Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Samsung Gear S3 Classic: Jeden pierścień, by wszystkimi rządzić

Samsung Gear S3 Classic to najnowszy smartwatch koreańskiego producenta. Na rynku zadebiutował jesienią 2016 roku. Podobnie jak w przypadku modelu S2, zegarek nie posiada miejsca na kartę SIM, więc jego funkcjonowanie uzależnione jest od połączenia ze smartfonem. Na szczęście wyjście z zasięgu nie oznacza całkowitego braku funkcjonalności. Lecz czy to wystarczy, aby zrekompensować ten brak autonomii?

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Gear S3 jest nieco większy od swojego poprzednika, lecz podobnie jak on wyglądem przypomina ekskluzywny męski zegarek. Ze względu na swoje gabaryty może nie zyskać uznania pośród kobiet. Na szczęście producent umieścił w swojej ofercie 9 wymiennych pasków o różnych kolorach i fakturze, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie.

Całość urządzenia wygląda bardzo solidnie, nie ma odstających elementów lub trzeszczących części. Ekran został zabezpieczony przez szkło Gorilla Glass SR+, dzięki czemu jest odporny na stłuczenia i zarysowania. Wokół wyświetlacza znajduje się obrotowa obręcz wykonana ze stali nierdzewnej sterująca przewijaniem ekranu. Z boku natomiast znajdziemy dwa przyciski sterujące.

Sterowanie smartwatchem odbywa się poprzez dwa przyciski, obrotową obręcz oraz dotyk. Większy ekran ułatwia obsługę osobom o dużych palcach, jednak podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu użytkownicy mogą narzekać na brak fizycznego przycisku akceptacji.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu

Menu zegarka wyglądem przypomina to znane z poprzedniej odsłony Samsung Gear. Obrotowy pierścień ułatwia sterowanie w menu widżetów, których wybór zatwierdzamy dotknięciem ekranu. Obrót w prawą stronę pozwala wybrać interesującą nas aplikację, a obrót w lewo wyświetla powiadomienia.

test-samsung-gear-s3-classic (27)

Przesunięcie palcem w dół odsłania natomiast podręczne menu informujące nas o poziomie baterii, opcjach głośności, jasności ekranu oraz łączności z telefonem. Górny przycisk odpowiada za powrót, a dolny przenosi nas do głównego menu. Podobnie jak widżety, aplikacje ułożone są w kręgu, a wybór odpowiedniej odbywa się poprzez obracanie obręczy lub dotyk ekranu.

Aplikacje

Poza wbudowanymi aplikacjami mamy dostęp do sklepu Samsung App, gdzie możemy wybierać wśród innych programów, które możemy pobrać za darmo lub za niewielką opłatą. W ofercie znajdują się nie tylko aplikacje użytkowe, ale również gry i widżety.

Jedną z domyślnych aplikacji jest Samsung Health, która ma za zadanie zadbać o nasze zdrowie i kondycję fizyczną. Na początku należy stworzyć profil, podając informacje takie jak płeć, data urodzenia, wzrost, waga i poziom aktywności. Kolejnym krokiem jest ustalenie celów, jakie chcielibyśmy osiągać każdego kolejnego dnia. Mamy możliwość wyboru liczby kroków i zdobytych pięter. Dodatkowo aplikacja zadba o nasze nawodnienie, po ustaleniu odpowiedniej ilości wypitej wody oraz maksymalnej dawki kofeiny spożytej w dniu. Niestety te dane musimy wpisywać ręcznie, ale za to zegarek odwdzięczy się nam statystykami z tygodnia lub miesiąca. Podobnie jak w przypadku innych wearables mamy możliwość zmierzenia swojego pulsu lub ustalenie stałego pomiaru co kilkanaście minut. Kiedy osiągniemy zaplanowany cel, na ekranie pojawi się powiadomienie informujące o sukcesie.

Zegarek monitoruje naszą aktywność przez całą dobę, wyświetlając koło podzielone na 24 godziny, gdzie kolorami zaznaczone są różne czynności. Dzięki temu możemy kontrolować długość naszego snu, czas spaceru lub czas spędzony nieaktywnie. Czujnik cechuje się dużą dokładnością co do liczby kroków, a analiza snu jest w stanie wychwycić nawet kilkuminutowe przebudzenie. Aplikacja w telefonie daje nam również możliwość obserwacji głębokości snu oraz oceny tego, jak się wyspaliśmy.

test-samsung-gear-s3-classic (14)

Oprócz stałego monitoringu aktywności możemy wybrać konkretne ćwiczenia lub czynności. Do wyboru jest 15 domyślnych ćwiczeń oraz opcja „Inny trening”. Następnie wybieramy liczbę powtórzeń lub czas aktywności, a zegarek powiadomi nas o osiągniętym celu poprzez dźwięk i wibracje. Mierzenie podczas spaceru jest dosyć dokładne, jednak podczas wykonywania pajacyków zegarek nie rejestrował wszystkich powtórzeń. Po zakończeniu ćwiczenia na wyświetlaczu pojawiła się informacja o poświęconym na nie czasie oraz liczbie spalonych kalorii. Jeśli przerwiemy trening przed końcem, dodatkowo wyświetli się procent ukończonego planu treningowego oraz czas jego trwania.

W przypadku dłuższej aktywności – np. spaceru, biegania lub jazdy na rowerze – możemy bez obaw zostawić telefon w domu. Wbudowany w smartwatcha GPS rejestruje naszą trasę, a co kilometr informuje nas komunikatem głosowym o przebytej odległości, średniej prędkości, tętnie i czasie trwania aktywności. Jeśli ustalimy konkretny cel, czyli czas czynności lub odległość do przebycia, po osiągnięciu go również zostaniemy poinformowani o naszych statystykach. Jeśli nadal pragniemy kontynuować spacer, zegarek automatycznie powróci do swoich pomiarów bez potrzeby ustawiania nowego celu. Warto zauważyć, że smartwatch mierzy rzeczywisty czas wykonywania aktywności – przerwy nie są wliczane w pomiar. W każdej chwili możemy podnieść rękę, aby zobaczyć liczbę kilometrów, czas, spalone kalorie oraz średnie tętno. Wszystkie te wyniki możemy zsynchronizować z aplikacją na telefonie i udostępnić swoje statystyki znajomym. Samsung Heath umożliwia również porównywanie wyników między sobą, a nawet rywalizację o odległości i czas treningu.

Wyświetlacz

Gear S3 Classic wyposażony został w ekran Super AMOLED o rozmiarze 1,3” i rozdzielczości 360×360 pikseli. Dzięki możliwości personalizacji ekranu każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie. Domyślnie producent przygotował 15 wersji cyferblatu, które można dodatkowo modyfikować, dodając przykładowo liczbę kroków, temperaturę powietrza czy puls, oraz zmieniając ich kolor.

Istnieje również możliwość wgrania swojego zdjęcia na tarczę. Dodatkowo sklep Samsunga oferuje kilkaset innych wersji ekranu – jest w czym wybierać. Smartwatch może też reagować podświetleniem na podniesienie ręki lub utrzymywać stałą jasność wyświetlacza. Został też wyposażony w czujnik światła, dzięki czemu nawet w słoneczny dzień możemy z niego korzystać bez konieczności zmiany jasności w ustawieniach.

-~- Komunikacja i sensory -~-

Komunikacja

Gear S3 Classic może działać bez stałego połączenia z telefonem. W takiej sytuacji użytkownik traci jedynie dostęp do opcji łączności (dzwonienie, SMS-y, dane). Wszystkie aktywności zapisują się w pamięci urządzenia i zostaną zsynchronizowane przy najbliżej okazji. Poprzez aplikację Gear możemy ustawić sposób wyświetlania powiadomień na ekranie smartwatcha. Ciekawą opcją jest wyświetlanie informacji tyko wtedy, kiedy zegarek jest założony na rękę. Opcje w smartfonie dają możliwość wyboru, które aplikacje wyświetlą powiadomienia na smartwatchu.

Wbudowany mikrofon i głośnik umożliwiają wykonywanie i odbieranie połączeń. Połączenie Bluetooth z telefonem umożliwia również korzystanie z poczty e-mail oraz wysyłanie SMS-ów. Producent przewidział, że pisanie dłuższych wiadomości na tak małym ekranie może być uciążliwe, dlatego istnieje możliwość szybkiego odpisania na SMS-a poprzez przygotowany wcześniej krótki szablon lub wybór emotikony.

test-samsung-gear-s3-classic (17)

Wbudowany głośnik umożliwia słuchanie muzyki bezpośrednio z zegarka. Jednak kiedy chcemy użyć słuchawek, możemy skorzystać tylko z połączenia Bluetooth, ponieważ nie znajdziemy gniazda minijack.

W przypadku zgubienia jednego z urządzeń możemy zdalnie uruchomić alarm lub zablokować zegarek, chroniąc nasze prywatne dane przed kradzieżą.

Sensory

Poza krokomierzem i monitorem pracy serca producent wyposażył urządzenie w funkcje przydatne dla wielbicieli sportów ekstremalnych i wędrówek po górach. Wśród nich znajdują się wysokościomierz, barometr i szybkościomierz. Zwiększanie czułości ekranu ułatwia obsługę urządzenia w rękawiczkach. Natomiast certyfikat IP68 zabezpiecza smartwatcha przed kurzem i wodą. Gear S3 wyposażono w akcelerometr i żyroskop, które mogą być przydatne przy korzystaniu z gier i aplikacji.

Podobnie jak starszy model, S3 może zadbać o nasze bezpieczeństwo dzięki funkcji SOS. Po trzykrotnym wciśnięciu przycisku menu wybrana przez nas osoba dostaje SMS-a z informacją o tym, że jesteśmy w niebezpieczeństwie oraz adres do strony internetowej umożliwiającej śledzenie naszej lokalizacji przez 60 minut. Opcjonalnie do wiadomości możemy dołączyć wiadomość dźwiękową lub też nawiązać połączenie.

Kolejną funkcją, którą możemy znaleźć w Gear S3 to budzik z dwoma trybami – dźwięk lub wibracje – i możliwością ustawienia opcji cyklicznego budzenia. Zegarek może nam również przypominać o zadaniach ustalonych na dany dzień lub o wydarzeniach zapisanych w kalendarzu.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Łączność smartwatcha z telefonem zapewnia najnowsza wersja modułu Bluetooth 4.2, a nad działaniem urządzenia czuwa dwurdzeniowy procesor Samsung Exynos 7 Dual oraz 750 MB pamięci RAM. Menu i aplikacje działają płynnie, system nie zacina się. Zegarek posiada wbudowane 4 GB pamięci, jednak do dyspozycji użytkownika pozostaje jedynie 1,5 GB. W zupełności wystarczy to na wszelkie potrzebne aplikacje, jednak jeśli smartwatch ma służyć do słuchania muzyki, to miejsca jest zbyt mało.

Bateria

Samsung Gear S3 posiada baterię litowo-jonową o pojemności 380 mAh. Na stronie producenta możemy znaleźć informację o czasie działania do 4 dni, jednak przy normalnym użytkowaniu pojedyncze ładowanie wystarcza maksymalnie na 2-3 dni.

Gdy nie mamy dostępu do ładowarki, możemy zyskać kilka dodatkowych godzin pracy przez tryb oszczędzania energii. Wówczas ekran staje się czarno-biały, wyłączone zostają animacje, a użytkownik ma dostęp tylko do podstawowych funkcji. Ładowanie odbywa się indukcyjnie poprzez umieszczenie urządzenia na eleganckim słupku wyposażonym w magnes utrzymujący stały kontakt ze smartwatchem. Czas ładowania wynosi około dwóch godzin.

Podsumowanie

Samsung Gear S3 to przemyślane i dobrze wykonane urządzenie. Może służyć jako dodatkowy wyświetlacz smartfona, jednak przez brak miejsca na kartę SIM nie można uznać go za samodzielne urządzenie. Główną zaletą smartwatcha jest rozbudowany system monitorowania aktywności, przez co docenią go przede wszystkim osoby uprawiające sport. Możliwość personalizacji daje nam szansę posiadania niepowtarzalnego urządzenia.

test-samsung-gear-s3-classic (30)

Jednak dosyć duży ciężar i rozmiar mogą zniechęcić potencjalnych nabywców. Cena, wynosząca w dniu premiery około 1700 zł, wydaje się być nieco wygórowana. Ze względu na niewielkie różnice w wyglądzie i funkcjonalności w porównaniu do modelu Samsung Gear S2 warto się zastanowić, czy nie korzystniejsze byłoby kupno poprzednika. Każdy fan inteligentnych zegarków na pewno jednak doceni szeroki wachlarz funkcji.

Samsung Gear S3 Classic zajął I miejsce w kategorii Smartwatch Roku 2016!

Back to top button