Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Sony Xperia XA Ultra: Z kamerą do selfie

Smartfon debiutował na rynku w lipcu 2016 r. Xperia XA Ultra to większa o cal siostra modelu Sony Xperia XA. Pomimo zbliżonej specyfikacji technicznej, model Ultra przyciąga uwagę dużym ekranem i pokaźnym obiektywem przedniej kamery do zdjęć selfie. Czy Sony udało się opracować telefon idealny dla wielbicieli autoportretów?

specyfikacje-natwojastrone-sony-xperia-xa-ultra

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Sony Xperia XA Ultra dostępna jest w trzech wariantach kolorystycznych: białym, czarnym i limonkowym. W pudełku, wraz z telefonem znajduje się ładowarka sieciowa i kabel USB. Niestety, brakuje zestawu słuchawkowego. Smartfon wyróżnia obudowa wykonana z komponentów o dobrej jakości (metal i poliwęglan), urządzenie zostało wzmocnione metalowym obramowaniem, które nadaje Xperii charakterystyczny wygląd. Wzornictwo podkreśla bardzo wąska ramka otaczająca ekran. Jedyna wada plastikowych elementów smartfona to podatność na zabrudzenia i ślady odcisków palców.

Na lewej krawędzi Sony Xperii XA Ultra znajduje się para wysuwanych szufladek na karty SIM oraz microSD. Na prawej krawędzi telefonu umieszczono okrągły przycisk zasilania, połączony ze skanerem linii papilarnych. Poniżej znajdują się przyciski regulacji głośności oraz fizyczny spust aparatu. Górna krawędź mieści gniazdo słuchawkowe oraz wtórny mikrofon, służący do redukcji szumów otoczenia. Tylna część smartfona została wykonana z materiału imitującego metal, oprócz logo „Xperia”, wyróżnia się na niej duży obiektyw kamery położonej w górnym, lewym rogu oraz sąsiadująca z nim dioda doświetlająca.

test-Sony-Xperia-Xa-Ultra (7)

Wzornictwo nowej Xperii właściwie można uznać za wycięte z tego samego szablonu, co pozostałe smartfony z serii. Z jedną różnicą – nową Xperię wyróżnia położony w górnej części urządzenia obiektyw przedniego aparatu o imponującej średnicy. Podpowiada, że smartfon Sony został stworzony do zdjęć selfie.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Sony Xperia XA Ultra działa pod kontrolą Androida 6.0 „Marshmallow”. Zestaw oprogramowania łączy najlepsze cechy prostoty czystego Androida z dobrze dobranymi dodatkami producenta. Interfejs jest wygodny i dobrze wykonany. Dzięki dostępności motywów, użytkownik może błyskawicznie zmienić wygląd całego interfejsu. Dodatkowe style (darmowe i płatne) można odnaleźć w „Sklepie Play”. Wśród narzędzi od Google’a, użytkownik otrzymuje program pocztowy „Gmail”, kalendarz, odtwarzacz filmów oraz aplikację do słuchania muzyki, a także mapy. Do pracy i przeglądania dokumentów przeznaczono pakiet „OfficeSuite”.

Ciekawym uzupełnieniem pakietu programów jest „News Suite”, ułatwiająca dostęp do aktualnych wydarzeń sportowych, finansowych i technologicznych. Aplikacja umożliwia również personalizację treści. Przydatny może okazać się także „Movie Creator” – prosta aplikacja do przetwarzania filmów, która przyda się do montowania najciekawszych ujęć nagranych smartfonem.

Wśród programów dostarczonych przez Sony warto wyróżnić także „Szkic”wygodne narzędzie do dotykowego malowania obrazów. Tradycyjnie, nabywcy Xperii otrzymują również zbiór programów ułatwiających wymianę danych z konsolami PlayStation.

Wyświetlacz

Sony Xperie XA Ultra wyróżnia przede wszystkim pokaźny, 6-calowy ekran o rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli). Wyświetlacz, zajmujący ponad 75% powierzchni przedniego panelu, wydaje się być niemal pozbawiony ramek. Wielkość ekranu robi wrażenie, chociaż jest on mniejszy od panelu Sony Xperii Z Ultra.

Automatyczne dostosowywanie poziomu jasności do oświetlenia oraz funkcja inteligentnego sterowania podświetleniem, wykrywająca czy użytkownik trzyma smartfon w dłoni, umożliwiają wygodne przeglądanie zdjęć z dobrze odwzorowanymi kolorami. Ekran zgaśnie dopiero wtedy, gdy odłożymy urządzenie. Wyświetlacz Xperi XA Ultra cechuje dobre odwzorowanie kolorów (są one żywe i ciepłe) oraz szerokie kąty widzenia. Obraz jest ostry i wyraźny, trudno dostrzec poszarpane krawędzie grafik i czcionek przy gęstości punktów wynoszącej 367 ppi. Jasność wyświetlacza jest zadowalająca, jednak w pełnym słońcu użytkownik może mieć problem z odczytaniem wiadomości. Japoński producent przewidział możliwość manualnego ustawiania balansu bieli oraz poprawienia kolorów za pomocą opcji „Mobile Bravia Engine 2” oraz „Trybu superżywych kolorów”.

-~- Aparat -~-

Aparat

Główny aparat o rozdzielczości 21,5 Mpix został wyposażony w sensor Exmor RS IMX230 oraz pojedynczą diodę doświetlającą. Fizyczny spust migawki ułatwia wykonywanie zdjęć jedną ręką, umożliwia także szybkie uruchomienie aparatu. Niestety jakość zdjęć jest przeciętna, szczególnie dotyczy to ujęć wykonywanych nocą – te wypadają fatalnie. Podobnie jest w przypadku nagrywania filmów. Mimo że urządzenie rejestruje obraz w rozdzielczości Full HD (zarówno przez przednią, jak i tylną kamerę), jakość zarejestrowanego obrazu jest przeciętna, za to zarejestrowany dźwięk jest pozbawiony szumów i o dobrej jakości. Smartfon nie nagrywa filmów w jakości 4K.

test-Sony-Xperia-Xa-Ultra (3)

O ile w przypadku fotografii, w sytuacji gdy obiekt znajduje się w znaczniej odległości od obiektywu nie sposób doszukać się mankamentów, tak przy zdjęciach makro zaczynają się schody związane z ustawianiem ostrości obrazu. Dla mniej wymagających osób, Sony Xperia XA Ultra sprawdzi się tylko w roli przyzwoitego narzędzia do wykonywania zdjęć. Można za to pochwalić Sony za wyposażenie oprogramowania smartfona w zbiór różnorodnych efektów, które umożliwiają błyskawiczne i płynne przetwarzanie zdjęć.

Oprogramowanie aparatu umożliwia m.in. wybór proporcji zdjęć (16:9 lub 4:3), wykonywanie serii fotografii oraz rozpoznawanie twarzy. Oprócz trybu automatycznego, aplikacja oferuje opcję manualnego dobierania parametrów fotografii (można wpływać na ustawienia czułości ISO, sposób ustawiania ostrości i pomiar światła), tryb portretowy, HDR, narzędzia do automatycznego łączenia zdjęć z obu aparatów (np. w celu umieszczenia naszej twarzy na tle fotografowanego obiektu) oraz zapisywania ujęć z jednoczesnym rejestrowaniem dźwięków otoczenia. Nie zabrakło narzędzi do rejestrowania ujęć panoramicznych, efektów AR (dodawanie wirtualnych obiektów do zdjęć), a także opcji nagrywania w zwolnionym tempie.

Przedni aparat o rozdzielczości 16 Mpix stanowi miłą odmianę po przygodach z fotografiami wykonanymi głównym obiektywem. Działa lepiej od swojego 21,5-megapikselowego brata. Dostępne efekty są w większości przypadków takie same, jak w głównym aparacie, jednak użytkownik dostaje do dyspozycji znacznie bogatszy wybór aplikacji rozrywkowych. Selfie nie może być nudne, a zabawę urozmaica np. zamiana twarzy ludzkich na psie i kocie pyszczki w „Snapchatcie”.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Multimedia, Internet i komunikacja

Główny głośnik smartfona został umieszczony na dolnej krawędzi, obok portu USB. Słychać z niego dźwięk o bardzo dobrej jakości. Fabryczny odtwarzacz muzyki Sony Xperii XA Ultra oferuje szeroką gamę możliwości: umożliwia m.in. pobieranie okładek albumów i tekstów piosenek, został wyposażony w rozbudowane funkcje porządkowania kolekcji muzycznej. Pod względem jakości dźwięku urządzeniu nie można niczego zarzucić. Jednak słuchawki trzeba nabyć we własnym zakresie, przy czym telefon oferuje opcje umożliwiające dostosowanie brzmienia do aktualnie słuchanego gatunku muzycznego. Warto wspomnieć o zainstalowanej w pamięci smartfona aplikacji „TrackID”, która identyfikuje aktualnie odtwarzaną muzykę, rejestrowaną przez mikrofon urządzenia.

Równie dobrze Sony Xperia XA Ultra sprawdza się w zakresie odtwarzania filmów. Sporą zaletą telefonu jest wbudowany odtwarzacz wideo, który świetnie radzi sobie z plikami DivX i Xvid. Aplikacja umożliwia również przeglądanie informacji o filmach, takich jak obsada, opis fabuły. Nie ma problemu z wyświetlaniem napisów.

Smartfon wyposażono w 16 GB wbudowanej pamięci. Dla użytkownika pozostaje ok. 8 GB miejsca na aplikacje i pliki. Nie jest to oszałamiająca przestrzeń na filmy i muzykę, dlatego warto pomyśleć o zakupie karty microSD. Smartfon obsługuje karty pamięci o maksymalnej pojemności 256 GB.

Urządzenie wyposażono w moduł do komunikacji LTE (maksymalna szybkość transferu danych do 150 MB/s). Umożliwi to szybkie surfowanie po Internecie w zasięgu sieci oraz streaming filmów i muzyki bez opóźnień. Do przeglądania stron internetowych można wykorzystać zainstalowaną w pamięci urządzenia przeglądarkę „Chrome”. Działa ona stabilnie i wydajnie, umożliwia również przeglądanie serwisów  na kilku kartach równolegle.

Warto wspomnieć o wbudowanym module NFC, który umożliwia szybką wymianę danych na niewielką odległość. Dzięki NFC możemy m.in. dokonywać płatności telefonem lub wygodnie parować urządzenia Bluetooth.

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Sony Xperia XA Ultra została wyposażona w procesor MediaTek Helio P10, którego sercem są 4 rdzenie Cortex-A53 taktowane zegarem 2 GHz oraz 4 pomocnicze rdzenie Cortex-A53 taktowane zegarem 1 GHz. Z procesorem współpracuje układ graficzny Mali-T860 MP2 oraz 3 GB pamięci RAM. Smartfon bardzo łatwo się nagrzewa, jeśli użytkownik korzysta z wymagające aplikacje. Na ogół urządzenie działa płynnie, jednak zdarzają się drobne przestoje.

W testach AnTuTu Sony Xperia XA Ultra uzyskuje zbliżone rezultaty do siostrzanej Xperii XA – ok. 50 000 punktów. To wystarczająca wydajność do płynnego działania większości wymagających gier.

Bateria

Sony Xperia XA Ultra została wyposażona w duży, jasny wyświetlacz, jednak nie przyczynia się on do błyskawicznego drenowania akumulatora o małej pojemności 2700 mAh. Użytkownik może liczyć nawet na 2 dni pracy na jednym ładowaniu baterii, wykorzystując jej pojemność na rozmowy, wykonywanie zdjęcia i rozrywkę. W trybie oszczędnego wykorzystania energii urządzenie pracowało maksymalnie przez 24 godziny, natomiast w trybie mieszanym – 12 godzin.

test-screenshot-sony-xperia-xa-ultra (17)

Aby naładować baterie od 10% do 100% potrzeba aż 3 godzin. Sony Xperia XA Ultra obsługuje również technologię szybkiego ładowania, co pozwala skrócić ten proces do jednej godziny. Dwa dostępne tryby oszczędzania energii: „Stamina” i „Ultra Stamina” dezaktywują część funkcjonalności smartfona (np. GPS, wibracja, ulepszenia obrazu, częstotliwość synchronizacji danych w tle), za to jednak umożliwiają wydłużenie czasu pracy na baterii.

Podsumowanie

Sony Xperia XA Ultra to dobry smartfon z dużym, jasnym ekranem oraz dopracowanym oprogramowaniem. Ciekawe wzornictwo sprawia, że obok tego modelu nie da się przejść obojętnie, chociaż specyfikacja smartfona nie pozwala polecać go z czystym sumieniem: irytujące mankamenty 6-calowej Xperii to niska jakość rejestrowanych zdjęć i filmów oraz plastikowe zaślepki chroniące kieszenie na karty SIM i microSD, które można łatwo urwać.

test-Sony-Xperia-Xa-Ultra (4)

Alternatywę dla Xperii XA Ultra może stanowić Sony Xperia M5, wodoodporna, wykonana z tworzywa sztucznego oraz wyposażona w lepsze aparaty: główny: 21,2 Mpix oraz przedni: 13 Mpix. Na równi z Xperia XA Ultra klasyfikuje się HTC One A9, zamknięty w metalowej obudowie i wyposażony w 5-calowy wyświetlacz AMOLED 1080p oraz aparat 13 Mpix z optyczną stabilizacją obrazu, a także przedni aparat 4 Mpix. Huawei P9 Lite oferuje większy od HTC One A9 ekran o przekątnej 5,2” (1080p). W lepszy pod wieloma względami aparat od tego w Xperii XA Ultra został wyposażony także LG G4, smartfon z dobrymi podzespołami i obudową pokrytą skóra. Zamiennikiem smartfona Sony może być także Samsung Galaxy Note 4, który świetnie się prezentuje oraz został wyposażony w rysik, co podnosi komfort korzystania z urządzenia.

Back to top button