Test Samsung Gear VR 2017 z kontrolerem: Spełnione marzenia o wirtualnym świecie

test-recenzja-sesja-samsung-gear-vr (17)

Pierwsze projekty na temat wirtualnej rzeczywistości mają swoje początki w XX wieku. Jednym z prekursorów był Morton Heiling – jego Sensorama (urządzenie rozmiarów fotobudki) służyła do wyświetlania krótkich filmów i wywoływała u odbiorców złudzenie przebywania w innej rzeczywistości. Wiele lat rozwoju tej technologii zaowocowało pojawieniem się masowo na rynku okularów (czy – jeśli ktoś woli to nazewnictwo – gogli) VR. Jakość wykonania, jak i wyświetlanego obrazu pozostawia jeszcze często wiele do życzenia. Wirtualną rzeczywistością zainteresowali się też producenci smartfonów, swoje wersje gogli przygotowali m.in. HTC, Alcatel i Samsung. To właśnie ten ostatni przy współpracy z firmą Oculus wprowadził na rynek serię urządzeń Gear VR. Trzecie już gogle do odbioru wirtualnej rzeczywistości z tej linii są kompatybilne tylko z kluczowymi smartfonami Samsunga – w tym z najnowszymi Galaxy S8 i S8+.

Tegoroczne Gear VR mają zagwarantować użytkownikom jak najbardziej realne oddanie wytworzonej przez maszynę rzeczywistości – m.in dzięki dobremu field of view (tzw. FOV). Szerokość pola widzenia wynosi 101°. Komfortowe poruszanie się po wirtualnej rzeczywistości ma zapewnić użytkownikom dołączony do zestawu kontroler Bluetooth. Czy nowe Gear VR w zestawie z Samsungiem Galaxy S8 lub S8+ sprawią, że odbiorca pomyli fikcję z rzeczywistością? Czas sprawdzić, czy marzenia o wirtualnym świecie mogą zostać spełnione.

Wykonanie i wygląd

Samsung Gear VR 2017 zostały w większości wykonane z plastiku i występują w wersji kolorystycznej Orchid Grey – urządzenie jest ciemnoszare z domieszką czarnych elementów. Pomiędzy tegorocznym modelem a poprzednikiem są zaledwie dwie różnice wizualne – płyta czołowa, pod którą ma być umieszczony telefon, jest błyszcząca (wcześniej była matowa), a port USB typu C ma jasnoszarą obudowę (wcześniej był tylko w kolorze czarnym). Wewnętrzna część gogli, przylegająca do twarzy użytkownika, otoczona jest miękką gąbką. Zapewnia ona komfortowe korzystanie z okularów. W przypadku zużycia materiału gąbkę można w łatwy sposób wymienić.

Warto dodać, że wewnątrz znajduje się również czujnik zbliżeniowy. Gdy użytkownik zakłada Gear VR, to umieszczony w nich smartfon automatycznie się odblokowuje. Ponadto producent wyposażył gogle w żyroskop i akcelerometr. Głównym elementem Gear VR są 42-milimetrowe soczewki o szerokości pola widzenia 101°. Samsung zadbał również o zaawansowaną technologię korekcji zniekształceń. Pozwala ona uniknąć zawrotów głowy i efektów choroby lokomocyjnej. Przód okularów stanowi błyszcząca pokrywa.

test-recenzja-sesja-samsung-gear-vr-5 Test Samsung Gear VR 2017 z kontrolerem: Spełnione marzenia o wirtualnym świecie

Aby umieścić smartfon w urządzeniu, należy ją zdjąć i podłączyć kompatybilny model smartfona Samsung Galaxy do portu USB typu C (lub micro USB – wymienny port jest w zestawie). Następnie w uchwytach – prawa strona, lewa strona i góra urządzenia – należy umieścić dołączone do zestawu regulowane paski. U góry okularów znajduje się łatwo dostępne pokrętło do indywidualnej regulacji ostrości, zaś na dole jest wejście na ładowarkę do smartfona. Po prawej stronie okularów widoczna jest nazwa modelu. Po lewej zaś producent umieścił touchpad, a nad nim przyciski Home i Powrót.

W pobliżu ulokowane są też klawisze do regulacji poziomu głośności. Taki układ zapewnia komfortowe sterowanie wirtualną rzeczywistością, jednak o wiele wygodniejsze jest posługiwanie się dołączonym po raz pierwszy do zestawu kontrolerem. Trzeba przyznać, że jest to strzał w dziesiątkę. Sterowanie kontrolerem jest niezwykle intuicyjne i pomaga wzmocnić wrażenia odczuwane po założeniu Gear VR. Sam kontroler jest lekki i bez problemów zmieści się nawet w małej, kobiecej dłoni, a łączność z urządzeniem uzyskuje za pośrednictwem modułu Bluetooth. Został on wyposażony w touchpad, przyciski Home (jest wklęsły) oraz Powrót (jest wypukły). Ułatwia to bezwzrokowe sterowanie. Ponadto klawisze do regulacji głośności mają wypukłe znaki plus oraz minus. Ostatnią częścią kontrolera jest wystający trigger. Urządzenie wykonane jest z plastiku w czarnym, matowym kolorze. Wyjątek stanowi spust, który jest błyszczący. Kontroler zasilany jest dwoma bateriami AAA.

W zestawie poza nowymi Gear VR znajdują się: regulowane paski do okularów, kontroler z paskiem, dwie baterie AAA, port USB typu C, port micro USB oraz adapter portu micro USB na USB typ C – zapewnia to swobodną możliwość podłączenia wszystkich kompatybilnych modeli smartfonów Samsunga. Całość została zapakowana w czarne pudełko z wizerunkiem urządzenia na przodzie opakowania.

Comments

Niczego nie przegapisz!

Zapisz się do newslettera TeleGuru i zawsze bądź na bieżąco z technologicznymi nowinkami.

Top