Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Sony Xperia M5: następne pokolenie

Premiera Sony Xperii M5 odbyła się pod koniec 2015 roku. To następca Xperii M4 Aqua, która trafiła na tzw. średnią półkę. Kolejna generacja oznacza wiele zmian wewnątrz urządzenia. Czy lepsze podzespoły, charakterystyczny design i bogaty zestaw oprogramowania to wystarczające atuty w starciu z silnymi konkurentami?

specyfikacje-sony-xperia-m5

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Wygląd M5 do złudzenia przypomina znaną i bardzo lubianą Xperię Z3: Prostokątna bryła o zaokrąglonych bokach dostępna jest w trzech wariantach kolorystycznych, białym, czarnym i złotym. Przód i tył telefonu pokryty jest szkłem, natomiast brzegi zostały niestety wykonane z imitującego metal tworzywa sztucznego. Jedynie rogi urządzenia zostały wzmocnione metalowymi elementami, które w czarnej wersji subtelnie stapiają się z pozostałymi częściami ramki. Elementy obudowy zostały dobrze dopasowane, co dodatkowo potwierdza certyfikat IP68. Nic nie odstaje ani nie ugina się, zwarta bryła urządzenia pewnie leży w dłoni.

Ekran zajmuje około 66% przedniego panelu. Poniżej wyświetlacza pozostało dużo niezagospodarowanego miejsca, brakuje np. fizycznego przycisku „Home” lub dotykowych przycisków funkcyjnych. Przy dolnej krawędzi można dostrzec jedynie podłużny otwór mikrofonu. Podobnie wygląda górna cześć frontowego panelu, jednak na niej, poza symetrycznie położonym głośnikiem do rozmów, zwraca uwagę ogromne oko przedniej kamery. Ponadto widnieją tu :centralnie umiejscowione, srebrne logo Sony, dobrze ukryte czujnik zbliżeniowy i światłomierz oraz niewielka dioda sygnalizacyjna. Mocno anachronicznie wyglądają szerokie ramki po bokach ekranu, takie rozwiązanie powoduje, że wygląd Xperii przypomina urządzeniach o dwie generacje starsze, co zupełnie nie pasuje do smartfona ze średniej półki.

test-sesja-sony-xperia-m5 (8)

Podobnie jak frontowy panel, tył Xperii M5 został wykonany z hartowanego szkła. Poza logo producenta znajduje się tam jedynie obiektyw głównego aparatu i pojedyncza dioda doświetlająca. Warto zaznaczyć, że obie strony urządzenia bardzo łatwo zbierają odciski palców, obudowa jest nimi ostemplowana już po kilku minutach korzystania ze smartfona.

W smartfonie bateria jest niewymienna, nie ma też możliwości zdemontowania tylnej klapki. Slot na kartę SIM oraz kartę microSD znajduje się na lewej krawędzi M5. Po drugiej stronie umieszczono srebrny przycisk wyłącznika, przyciski regulacji głośności oraz fizyczny, dwuskokowy spust aparatu (element znany ze wcześniejszych modeli serii smartfonów Xperia). Na dolnej krawędzi mieści się złącze micro USB oraz pojedynczy głośnik multimedialny, na górnej znajduje się złącze mini jack.

test-sesja-sony-xperia-m5 (17)

Wzornictwo urządzenia wyraźnie nie nadąża za postępem technologicznym. Duże ramki, plastikowe elementy i szkło podatne na odciski palców sprawiają, że Xperii M5 prezentuje się gorzej od bezpośredniej konkurencji.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Testowany smartfon działał na bazie Androida 5.1, pomimo dostępności aktualizacji do wersji 6.0, usługa wyszukiwania uaktualnień nie umożliwiała pobrania nowszej wersji systemu operacyjnego. Interfejs użytkownika to znany już z innych modeli „Xperia UI” który w znacznym stopniu zmienia wygląd ikon i pulpitu.

Katalog gromadzący ikony wszystkich zainstalowanych aplikacji umożliwia sortowanie zbiorów, dezinstalację oraz pobieranie nowych programów ze „Sklepu Play” lub sklepu „What’s New”, gdzie Sony oferuje specjalne aplikacje dla użytkowników telefonów serii Xperia. Kolejną zmianą jest dodanie do menadżera uruchomionych aplikacji skrótów do widżetów, które możemy umieścić nad ikonami pulpitu. Wśród nich znajduje się m.in.  minutnik, kalkulator, podgląd stron internetowych oraz narzędzie do zapisywania kopii ekranu. Ponadto Sony dostarcza znaczną liczbę zbędnych aplikacji, takich narzędzia do obsługi („PlayStation”, „PS Video” i „PSN”), które są przydatne wyłącznie posiadaczom konsol do gier japońskiego producenta.

W pamięci urządzenia znajdują się również programy do wyświetlania wiadomości („Socialife”) oraz agregator newsów „Xperia Lounge” z nowościami i reklamami Sony (w którym, wbrew obietnicom nie sposób znaleźć zbyt wielu ekskluzywnych materiałów. W sklepie „What`s New” Sony oferuje muzykę, aplikacje, motywy oraz tapety. Dodatkowo zainstalowany został również pakiet narzędzi Google’a przez co część aplikacji ma swoje duplikaty (np. „Album” –  „Zdjęcia”, „Muzyka” – „Muzyka Play”, itp.). Od Sony otrzymujemy również przeinstalowany menedżer plików „File Commander” o ograniczonej funkcjonalności, który regularnie namawia nas do  zakupu wersji Premium.

Z przydatnych aplikacji warto „Smart Connect”, który umożliwia określenie zachowania smartfona w określonych godzinach lub po podłączeniu konkretnych akcesoriów. Niekiedy przyda się także „TrackID”, służący do rozpoznawania piosenek oraz prosty i funkcjonalny szkicownik. Inne, ciekawe opcje, dostępne w ustawieniach to znane użytkownikom Sony tryby oszczędzania energii „Stamina” i „Utra Stamina”, które realnie wydłużają czas czuwania urządzenia, a także narzędzie „Mobile Bravia Engine 2” służące do poprawiania wyglądu wyświetlanych zdjęć i filmów. Zimą przydatny będzie tryb obsługi ekranu w rękawiczkach. Wbudowane opcje umożliwiają inteligentne sterowanie podświetleniem, np. wtedy, gdy telefon trzymamy w dłoni oglądając zdjęcia lub przeglądamy wideo bez dotykania ekranu. „Łączność Xperia” to aplikacja ułatwiająca udostępnianie multimediów innym urządzeniom.

Niestety, tak duża liczba dodatkowych, bardzo często zbędnych aplikacji, negatywnie odbija się na płynności działania telefonu, można lekkie spowolnienia na przykład podczas przewijania pulpitów.

Wyświetlacz

Telefon został wyposażony w ekran o rozdzielczości 1080 x 1920 pikseli, co przy przekątnej 5 cali daje zagęszczenie pikseli 441 ppi. To ponadprzeciętna wartość – dostrzeżenie pojedynczych pikseli jest praktycznie niemożliwe, ikony są ostre, a krawędzie czcionek wyraźne i przejrzyste. Matryca została wykonana w technologii IPS, wyświetlanie obrazu dodatkowo wspomaga „Mobile Bravia Engine 2”.

Jasność ekranu, nawet w słoneczne dni jest wystarczająca, a przy minimalnym podświetleniu możemy z telefonu komfortowo korzystać w nocy. Niestety, przy maksymalnej jasności czerń lekko blednie, jednak jest to widoczne przede wszystkim na tle czarnego obramowania wyświetlacza. Urządzenie szybko reaguje na zmieniające się warunki oświetleniowe, a jasność podświetlenia jest automatycznie, trafnie dobierania. Na pochwałę zasługują również kąty widzenia, nawet przy dużym przechyleniu ekranu obraz nie zmienia się w negatyw, a kolory pozostają nasycone.

-~- Aparat -~-

Aparat

Xperia M5 została zaopatrzona w tylny aparat z sensorem IMX 230 i jasnością f/2.0. Kamera umożliwia rejestrowanie zdjęć o maksymalnej rozdzielczości 21,5 Mpix. Przedni aparat o jasności f/2.0 może wykonać zdjęcia w rozdzielczością do 13 Mpix. Sony wyposażyło również swój telefon w fizyczny, dwustopniowy przycisk przeznaczony wyłącznie do obsługi aparatu. Aplikację fotograficzną cechuje prosty i czytelny interfejs, w którym większość zaawansowanych opcji zostało zgrabnie ukryte w ustawieniach. Do dyspozycji otrzymujemy możliwość wykonywania zdjęć w technice HDR (czyli o wysokiej rozpiętości tonalnej), opcję stabilizacji obrazu, korektę niedoskonałości skóry oraz rozpoznawanie uśmiechu.

test-sesja-sony-xperia-m5 (16)

Przewidziano opcję ustawiania czułości ISO oraz balansu bieli. Ponadto oprogramowanie aparatu oferuje zbiór wstępnie skonfigurowanych profili, dostosowanych do rodzaju rejestrowanego zdjęcia, nazwanych np. pejzaż, noc, plaża, przyjęcie. Producent uwzględnił możliwość pobrania dodatkowych narzędzi fotograficznych, m.in. masek rozszerzonej rzeczywistości, opcji umożliwiających rejestrowanie filmów timeshift, ulepszonej automatyki.

Tylny aparat błyskawicznie łapie ostrość (autofocus w oparciu o detekcję fazy), dzienne zdjęcia wykonane Xperią są ostre, bogate w detale, kolory są naturalne, nie występują aberracje na krawędziach, a światło jest odpowiednio balansowane. Niestety, w oczy rzucają się artefakty pojawiające się czasami na jednolitych powierzchniach, przez co zdjęcie może wyglądać gorzej niż wykonane znacznie tańszym telefonem.

W przypadku fotografii wieczornych i nocnych można zauważyć sporą ilość szumów i słaby balans bieli. Kolory są nienaturalnie nasycone, drastycznie zmniejsza się ilość detali. Nieco pomaga włączenie lampy, jednak jest ona skuteczna jedynie w przypadku obiektów znajdujących się relatywnie blisko.

test-sesja-sony-xperia-m5 (12)

Przedni aparat radzi idealnie z typowymi fotografiami: na zdjęciach widać dużą ilość detali, kolor jest naturalny. Niestety występują problemy z ustawieniem ostrości przy wykonywaniu zdjęć pod światło, a fotografie bywają przesadnie wygładzone i pozbawione detali.

Filmy rejestrowane głównym aparatem mogą być zapisywane w maksymalnej rozdzielczości 3850 x 2160 pikseli, 30 klatek na sekundę. Przy rozdzielczości HD (1280 x 720 punktów) możemy nagrywać filmy slow motion, 120 kl./s.

Przedni aparat umożliwia nagrywanie filmów w maksymalnej rozdzielczość Full HD (1980 x 1080 pikseli), 30 fps. Przy dobrym oświetleniu filmy są płynne, bogate w szczegóły i ostre. Gdy światła zaczyna brakować nagrania stają się rozmazane i występują problemy z ustawianiem ostrości. Przy wietrznej pogodzie zarejestrowany dźwięk trzeszczy, poziom głośności jest niepoprawnie ustawiony.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Multimedia, Internet i komunikacja

Dołączoną do Xperii aplikację do odtwarzania filmów cechuje prosty interfejs, który wyposażono w istotne opcje: przewijanie i regulacja głośności przy pomocy gestów, obsługa i konfiguracja wyświetlania napisów oraz dźwięku. Program umożliwia także odtwarzanie wideo w tle, podczas korzystania z innych aplikacji. Dodatkowo, aplikację wyposażono w opcje udostępniania multimediów oraz pobierania szczegółowych informacji o nagraniach. Odtwarzacz muzyki zaopatrzono w estetyczny, wygodny interfejs oraz bogaty wybór opcji. Obok podstawowej funkcjonalności oferuje on m.in. wyłącznik czasowy, opcję pobrania okładek i informacji o muzyce, edytor tagów, możliwość wyszukiwania tekstów utworów, wideoklipów oraz filmów przeznaczonych do karaoke.

Dźwięk odsłuchiwany przez słuchawki brzmi bardzo dobrze: jest zbalansowany, nie słychać  przesterowań. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji korektor graficzny, opcję normalizacji głośności oraz optymalizacji dźwięku „ClearAudio+”. Nieco gorzej słychać dźwięk odtwarzany przez głośnik. Brzmienie jest płaskie, choć można uznać je za przyzwoite.

Zainstalowana w pamięci smartfona przeglądarka internetowa „Chrome” to rozbudowana aplikacja z dużym zestawem opcji. Wśród najważniejszych warto wymienić: tryb incognito, możliwość wyświetlania stron w wersji dostosowanej do ekranów komputeów, zapamiętywanie haseł i formularzy oraz synchronizację zakładek, historii i ustawień z kontem Google.

Telefon umożliwia komunikację przez LTE kategorii 4 (pobieranie danych do 150 Mb/s, wysyłanie do 50 Mb/s), NFC, służące np. do błyskawicznego przesyłania danych między dwoma telefonami lub płatności elektronicznych. Xperia M5 komunikuje się też przez Wi-Fi w standardzie ,n” w pasmach 2,5 GHz oraz 5 GHz, Wi-Fi Direct umożliwia łączenie się np. z kompatybilną drukarką lub odbiornikiem smart TV, dodatkowo smartfon wyposażono w DLNA, przez który można udostępniać w domowej sieci zasoby multimedialne. Wbudowany moduł Bluetooth 4.1 obsługuje kodek aptX przeznaczony do transmisji dźwięku. Dodatkowo telefon wyposażony został w radio FM.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

W skład wbudowanego w smartfona procesora MediaTek Helio X10 wchodzi osiem rdzeni Cortex-A53 taktowanych zegarem 2 GHz oraz układ graficzny PowerVR G6200. Smartfona wyposażono w pamięć RAM o pojemności 3 GB oraz 16 GB miejsca na dane (ok. 11 GB pozostaje do dyspozycji użytkownika). To typowa konfiguracje w przypadku telefonów z tej samej półki cenowej.

test-sesja-sony-xperia-m5 (11)

Telefon, mimo dużej liczby zainstalowanych aplikacji Sony, działa niemal bez przycięć i nie zawiesza się. Na Xperii M5 można uruchomić niemal wszystkie, w tym bardzo wymagające, gry i programy. Duża pojemność pamięci RAMu umożliwia przechowywanie uruchomionych aplikacji w pamięci operacyjnej, bez konieczności ich zamykania. Obudowa telefonu, nawet podczas długotrwałego i intensywnego grania pozostawała chłodna lub letnia, choć czujniki sporadycznie pokazywały aż 86 stopni C wewnątrz urządzenia.

Wyniki popularnych testów syntetycznych:

AnTuTu: 52 273 punkty

3D Mark Ice Storm Unlimited: 15 396 punktów

3D Mark Ice Storm Extreme: 9628 punktów

PC Mark Computer Vision: 1674 punkty

PC Mark Work 2.0 Performance: 3071 punktów

GeekBench Single-Core: 755 punktów

GeekBench Multi-Core: 3242 punkty

Bateria

Telefon wyposażono w niewymienną baterię o pojemności 2600 mAh i choć nie jest to imponująca wielkość, w praktyce czas pracy smartfona jest bardzo dobry. Przy włączonym Wi-Fi lub LTE i sporadycznym sięganiu po telefon bateria rozładowywała się dopiero po ok. 1,5 dnia, co jest zasługą bardzo sprawnego trybu oszczędzania energii. W przypadku intensywnego korzystania (granie, przeglądanie Internetu, muzyka) bateria nie wytrzymywała dłużej niż jeden dzień, zaś przy włączonym ekranie telefon może pracować przez ok. 7 godzin. Urządzenie niestety nie obsługuje szybkiego ładowania. Proces ten trwa od 1,5 do 2 godzin.

test-screenshot-sony-xperia-m5 (2)

Podsumowanie

Bezpośrednim konkurentem dla Xperii M5 jest Asus ZenFone 2 (ZE551ML) LTE, telefon o zbliżonej cenie i wydajności, wyróżniający się większym, 5,5-calowym wyświetlaczem, pojemniejszą baterią i 4 GB RAM oraz dwukrotnie większą przestrzenią na dane: 32 GB. Niestety, obudowę ZenFone’a wykonano z plastiku, a wielkość telefonu może odstraszyć niektórych użytkowników. Alternatywą może być także popularny Xiaomi Redmi Note 3, nieco większy od Xperii smartfon, wyposażony w 32 GB wbudowanej pamięci oraz 3 GB RAM. Telefon Xiaomi działa na bazie procesora Snapdragon 650, co daje mu nawet 50-procentową przewagę nad Xperią w zakresie wydajności. Obudowę chińskiego smartfona wykonano ze stopu magnezu, telefon wyposażono również w skaner linii papilarnych. Jest on też nieco tańszy od telefonu Sony.

Xperia M5 na pewno zyska uznanie osób poszukujących telefonu o dobrym aparacie i przekątnej nieprzekraczającej 5”. Jeśli większe gabaryty i słabszy aparat nie stanowią przeszkody – warto rozważyć zakup konkurencyjnych produktów, bo w tej (albo nawet niższej cenie) można kupić wydajniejsze urządzenia.

Back to top button