Porównaj oferty operatorów pod Twoim adresem
oszczędź do 50%

 
 
 
Recenzje

Test Sony Xperia XZ: eXtrawydajna Zetka

Sony od pierwszego kwartału 2013 roku konsekwentnie wprowadza na rynek kolejne modele z serii Xperia Z. W większości urządzeń mogliśmy zaobserwować niewielkie zmiany w stosunku do poprzednich generacji smartfonów. W praktyce posiadaczom Xperii Z2 nie opłacało się zamieniać telefonów na kolejny model, Z3. W 2016 roku Sony zaprezentowało nową serię flagowych modeli Xperia X, we wrześniu na rynku debiutowała Xperia XZ (polska premiera odbyła się miesiąc później). Najważniejsze cechy Xperii XZ to: główna kamera o rozdzielczości matrycy 23 Mpix, certyfikat odporności na wodę i kurz (IP68) i 5,2-calowy ekranem Full HD (1080 x 1920 pikseli). Ponadto smartfon wyposażony został w 4-rdzeniowy procesor Snapdragon 820 i 3 GB pamięci RAM. Dla zwolenników flagowych modeli smartfonów Sony wyszczególnione specyfikacje mogą wyglądać znajomo. Czy nowy flagowiec ma wystarczające wyposażenie, by zachęcić do kupna posiadaczy innych Xperii?

specyfikacje-sony-xperia-xz

-~- Wykonanie i wygląd -~-

Wykonanie i wygląd

Wzornictwo Xperii XZ jest podobne do wcześniejszych flagowych modeli telefonów Sony. Prostokątna, monolityczna obudowa smartfona została wykonana ze szkła (przedni panelu), poliwęglanu (obramowanie) oraz aluminium Alkaleido (tylny panel). Nowy stop aluminium miał za zadanie nadać Xperii połysku. Wykorzystanie do opracowania obudowy materiały sprawdzają się w codziennym użytkowaniu –telefon nie ślizga się w dłoni. Xperia XZ dostępna jest w trzech wariantach kolorystycznych, nazwanych przez producenta: platyna, kobaltowy granat oraz onyksowa czerń. Warto zwrócić uwagę, że w zestawie ze smartfonem brakuje słuchawek (dołączono jedynie ładowarkę oraz kabel USB typu C).

Znaczną część przedniego panelu zajmuje ekran o przekątnej 5,2”, pokryty warstwą hartowanego szkła Corning Gorilla Glass. Japończycy wyposażyli swojego flagowca w ekran o rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli). Takie samo rozwiązanie było stosowane w poprzednich modelach smartfonów Sony, np. Xperii Z5, czy w konkurencyjnym Huawei P9. Biorąc pod uwagę datę produkcji Xperii XZ mogliśmy spodziewać się ekranu o rozdzielczość QHD (1440 x 2560 punktów), tak jak ma to miejsce w Samsungu Galaxy S7. Mimo wszystko wyświetlacze Full HD są wystarczające, nawet dla wymagających użytkowników. Ponadto, na przednim panelu znajdziemy głośniki stereofoniczne umieszczone przy górnej i dolnej krawędzi. Pod górnym głośnikiem widnieje nazwa producenta, zaś po jego prawej stronie – przednia 13-megapikselowa kamera, czujnik światła oraz dioda LED.

test-sesja-sony-xperia-xz (29)

Dotykowe przyciski systemowe „Powrót”, „Menu” i „Lista aplikacji” umieszczone są na ekranie smartfona, przez co zajmują miejsce w dolnej części wyświetlacza. Tylny panel, wykonany w całości ze stopu aluminium dobrze się prezentuje. Błyszczy, charakteryzuje się dobrą przyczepnością. Niestety, jest też podatny na wszelkiego rodzaju zarysowania oraz zabrudzenia. Zaburza to estetykę smartfona. W centralnej części tylnego panelu znajduje się logotyp serii Xperia, zaś w prawym górnym rogu umieszczono główny aparat o rozdzielczości 23 Mpix. Tuż pod nim znajduje się lampa błyskowa. Użytkownik nie ma dostępu do baterii.

Przyciski i gniazda znalazły swoje miejsca na krawędziach Xperii XZ. U góry umieszczono gniazdo mini jack, na dole port USB typu C oraz mikrofon. Na prawej krawędzi znajdują się fizyczne przyciski: włącznik, który jest jednocześnie czytnikiem linii papilarnych (nie działa w modelach sprzedawanych w USA). Pod włącznikiem widnieją przyciski odpowiadające za regulację poziomu głośności oraz spust migawki aparatu. Na lewa krawędzi smartfona znajduje się pojedyncza tackę na karty microSD (do 256 GB) oraz nano-SIM.

test-sesja-sony-xperia-xz (25)

Xperia XZ z pewnością spodoba się osobom ceniącym eleganckie wzornictwo i ładnie wykonany tylny panel. Warunkiem utrzymania telefonu w nienagannej estetyce jest jednak zakupu solidnego etui.

-~- Menu, aplikacje i wyświetlacz -~-

Menu i aplikacje

Sony Xperia XZ działa na bazie Androida 6.0.1 „Marshmallow”, ale producent zadbał o aktualizację systemu do wersji 7.0 „Nougat”. Sony dąży do utrzymania fabrycznej estetyki Androida, lecz dostrzeżemy akcenty graficzne japońskiego producenta w postaci zmodyfikowanych ikon oraz zestawu dedykowanych aplikacji. Jedna z nich, „What’s New”. To prawdziwe centrum multimedialne każdej flagowej Xperii. Za jego pośrednictwem pobierzemy gry, aplikacje, muzykę, audiobooki oraz motywy.

Za pomocą zakładki „Xperia Theme” użytkownik może personalizować wygląd interfejsu smartfona. Na uwagę zasługuje opcja podziału ekranu. Flagowy smartfon Sony umożliwia w tym trybie jednoczesne korzystanie np. z przeglądarki internetowej oraz narzędzia do tworzenia wiadomości SMS, bądź odtwarzacza filmów z YouTube. Momentami można jednak dostrzec zacinanie się niektórych aplikacji.

Poruszanie się po menu systemowym jest intuicyjne. Bez problemu odnajdziemy ulubione aplikacje oraz skonfigurujemy smartfona poprzez menu ustawień. Szczególnie szeroki wachlarz opcji można znaleźć na kartach dotyczących wyświetlania obrazu. Warto zwrócić uwagę na dwa tryby ulepszania obrazu: „X-Reality for mobile”, który nadaje obrazom ostrzejszego wyglądu oraz „Tryb superżywych kolorów”, aktywujący maksymalne natężenie kolorów.

Japończycy zadbali również o możliwość dostosowania do własnych upodobań rozmiarów czcionek i wielkości wyświetlanych elementów na ekranie, temperatury kolorów oraz balansu bieli. Do opcji personalizacyjnych należy także zaliczyć tryb umożliwiający obsługę smartfona w rękawiczkach.

Sony wyposażył swojego flagowca w okazały zestaw aplikacji. Poza pakietem narzędzi Google’a (m.in. przeglądarka internetowa „Chrome”, program pocztowy „Gmail”, „Dokumenty”, „Dysk”) i aplikacji związanych z serwisami społecznościowymi („Facebook”, „Instagram”), otrzymujemy również oprogramowanie Sony, m.in.: „What’s New”, „Lifelog”, „Playstation” i „Movie Creator”. Do naszej dyspozycji jest także sklep z aplikacjami i motywami. Sony przygotowało dla nas też dobrze wyposażone odtwarzacze muzyki i filmów.

Wyświetlacz

Japończycy wyposażyli swojego flagowego smartfona w ekran o przekątnej 5,2” i rozdzielczości Full HD (1080 x 1920 pikseli), pokryty warstwą hartowanego szkła Corning Gorilla Glass. To rozwiązanie znane z Xperii Z2, datowanej na rok 2014. Nawet gęstość pikseli (424 ppi) jest identyczna, jak we wcześniejszych modelach smartfonów Sony.  Na pochwałę zasługuje jakość wyświetlanego obrazu. Ekran charakteryzuje się wysokim poziomem kontrastu, a korzystanie ze smartfona w pełnym słońcu nie przysparza problemów. Obraz jest ostry, a czcionki wyraźne i przejrzyste. Nie można mieć również zastrzeżeń do kątów widzenia. Wyświetlacz nie jest jednak idealny. Przy jasności ekranu ustawionej na 50%, kolor czarny wpada w odcienie szarości. Sprawia to, że odwzorowanie kolorów jest zaledwie poprawne. Można odnieść wrażenie, że wyświetlane kolory są blade. Ekran dobrze sprawdza się w zaciemnionych pomieszczeniach, przy minimalnym poziomie jasności. Czujnik światła poprawnie reaguje na zmianę warunków otoczenia.

Xperia XZ jest kolejnym flagowcem od Sony, w którym nie zastosowano wyświetlacza o wyższej rozdzielczości, np. QHD (1440 x 2560 pikseli). Na takie rozwiązanie zdecydowała się konkurencja. W ekrany o większej od Full HD rozdzielczości wyposażono m.in. LG G5 oraz Samsunga Galaxy S7.

-~- Aparat -~-

Aparat

W przypadku każdego flagowego modelu smartfona Sony kładzie duży nacisk na promowanie aparatu. Xperia XZ została wyposażona w główną kamerę o matrycy 23 Mpix, z obiektywem o przysłonie f/2.0 i długości ogniskowej 24 mm. Podczas wykonywaniu zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych aparat wspomaga lampa LED. Sony zadbało również o dobrą, przednią kamerę o matrycy 13 Mpix, z obiektywem o przysłonie f/2.0 i ogniskowej długości 22 mm. Zarówno główny, jak i przedni aparat umożliwiają wykonanie szerokokątnej fotografii. Niestety, zdjęcia selfie w gorszych warunkach oświetleniowych nie są wspomagane przez lampę błyskową lub wyświetlacz.

test-sesja-sony-xperia-xz (28)

Aplikacja do wykonywania zdjęć działa bez zarzutu. Jej interfejs nie zacina się, natomiast posiadaczy wcześniejszych flagowych Xperii nic nie powinno zaskoczyć. Nowi użytkownicy smartfonów Sony mogą być zdezorientowani mało intuicyjnym ulokowaniem poszczególnych opcji. Aby dokładnie poznać wszystkie możliwości aplikacji aparatu czeka nas wiele dotknięć i przesunięć palcem po ekranie. Laikowi może się zdarzyć omyłkowe wybranie trybu manualnego zamiast automatycznego.

Pozytywną cechą interfejsu aparatu jest za to mnogość trybów: „Efekty AR”, „Portret stylowy”, „Efekt kreatywny” zadbają o dodatkowe efekty wizualne na fotografiach. „Sound Photo” umożliwia nagranie dźwięku do zdjęcia. Nie zabrakło również trybu panoramicznego oraz opcji „Timeshift burst” (wybór najlepszego ujęcie spośród 60 fotografii).

Zdjęcia wykonane za dnia w trybie automatycznym są dobrej jakości. Zarówno w idealnych warunkach, jak i przy zachmurzeniu fotografie są kontrastowe, wiernie odwzorowują kolory, nie widać na nich szumów.

Zupełnie inaczej prezentują się zdjęcia nocne. Nie są już tak kontrastowe, rozczarowujące jest również odwzorowanie kolorów. W takim przypadku pomaga tryb manualny. Ustawimy w nim m.in. balans bieli, czułość ISO (od 50 do 3200) oraz czas ekspozycji (od 1 sekundy do 1/4000 sekundy). Sony wyposażyło swojego flagowca w dobry aparat, ale zdecydowanie lepszym wyborem będzie LG G5 lub Samsung Galaxy S6 i Galaxy S7.

Xperia XZ rejestruje filmy w rozdzielczościach Full HD (1080 x 1920 pikseli) oraz 4K (2160 x 3840 punktów). Smartfon umożliwia nagrywanie obrazu w spowolnionym tempie. Mimo kilku opcji nagrywania wideo i kamery głównej o dobrych parametrach możemy być rozczarowani jakością obrazu. Filmy nagrane za dnia są płynne, jednak szybkie zmiany kadru negatywnie wpływają na ostrość obrazu.

W nagraniach rejestrowanych w nocy wyraźnie widać szumy. Obraz również wiele traci na odwzorowaniu szczegółów, a wyświetlane kolory nie są idealne. Warto zaznaczyć, że filmy w jakości Full HD zdecydowanie ustępują tym, nagranymi za pomocą aparatów LG G5 oraz Samsunga Galaxy S7. Filmy zapisane w rozdzielczości 4K również wypadają przeciętnie.

-~- Multimedia, Internet i komunikacja -~-

Multimedia i Internet

Xperia XZ odtwarza filmy zapisane w formatach: 3GP, MP4, WMV, AVI, MKV, MOV i FLV. Smartfon płynnie wyświetla nagrania w rozdzielczości Full HD. Funkcjonalna aplikacja do oglądania filmów oferuje duży wybór ustawień obrazu i dźwięku oraz opcję odtwarzanie wideo w tle. Program poprawnie wyświetla napisy do filmu, które w dowolnym momencie możemy wyłączyć lub zmienić czcionkę wykorzystywaną do ich prezentowania.

Duży wybór opcji oferuje również wyposażona w intuicyjny interfejs aplikacja „Muzyka”, który można spersonalizować za pomocą motywów. Bez problemów posortujemy biblioteki utworów według nazw wykonawców i tytułów albumów. Dźwięk do możemy dostosować do naszych indywidualnych preferencji dzięki korektorowi graficznemu oraz opcji „S-Force Front Surround” (odtworzenie realistycznego dźwięku przestrzennego). Smartfon obsługuje pliki audio zapisane w formatach MP3, AAC, ALAC, AMR, DSD, FLAC, MIDI, Ogg, WMA.

Wbudowane głośniki stereo odtwarzają dźwięk o dobrej jakości. Przeważają tony wysokie i średnie, jednak słychać też niskie tony. W zestawie niestety brakuje słuchawek. Podłączone słuchawi testowe od Sony Xperii Z1, w parze z nowym flagowcem spisały się bez zarzutu. Smartfon zapewnia nam wysoką jakość dźwięku oraz czysto brzmiący bas. Pod tym względem Xperia XZ może nam służyć, jako wysokiej klasy odtwarzacz muzyczny. Sony zapomniało jednak o miłośnikach radia, wśród aplikacji zainstalowanych w pamięci smartfona nie znajdziemy „Radio FM”.

test-sesja-sony-xperia-xz (19)

Do przeglądania stron internetowych służy zainstalowana w pamięci smartfona przeglądarka „Chrome”. Działa ona szybko i sprawnie, swobodnie radzi sobie z szybkim przełączaniem pomiędzy kilkunastoma otwartymi kartami. Nawet w trybie dzielonego ekranu możemy liczyć na swobodne surfowanie po Internecie. Dużą zaletą przeglądarki WWW jest synchronizacja danych z dowolną wersją „Chrome’a” przypisaną do naszego konta Google. W ten sposób bez problemu otworzymy, ulubione zakładki z komputera na ekranie smartfona. „Chrome” oferuje również tryb incognito, w którym przeglądane witryny nie są zapisywane w historii odwiedzanych stron.

Komunikacja

Jakość rozmów, podobnie jak odtwarzanego dźwięku, jest bardzo dobra. Głos rozmówcy jest wyraźny zarówno podczas rozmowy w trybie głośnomówiącym, jak i w klasycznej formie komunikacji telefonicznej.

Xperia XZ umożliwia transmisję danych poprzez LTE Advanced (Cat. 9, pobieranie danych do 450 Mb/s). Smartfon został wyposażony w dwuzakresowy moduł Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, NFC oraz GPS obsługujący A-GPS, GLONASS. Xperia XZ wzorowo zdała testy komunikacyjne

-~- Wydajność, bateria, wady, zalety i podsumowanie -~-

Wydajność

Sony wyposażył Xperie XZ w 4-rdzeniowy procesor Snapdragon 820, w którego skład wchodzą 2 rdzenie Kryo taktowane zegarem 2,15 GHz oraz para dodatkowych rdzeni Kryo taktowanych zegarem 1,6 GHz i układ graficzny Adreno 530. Testowany model telefony był zaopatrzony w 3 GB RAM. Sony oferuje dwa warianty modelu XZ, różniące się pojemnością wbudowanej pamięci: 32 lub 64 GB. W pierwszym przypadku do dyspozycji użytkowania pozostaje ok. 20 GB, w drugim: 52 GB. Wiele osób może się zastanawiać, czy wyszczególnione parametry spełnią ich oczekiwania. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Podczas codziennego użytkowania telefon nie zawieszał się, nawet podczas pracy w trybie dzielonego ekranu. Xperia XZ to prawdziwy, wielozadaniowy smartfon. Sprawdzi się zarówno w pracy oraz jako centrum multimedialnej rozrywki. Potwierdzają to przeprowadzone testy, w AnTuTu smartfon uzyskał imponujący wynik 129 479 punktów, pozostawiając w tyle kluczowe modele smartfonów konkurencji. Xperia XZ pod względem wydajności dominuje nad Huawei P9, HTC 10 evo oraz nieznacznie (o ok. 2000 punktów) wyprzedza LG G5. Ustępuje za to minimalnie Samsungowi Galaxy S7 (różnica 400 punktów na niekorzyść Sony). W testach aplikacji GFXBench GL japoński flagowiec spisał się równie dobrze. Taka wydajność przekłada się na płynne działanie wymagających gier, np. „Mortal Kombat X” oraz „Dead Trigger 2”.

Wyniki testu w AnTuTu 6: 129 479 punktów (3D: 54176, UX: 43070, CPU: 25768, RAM: 6465)

Wyniki testów GFXBench GL:

  • Car Case 3.1 (1776 x 1080 pikseli): 1159 ramek/20 fps
  • Car Case 3.1 Offscreen (1920 x 1080 pikseli): 1105 ramek/19 fps
  • Manhattan 3.1.1 Offscreen (2650 x 1440 pikseli): 937,3 ramki/15 fps
  • Manhattan 3.1.1 (1776 x 1080 pikseli): 1712 ramek/28 fps
  • Manhattan 3.1.1 Offscreen (1920 x 1080 pikseli): 1617 ramek/26 fps
  • Manhattan 3.0 (1776 x 1080 pikseli): 2155 ramek/35 fps
  • Manhattan 3.0 Offscreen (1920 x 1080 pikseli): 2091 ramek/34 fps
  • T-Rex (1776 x 1080 pikseli): 3337 ramek/60 fps
  • T-Rex Offscreen (1920 x 1080 pikseli): 4093/73 fps

Bateria

Xperia XZ została wyposażona w niewymienną baterię o pojemności 2900 mAh. Jednak czas pracy na akumulatorze rozczarowuje. Przy umiarkowanym sięganiu po telefon (kilka połączeń i wiadomości dziennie, włączona transmisja danych i sporadyczne korzystanie z aplikacji) czas pracy na jednym ładowaniu baterii wynosi niecałe 24 godziny. Dużą wadą jest wytrzymałość baterii przy intensywnym korzystaniu ze smartfona. Częste uruchamianie aplikacji (w tym oglądanie filmów, muzyka, gry), włączona transmisja danych i dłuższe rozmowy głosowe sprawia, że Xperia XZ nie wytrzyma na jednym ładowaniu nawet 12 godzin. Japoński producent proponuje nam rozwiązanie w postaci dwóch trybów oszczędzania energii: „Stamina” oraz „Ultra Stamina”. Po włączeniu pierwszego owszem bateria wytrzyma dłużej, ale interfejs telefonu zaczyna się zacinać przy każdym przesunięciu palca po ekranie. Tryb „Stamina” utrudnia swobodne korzystanie ze smartfona. Po włączeniu trybu „Ultra Stamina” będziemy mogli jedynie dzwonić, wysłać wiadomość SMS, korzystać z kalendarza, kalkulatora oraz słuchać muzyki. Nie skorzystamy za to z Internetu. W przypadku flagowca Sony ogromną zaletą jest za to opcja szybkiego ładowania. Wystarczy pół godziny, aby naładować 40% baterii, zaś po ok. 90 minutach akumulator jest napełniony.

Godzinne oglądanie filmu o rozdzielczości Full HD, z jasnością ekranu ustawioną na 50% oraz maksymalną głośnością przekłada się na 11-procentowe zużycie baterii. Możemy więc oczekiwać zaledwie ok. 9 godzin odtwarzania plików wideo. Lepsze wyniki wydajności baterii odnotowaliśmy podczas słuchania muzyki. Smartfon z wygaszonym ekranem i wyłączoną transmisją danych przez godzinę zużył 3% baterii, a więc umożliwi nam słuchanie muzyki przez ponad 33 godziny.

Podsumowanie

Xperia XZ to to bardzo wydajny smartfon, który może pod tym względem konkurować z Samsungiem Galaxy S7 oraz LG G5. Poprzednie modele Xperii nie dorównują modelowi XZ. Niestety, wspólna cecha dla smartfonów Xperii to także wyświetlacz. Sony stosuje to samo rozwiązanie w kwestii ekranu od czasów Xperii Z2. Japończycy zadbali jednak o odporność na wodę i kurz oraz eleganckie wzornictwo. Posiadaczom PlayStation przyda się opcja połączenia konsoli ze smartfonem. Rozczarowuje za to zachwalany przez Sony aparat. Jakość wykonywanych zdjęć oraz filmów nie odpowiada zapewnieniom producenta.

test-sesja-sony-xperia-xz (12)

Co prawda Xperią XZ wykonamy fotografie o lepszej jakości niż np. HTC 10 evo (smartfon z tej samej półki cenowej), jednak główne kamery Galaxy S7 i LG G5 zdecydowanie wygrywają starcie na jakość zdjęć z japońskim smartfonem. Telefon zawodzi również wbudowanym akumulatorem. Czas pracy baterii na jednym ładowaniu jest rozczarowujący. Na niewiele zdają się tryby oszczędzania energii oraz opcja szybkiego ładowania. Xperia XZ świetnie się za to sprawdza jako odtwarzacz muzyki, oferując bardzo dobrą jakość dźwięku. Nowy flagowiec Sony dobrze sprawdzi się podczas wykonywania wielu zadań w tym samym czasie.

Najlepszymi alternatywami z podobnej półki cenowej będą: wytrzymały fotosmartfon LG G5 oraz wydajny wielozadaniowiec Samsung Galaxy S7. Jeśli dysponujemy większym budżetem to zarówno pod względem wydajności, jak i jakości zdjęć dla Xperii XZ konkurencję stanowią również smartfony Apple’a: iPhone 7 i iPhone 7 Plus.

Back to top button