Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Sony SmartBand 2: Opaska na zdrowie

Na rynku dostępne jest wiele urządzeń służących do pomiarów codziennej aktywności. Inteligentne gadżety sprawdzają kiedy śpimy, mierzą puls i zliczają kroki. Silikonowa opaska wspomaga i motywuje do zwiększenia aktywności. Za SmartBand 2 trzeba zapłacić kilkaset złotych. Przekonajmy się, czy sprytna opaska od Sony dobrze trzyma rękę na pulsie?

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Klienci Sony zdążyli już przyzwyczaić się do wysokiej jakości produktów tej firmy. W solidnie zamkniętym pudełku można znaleźć główny moduł urządzenia wraz z towarzyszącą mu opaską, kablem USB i instrukcją obsługi. Opaski dostępne w czterech kolorach: czarnym, białym, różowym i niebieskim. Uniwersalny gadżet można łatwo personalizować po prostu wymieniając kolorowe opaski, w których zagłębieniu mocowany jest główny moduł SmartBanda 2 z czujnikami. Bez względu na to, czy szykujesz się na uroczystość, czy ważne spotkanie albo planujesz trening w parku, SmartBand 2 można dostosować kolorem do ubrania i okazji. W porównaniu do pierwszej edycji SmartBanda można odnieść wrażenie, że Sony wypuściło na rynek identyczny produkt, jednak uważne przyjrzenie się nowej opasce wskazuje wiele różnic.

W zestawie z urządzeniem producent oferuje tylko jedną opaskę. W pierwszej edycji SmartBanda dostarczane były dwie, o różnych rozmiarach. Zmienił się również sposób, w jaki jest zapinany SmartBand 2. Zamiast „guzika”, który towarzyszył pierwszemu SmartBandowi oraz wersji Talk opaski, otrzymujemy zapięcie w którym po przewleczeniu paska przez szlufkę, żadna część paska nie wystaje z drugiej strony, chowa się pod drugim z elementów opaski. Początkowo można mieć trudności z zapięciem i odpięciem opaski (trudno trafić w podłużne otwory, a później wyjąć z nich część zaczepu).

Silikon, z którego wykonano opaskę jest lepszej jakości niż w pierwszej edycji SmartBanda. Opaska straciła wprawdzie charakterystyczny wzór i jest obecnie gładka, ale z drugiej strony to ukłon w stronę kobiet – szczególnie wersje białe i różowe.

test-sony-smartband-2 (3)

 

Jednak silikonowy pasek to tylko oprawa dla serca i mózgu SmartBanda 2, którym jest mały moduł. W stosunku do poprzedniej edycji zmieniło się jedno – urządzenie zyskało pulsometr. To bardzo ważny element wyposażenia, który powinien być standardem w każdej opasce. Główny moduł SmartBanda 2 działa na bazie 32-bitowego procesora ARM Cortex-M0, który wyposażono w 256 KB pamięci Flash oraz 32 KB RAM. Waży on zaledwie 6 gramów. Opaskę charakteryzuje proste, klasyczne wzornictwo. Wraz z głównym modułem całość jest lekka: waży tylko 25 gramów, dzięki czemu podczas aktywności fizycznej nie czuć obecności urządzenia na nadgarstku. Ma to kluczowe znaczenie, jeśli zamierzamy nosić SmartBand 2 podczas snu. Na obudowie lekko zaokrąglonego modułu widoczne jest gniazdo micro USB, pojedynczy przycisk oraz trzy diody LED.

Smart Band 2 jest wodoodporny i nie straszny mu kurz, urządzenie uzyskało certyfikat IP68. Trzeba jednak zachować kilka zasad: smartband nie powinien być zanurzane na głębokość większą niż 3 metry i dłużej niż przez 30 minut. SmartBand 2 znosi też wyłącznie kąpiele w czystej, słodkiej wodzie. Sporadyczne korzystanie z opaski w basenach z chlorowaną wodą jest dozwolone pod warunkiem, że urządzenie zostanie później opłukane czystą woda.

-~- Menu i aplikacje -~-

Menu i aplikacje

SmartBand 2 synchronizuje dane ze smartfonem działających na bazie Andorida lub iOS. Urządzenie problemu można sparować, wykorzystując wbudowany moduł NFC. Do poprawnego skonfigurowania i późniejszego użytkowania opaski potrzebujemy dwóch aplikacji: „SmartBand 2” oraz „Lifelog”, dostępnych w „Sklepie Play”.

Producent zapewnia, że SmartBand 2 może mierzyć poziom stresu na podstawie trzech elementów: puls, zmian rytmu serca oraz snu. „Lifelog” zbiera informacje nie tylko o śnie i przebytym na pieszo dystansie. Aplikacja umożliwia prezentację zgromadzonych informacji w postaci przejrzystych, kolorowych wykresów. Dane z czujników SmartBanda 2 są wyświetlanie w postaci zestawień tygodniowych, miesięcznych lub rocznych, można również prześledzić aktywność w ciągu jednego dnia. Program umożliwia również gromadzeniu danych o aktywności na portalach społecznościowych i podróżach za pośrednictwem różnych środków lokomocji. Pierwsze uruchomienie „Lifelog” pokazuje możliwości aplikacji, która prezentuje pomiary naszego pulsu. SmartBand 2 sukcesywnie dokonuje pomiarów, zarówno podczas pracy przy biurku, biegania, jak i w nocy, w trakcie snu. Jeśli chcemy sprawdzić, w jakim tempie bije nam serce warto zadbać o to, by opaska poprawnie przylegała do skóry, w przeciwnym wypadku pomiary nie będą precyzyjne. W praktyce trzeba się oswoić z urządzeniem i dopasować je do nadgarstka, aby „Lifelog” notował poprawne dane. Pulsometr wbudowany w SmartBanda 2 pracuje w dwóch trybach: w pierwszym pomiary są przerywane, w drugim (wywoływanym podwójnym naciśnięciem przycisku) pomiar jest ciągły, co wpływa na żywotność baterii. Drugi z trybów pracy opaski warto stosować podczas dłuższej aktywności fizycznej, np. biegania.

test-sony-smartband-2 (4)

SmartBand 2 monitorując nasz sen może w optymalnym momencie wybudzić nas wibracjami. Sygnalizacja tego typu może być również stosowana do powiadamiania o przychodzącym połączeniu telefonicznym. Ponadto przycisk, w który zostało wyposażone urządzenie można wykorzystać do pauzowania lub wznawiania odtwarzania muzyki. W ustalonych godzinach opaska nie wibruje i nie świecą się diody, jeśli zostanie aktywowany tryb „Nie przeszkadzać”. Niewątpliwie wadą SmatBanda 2 jest fakt, i nie każdą aktywność da się precyzyjnie śledzić. Na szczęście, większość działań użytkownika jest rejestrowana automatycznie.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność i bateria

Wbudowany akumulator wystarczy na od 3 do 5 dni pracy, w zależności od częstotliwości użytkowania SmartBanda 2. Ładowanie baterii odbywa się za pośrednictwem kabla micro USB. Moduł należy wyciągnąć z silikonowej opaski i podłączyć do ładowarki lub laptopa. Pełne naładowanie baterii zajmuje ok. godziny, natomiast stan akumulatora widoczny jest w oknie aplikacji zainstalowanej na smartfonie oraz sygnalizowany przez diody LED urządzenia. Generalnie warto pamiętać o codziennym ładowaniu SmartBanda 2 wieczorem, tak by kolejnego dnia nie czekała nas niespodzianka w postaci rozładowanego akumulatora. Nie można wymagać długiego okresu pracy na baterii ze względu na mały ciężar i wielkość modułu SmartBanda 2.

test-sony-smartband-2 (7)

Podsumowanie

Sony wraz ze SmartBand 2 poprawiło komfort korzystania z urządzenia i rozszerzyło jego funkcjonalność. Urządzenie stanowi ciekawą propozycje dla osób aktywnych, dzięki rozbudowanym statystykom prowadzonym przez „Lifelog” oraz wyposażeniu w czujniki (pulsometr, akcelerometr). SmartBand 2 nie może jednak na nazbyt długo oddalać się od smartfona. Produkt firmy Sony jest dobrym przykładem na ewolucję inteligentnych opasek. Wciąż nie są one idealne, ale powoli stają się ciekawym uzupełnieniem smartfonów, szczególnie podczas aktywności fizycznej.
Sony SmartBand 2 to ciekawe urządzenie dla osób traktujących aktywność fizyczną rekreacyjne. Szkoda że zrezygnowano z wyświetlacza bo ten element niekorzystnie wpływa na funkcjonalność opaski. Dla początkujących użytkowników inteligentnych opasek produkt Sony będzie świetnym początkiem przygody. SmartBand 2 jest łatwy w obsłudze, nie rzuca się w oczy, nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu, a także skutecznie reguluje okresy snu. Co najważniejsze: mierzy tętno i motywuje do pracy nad sobą.

Back to top button