie Cortex-A7 taktowane zegarem 1 GHz. Ponadto na pokładzie zegarka znajduje się 0,5 GB RAM i 4 GB pamięci wewnętrznej na system i pliki, z czego do dyspozycji użytkownika dostępne jest jedynie 2,5 GB wolnego miejsca. Samo funkcjonowanie zegarka odbywało się bez zarzutów. Przechodzenie między ekranami było bardzo płynne, a urządzenie prawidłowo i szybko reagowało na dotyk. W czasie treningu użytkownik może błyskawicznie sprawdzić interesujące go dane.

Podsumowanie

test-gear-fit 2-pro (8)

Samsung Gear Fit2 Pro to bardzo interesująca pozycja wśród opasek fitness. Jest to połączenie funkcji typu smart z monitorowaniem aktywności fizycznej w bardzo funkcjonalnym wydaniu. Szczególnie zadowolone powinny być osoby uprawiające sporty wodne. Funkcjonowanie opaski pod wodą jest naprawdę zadowalające, a do tego jest w pełni kompatybilna z aplikacją Speedo (monitoruje aktywności wodne).

Gear Fit2 Pro jest bardzo funkcjonalny, działa szybko, błyskawicznie łączy się ze smartfonem. Ma też jednak wady. Główną jest fakt, że poza dobrym funkcjonowaniem pod wodą i lepszym zapięciem nie wiele go różni od poprzednika. Ponadto przy intensywnym korzystaniu akumulator rozładuje się po około dwóch dniach. Na szczęście proces ładowania trwa do godziny.

Osoby lubiące sporty wodne powinny bardziej skłaniać się ku modelowi Gear Fit2 Pro. Jeśli zaś potrzebują opaski fitness do standardowych aktywności to Gear Fit2 w zupełności wystarczy.

 

Back to top button